MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 18 września
im. Ireny, Józefa, Stanisława

Teatr Jeleniogórski zjawiskiem i skandalistą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 4 listopada 2008, 14:33
Aktualizacja: 18:09
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Najciekawsze scenografie, spektakle, kreacje aktorskie, muzyka i w końcu – największy skandal. Oto plon, jaki zebrał Teatr Jeleniogórski im. Norwida w podsumowaniu minionego sezonu we wszystkich teatrach w Polsce dokonanym przez publicystów i dziennikarzy z całej Polski, a opublikowanych przez „Teatr”.

Za najlepsze przedstawienie jeden z oceniających uznał "Elektrę" w reż. Natalii Korczakowskiej. Z kolei najlepszą nową sztuką obcojęzyczną (ogłoszoną drukiem lub wystawioną) była w ocenie jednego z krytyków "Podróż poślubna" Władimira Sorokina w reż. Ivo Vedrala oraz - "Śmierć Człowieka-Wiewiórki".

Justyna Łagowska została doceniona za znakomite wyczucie przestrzeni budynku teatralnego w "Karierze Artura Ui" w reż. Wojtka Klemma oraz za projekt scenografii stałej na scenie studyjnej.
Playlistę ułożoną przez Natalię Korczakowską w "Elektrze" doceniono w kategorii „Najlepsza muzyka”. Tamże oklaski zebrał Dominik Strycharski za „tworzenie muzyki, która nie ilustruje, ale staje się aktorem” w "Karierze Artura Ui".

Kreację Lidii Sznejder (Klitajmestra) w "Elektrze" uznano za najlepszą rolę kobiecą, a postać kreowaną przez Magdalenę Stam (rola Maszy 1) w "Podróży poślubnej" – za najlepszy debiut.

Jedna z dziennikarek wyznała: – Nie miałabym odwagi wskazać najlepszego, myślę jednak, że do grona ważnych scen z autorskim programem dołączyły: Teatr Polski w Bydgoszczy, kierowany przez Pawła Łysaka i Scena Dramatyczna Teatru Jeleniogórskiego, prowadzona od sezonu przez Wojtka Klemma.

Nasz teatr zebrał też mniej chlubne laury za to, co działo się w minionym sezonie poza jego sceną. W kategorii „Największy skandal sezonu” wymieniono konflikt w Teatrze Jeleniogórskim, który – jak czytamy – obrazuje klasyczny dylemat: po co robić coś, kiedy można nie robić nic.

Tyle oceny krytyków. Widzowie, którzy odwiedzali tear w minionym sezonie, słabą frekwencją udowodnili, że rzeczywistość nie jest kolorowa. Jaka będzie tegoroczna teatralna aura? Jej zapowiedzą będzie premiera, zapowiadana na piątek sztuka "Intryga i miłość" o godz. 19 na scenie studyjnej TJ przy ul. Wojska Polskiego 38.

Pominęliśmy inne teatry wymienione w materiale "Teatru" - a jest ich sporo: od Powszechnego Starego w Krakowie, po Polski we Wrocławiu. Chętnych do zapozanania się z całością odsyłamy do strony Teatru Jeleniogórskiego - http://www.teatr.jgora.pl/

Ogłoszenia

Czytaj również

Wandale kontra naukowcy

Koniec remontu tunelu

Porozumienie w sprawie oczyszczalni ścieków

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~aristo 4-11-2008 15:17
To chyba gruba przesada i nieprzemyślane stwierdzenie, iż premiera sztuki "Intryga i miłość" da odpowiedź na temat całej tegorocznej aury teatralnej, bo jeśli to będzie coś w rodzaju "Klątwy" z zeszłego sezonu? Zastanawia, o co tu właściwie chodzi. Widać coraz większy rozdźwięk pomiędzy opiniami krytyków, a oczekiwaniami widza, co uwidacznia znakomicie frekfencja. Czyżby więc jeleniogórska teatralna publiczność, tak się skundliła, czy też mamy tu do czynienia z silnym towarzystwem wzajemnej adoracji?
~aristo 4-11-2008 17:04
Brawo dla autora. Teza: Artykuł na każdy temat można tak skompilować, iż jego forma doskonale może górować nad treścią, czyniąc tą ostatnią jej nędznym podmiotem. Uzasadnienie: Po lekturze nasuwa się jednoznaczny wniosek, iż jeleniogórski teatr, to pępek świata na mapie polskich teatrów. Tekst: „Najciekawsze scenografie, spektakle, kreacje aktorskie, muzyka i w końcu – największy skandal. Oto plon, jaki zebrał Teatr Jeleniogórski im. Norwida w podsumowaniu minionego sezonu dokonanym przez publicystów i dziennikarzy z całej Polski, a opublikowanych przez miesięcznik „Teatr”, w takiej formie, to czysta manipulacja. Dalej następuje rozszerzenie tej cud przewodniej myśli. Tak więc sięgnijmy do źródła. Miesięcznik Teatr dostępny jest w formie internetowej i prawdopodobnie stamtąd zaczerpnięto te fascynujące informacje. I rzeczywiście coś się zgadza, tyle, iż autor naprawdę musiał się sporo napracować, bo wyszukanie tych informacji, to prawie jak szukanie igły w stogu siana. I cóż z tego, iż różnica wielkości w skali przeogromnej. Chociaż stóg wielki, to jeśli skupimy się wyłącznie na igle, ona stanie się głównym obiektem zainteresowania. W miesięczniku zamieszczono dziesiątki teatrów, wiele ich nazw powtarza się w kilku kategoriach, z bezkonkurencyjnym teatrem Starym z Krakowa i przedstawieniem Krystiana Lupy. Ale w artykuł Jelonkowy takie kwestie zręcznie pomija, przez co góra rodzi tutaj przysłowiową mysz. Wnioski: Oto przykład jak zręczna manipulacja może wypaczyć charakter podsumowania, plebiscytu, czy czegoś tam jeszcze. Zastanawia tylko czemu to wszystko ma służyć? Można być przecież zwolennikiem: opcji, frakcji, drużyny, czy nawet różańcowego kółka. Jednak niezachowanie zdroworozsądkowych zasad, może budzić co najmniej politowanie i śmieszność. <br><br> <i> Celem autora było przekazanie tego, co powiedziano (napisano) o Teatrze Jeleniogórskim. a nie o innych scenach w Polsce, musiał więc postąpić - "wybiórczo" :-) Myślał, że jest to oczywiste, ale - jak się okazuje - nie jest. Poprawił. A doszukiwanie się w tym spiskowej teorii dziejów.... Panie Aristo, nie te czasy, nie ta rola "upiora" w naszej lokalnej operze - z poważaniem - autor </i>
~Mieszkaniec 4-11-2008 17:50
"W kategorii „Największy skandal sezonu” wymieniono konflikt w Teatrze Jeleniogórskim, który – jak czytamy – obrazuje klasyczny dylemat: po co robić coś, kiedy można nie robić nic." Jeżeli osoby zarządzające teatrem nie mogą nic zrobić, to trzeba coś zrobić z tymi osobami.Czy nie czas na zmiany na najwyższych stołkach w tym teatrze? Rozwalanie teatru na dwie odrębne instytucje tylko dlatego, że dwaj dyrektorzy nie moga się dogadać do czego to podobne? Czy to są ich prywatne teatry? Prywatne folwarki za państwowe pieniądze? Teraz Urząd rządzi. przecież on jest od rządzenia to wie co robi. Urzad Miasta każdemu z panów dyrektorów przydziela po jednym teatrze do zarzadzania. Pokłóciliście się panowie i nie możecie razem pracować? to macie teraz w nagrodę po teatrze. każdy będzie miał sobie swój teatr do własnej dyspozycji. A co tam. niech miasto płaci, przecież to państwowe pieniędze. W majestacie prawa miasto dostosowuje strukturę teatru do potrzeb dwóch prywatnych osób. To tak jakby ogon machał psem.
~Sabath 4-11-2008 21:16
teatr jest pośrodku ani nie zły ani też dobry
~giewont 5-11-2008 9:49
Najciekawsze scenografie, spektakle, kreacje aktorskie, muzyka" ..heh dobre. Tylko to ocena krytyków..a teatr nie istnieje przeciez dla nich. Świadczy o tym frekwencja na spektaklach.pn. odwoływanie przedstawienia ponieważ nikt nie przyszedł...to są najciekawsze spektakle..heh. A muzyka taka ze głowa boli, loud lound!!! i to ma byc najciekawsza muzyka, kreacje aktorskie..aktor którego nie słychać w 5 rzędzie..dla przykładu coś pozytywnego: Bartosz Porczyk i jego autorska "Smycz" ! polecam aktorom teatru jeleniogórskiego,patrzcie i uczcie się. pozdro ..and jutice for all..;
~Józef 5-11-2008 10:23
Artykuł, na który powołuje się Jelonka, napisany został przez członka towarzystwa wzajemnej adoracji, zwany już często w prasie fachowej i niezależnej, spółdzielnią. Spółdzielnia działa totalnie i nie bawi się w subtelności. Opanowuje teatry i krytykę teatralną. Poziom teatru jeleniogórskiego w ostatnim sezonie osiągnął nieprawdopodobnie niski poziom poniżej dna. Jest to zasługą Klema, który jest początkującym i niezbyt utalentowanym chłopcem, który kręcił się w Berlinie niedaleko teatru. Ale w opinii krytyka wszystko było super. Jest to nieprawdopodobna hucba. I w tym wszystkim władze Jeleniej Góry, które na teatrze nie muszą się przecież znać, stojące między tak skrajnymi ocenami. Z jednej strony dosyć powszechna opinia ludzi niezależnych, że działalność Klema to wołająca o pomstę do Nieba kpina z teatru, a z drugiej - opinia pewnej części krytyki, że jest genialnie. Dobrze by się stało, gdyby władzom miasta przybliżyć grupę, w której lęgną się pozytywne opinie o Klemie. Dobrze by było, gdyby prezydent Jeleniej zrozumiał wreszcie zasadę działania spółdzielni, jednej z najbardziej bezczelnych prób zawładnięcia ważną częścią kultury narodowej. Sprawa jest naprawdę poważna.
~nikt 5-11-2008 10:52
Przytoczone fragmenty bardzo obszernego rankingu "Teatru" to spore naduzycie. W wielosci podawanych tytulow i nazwisk, propozycje jeleniogorskie to niewielki procent wszystkich wspomnianych. Czlowieka z lupa ( nie mylic z Krystianem Lupa ) trzeba by wylowic to, co autor artukulu tak skrzetnie odnotowal. I choc to, ze Teatr jeleniogorski jest wymieniany w zestawieniu miesiecznika, nie wyciagalbym z tego tak entuzjastycznych wnioskow, przy calym szacunku dla teatru i jego tworcow.
~Lupa powiedział... 5-11-2008 13:28
...na spotkaniu odbywającym się z okazji wystawy jego rysunków, Krystian Lupa pogratulował Klemmowi kierunku jaki obrał Teatr Jeleniogórski za jego dyrekcji, więc może to publisia forumowa nie zna się na teatrze?
~aristo 5-11-2008 18:30
Krystian Lupa jest człowiekiem wysoce inteligentnym, poza tym dobrym dyplomatą. Ta sztuka polega natym, iż mówi się to, co adresat rozmowy chce usłyszeć.
~Tee 5-11-2008 19:34
Przed mistrzem Klemem w teatrze grano takie sztuki jak Mistrz i Małgorzata, Czajka, Czerwone Nosy, Espresso, Opowieść o zwyczajnym szaleństwie, Cisza czyli żart filozoficzny - które miały zawsze dużo widzów. A Testosteron właściciwie stale miał komplety. I w wykonaniu aktorów Teatru Jelenogórskiego i P. Dyły z Teatru Cinema lepiej się go oglądało niż później film o tym samym tytule. Teatr powinien nagrać ten spektakl na DVD, powielić i sprzedawać. W Jeleniej Górze poszłoby na pewno. Ludzie chodzili po kilka razy. I komu to przeszkadzało? I Teatr miał WPŁYWY i publiczność miała co oglądac. Ale przecież publiczność się nie zna... A za PIENIĄDZE PODATNIKÓW to można sobie realizować swoje wizje... Panie Prezydencie, przecież pan jest mądry i inteligentny. Co by tu jeszcze dodać...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Trwa "Davos" w Karpaczu

Koncert na gongach

Awaria kolektora w Zgorzelcu – ścieki w Nysie

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
557
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%