MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 13 lipca
im. Małgorzaty, Henryka

Tancerze opanowali Cieplice

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 15 maja 2016, 12:57
Aktualizacja: Poniedziałek, 16 maja 2016, 8:01
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Około 700 tancerzy z Polski i Ukrainy przybyło do Jeleniej Góry, by zaprezentować swoje umiejętności podczas Silesian Dance Festiwalu, który odbywa się w ramach Wiosny Cieplickiej. Wczoraj (14.05) w Zdrojowym Teatrze Animacji odbyły się pokazy konkursowe w wielu kategoriach, od dzieci po dorosłych.

Impreza w ramach 43. Wiosny Cieplickiej to efekt wspólnej pracy dwóch stowarzyszeń, które współpracują od dekady – są to organizacje z Polski i Ukrainy. - Nasze stowarzyszenia mają 10-letnie doświadczenie w organizacji różnego rodzaju przedsięwzięć polsko-ukraińskich, w tym tanecznych - wyjaśnił Tomasz Kościów ze Stowarzyszenia Promocji Sztuki „Ars Mundus” (Polska). - Jakieś dwa lata temu Wasyl Szeremeta stwierdził, że trzeba to zrobić na dużo większą skalę i długo szukaliśmy dobrego miejsca – kontynuował Tomasz Kościów zdradzając, że do wyboru miał Świdnicę, Wałbrzych i kilka innych miejscowości na Dolnym Śląsku. - Ostatecznie trafiliśmy do Jeleniej Góry. Jest mnóstwo argumentów za tym, żeby takie festiwale tu robić – dodał.

Ukraina jest reprezentowana przez 450 tancerzy z pięciu regionów: Kijów, Równe, Tarnopol, Lwów i Iwano-Frankowsk (dawniej Stanisławów). Nasz kraj wystawił 250 uczestników, a doliczając obsługę i opiekunów, na kilka dni do Jeleniej Góry przybyło ponad 900 osób!

Na scenie tancerze prezentowali się w różnych kategoriach wiekowych i różnych stylach: taniec towarzyski, klasyczny, współczesny, balet, show taneczny, teatr, taniec folklorny oraz stylizowany taniec folklorny. Są dzieci młodsze do lat 8, dzieci starsze, juniorzy oraz dorośli – wymieniał Wasyl Szeremeta ze Stowarzyszenia Art Frankijusk z Iwano-Frankowska.

Wiele wskazuje na to, że to pierwsza, ale nie ostatnia edycja Silesian Dance Festiwalu w naszym mieście. - Jelenia Góra podoba nam się pod każdym względem, jest to też atrakcyjne miejsce dla gości z daleka, więc liczymy, że wrócimy tu za rok. Poziom jest na tyle dobry, że nasi współorganizatorzy, czyli: Urząd Miejski w Jeleniej Górze, Zdrojowy Teatr Animacji i ci wszyscy, którzy nam pomagają i widzieli te występy mówią, że bardzo by chcieli, żeby w przyszłym roku festiwal też się odbył w Jeleniej Górze – powiedział Tomasz Kościów. Dla uczestników znalazł się również czas na zwiedzanie stolicy Karkonoszy oraz okolicznych miejscowości.

Dzisiaj (niedziela, 15 maja) o godz. 14:30 wszyscy uczestnicy festiwalu wezmą udział w wielkiej paradzie ulicami Cieplic, która wyruszy spod Zdrojowego Teatru Animacji. Na koniec czeka nas koncert galowy w muszli koncertowej w Parku Zdrojowym.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Zaczytaj się z Jelonką.com

Friedrich Iwan – malarz, grafik, pejzażysta…

Komentarze (6) Dodaj komentarz

kazimierzp 15-05-2016 13:51
Jaki pierwszy festiwal tańca? To pierwszy organizowany przez teatr Animacji i przez "Ars Mundus". Wcześniej były festiwale z udziałem Czechów, Egipcjan organizowane przez Przystań Twórczą w Cieplicach... Tylko się cieszyć, że to trwa - ale nie dyskredytujmy wcześniejszych dokonań! Po co! Czy ktoś z was chce się z was dostać do sejmu? Jeżeli tak to rozumiem, choć nie pochwalam!;-) Proponuję przekazywać rzeczywistą relację i prawdę.
~ 15-05-2016 14:22
Pan Kazimierz ma racje Przystan to fantastyczna instytucja najlepsza w Jeleniej Gorze i jedna z najlepszych w regionie a festiwale ktore organizuje odbijaja sie echem w calej Europie.
~Eksperci antymarketingu? 15-05-2016 21:48
Nie wiem dlaczego ale jest to kolejna impreza w Cieplicach, która odbyła się bez widzów. Najwięcej było uczestników (około setki); 20 przypadkowych lokalnych spacerowiczów zdziwionych, że coś się dzieje. Nie liczę około 2-4 strażników miejskich. Trzeba być wybitnym ekspertem od antymarketingu, żeby wydać dużo pieniędzy, ustawić profesjonalną scenę z kamerą, zaprosić gości (było 2 posłów RP i goście/uczestnicy z Ukrainy) i nie potrafić ściągnąć widzów... Pogoda nie jest usprawiedliwieniem. Konkurencyjna - jak zwykle - impreza na Placu Ratuszowym - jednak moim zdaniem - również nie. Na szczęście na 30 minut przed imprezą na telebimie pokazano co tu się będzie odbywać. Może warto jakiegoś marketingowca zatrudnić choćby w charakterze wolontariusza?
~i tyle 16-05-2016 0:47
wiadomo, że nic nie wiadomo, tak właśnie "promuje się" takie imprezy!
~ 16-05-2016 1:04
Panie Kazimierzu wystarczy czytać ze zrozumieniem. Z tego co widzę to mowa o pierwszym Silesian Dance Festiwalu, a nie ogólnie. Przedmówcy mają rację! Promocji wydarzenia zero!
kazimierzp 16-05-2016 7:48
Większość zdjęć zrobiono przed niedzielą - szkoda że redakcja jelonki nie zamieściła tego tekstu w piątek lub w sobotę wtedy wiele osób miałoby dodatkową informację i może w niedzielę by trafili do teatru, czy potem na plac Piastowski...

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Układanka na budynku ośrodka kultury

Szansa na remont "zameczku"

Polacy wybierają prezydenta (aktualizacja)

Edycja Limitowana: SEN_kartoteka improwizacje  

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
469
Tak
47%
Nie
39%
Nie wiem
13%