MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Teatr dostanie figę z makiem

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 29 października 2009, 8:23
Aktualizacja: Piątek, 30 października 2009, 7:52
Autor: Mar
Fot. TEJO
Urząd Marszałkowski we Wrocławiu – wbrew zapowiedziom – nie będzie współfinansował Teatru im. Norwida w Jeleniej Górze. Placówka nie otrzyma więc potrzebnych na działanie środków, które zostaną rozdysponowane pomiędzy inne jednostki. Winą za to zamieszanie samorządowcy obarczają się wzajemnie.

Mało kto rozumie to, co się dzieje z umową, jaką jeszcze w zeszłym roku miasto miało podpisać z urzędem marszałkowskim o współprowadzeniu ówczesnego Teatru Jeleniogórskiego im. CK Norwida oraz Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.
Pod koniec 2008 roku sprawę odłożono, ponieważ marszałek nie chciał dopłacać do Sceny Animacji TJ. Sprawę tę wyjaśniono rozdzielając z początkiem tego roku dwie sceny i tworząc dwa niezależne teatry.

Marszałek miał dołożyć pół miliona do budżetu Teatru im. Norwida na premiery. Miasto miało z kolei dofinansowywać filharmonię. Zimą takie rozwiązanie zaakceptował sejmik dolnośląski, a ówczesny wicemarszałek Piotr Borys publicznie wyraził gotowość do partycypacji w kosztach utrzymania teatru. Ale jeleniogórscy radni, którzy od wiosny mieli podjąć wiążącą decyzję, nie rozpatrywali projektu uchwały, ponieważ nie została ona wniesiona przez prezydenta miasta.

– Ta idea nie znalazła uznania przede wszystkim w oczach członków komisji kultury i nie wydaje mi się, żeby w tym roku sprawę współprowadzenia obydwu instytucji była możliwa do załatwienia. Dlatego też nie przedstawiamy radzie odpowiedniej uchwały – mówi zastępca prezydenta Jeleniej Góry, Zbigniew Szereniuk. – Szkoda, bo urząd marszałkowski proponował nam dobre warunki współpracy, miasto dokładałoby dużo mniej.

Dlaczego komisja kultury nie akceptuje umowy z marszałkiem? Zapytaliśmy jej przewodniczącego, Cezarego Wiklika. – Nie wiem, dlaczego prezydent Szereniuk robi ludziom wodę z mózgu a z siebie głupka. Od maja ubiegłego roku nie widzieliśmy chociażby projektu tej umowy. Właśnie od pana Szereniuka usłyszeliśmy wtedy, że możemy zobaczyć, jak wygląda umowa z teatrem w Legnicy, bo nasza będzie taka sama. Ale nigdy nie zobaczyliśmy niczego na papierze, mimo że urząd marszałkowski deklarował, iż taka umowa została przesłana do naszego magistratu – tłumaczy radny Wiklik.

– Przecież to my naciskaliśmy urzędników, aby jak najszybciej sfinalizowali umowę z marszałkiem, głosowaliśmy za wprowadzeniem jej w życie a teraz prezydent mówi, że to my ją blokujemy? Mam wrażenie, że to miejskim urzędnikom zależy na tym, żeby nie było żadnej współpracy z urzędem marszałkowskim – mówi rajca.

Wicemarszałek województwa Jerzy Łużniak jest zdziwiony brakiem reakcji urzędu miejskiego na propozycje współpracy. – Już w lutym sejmik przyjął uchwałę o współprowadzeniu teatru i filharmonii, w budżecie zarezerwowano 300 tysięcy złotych na ten cel. Do dzisiaj na podpisanie umowy czeka 200 tysięcy złotych, bo reszta została wykorzystana na inne projekty. Te pieniądze były zarezerwowane do końca października. Do 7 listopada dałem czas do podjęcia jednoznacznej decyzji, podpisujemy czy nie umowę, która do Jeleniej Góry trafiła pół roku temu i cały czas tam leży. Jeśli nie będzie żadnej decyzji po 7 listopada te 200 tysięcy złotych przeznaczę na inne projekty kulturalne w województwie – powiedział nam Jerzy Łużniak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Manewry medyczne

Komentarze (24) Dodaj komentarz

~antyradny 29-10-2009 9:08
Kończcie już radni, wstydu oszczędźcie. Całe szczęście,że to już niecały rok. Kolejny przykład, że świeradowski model zarządzania kulturą nie sprawdził się!!!
~ 29-10-2009 9:11
No to bye, bye Norwid...
~Poezją walczymy z buractwem 29-10-2009 9:53
W Pacanowie kozy kują, więc Koziołek mądra głowa błąka się po całym świecie, żeby dojść do Pacanowa, Idzie w lewo, w prawo idzie, rządził w Świeradowie nawet, Poznał pana co Ścięgnach, rządzi mondsze i roztropnie, i w nagrodę za pochwały trafił do nas w glorii chwały. I kulturą pokieruję i szkołami nam się zajmie, a tu problem na problemie i już miasto leży na dnie. Myśli kozioł: Coś dla ciebie ta zabawa nie jest zdrowa. Idź ty lepiej, koziołeczku szukać swego Pacanowa. Wtedy kozioł tak pomyślał: dłużej zostać tu nie mogę, muszę szukać Pacanowa i w tej chwili ruszam w drogę.
~olo 29-10-2009 10:10
Jelenia Gora z kultura na TY-BRAWO
~POpylina 29-10-2009 10:10
I tak ze wszystkim w tym mieście...
~ 29-10-2009 10:52
a moze by tak zamknac teatrzyk i przerobic go na galerie lub biurowiec-co WY na to?
~ja 29-10-2009 11:37
Hahaha i tradycyjnie nie ma winnego :D :D jak ja "kocham" to miasto :D
~niepowazny_cymbał 29-10-2009 11:58
a po co kultura w tym mieście ? ja się pytam a po co wam kultura przeciez 90 % nie czyta nic ( poza Faktem ) , a jedyne słuszne informacje przyjmuje w postaci MaCTVPAPKI albo MacSPAMINTERNETU
me jg 29-10-2009 12:26
To, że ktoś zalicza się do kultury masowej to jego sprawa, ale proszę nie uogólniać, iż kultura wysoka nie jest nam potrzebna!! Jest potrzebna- i to bardzo!!! Teatr Norwida to piękna tradycja, również zawiła historia-ale w swej zawiłości niezwykle bogata...
me jg 29-10-2009 12:31
Cóż...a...lfabetyzm się szerzy-to fakt- i skoro rządzący odznaczają się tą niechlubną cechą...to jak można skomentować takie decyzje... PRZYKRE
~szosa 29-10-2009 13:13
teatr nie dostanie żadnych środków pieniężnych, ale za to w Cieplicach będzie nowe centrum kultury dolnośląskiej!!!!!śmiechu warte!!!czyżby zasłużona dla miasta placówka miała zniknąć z planu miasta by centrum cieplickie zaistniało????!!!!cholernie mi się to wszystko nie podoba!!!!!
~;) 29-10-2009 14:43
czy pana prezydenta i jego swite juz zupelnie pogielo !??! wydaje mi sie ze bractwo z PO msci sie ze obwodnice (nomen omen straszny bubel) i odwolanie ich super pupilka z teatru. niech szreniuk sie nie zaslania rada i nie gada bzdur. do roboty!
~ja 29-10-2009 15:08
Wiadomo, skoro w Cieplicach "rządzi" protegowana Pana Prez.O. Póki co urządza warsztaty dziennikarskie za odpłatnością, tylko jakoś prowadzących nie wymienia ...
~olo 29-10-2009 15:33
do 9.53 dobrze ustrzelone
~zdumiony 29-10-2009 16:20
A ileż to było gadania, jakie prerogatywy będzie miała Jelenia Góra, gdy Łuzniak pójdzie do Urzędu Marszałkowskiego, a jakie to kolega Pokój pozałatwia sprawy dotychczas odkładane, a jak to posłanka Machałek bedzie dbała o Jelenią górę a nie Kamienną Górę...!!!
~antyradny 29-10-2009 16:22
Już kilka lat temu ukuto hasło: "Dolny Śląsk, czyli Wrocław".
~Arek Gabryś 29-10-2009 16:26
Kolega chodzi na te warsztaty - mówi, że są super bo nie sama teoria, ale kupa praktyki...i taniocha - zapłacił 30 zł, za zajęcia 2 razy w tygodniu po 1,5 godz. przez cały październik. Mówi ze goścmi są rozni dziennikarze, we wtorek nawet mieli zajęcia w auli żeroma prowadzone przez jakiegoś redaktora radiowego. Zresztą - każdy ma telefon - może zadzwonić i sie zapytać kto prowadzi i jakie tematy... Dziwny ten wpis "~ja".
~+ 29-10-2009 16:43
Kto pamięta jakąś dobrą sztukę zrealizowaną w naszym teatrze? Nie piszę o aktorach, albowiem ich grę doceniam, ale piszę o sztuce która przyciągnęła tłumy! Mnie się wydaje, że ostatnią była "Niech no tylko zakwitną jabłonie"... czy jakoś tak. Nieczęsto chodzę do teatru ale ostatnio naprawdę chciałem. A tam sam ambitny repertuar. Jelenia Góra jest przecież centrum turystycznego regionu! Tu ludzie chcą się bawić!
~rokoo 29-10-2009 17:45
lepiej wyremontować niemiecki dworek haupmana niż dać na polską kulturę,i oto jest prawdziwa germanizacja,czekam na auzwais
~Cervi. 29-10-2009 18:29
Oto inne oblicze Jelonki.com. W dyskusji nie musi się roić od błędów (ortograficznych). Więcej takich tematów ! (?)
~clown 29-10-2009 18:50
...yyy przepraszam bardzo, ale co mają Cieplice do Teatru i tego artykułu? Chyba ktoś ma problemy z czytaniem ze zrozumieniem i logicznym myśleniem... zawiść ludzka nie zna granic, nawet gdy się tematu nie trzyma :)))) pzdr
~ja 29-10-2009 18:51
do | ~ | z godz.10.52 A później pozamykać biblioteki, galerie i filharmonię. I będzie świetnie ! Zostaną puby, czasem cyrk i koncerty na Placu Ratuszowym. I o to chodzi ! A to Polska własnie !
~Prawie stały czytelnik 29-10-2009 20:20
Teatr im. Norwida, chcemy czy nie chcemy, był i jest wizytówką naszego miasta. Mamy przecież jeden profesjonalny teatr dramatyczny. Ta sytuacja przedstawiona powyżej to po prostu skandal. Czy władzom faktycznie nie zależy na życiu kluturalnym miasta?
~jeleniogorzanka 7 7-11-2009 20:04
Skandalem było odwolanie dyrektora Wojtak Klemma !!!A co do dobrej sztuki to niekoniecznie łaczy się ona z pelną sala, w tak malym mieście zwlaszcza. Grotowski jak zaczynal mial kilka osób na sali. O pozycji naszego teatru za W. Klemma poczytajcie sobie na profesjonalnych stronach teatrom polskim poświeconym. Obecny dyrektor i jego propozycje repertuarowe niestety nie dorastają do poprzednich trudno wiec oczekiwać dofinansowania przez Urzad Marszalkowkis we Wroclawiu.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Randkowanie podczas kwarantanny. Czy warto umawiać się na randki?

Drogi do remontu

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Jednostki kultury zapraszają na nowy sezon

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
942
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%