MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 11 sierpnia
im. Lecha, Zuzanny

Taktyka przed grozą w wodzie

Wiadomości: Dolny Śląsk
Wtorek, 10 lipca 2007, 0:00
Aktualizacja: Środa, 11 lipca 2007, 10:33
Autor: Angela
Fot. NIKI
Strażacy uczą strażaków nurkowania i innych technik ratunkowych.

Członkowie grupy wodno-nurkowej z Jeleniej Góry prowadzili szkolenie kamiennogórskich strażaków. Trzydniowe zajęcia obejmowały taktykę działań ratowniczych w razie zagrożenia w wodzie.

Umiejętności mogą się przydać. W czerwcu w zbiorniku Bukowka utonął mężczyzna. Kiedy się ociepli, ludzie ruszą na dzikie kąpieliska i pomoc strażaków może okazać się niezbędna. Byle by nie przyszła za późno.

– Na naszym terenie mamy kilka akwenów, na których często dochodzi do utonięć czy wypadków – potwierdza Robert Słowik, zastępca komendanta Komendy Powiatowej Straży Pożarnej w Kamiennej Górze.

Dlatego kamiennogórscy pożarnicy muszą podejmować działania na wodzie. Nie mają natomiast profesjonalnego sprzętu, który umożliwiłby im szkolenie w zakresie ratownictwa wodnego.
Grupa wodno-nurkowa z Państwowej Straży Pożarnej w Jeleniej Górze ma natomiast zarówno sprzęt, jak i doświadczenie. – Korzystamy z ich pomocy, a oni dzięki temu zapoznają się z naszym terenem, na którym niejednokrotnie również muszą działać – dodaje R. Słowik.

Szkolenie i ćwiczenia odbywały się przez dwa dni na rzece Bóbr i zalewie na terenie miasta a trzeciego dnia – na zbiorniku wodnym Bukówka.
– Ćwiczyliśmy wspólne działania poszukiwawcze pod wodą w rejonie budowli hydrotechnicznych oraz działania ratownicze na dużym akwenie miedzy innymi podczas wypadków środków pływających np. łodzi żaglowych oraz podczas powodzi – mówi starszy aspirant, Piotr Wincenty dowódca grupy wodno- nurkowej w Jeleniej Górze.

Ogłoszenia

Czytaj również

Odpust na Śnieżce

Będzie nowa świetlica

Klasyki zjechały do Kowar

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~Sobieszowianin 10-07-2007 14:39
Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wodno–Nurkowego w Jeleniej Górze jest uważana za jedną z najlepszych w województwie dolnośląskim. Mają oni dobry sprzęt i dobrze wyszkolonych ludzi.
~wodnik 10-07-2007 15:00
Kiedyś przy PSP w jeleniej funkcjonował odział OSP ratownictwa wodnego. Skupiał głównie młodzież z jeleniogórskich szkół. Dzieki temu i ja miałem możliwość zdobycia patentu płetwonurka. Później z uwagi na kłopoty finansowe, brak sprzętu itp. został rozwiązany. MOże czas powrócić do tego , jest sprzęt ludzie a młodzież chętnie się będzie szkolić.
~Nurek 10-07-2007 22:14
Myślę ze trudno było by pogodzić OSP ORW i Grupę Wodno – Nurkową Państwowej Straży Pożarnej ponieważ w straży są nurkowie a nie płetwonurkowie, bo tylko nurkowie MSWiA mogą wykonywać prace podwodne w KSRG. Podstawowym warunkiem otrzymania skierowania na kurs nurków MSWiA jet to ze trzeba być funkcjonariuszem. Na terenie Dolnego Śląska jest kilka klubów nurkowych które szkolą płetwonurków i niema problemu żeby dostać się na obóz nurkowy. Jak dobrze pamiętam to OSP ratownictwo wodne działające kiedyś w Jeleniej Górze nie sprawdziło się, zresztą mógłbym wiele napisać o ich działalności. Byłem na obozie organizowanym przez nich i wiele można by teraz pisać tylko po co.
~kasia 10-07-2007 22:35
mysle ze wodnik masz rację modzież będzie miała ochotę się szkolić myślę że to bardzo dobry pomysł:)
~radek 11-07-2007 17:55
http://www.pierwszapomoc.net.pl/pierwsza–pomoc–tonacemu.html a ja każdemu polecam w.w stronkę... A i jeszcze słyszałem o takiej akcji,zeby każdy w tel. kom. miał w ksiązce telefonicznej wpisany numer do osoby którą w razie tragedii trzeba powiadomić. Pozwala to np. na szybkie ustalenie grupy krwi, chorób które przechodzi poszkodowan (NP, ALERGIA). Numer wpisujemy pod nazwą ICE . ICE ICE ICE PAMIĘTAJCIE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zamienili przejście w parking

Będzie skwer przy Kamieniu Walońskim

Spotkali się przy grobie ppłk. Eugeniusza Głowacza

Skalne ławki pod Szrenicą

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
487
Tak
39%
Nie
55%
Nie wiem
6%