MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Targują się o targowiska

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 26 maja 2010, 15:33
Aktualizacja: 20:49
Autor: Angela
Fot. TEJO
Do 15 czerwca kupcy z jeleniogórskich targowisk mają przygotować koncepcję zagospodarowania i zarządzania terenem, który planują przejąć od 1 lipca. organizując się w spółki kupieckie – tego chcą od handlowców prezydent miasta oraz komisja rozwoju. Na spotkaniu nie zabrakło burzliwych dyskusji.

Wczorajsze posiedzenie komisji rozwoju przyniosło w temacie przyszłości jeleniogórskich targowisk burzliwą dyskusję. W spotkaniu uczestniczyli m.in. obecni zarządcy targowisk, trójka przedstawicieli targowiska Flora oraz około dziesięciu przedstawicieli targowiska Zabobrze.

– Do piętnastego czerwca mamy czas na przedstawienie koncepcji zagospodarowania i zarządzania targowiskami oraz wysokość nakładów finansowych na ten cel i źródła pozyskania pieniędzy. Po tym terminie prezydent miasta ma podjąć stosowne decyzje co do dalszych losów targowisk – mówi Jan Gniadzik, przedstawiciel kupców Flora w Jeleniej Górze.

Punktami zapalnymi wczorajszego spotkania były racje obecnych zarządców oraz racje kupców, którzy chcą założyć spółkę kupiecką. Zarządcy udowadniali na forum, że nikt nie jest w stanie lepiej tych targowisk poprowadzić od nich, natomiast kupcy z Zabobrza głośno mówili o tym, że chcą wziąć targowiska w swoje ręce, dzięki czemu będą one wyglądały zupełnie inaczej niż obecnie.

Spotkanie, na które zostali zaproszeni obecni zarządcy i kupcy, zostało zorganizowane z inicjatywy komisji rozwoju. Jak można było przewidzieć, racje obu stron się ścierały, bo podejście zarządców kłóci się z racjami kupców.

Umowa z obecnymi zarządcami targowiskami wygasa z dniem 30 czerwca br. Obecnie miasto nie ma jeszcze podmiotu, z którym mogłaby podpisać nową umowę, ponieważ z chwilą wygasania umów obecnych zarządców spółki kupieckiej będą w fazie organizacji, bo prawdopodobnie Krajowy Rejestr Sądowy nie zdąży ich wpisać. Jednak zgodnie z kodeksem spółek handlowych te podmioty mogą już pewna działalność prowadzić.

Miasto jednak tej długoterminowej umowy z podmiotami w organizacji nie podpisze. Toczyły się więc dyskusje na temat innych rozwiązań na okres do czasu powstania tych spółek, którym jest kilka: albo ten podmiot w postaci spółek kupieckich już zostanie utworzony i będzie można z nim podpisać umowę, albo miasto przez jakiś czas przejmie na siebie zarządzanie tymi targowiskami do chwili wyłonienia faktycznego docelowego podmiotu.
– Możliwa jest też koncepcja przedłużenia umowy obecnym zarządcom, albo rozpisania konkursu na zarządzanie targowiskami – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta miasta.

Zdaniem Danuty Wójcik, przedstawicielki kupców z targowiska Zabobrze, to spotkanie zostało zorganizowane za późno.
– Powinno być co najmniej pół roku wcześniej, jeśli nie trzy lata wstecz. Na tym spotkaniu zorganizowanym tuż przed zawiązaniem spółki stawia nam się pytania czy nie jest to zła forma. My natomiast odpowiedzieliśmy na głos miasta, bo wcześniej mieliśmy inny pomysł, ale miasto uznało i przekonało nas, że najlepszą formą zarządzania targowiskami będzie właśnie założenie spółek kupieckich.

– Pan Wiesław Tomera powiedział, że zorganizował to spotkanie, by nikt im nigdy nie zarzucił, że nie zapytali nas w porę, jak my widzimy zarządzenie tymi targowiskami. Do 15 czerwca wyznaczono nam termin przedstawienia wizji rozwoju tych targowisk. Ja sobie nie wyobrażam, żeby złożona przez nas wizja nie spodobała się komisji rozwoju i by miało to jakiś decydujący wpływ. Do tej pory nikt nie rozliczył obecnych zarządców z tego, co robili i co obiecywali zrobić przez dwadzieścia lat, a teraz mają takie samo prawo jak my do przejęcia tych targowisk. Trudno nam teraz tworzyć wizję czegoś bez ustalonych warunków, jakie postawi nam miasto. Nie wiemy bowiem, jaki procent będzie przestrzeni otwartej, a jaki procent będzie mógł z tych targowisk być zabudowany – opowiada D. Wójcik.

– Przed nami jeszcze sporo pracy, po słowach prezydenta Marka Obrębalskiego mamy wrażenie, że cofnęliśmy się o krok, ale kupcy są twardzi i będą skutecznie realizować to co zaczęli – dodała Danuta Wójcik.

Obecnie jeleniogórscy kupcy organizują się w spółki kupieckie i planują przejąć targowiska od 1 lipca. Tymczasem zbierają pisemne deklaracje przystąpienia do spółek i wpłaty na kapitał zakładowy. Wierzą, że uda im się założyć spółki do końca czerwca. Zdaniem wiceszefa miasta właściwa umowa miasta ze spółkami kupieckimi powinna być podpisana do końca września.

Ogłoszenia

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Komentarze (27) Dodaj komentarz

b_jg 26-05-2010 16:27
Przez 20 lat nikomu nie przeszkadzało to, jak wyglądały oba targowiska, ale w momencie gdy kończy się umowa z obecnymi zarządcami, coś zaczyna śmierdzieć....Bo przecież "miasto" nie będzie remontować ani zagospodarowywać targowisk...Ale kiedy kupcy chcą (w zasadzie muszą) wziąć sprawy w swoje ręcę to muszą przedstawiać plany zagospodarowania terenu, a i tak podetnie im się skrzydełka, żeby się za bardzo "nie rozpanoszyli". Nic tylko pogratulować władzom JG
~123 26-05-2010 16:36
A co z targowiskiem-śmietniskiem-pośmiewiskiem kurortu Cieplic? Na kuracjuszach i gościach zagranicznych robi nie małe wrażenie na pamiątkę cykają zdjęcia. Ciekawe w jakim celu?
~Obywatel 26-05-2010 17:48
Miasto ma interes w tym by targowiska same się rozpadły, by móc postawić w tych miejscach nowe markety które będą bez większych problemów odprowadzać podatek i opłaty dla miasta.
~dudu 26-05-2010 17:54
ja sobie nie wyobrazam Jeleniej Gory bez Flory i Ryneczka :))
~IRENKA83 26-05-2010 18:45
a czego sie spodziewacie po czerwonej dolinie???
~MARKO-POLO 26-05-2010 19:22
JESTEM KUPCEM Z FLORY,BARDZO SIĘ CIESZĘ NA TE ZMIANY,BO TO ZMIANY NA LEPSZE TAKA SPÓŁKA,JEŻELI ZROBIMY COŚ ZLE TO BĘDZIEMY MIEĆ PRETENSJE DO SIEBIE,A OBECNEMU DZIERŻAWCY TO JAK NIBY COŚ ROBIŁ TO BARDZO DZIĘKUJĘ.KOSTKĘ SAMI KŁADLIŚMY NA WŁASNY KOSZT,ZA TOALETĘ PŁACIĆ TRZEBA,POZOSTAWIŁ WIELKI SYF PO SOBIE I OBIECUJE CO ON NIE ZROBI,TAKIE NUMERY TO MY ZNAMY NA CO DZIEŃ.
~ja 26-05-2010 19:44
Nigdy nie będzie targowisko modernizowane jeśli będzie w rękach dzierżawców. Miasto mówi że nic nie ma do tego ponieważ oddało teren w dzierżawę a dzierżawcy twierdzą że teren jest miasta więc nie ma w tym interesu do ładowania kasy w teren miejski . Dzierżawcy mają tylko jeden bardzo ważny powód żeby o to tak walczyć potężne pieniądze do własnej kieszni. A kupcy klienci i mieszkańcy skazani są na takie właśnie warunki!!
~kupiec 26-05-2010 20:10
.. dajcie nam normalnie pracować w cywilizowanych warunkach na utrzymanie naszych pracowników i rodzin. my oczekujemy cudów tylko normalności!!!
~Monio 26-05-2010 20:18
Nareszcie ktoś mądrze napisał,przez tyle lat była zaniedbana Flora,a teraz nagle coś chce robić pan Wojciechowicz,kpina już zrobił ,ale sobie za nasze pienądze PRZYSTAŃ W MYSŁAKOWICACH!!!!
~ja 26-05-2010 20:31
Tu faktycznie coś śmierdzi !! Przez tyle lat nie zrobili nic a teraz jeszcze zaprasza się ich do rozmów.. to skandal !!!!!!
~Kimeraj 26-05-2010 20:48
<i> dziękuję :-) </i>
~bq 26-05-2010 20:56
Na początek przenieść wszystkie ryneczki z centrum miasta korzystając z tego że kończy się dzierżawa, a dopiero potem przekazywać.
~kozak 26-05-2010 21:49
Czy ja czegoś nie rozumiem? Dlaczego Kępiński i Wilk tak walczą, skoro interes nieopłacalny, powiedział,że pożyczki musi brać..Już czas panowie już czas.
~markus 26-05-2010 23:18
NIe czajcie się ,gnajcie te całe plemia Wojciechowiczów,Wilków i Kępińskich do roboty,a nie do władzy!Chciałem kupić budę ,ale kazali podpisać dziwną listę,a kiedyś tam handlowałem brrrrr...
~Do Autora art. 27-05-2010 6:43
Szkoda, że nie ma zdjęć z samych obrad, bo Florę to każdy zna.;-)
~jeleniogorzanin 20 27-05-2010 6:57
czas zlikwidowac ten syf architektoniczny w centrum miasta. szczury biegaja, smrud, brud i ubustwo. Czas przestac udawac że sie tego nie widzi. targowisko powinno byc utworzone gdzie indziej z infrastrukturą i ujednoliconymi budkami. Tereny takie jak Flora i Zabobrze czas przejac i utworzyc tam normalne obiekty handlowe. Wstyd żeby w centrum taki syf straszył a turysci patrzą na ten cyrk. Wojciechowicz florą zarzadza 20 lat i co on tam stworzył????????????????????????? Syf Syf i jeszcze raz syffffffffffffffff. Pompuje tylko kase a miasto dostaje ochłapy. Czas to zlikwidowac. Rynki tak ale nie takie i nie w centrum Miasta!!!!!!!!!!
~gosc niedzielny 27-05-2010 8:00
A ja sądzę, że to pierniczenie głupot przez "kupców", że pod ich zarządem będzie pięknie i ładnie. Moim zdaniem kto jest właścicielem / zarządcą targowiska ma znaczenie drugorzędne. Uważam, że gdyby kupcy mieli ochotę na inwestowanie pieniędzy w swoje stanowiska handlowe dawno by to zrobili. Przyznacie mi rację wszyscy, że nie stanowi obecnie żadnego problemu kupienie niestałego estetycznego kiosku/ kontenera handlowego, w którym klient mógłby komfortowo dokonywać zakupu. wyglądem podobne do np spotykanych u nas w mieście kontenerowych saloników Ruchu. Zwróćcie uwagę! Kupcy za każdym razem wyciągają jako podstawowy argument fakt, że nie mogą inwestować w swój business, bo nie wiedzą czy będzie on na rok czy na lat kilkanaście w danej lokalizacji - BZDURA TOTALNA - jeśli chodzi o targowisko! Kontener / kiosk, nawet najdroższy, jest konstrukcją, która z założenia jest łatwa do demontażu / przeniesienia w inną lokalizację - więc zmiana miejsca jego ulokowania w innym miejscu nie ma większego znaczenia! A teraz oceńcie sami drodzy klienci! Ile macie takich pawilonów handlowych o podwyższonym standardzie, do których można z przyjemnością wejść na targowiskach... jest może _kilka_!!! biorąc pod uwagę _wszystkie_ targowiska w całej Jeleniej Górze... reszta to obskurne budy, nie wierzę więc w to, że po przejęciu targowisk przez wspólnoty kupieckie coś to zmieni i stanie się nagle cud! No może tyle to zmieni, że może ci kupcy zaczną więcej zarabiać na czysto, bo w to, że będą ładować kasę w targowisko nie wierzę - biorąc pod uwagę ile zrobili do tej pory dla polepszenia warunków zakupów dla swoich klientów...
~Any 27-05-2010 8:46
Takie pawilony, które mają drzwi i towar na półkach daleko od klienta, nie nadają się na ryneczek. Tu towar musi być blisko klienta. Na tym polega cała "zabawa". A jeśli sprzedawca nie wie czy dzierżawca nie każe mu w pewnym momencie opuścić miejsca, ktróre zajmuje to i nie będzie w nic inwestował.
~zdumiony 27-05-2010 13:32
Nie mogę pojąć, jak to możliwe? Otóż w poprzedniej kadencji jakikolwiek manewr ze strony miasta pod adresem kupców był natychmiast torpedowany przez p. Wójcik. Odbywały się manifestacje, pikiety, zrywano obrady Rady Miasta, wznoszono bojowe okrzyki w czasie obrad, rozwieszano transparenty...I oto nagle, w żywe oczy, w stylu prowokacyjnym postawiono market"Biedronkę" i sklep z wyrobami chińskimi tuż przy samym targowisku. Nikt nie protestuje, nikt nie manifestuje, nikt nie krzyczy...Co za cudowna odmiana? Jak to się stało, że wszyscy tak złagodnieli?
rymcycymcy 27-05-2010 13:40
Kłótnia powinna skupić się na tym ...czy te targowiska rozjechać walcem, czy spychaczem ! :)
~mjmarko 27-05-2010 14:07
towarzysz WW ma nie tylko świetne kontakty w urzędzie miasta, ale kontroluje też połowę bilbordów reklamowych w mieście, one są baaaardzo przydatne w kampanii wyborczej.............. i tak nie wygra motoryczność i kompetencja tylko UKŁADY!!!
~mjmarko 27-05-2010 14:10
jeszcze jedno, czy nikt nie widzi w urzędzie, że takie twórcze i zacięte dyskusje rodzą się tylko w okresie kiedy umowa dzierżawy wygasa i kolejna trzeba podpisać. kiedy taki czy inny ma umowę w kieszeni to przez 3 lata ani mu się nie śni, by zmodernizować, uporządkować albo chociaż posprzątać.... no bo jak\/ nie ma czasu.... musi korzystać :)
~ 27-05-2010 22:05
i stało się !! nareszcie będzie normalność bez zastraszania i szantażu a obecni dzierżawcy i ich elita targowiska oglądać będą już tylko z lotu ptaka hi hi hi....
~zabobrzekupiec 28-05-2010 22:10
Dzisiaj nareszcie pojawiła się radość na twarzach kupców,po wiadomości ,że przekroczyliśmy magiczną liczbę procentowo ważną, aby mogła powstać spółka.Brawo Pani Danuto!!!!
~tak... 28-05-2010 23:46
niektorzy piszacy tutaj o Kępińskim i Wilki ( az ciezko mi napisac wczescniej "PAN") ze to ludzie ktorzy nic nie robia z targowiskami tylko maja z tego pieniadze maja wielka racje... zarabiaja po 30 000 zl w miesiacu wiecie za co... za nic. za to ze posiedza sobie w tej swojej zasyfialej budzie(nie wnikam co tam robia bo jest ICH TROJE:D) Wilk Wilkowa i Kepiński... wyglada na to ze Kępiński dzieli sie kasa z Wilkiem a Wilk z nim czym innym:) pozdrawiam "zarzadcow" i zycze wam szybkiego zawalu lub wylewu staruchy... "prezesi" hahaha zal mi jak patrze na nich...
~tak.. 28-05-2010 23:49
to dalej ja:D spolka powstanie na 100 % a tym dwom hmmm nie wiem jak ich nazwac oooo "prezesom" mozna podziekowac... teraz bedziecie mogli majtkami i skarpetkami pohandlowac na ryneczku.dziekuje za uwage;)
~:) 29-05-2010 0:45
rymcycycmcy Ciebie z checia rozjechalbym walcem... razem z Twoim domem i miejscem pracy:) ciekawe jaki bys byl wtedy madry idioto...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Utrudnienia w Witkowie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Karkonosze ulubione

Finał na lawecie

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2137
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%