MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tartaczne sentymenty

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 25 lutego 2010, 9:17
Aktualizacja: 9:19
Autor: rylit
Fot. rylit
„Tartak Sobieszów” to wystawa dokumentalnych fotografii ze zbiorów Bolesława Osipika i Bożeny Rygollo, byłych pracowników tego zakładu, zawisła w Osiedlowym Klubie „Orlik” rok po likwidacji tego zakładu pracy.

Główny pomysłodawca wystawy Bolesław Osipik, znany cyklista jeleniogórski i były pracownik rozwiązanego rok temu zakładu w Sobieszowie, postanowił, że w pierwszą rocznicę zamknięcia firmy zorganizuje wystawę fotografii związanej z tartakiem.

Dokumentalne i archiwalne już zdjęcia przedstawiają tartak oraz ludzi tam pracujących w okresie od 1960 do roku 2009. Większość prac jest czarno-biała. Ostatnie fotografie kolorowe zostały zrobione na tydzień przed rozwiązaniem tartaku, dwa dni i w ostatni dzień pracy. Na wernisaż wystawy, który odbył się wczoraj, dotarły osoby związane z Tartakiem Sobieszów, ich rodziny oraz mieszkańcy i miłośnicy Sobieszowa. Obecny był wiceszef rady powiatu Marek Mikrut.

Sobieszowski tartak zatrudniał w okresie swojej świetności około 200 osób. W dniu zamknięcia zakładu pracę straciło ponad siedemdziesiąt. Zakład był w dzielnicy Sobieszów jednym większych pracodawców. Zamknięcie go oznaczało dla wielu pracowników i ich rodzin utratę pracy i stabilizacji finansowej. Ludzie przybyli na wystawę, związani z tym miejscem zawodowo i emocjonalnie nie kryli żalu do władz lokalnych, że zrobiły tak niewiele, aby ratować ich miejsce pracy, a pozostałości firmy ulegają dewastacji.

Fotografie powstałe w okresie kilkudziesięciu lat niosą duży ładunek emocjonalny zwłaszcza dla osób pracujących w tartaku. Wystawę można oglądać do 17 marca po wcześniejszym umówieniu się z MDK „Muflon”.

Ogłoszenia

Czytaj również

Magiczny wieczór z Cleo i Pectus

Jelenia Góra – Przestrzeń zastana

Rozrywki tu nie będzie, powstanie market

Komentarze (10) Dodaj komentarz

*piipi* 25-02-2010 10:58
..nie wiedziałam ! ~Hmm ..*tak delikatny męzczyzna,a wykonywał taką cięzką pracę ! *BRAVO !
~Yeti 25-02-2010 11:31
Niestety coraz więcej jest likwidowanych zakładów w Jeleniej, lub redukowane są w nich etaty i nie widać końca cięć w przedsiębiorstwach.
~Jeger 25-02-2010 12:38
No no no. Pan Osipik: Kolarz, Kolejarz, Pilarz. człowiek o 100 twarzach, wizytówka Jeleniej Góry. Jak tak dalej pójdzie to niebawem dowiemy się, że był dublerem Hermaszewskiego.... :D:D:D
~avo 25-02-2010 14:35
Gdzie jeszcze nie bylo p. OSIPIKA ????? Czlowiek ,do fotografowania sie i przechwalania . Swoje wycieczki rowerowe uskutecznia nie za wlasne pieniadze .
~Piękny Roman 25-02-2010 16:07
avo daj sobie na luz...Facet przynajmniej robi w życiu coś więcej niż ci którzy tylko w kółko narzekają i na wszystko krzywo patrzą.....Pozdrawiam pana Osipika !
~Piękny Roman 25-02-2010 16:11
*Piipi* bo powinnaś wiedzieć że mężczyzna to bardzo skomplikowana tajemnicza i niezbadana do końca istota ;) Pozdrawiam Cię serdecznie !
*piipi* 25-02-2010 20:07
..do - [~Piękny Roman ..] .. jezeli *tak napisałeś,to na pewno jest to prawdą ! ~Hi,..wolę *tej tajemnicy *nie odkrywac ! ~PA.*piipi
~Mariusz P 25-02-2010 21:01
Pozdrowienia dla Pana Czesia z fotki nr3.Miło zobaczyć po tylu latach:)
~avo 25-02-2010 21:08
Piekny Romanie , ja stoje po drugiej stronie lustra .Nie neguje wszystkiego .,doceniam i szanuje ludzkie dzialania i wiem co robi p. Osipik .Pozdrawiam ,Cie .
~mim 25-02-2010 23:33
Ja szanuję ludzi pozytywnie nakręconych, do których należy pan Bolek. To fajnie ,że jako były pracownik sobieszowskiego tartaku przypomniał jego historię. Już nie ma tartaku w którym on i jego przyjaciele zostawili cząstke swego życia. A to co pokazał na zebranych fotografiach, to również historia tej części Jeleniej Góry. Brawo Panie Bolesławie!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Rok niespełnionych obietnic

Propozycje Kina Lot  

Mikołaj nie zawiódł

Młodzi przeciw zmianom klimatycznym

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
793
Tak
21%
Nie
70%
Nie wiem
9%