MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

TBS– KSON: porozumienie pomocy niepełnosprawnym i chorym

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 31 marca 2011, 7:37
Aktualizacja: Piątek, 1 kwietnia 2011, 7:55
Autor: Angela
Fot. Angela
Wszystko wskazuje na to, że plany dotyczące budowy w Jeleniej Górze domów dla osób niepełnosprawnych, starszych i ich opiekunów w końcu się ziszczą. Wczoraj prezesi KSON i JTBS podpisali porozumienie o współpracy. Pomysł popiera też prezydent miasta i przedstawiciele urzędu marszałkowskiego. Pierwsi chętni do zamieszkania już są.

Pomysł dotyczy budowy dwurodzinnych tzw. domów chronionych w miejscach dogodnych komunikacyjnie. Na ich parterze miałyby zamieszkać osoby schorowane, starsze i niepełnosprawne. Na piętrze mieszkaliby ich opiekunowie. Podobny projekt zrealizowano w kilku miastach w Polsce, gdzie cieszył niezwykłym zainteresowaniem nie tylko samych lokatorów, ale i władz miasta czy regionu. Wczoraj pomysłodawcy podpisali porozumienie, w którym zawarty został podział obowiązków. Karkonoski Sejmik Osób Niepełnosprawnych ma się zająć m.in. rozpowszechnianiem informacji o nowych możliwościach lokalowych.

– Sam temat został wywołany przez osoby, które były zaniepokojone losem swoich niepełnosprawnych dorastających dzieci, które mają problem z poruszaniem się m.in. po schodach. Mamy już cztery rodziny, które są zainteresowane włączeniem się do projektu, mimo że nie znają jeszcze wszystkich szczegółów. To jest odpowiedź na to, czy jest to potrzebne, czy nie. Podpisane porozumienie określa obowiązki dwóch stron. KSON zajmie się częścią miękką, czyli rozpowszechnianiem informacji dotyczących budowy tych domów, „naborem” przyszłych lokatorów oraz pozyskaniem pieniędzy ze źródeł zewnętrznych na ten cel. To jest wstępny etap, ale już widzimy, że trafił na dobry grunt – mówi Stanisław Schubert, prezes KSON.

Prezes Towarzystwa Budownictwa Społecznego Sylwester Izydorczyk w tym temacie odbył już szereg spotkań i rozmów z przedstawicielami lokalnych władz oraz przedstawicieli samorządowych gminy i województwa.
– TBS będzie dążyć do jak najszerszej oferty tych mieszkań i konsultować ją z przyszłymi beneficjentami projektu. Nasza oferta będzie otwarta dla wszystkich osób starszych czy niepełnosprawnych, nie tylko tych zrzeszonych w KSON – ie. Bardzo często osoby, które mają utrudniony kontakt ze społeczeństwem zatracają wiarę, że są w stanie coś w swoim życiu zmienić. Taką szansą będą dla nich właśnie te domy chronione z wygodnymi podjazdami, bez schodów, bez barier architektonicznych. Zmiana mieszkania może się natomiast wiązać ze znalezieniem pracy, przyjaciół, nowych zajęć – mówi Sylwester Izydorczyk

Prezes TBS zapewnia, że już spotkał się z wieloma przejawami dobrej woli skierowanymi w kierunku realizacji pomysłu. Wstępną pomoc zaoferowały też władze Jeleniej Góry. TBS wystąpił bowiem z wnioskiem o przekazanie pewnego gruntu na ten cel i uzyskał wstępną zgodę.

Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z założeniami projektu pierwsze mieszkania będą gotowe do zasiedlenia jeszcze w tym roku. Osoby zainteresowane tematem mogą się zgłaszać po szczegółowe informacje do Karkonoskiego Sejmiku Osób Niepełnosprawnych mieszczącego się na ulicy Osiedle Robotnicze w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Drzymały i Flisaków niemal gotowe

Interaktywne centrum w budowie u strażaków

Weekend w Bukowcu

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~ 31-03-2011 8:11
A gdzie będą staly te domy????
~Eh... 31-03-2011 10:54
o k...cze hahaha
~ 31-03-2011 12:10
brawo nareszcie coś dla niepełnosprawnych
~jelgór 31-03-2011 18:05
kolejne mądre i piękne działanie ksonu, miasto powinno być dumne, że ma organizację tak wrażliwą na potzreby niepełnosprawnych, która swoimi działaniami wyręcza miasto z jego roli wobec mieszkańców, może nowy pan prezydent umorzy stare długi za wodę i prąd z grabowskiego, bo widać, ze prądu i wody nie zabrali wolontariusze do domu w torbach, ale zużyli podczas pisania projektów służących miastu i niepełnosrawnym ludziom - a twierdzenia miasta, że nic się nie da zrobić, bo to nie jego długi są nie na miejscu
~ana 31-03-2011 20:52
Kapitalny pomysl...........nareszcie cos dla nas na plus ............Polski niepełnosprawny bez rodziny porostu ginie w gąszczu chorych przepisów..........wlasnej bezradności nabytej bądź wrodzonej.........super działanie będę sekundować...........
~Mieszkaniec 31-03-2011 23:55
Mieszkam w budynku wybudowanym przez TBS i nieustannie mieszkańcy zmagają się z tym, aby wyegzekwować usunięcie usterek w ramach gwarancji. Nowe budynki a u niektórych mieszkańców jest już wilgoć i grzyb na ścianach. Nie polecam!!!!!
~wróżydło 1-04-2011 0:21
Cosik mi tu znów śmierdzi jak sie wwącham przed wyborami. Niepełnosprawnym umilają słupki na wjazd do centrum miasta, gdzie kasa na turnusy rehabilitacyjne? a tu domy?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Otwarto Dom Modlitwy w Łomnicy

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
204
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%