MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Teatr im. C. K. Norwida do remontu

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 13 grudnia 2013, 6:28
Aktualizacja: Sobota, 14 grudnia 2013, 7:45
Autor: Mea
Fot. Mea
Wymiana posadzki balkonu i zabezpieczenie fasady to jedynie prace zabezpieczające, które są obecnie prowadzone w Teatrze im. C. K. Norwida. Już planowany jest generalny remont tej najstarszej placówki kulturalnej w Jeleniej Górze.

- Przetarg na projekt ma zostać ogłoszony w styczniu. Jego szacowany koszt to ok. 300 tys. zł – mówi Jolanta Piasecka-Nowak, p.o. naczelnika Wydziału Inwestycji i Zamówień Publicznych UM w Jeleniej Górze.

- Balkon nad głównym wejściem do teatru przeciekał i deszczówka niszczyła fasadę budynku. Trzeba było zabezpieczyć go przed zimą, by mróz nie narobił większych szkód. Urząd Miasta w Jeleniej Górze wsparł tę naprawę – mówił Piotr Jędrzejas, dyrektor naczelny Teatru. Całkowity koszt naprawy to ponad 27 tys. zł, z czego ok. 20 tys. zł sfinansowało Miasto. Resztę pokrył Teatr. To jednak doraźne zabezpieczanie obiektu, który wymaga generalnego remontu.

Rozpoczęły się pierwsze ustalenia, zmierzające do przeprowadzenia remontu Teatru im. C. K. Norwida. Jednak na tym etapie przygotowań nie można oszacować kosztów. Według wstępnych założeń, rozpoczęcie prac nastąpi w 2014 r. Zadanie nosi tytuł: Dokumentacja projektowo-kosztorysowa „Przebudowy zabytkowego budynku Teatru im. Cypriana Kamila Norwida w Jeleniej Górze” i uwzględni poprawę warunków użytkowania widowni i sceny, a w szczególności dostosuje obiekt do obowiązujących przepisów.

- Chcemy wykonać generalny remont teatru wraz z jego otoczeniem m.in. parkingiem i terenem zielonym. Trzeba dostosować budynek do współczesnych wymogów, by był przyjazny osobom niepełnosprawnym. Potrzebna jest przebudowa sceny, ale trzeba też wymienić instalacje elektryczne i stolarkę okienną – mówi Piotr Jędrzejas.

Projekt ma objąć: remont pomieszczeń teatru z przystosowaniem do pełnienia nowych funkcji, wymianę wszystkich instalacji wewnętrznych, budowę windy dla osób niepełnosprawnych, przebudowę widowni wraz z wymianą foteli, uzupełnienie i podwyższenie istniejących balustrad na balkonach, remont sceny, w tym: przebudowę podscenia, budowę windy do transportu dekoracji, wymianę podłogi sceny i podnośników scenicznych. Zostanie też zagospodarowany teren wokół teatru.

Interpelację w sprawie remontu budynku Teatru Norwida składał jeleniogórski radny Wiesław Tomera. – Zbliża się jubileusz Teatru Norwida, który powstał w 1945 r. Za dwa lata będziemy obchodzić jego 70-lecie, stąd moje starania o generalny remont budynku, który po II wojnie światowej był odwiedzany przez znanych polskich aktorów i stanowił przykład dla powstających dopiero grup teatralnych w okolicznych miastach – podkreślał Wiesław Tomera.

Przypomnijmy, że budynek teatru zaprojektowany był w stylu secesyjnym. Prace budowlane ukończono na przełomie lat 1904/1905. W ciągu roku wzniesiono go w stanie surowym, a następnie wykańczano wnętrza i ozdabiano. Był okazały i odpowiadał wymogom ówczesnej techniki oraz mógł służyć różnym celom kulturalnym i społecznym. Obiekt otrzymał nazwę „Dom Sztuki i Stowarzyszeń”. Znajdowały się w nim: trzy sale restauracyjne, dwie sale wystawowe, piwiarnia, sala spotkań towarzyskich zwana strzelecką lub myśliwską, sala widowiskowa ze sceną, garderobą oraz pomieszczenia gospodarcze: trzy kuchnie, izby przykuchenne, stolarnia, rekwizytornia i magazyny.

Scena o wymiarach 10,5 x 17 m została oddzielona od wszystkich przyległych pomieszczeń murami betonowymi. Prowadziły na nią dwie odrębne klatki schodowe z wejściami od bocznych fasad. Otwór sceniczny o wymiarach 6 m wysokości i 10,5 m szerokości wyposażony został w kurtynę z tkaniny i kurtynę żelazną. Przed sceną znajdował się kanał orkiestrowy. Budynek otrzymał niezbędne urządzenia sceniczne umieszczone w podsceniu i nadsceniu m.in. dwie zapadnie i sznurownię.

Widownia, nazwana też salą parkietową, miała trzy kondygnacje. Parter o powierzchni 225 m2 zaplanowany był na 337 miejsc. Przepisy z 1889 roku pozwoliły na tej powierzchni zwiększyć liczbę miejsc do 450. Balkon pierwszego piętra liczył 162 miejsca, a drugi 69, co w sumie dawało 671 miejsc. Od 23 listopada 1933 r. zezwolono, by na piętrze zostały dostawione krzesła w liczbie 37 sztuk, co łącznie dawało 708 miejsc na widowni. Oświetlenie zaprojektowano i wykonano w dwóch wariantach. Większe pomieszczenia jak: widownia, scena, foyer, korytarz i garderoby miały oświetlenie elektryczne, natomiast pokoje wystawowe wraz z przyległymi korytarzami i wyjściami oraz pomieszczenia gospodarcze - oświetlenie gazowe.

Ogłoszenia

Czytaj również

Magistrat do remontu

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Pomnik Nepomucena odrestaurowany

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~kokospoko 13-12-2013 6:58
Pomalujcie go chociaż w środku bo zapraszacie gosci ze świata i aż wstyd po pysku wycina.
~Do koko 13-12-2013 8:29
Jasne, malować...szczególnie, że za rok będzie remont generalny. Pomyśl o bezsensownych kosztach! Facet po kilku miesiącach zrobił więcej niż Koca przez 4 lata, a Nauka przez 10! Brawo nowy dyrektor :)
~rumcajs54 13-12-2013 8:50
No fajnie, wygląda na to, że teatr sam na siebie zarabia i te 7 tys. nie pochodzi z wcześniejszej dotacji UM.
~Koja II 13-12-2013 8:58
Może by tak ktoś z władz teatru lub miasta odpowiedział na jedno pytanie: co się stało z pieniędzmi na windę dla osób niepełnosprawnych jakie miały być przeznaczone z biletów za sztukę teatralną, w której grali znani naszego miasta??? Wykupione bilety to przysłowiowe cegiełki , byłam cegiełkę wykupiłam więc proszę o jasną informację!
~devilek 13-12-2013 9:05
KojaII - kasa z cegiełek poszła na fety UM po premierach, z których co niektórzy wychodza z reklamówkami całymi koszami (wiklinowymi) żarcia ! piszę bo wiem, bo tez byłem ... szczególnie w zaopatrywaniu sie w żywność celują pracownicy i pracownice Ratusza
rymcycymcy 13-12-2013 9:40
Nikt nie mówi, że gdyby to wyburzyć to byłoby miejsce na rondo ? :) ...ginie duch w narodzie ! ;)
~ 13-12-2013 10:42
Nowy dyrektor na razie nic jeszcze nie zrobil chyba ze mowimy o wymianie wykladzin oraz o nowym miejscu na szatnie ale do tego wystarczy sprawny kierownik administracyjny a nie dyrektor menager ktoremu miasto co miesiac placi powazna kase.
~jan 13-12-2013 11:01
do devilek ! podpisz sie raczej d...lek , i żeby ci ta twoja obecność na na " fecie" stanęła ością w gardle .
~pinokio 13-12-2013 11:25
do rymcy~ wystarczy , że ty o tym mówisz , a to oznacza że duch w narodzie nie ginie .
rymcycymcy 13-12-2013 12:13
11:25 | ~pinokio | ...dzięki Kolego ! :) ...moja szczera skromność nie pozwala rozwinąć myśli, którą wyraziłeś ...aż się trochę zawstydziłem :)
~Blądimać 13-12-2013 12:23
Rychło w czas wzięto się za prace zewnętrzne.
~ 13-12-2013 14:26
27 tysięcy za posadzkę? Chyba będzie ze szczerego złota. Niech będzie nawet 100 PLN za m2. To za 27 tysięcy mamy 270 m2 posadzki. Niezle balkony mamy w teatrze. I niezłych budowniczych. Podobnie jak w przypadku term cieplickich. Obiekt miał kosztować ok 35 milionów, a PO wybudowaniu za ok 60 wladze miasta oglosiły to jako sukces.
~... 13-12-2013 14:28
najwyższy czas na remont wnętrza.Ostatnio siedziałam na drugim balkonie i nie było miło-w powietrzu czuć kurz,wiało po nogach a krzesła tak skrzypiały,że czasem nie słyszałam tekstu padajacego ze sceny
~NNN 13-12-2013 18:43
Remont tej placówce się na pewno przyda , w Cieplicach też pięknie wyremontowano Teatr z jedną różnicą tam nie pozbywano się pracowników jak to dzieje się obecnie w Norwidzie .Po pierwsze w naszym mieście jest ogromne bezrobocie a ściąga się jakąś przybłędę ,która wcześniej spała z wronami na strychu a teraz zwalnia wszystkich starych pracowników bo są zdaniem dyrektorka za starzy . Następnym krokiem będzie zamknięcie Teatru na rok z powodu remontu i pozbycie się całej reszty tam zatrudnionej ...oprócz dyrektora i jego świty z Krakowa ....następnym krokiem będzie zrobienie Teatru impresaryjnego w którym będą wszyscy pracować na umowach śmieciowych .Czy w naszym mieście nie ma naprawdę odpowiedniej osoby ,która może poprowadzić teatr tylko ściąga się tu jakąś przybłędę???!!!
~08:29 13-12-2013 19:04
No rzeczywiście facet więcej niż Koca i Nauka pozwalniał na "dzień dobry " pracowników podstawowych zajmujących się obsługą i techniką .....w tej kwestii żaden poprzednik mu nie dorasta nawet do pięt .....
~Boiler room 13-12-2013 19:07
pokoj z widokiem na teatr piekne czasy:)
~do 8:29 13-12-2013 21:25
Ten remont to żadna zasługa Jędrzejasa..już bardziej poprzednich dyrektorów.Jędrzejas to bardziej specjalista od zwolnień i mobingu. Łamie podstawowe prawa pracownika i zwalnia ludzi bo nie są młodzi albo nie odpowiada mu ich fizjonomia.Jelonko sprawdź ilu wieloletnich pracowników teatru już straciło pracę...a szykują się kolejne zwolnienia
~Tawari 13-12-2013 21:33
Kto się przejmuje obsługą, techniką czy personelem sprzątającym. Sukces spektaklu jest sukcesem dyrekcji, reżysera i aktorów grających główne role. Reszta nie istnieje, więc kogo obchodzi czy zwalnia czy nie.
~cieplik to j 13-12-2013 22:27
Nie dawno temu remontowali budynek teatru,no chyba że mam złą pamięć,nie to był remont farbą,pamiętam.
~do Tawari 13-12-2013 22:30
Sukces spektaklu jest sukcesem Teatru!!! Całego!!! Zawsze!!! Po to Teatr istnieje!!! To nie przytułek, czy ochronka dla leni, czy "starych układów"!!! Taka jest prawda, czy to się komuś podoba, czy nie! Amen! ;)
~do 21:33 14-12-2013 10:11
obchodzi np. mnie , jestem mieszkańcem tego miasta i płacę podatki także na teatr....... i oprócz fajnego spektaklu chcę mieć pewność że jak będzie się np. coś palić to ktoś mnie z stamtąd bezpiecznie wyprowadzi .......
~do22:30 14-12-2013 10:12
no właśnie to nie przytułek dla przybłęd które robią sobie swoją własna karierę kosztem mieszkańców !!
~ 14-12-2013 11:47
Ok ale żeby w teatrze w przyszłości było na co pójść. Klasyka też być powinna, a. nie tylko spektakle pod publikę zabawowe testosterony itd, ludzie potrzebują od teatru czegoś bardziej na poziomie, a nie tylko treści takich jakie są w nafaszerowanej seksem i tandetą telewizji. Seks mamy u siebie w domu, teatru natomiast już nie:)
~NNN 14-12-2013 11:58
Heheheee i wymiary 90 - 60 - 90 zapomniałeś dodać ..... 1/2 etatu za 600 zł na miesiąc i praca od rana do wieczora .....człowieku"zmień wkońcu specjalistę " bo ten Cię oszukuje ...wiem że obecne "Twoje układy " w ten sposób właśnie traktują ludzi ale na szczęście już nie długo ..... http://teatrnorwida.pl/#!/ogloszenie-praca-2/ .....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Czyżby Andrzej Duda?

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
469
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%