MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

TAURON Ekoenergia zostaje u nas. Same korzyści

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 17 listopada 2010, 19:03
Aktualizacja: 19:04
Autor: Petr
Fot. Peter
„Co dla Jeleniej Góry oznacza pozostawienie w mieście siedziby TAURON Ekoenergii, która 1 października przejęła majątek związany z wytwarzaniem energii elektrycznej przez Enion Energia sp. z o.o.? – odpowiedź na to i inne pytania usłyszeliśmy dziś podczas konferencji prasowej w siedzibie Spółki przy ul. Obrońców Pokoju 2B.

Na spotkaniu informacyjnym przeznaczonym dla mediów, którego gośćmi specjalnymi byli wiceprezes zarządu TAURON Polska Energia S. A. – Dariusz Stolarczyk oraz poseł na Sejm RP i kandydat na Prezydenta Jeleniej Góry – Marcin Zawiła, poruszono m.in. kwestie związane z dotychczasową działalnością spółki na terenie całego kraju, zintegrowanym łańcuchem wartości TAURON Polska Energia S. A – począwszy od wydobycia węgla po sprzedaż energii elektrycznej do odbiorców końcowych, wyników finansowych spółki za 3 kwartały 2010 roku oraz budową nowych mocy w energetyce wiatrowej i wodnej.

Osobne miejsce poświęcono natomiast zagadnieniu najważniejszemu, czyli objęciu działaniem Grupy TAURON Polska S. A. południowo-zachodniej części Polski i pozostawieniu siedziby skonsolidowanej Spółki pod nazwą TAURON Ekoenergia w Jeleniej Górze. Warto podkreślić, iż TAURON Ekoenergia to w chwili obecnej jedna z największych Spółek w grupie TAURON, a przy tym jedyna zajmująca się produkcją energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych (OZE).

– Dotychczas budżet miasta Jelenia Góra z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych ze Spółki TAURON Ekoenergia zasilany był kwotą ok. 400 tys. zł. W związku z przejęciem w dniu 1 października 2010 majątku związanego z wytwarzaniem energii elektrycznej z Enion Energia sp. z o.o. dochody budżetu miasta Jelenia Góra zwiększą się w 2010 r. o ok. 163 tys. zł – mówiła na konferencji prasowej Małgorzata Wójcik-Stasiak, prezes zarządu TAURON Ekoenergia sp. z o.o.

Co zaś się tyczy lat następnych: – Dochody te powinny kształtować się w skali wzrostu o ok. 150 tys. zł – po uruchomieniu farmy wiatrowej 40 MW; ok. 600 tys. zł po uruchomieniu farmy wiatrowej 100 MW; ok. 2,5 mln zł po uruchomieniu farm wiatrowych o łącznej mocy 440 MW – zapewniała Wójcik-Stasiak.

W opinii Marcina Zawiły, który szczególnie zabiegał o pozostawienie siedziby Spółki TAURON Ekoenergia w Jeleniej Górze, i który na konferencji prasowej otrzymał gorące podziękowania od wiceprezesa zarządu TAURON Polska Energia S. A. – Dariusza Stolarczyka, szacunkowy wzrost rocznych dochodów z tytułu podatku dochodowego od osób prawnych to nie jedyny „plus”, jaki zyska miasto w związku z działalnością Spółki.

– Działania inwestycyjne poważnej instytucji, jaką jest TAURON Ekoenergia S. A., z pewnością zyskają pozytywny wydźwięk w społeczeństwie i regionie. Co więcej, mogą one bezpośrednio wpłynąć na polepszenie się wizerunku miasta, wizerunku związanego z ekologią i ekoenergią – argumentuje Zawiła.

Ogłoszenia

Czytaj również

Plaża nad Bobrem otwarta

Wnioski na wymianę pieców

Ścieżka edukacyjna "Przygoda w górach"

Komentarze (20) Dodaj komentarz

~niekumaty 17-11-2010 20:46
Nikumam, czyżby Enion niepłacił podatków?. A te fermy wiatrowe to powstaną na Mickiewicza w ramach parku technologicznego?
~george 17-11-2010 21:28
w końcu ktoś coś dla tego umierającego miasta DZIĘKUJĘ w imieniu moich dzieci
~wybory 17-11-2010 21:37
To jest już żenujące.
~ 17-11-2010 21:38
trzeba przewietrzyc Jelonke i odprawić do lamusa układy, Jeleniej Górze potrzebny jest nowy-młody narybek, szkoda głosu na starych wyjadaczy
~bav 17-11-2010 22:14
Jednak, dla produkcji eko-energii, nieekologicznie zeszpecono Borowy Jar... ale czego się nie robi dla (eko?) pieniędzy...
~jelinek 17-11-2010 22:55
A co z mega podatkami ze Spółki EnergiaPro Gigawat sp. z o. o. , wyjechały do Grupy Tauron nie pozostawiając mirażu.
Tomy M. 17-11-2010 23:05
...wychodzi na to że Enion podatków nie płacił. O czym oni pieprzą, prawie 100 tys. zł rocznie podatku od gruntu płaci co drugi dom wczasowy w zwyczajnej Przesiece. Co to za kwoty są? NA WACIKI WYSTARCZĄ!
~etnoludek 18-11-2010 3:33
Oj pięknie Pan Prezydent wspiera wiatrowe biznesy ! Obiecali 2,5 mln., jak tylko wybudują kolejnych 10 farm? Brawo ! A ile Oni na tym zarobią ? Ile gór trzeba będzie ogrodzić kablami, żeby wycisnąć te marne 400 MW ? (Turów daje 2000MW) Ile pensjonatów zbankrutuje? 75% dolnośląskiego nie nadaje się pod wiatraki (http://www.wbu.wroc.pl/pliki/Tekst%20Studium.pdf) Co z tego, kiedy Prezydent klaszcze, a Unia płaci.
~Greg 18-11-2010 4:26
Może Pan nie wie, może się Panu nie obiło o uszy, może Pan Przeoczył...ale, Panie Zawiła: Czy energia elektryczna jest ekologiczna ?
~Lee 18-11-2010 7:07
No gratulacje! Nawet Jelonka Wyborcza nie dała rady podpiąć pod ten sukces Ob.Rębalskiego, KTÓRY MUSI ODEJŚĆ! No chyba ,że załatwił to Dutkiewicz, a Zawiła jest jego nowym kandydatem na prezydenta?! Panowie co jest? Berlusconi oddaj Jelonkę!
~diabelek 18-11-2010 10:36
kolejny jeleniogórski sukces ... czterysta tysiecy, kupa siana ... moze wystarczy na zakup soli na zime ... a słyszałem, ze 21-go listopada maja być zawieje i zamiecie, że z domu nie bedzie sie dało wyjść :) ... omałocoprezydenci, drżyjcie !!!
~ 18-11-2010 11:04
Panie Zawiła, prowadzi Pan kampanię w sposób żenujący i niesmaczny. Padnijmy na kolana przed Panem Zawiłą i dziękujmy za całe dobro tego świata.
~MEG 18-11-2010 11:22
Dwoi się i troi pan Zawiła, aby wszędzie być i rzucać obietnicami. chwalić się i gawędzić. Fatalnie wypadł wielki plakat na którym poparcie dla członka PO daje premier Tusk, a wcześniej nawoływał aby nie upolityczniać wyborów samorządowych. Hipokryci.
~szyper 18-11-2010 11:33
cieszta sie ludziska, ze chociaz tyle sie udalo. na pewno byscie nie chcieli, zeby Wasze miasto bylo wiazane z nierzetelna firma jaka jest Ekoenergia z Wielkiej Wsi koło Szadka pod Łodzią. Potencjał o wiele mniejszy niż ta Wasza Ekoenergia, ale potencjał na szwindle niestety ogromny, bo wielu jest juz inwestorow, ktorzy zobaczyli uruchomione przez ta firme wiatraki, jak swinia niebo
~ETNOLUDEK 18-11-2010 13:32
Biznes wiatrowy jest prosty. Nazywa się "FARMA". Ogradzasz stado kablami pod napięciem i doisz okolicę jak się da. Przecież nie musisz tam mieszkać ! Na kable i słupy dostajesz kasę z Unii, a URE dopłaci drugie tyle do każdego kilowata. Jak się ma nie zarobić ? Ba..ny zadowolone siedzą w zagrodzie, pastuchy też się cieszą, bo jest robota. Czy kandydat wykorzystał okazję do promocji, czy może kandydata wykorzystano do promocji ... ? Oto jest pytanie.
~mirek33 18-11-2010 22:52
same korzysci bylyby z elektrowni wiatrowych, pod warunkiem ze zostana wybudowane w odpowiedni sposob, a zeby tak sie stalo, to Eko-energia nie moze uczestniczyc w budowie, tyle co ja sie o nich zlego nasluchalem i naczytalem to glowa mala
~ek0 23-11-2010 22:50
~mirek33 - Firm mających w swojej nazwie "Ekoenergia" masz teraz jak grzybów po deszczu, ale zapewne chodzi o ta z Szadka, firmę pana Santy, która handluje używanym sprzętem i absolutnie nie przejmuje się czy oddany przez nia sprzęt chociażby działa.
~sam_on 21-01-2011 11:46
Tauron Ekoenergia inwestuje w farmy wiatrowe na pomorzu. Nie bójcie się o Wasze górki.
~krak 24-10-2013 19:24
Układy,układziki ,dokąd ekoenergia będzie doić okupowane elektrownie wodne i niszczyć nasze dobra.Dość z tą farsą.Może ten pan z Tarnowa ruszy swoją ... i coś z tym zrobi.Macie swoje piaskownice,to bierzcie zabawki i się w nich bawcie,a nie .... sie na czyje podwórko.
~Galicyja 16-12-2013 18:33
Mam już tego dość,dokąd ci nieudaczni fachowcy z Wrocąwia,Jeleniej Góry będą niszczyć nasze dobra stworzone przez naszych dziadków,ojców.Nasze Zakłady Energetyczne Elektrownie były dumą dla naszego rejonu małopolskiego,mielismy pracę dla siebie,teraz wszystko jest zagrożone ,nasze dzieci już na to nie mają szans,bo elita PO z dolnego śląska,Katowic,wszystko przejąła,i wszystko to niszczy,nie możemy się poddać.Byliśmy potęgą w energetyce,a oni co!!!!,wystarczyło przejechać przez te tereny,wszystko zaniedbane,nie remontowane zostało to co po Niemcach.Pytam się gdzie władze małopolskie??????.Nie widzą gdzie są odprowadzane podatki z naszego majątku!!!!Następuje celowa degradacja małopolski za wybory(zemsta Tuska)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Poszły konie na Śnieżkę

Promowanie zabytków techniki

Drastyczne billboardy

Ubezpieczenie samochodu online – wyliczenie składki i zakup polisy przez internet

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
963
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
54%
Nie wiem
5%