MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Tak ma wyglądać nasze miasto w przyszłości

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 25 lutego 2014, 7:33
Aktualizacja: Środa, 26 lutego 2014, 7:41
Autor: Mea
Fot. Mea
Przebudowa Alei Wojska Polskiego na nowoczesny bulwar, powrót tramwajów, budowa centrum nauki, tarasy nad Młynówką, ścianka wspinaczkowa w Rynku w kształcie Karkonoszy – to tylko niektóre z pomysłów na rozwój Jeleniej Góry.

Koncepcje przebudowy przestrzeni publicznych Jeleniej Góry prezentowali w niedzielę (23.02.) w cieplickim Muzeum Przyrodniczym architekci i eksperci z pracowni Studium podczas konferencji „Miasto Światłem Malowane”.

Najbliższe plany dotyczą bulwaru na Alei Wojska Polskiego. – Obecnie robimy już dokumentację techniczną przebudowy tej ulicy. Ma być ograniczony ruch dużych samochodów, powstaną kawiarenki oraz różne punktu usługowe, żeby mieszkańcy i turyści chcieli tu spędzać wolny czas. Planujemy nowe nasadzenia, atrakcyjną małą architekturę i ścieżki rowerowe. Realizacja koncepcji odbędzie się po pozyskaniu środków zewnętrznych, a więc w 2015 lub 2016 r. – mówiła Jadwiga Osińska, kierownik referatu funduszy europejskich w Wydziale Rozwoju Miasta Jeleniej Góry.

Pomiędzy ulicami Podwale i Forteczną, gdzie znajduje się niezagospodarowany plac oraz pozostałości kamienic i murów obronnych, planuje się odtworzenie i wyeksponowanie średniowiecznej sylwetki miasta oraz zaaranżowanie wielofunkcyjnych przestrzeni publicznych.

Przy ulicy Kilińskiego zaplanowano Centrum Nauki Labo, gdzie wiedza ma być przekazywana poprzez zabawę. Ma tu też powstać plac, wokół którego mogą stanąć obiekty z funkcją hotelową i gastronomiczną i zadaszony plac zabaw.

Kolejną inicjatywą jest rewitalizacja przestrzeni nad Młynówką i utworzenie ciągu zielonych terenów rekreacyjnych z placem zabaw, letnią siłownią, grillowiskiem i tarasami do opalania.

Przy skrzyżowaniu z ul. Wolności zaprojektowano Plac Sztuki. Obok wodotrysków mają powstać witryny ekspozycyjne, a znajdujący się budynek kawiarni ma zyskać nadbudowę projektowaną z myślą o lokalnym domu kultury i galerii. Z kolei przy skrzyżowaniu z ul.1-go Maja mogłyby pojawić się nowoczesne kioski dla drobnych handlowców.

W północnej części Placu Ratuszowego przewidziano kaskadową fontannę, inspirowaną górskim strumykiem. Natomiast po stronie południowej ma być zbudowana makieta Karkonoszy do wspinania. Kolejnym pomysłem jest odtworzenie dawnej linii tramwajowej na trasie od placu Niepodległości do dworca kolejowego. - Tramwaje niewątpliwie były wielką atrakcją w Jeleniej Górze, dlatego powinny zostać przywrócone – dodała Jadwiga Osińska.

Stałe iluminacje mają wydobyć z cienia zabytkowe elewacje kamienic i ważniejszych obiektów. Fontanny przy ul. Bankowej i Pocztowej zostaną oświetlone reflektorami LED, świecącymi w różnych kolorach.

- Te pomysły są jak najbardziej realne. Wystarczy mieć wizję rozwoju i pozyskać na nią pieniądze np. ze środków Unii Europejskiej. To są plany wieloletnie rewitalizacji miasta - podkreślała Jadwiga Osińska.

Mieszkańcom podobają się te plany. – Wiele osób czeka na powrót tramwajów. Podświetlenie miasta też jest ciekawym pomysłem. Trzeba jednak pamiętać, że oprócz budowy nowych atrakcji, trzeba zapewnić pieniądze na ich bieżące utrzymanie. Małymi krokami stawianymi z rozsądkiem można wiele w mieście zrobić – powiedziała Regina Wojciechowska z Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zebrali 3 tony odpadów

Porównaj ceny z Jelonką.com

Wyrok dla sędziego

Komentarze (62) Dodaj komentarz

~ 25-02-2014 7:45
Ale szpetna i obrzydliwa piekarnia przy ul Pijarskiej zostaje ???
~dirt 25-02-2014 7:49
buhahahahahaaaaaaa - pomyśleć, że na takie mrzonki idą nasze podatki. Panie Prezydencie, a może by tak po prostu zająć się odpadającymi tynkami na rynku, zarzyganymi, zaśmieconymi chodnikami po których chyba nigdy nie jechała żadna polewaczka, może by tak usunąć wielkie agresywne płachty reklamowe i szpecące kubły do segregacji śmieci z pieszych traktów? To jest .... żenujące
~... 25-02-2014 7:55
Czy to w ogóle jest możliwe? Byłoby cudownie!!! Może młodzi ludzie i inwestorzy w końcu spojrzeliby laskawszym okiem na to...miasto.... na razie wieje komuną...3 mam kciuki za kogoś, kto zrobi wszystko, żeby te plany zostały zrealizowane :)
~tutek 25-02-2014 7:56
czy to już prima aprilis ?
~rypek 25-02-2014 8:01
A pod każdym domem prezydent postawi Biedronkę ,tak żeby można było w kapciach zrobić zakupy..
~jakitaki 25-02-2014 8:02
Baniaki lokalnym domem kultury, no to uśmiech mi się na twarzy pojawił, przecież są one takim przybytkiem od kiedy pamiętam, zawsze pełno tam było kultury i sztuk też mnóstwo było...
~jiom 25-02-2014 8:07
A niektóre z pomysłów Prystroma? Ciekawy jest "Tunel pod Śnieżką" i szpilkostrada. A poza tym w domu wszyscy zdrowi!!!
~AD966 25-02-2014 8:14
w cieplickim Muzeum Przyrodniczym architekci i eksperci z pracowni Studium podczas konferencji „Miasto Światłem Malowane”. ;;;;mnie interesują nazwiska tych nawiedzonych cudaków!! Ciekawe co oni piją lub cpaja a może radyjka z Torunia słuchają ,.
~oko 25-02-2014 8:21
A świstak siedzi...
~ 25-02-2014 8:23
Jak zwykle, Polacy zyja z glowa w chmurach. O bierzacych problemach, tak bardzo realnych i tragicznym stanie ulic i STUDZIENEK nawet sie nie wspomina, tymczasem pieniazki tloczy sie na fantazje i utrzymanie ludzi tym opetanych. Oni na wiele lat powinni sie przebranzowic i zaczac ulepszac technologie napraw ulic, istniejacych w stanie skandalicznym domow. Kawiarenki na ul WP im sie snia.... a urwane na studzience kolo auta moze potracic w kawiarence gosci lub pracownikow. Oj fantazo....
~2014 25-02-2014 8:29
skąd na to pieniądze megalomani??. Trzeba zejść do ludzi marzyciele. Tam są problemy które trzeba rozwiązywać. Ludzie nie mają pracy i pieniędzy.Więcej skromności.
~ 25-02-2014 8:30
a co z piwem na placu ratuszowym - jak postawia i tam sciane wspinaczkowa to po ochlaju mocarze beda sie wspinac czy jak- czy to moze ma sluzyc do tworzenia nowych kalek- trzeba tez pomyslec o powiekszeniu oddzialu chirurgicznego i psychiatrycznego bo jak widze kalelk umyslowych juz mamy w brod i to w ratuszu a polamane rece i nogi to juz przyszlosc niedaleka
~SARBLE 25-02-2014 8:35
Miasto nie potrafi się uporać ze wszędobylskimi śmieciami w mieście, a snuje takie wizje :D :D :D Kawiarenki dla mieszkańców i turystów - czy któryś z wizjonerów przeszedł się przez Jelenią i sprawdził jakie obłożenie mają tego typu lokale ? Nowoczesne kioski dla drobnych handlowców - czy któryś z wizjonerów sprawdził kondycję drobnych handlowców, przytłoczonych dużymi sieciówkami ? Przede wszystkim należało by się skupić na tym, żeby stworzyć miejsca pracy i to nie za wegetacyjną- najniższą krajową, zatrzymać emigrację młodych ludzi itd. Takie luksusy to tylko dla bogatych, a nie takiej "bidy" jak jest Jelenia :(
~ad 25-02-2014 8:46
jedyny cel takich planów jest wydojenie miejskiej kasy z pieniędzy,......jeżeli prezydent Zawiła nie potrafi zadbać o posprzątanie miasta,to gadanie o fontannach,tramwajach, i kawiarniach na Wojska Polskiego to zwykłe bajdurzenie i okłamywanie mieszkańców Jeleniej Góry
~oxa 25-02-2014 8:53
Jak wy tylko narzekać potraficie!!! Nic się nie podoba. Dzieje się coś - źle, nic się nie dzieje - też źle. Jelenia Góra jest pięknym miastem. Potrzebuje jedynie sprawnego gospodarza i organizatora. Ma niezwykły potencjał. Jeżeli chcemy pokazać urok naszego miasta i zachęcać turystów do odwiedzania musimy inwestować w zamianę wizerunku. Jednak widzę, że te zmiany muszą się najpierw zadziać w waszych głowach. Śmieci? - niech każdy zacznie od posprzątania własnego podwórka, będzie czysto. Brak pracy? - sorry, ale z własnego doświadczenia wiem, że jak ktoś chce pracować to zatrudnienie znajdzie, i to nie tylko na czarno czy śmieciówki. Niestety jesteśmy narodem który wiecznie użala się nad sobą nie robiąc nic by poprawić swoją sytuację.
~srutututu 25-02-2014 8:56
Beznadzieja
~tobyl zamach 25-02-2014 9:10
do wszystkich frustratów : bla bla bla wszyscy umrzemy
~mrzonka 25-02-2014 9:21
Pomarzyć dobra rzecz.
~wen 25-02-2014 9:52
Zanim zaczną remontowac to niech podświetlą. Ręce i zapał im opadną. Czy w jelonce niema psychiatry dla tych marzycieli?
~NAPRAWDĘ 25-02-2014 10:02
nie mogę zrozumieć tych wszystkich, którzy wylewają pomyje na dobre pomysły. ZROZUMCIE w końcu, że proponowane zmiany są potrzebne i myślę, że realne. Mieszkam w Jeleniej Górze od ponad 50 lat i wiem, że miasto wyglądało pięknie z dużą ilością zieleni, ładnymi kamienicami. Wiem, że wiele się pozmieniało na niekorzyść - i to boli. Dlatego każda inicjatywa, która zmierza do zmiany na dobre jest lepsza niż gdyby nie robiło się NIC. Więcej optymizmu.
~xxx 25-02-2014 10:03
A dla kogo wygląd naszgo miasta w przyszłości??????? przciesz ta wioska się zwija...
~hmmm 25-02-2014 10:12
a co z pikarnia???????????????????????
darmi 25-02-2014 10:12
"Tramwaje niewątpliwie były wielką atrakcją w Jeleniej Górze," w innych miastach to tylko zwykły środek transportu więc atrakcją dla turystów raczej nie będą, no chyba że z Jeżowa, Starej Kamienicy albo Kromnowa. To tak .
~ad 25-02-2014 10:18
czas przypomnieć jakie głupoty o SKM,rozwoju itp. wypowiadał i co z tego zostało zrobione pan Zawiła,....idą wybory czas na ogłupianie mieszkańców
~Anonim2 25-02-2014 10:26
-"Planujemy nowe nasadzenia, atrakcyjną małą architekturę i ścieżki rowerowe" - ścieżki rowerowe na Al. W.Polskiego, w centrum miasta? Chyba już kogoś "pogieło" z tymi ścieżkami rowerowymi, a może ta niekonwecjonalna "inchalacja" dla rowerzystów spalinami samochodów bedzie atrakcją turystyczną? A nie lepiej za te pieniądze rewitalizować elewacje budynków - zabytków?
~bleee 25-02-2014 10:34
hehehe.... dobre. Miasto póki co nie potrafi poradzić sobie z pojemnikami na śmieci.... dajcie spokój, urzędasy, idźcie na piwo lepiej, albo na wódkę.
~szuger53 25-02-2014 11:03
Zawiła,nie wciskaj nam kitu.
~PANmarcePAN 25-02-2014 11:21
... i choć nie zaczyna się od "a więc" , to, a więc kampanię wyborczą czas zacząć.. !!! Ewidentne mamienie i mydlenie oczu, podczas gdy jak wygląda miasto od wczoraj do dziś wszyscy wiemy !!!
~fdv 25-02-2014 11:32
poki co to .... .... potrafia tylko drzewa wycinac tak jak np. dzisiaj kolo mechanika na obroncow pokoju .niemcy czy inne kraje w miejce wycietego sadza 5 innych drzew.a tu to banda .... bo poco ma byc ładnie ,zielono szkoda słow....
~sze 25-02-2014 11:36
temu co zadecydował powycinane drzew to rece bym budlak.wi poucinal
~ika 25-02-2014 11:42
A moze by tak zaczą od sprzątania bo tak drugiego zaśmieconego miasta to chyba nie ma. I kto wymyślił mode na pojemniki na smieci stojące przzy chodnikach ?????
~rumcajs54 25-02-2014 11:55
Nie 1-go Maja tylko 1 Maja !
~oooo 25-02-2014 12:11
a ktoś jeszcze pamięta jak wygląda samochód polewaczka, myjący ulice? od lat nie widziałam tego na naszych ulicach. Pył i piach na okrągło wznosi się do naszych ust,na nasze ubrania, elewacje, samochody i opada itd. zużywamy znacznie więcej wody, niż wtedy gdyby raz to zmieciono i umyto ale po co? niech mieszkańcy sami to robią i płacą za wodę. Po co miasto ma o to dbać ? - trafia mnie ta głupota
~ingrid 25-02-2014 12:17
Marzenia są piękne ale rzeczywistość skrzeczy.Na razie otacza nas brud!!!
~szyper 25-02-2014 12:21
no i lotnisko dlatych odżutowcow z podgurzyna
~ 25-02-2014 12:39
Kolejny bajer przed wyborami, jak SKM i strefa ekonomiczna.
~:) :) :) :) 25-02-2014 12:59
Zawiła jest czarodziejem, a ja jestem księżniczką :)
~Iza 25-02-2014 13:05
Te wszystkie plany wyglądają tak, jakby ktoś zamawiał suknię balową u Versace w sytuacji, w której nie ma gdzie wziąć prysznica przed tym balem... Owszem, bardzo fajne plany, tylko jeszcze parę rzeczy podstawowych trzeba zrobić NAJPIERW.
~FR08 25-02-2014 13:37
......a co to za bzdury!
~Miłośn Trams 25-02-2014 13:50
Tramwaj atrakcją turystyczną jak najbardziej TAK. Tylko musi być to dobrze przemyślane. Nie podoba mi się trasa. Z tramwajem wiąże się wybudowanie małej zajezdni, teren po byłej szkole kolejowej ku temu jak najbardziej się nadaje. trasa biegła by Krakowską i dalej 1 Maja, koło dworca tutaj ze względu na ruch kołowy dwutorowa trasa do ul. Kubsza dalej jednotorowa z mijanką przy Empiku jak dawniej. Potem jednokierunkowo przez ul. Konopnickiej, pl. Ratuszowy, Jasna wokół pasażu Grodzkiego i Grodzką pl. Ratuszowy, Szkolna, Bankowa i splot do sieci na 1 Maja i do dworca. Były by to tramwaje turystyczne które podczas jazdy była by opowiadana historia Jeleniej. I koniecznie na terenie zajezdni tramwajowej (Krakowska) powinno być muzeum tramwajów związane z jej historią w Jeleniej Górze.
~Grześ 25-02-2014 13:56
To co piszecie - to wszystko prawda. Ja skromnie dodam jeden pomysł. Zróbmy w jeleniej Górze olimpiadę. Poważnie. W Krakowie mogą to dlaczego nie w Jeleniej ?.
~ 25-02-2014 14:10
Komentarze ciekawsze od tekstu :)))))))))))))))))))) Jeleniodziurzanie rządzą :))))))))
~Pod Skałką 25-02-2014 14:35
No i zaj... mam nadziej że będzie ten powrót Tramwajów było by fajnie pamiętam jeszcze jak jeżdziło się na Skałkę w podgórzynie i szło do rodzinny ale wysiadało się i szło na przesiekę ehh fajnie by było stare dobre czasy hehe :)
~ 25-02-2014 15:12
Biedronka na biedronce biedronkę pogania..
~@ 25-02-2014 15:39
Śmiechu warte! (fot. 12 ) koń też by się uśmiał!
~oooo 25-02-2014 15:55
ten tramwaj w projekcie to jeden (lub dwa) wagonik jadący tam i z powrotem, bez mijanek, zajezdni itp., to trochę taki pomysł jak ciągnięty przez konie wóz na gumowych kołach czyli żenada. Nie liczcie na odtworzenie choćby częściowe jakiejś linii tramwajowej, bo nie to projektant miał na myśli
~Schengen 25-02-2014 18:43
Tytułem komentarza http://www.jelonka.com/news,single,init,article,50958
~ 25-02-2014 19:01
jak przeczytałem tytuł to myślałem że będą zdjęcia jak z filmu "Mad Max"
~grr 25-02-2014 19:34
plany fajne tylko co z tego. razem z przemyslem z jg wyprowadzily sie podatki i pensje, za ktore jeleniogorzanie mogliby spokojnie zyc. dla naszego miasta raczej nie ma przyszlosci, no chyba ze udaloby sie sciagnac tu jakas potezna firme a razem z nia nowa nadzieje ale to tez mzonka. z dala od glownych szlakow komunikacyjnych nie ma na to szans
~J 25-02-2014 19:42
Ja myślę, że najpierw pozamiatać zalegające śmieci, odnowic elewacje kamienic bo naprawdę są ladne i jak to coś będzie podobne do miasta , to zacząc unowocześniać,
~PL 25-02-2014 21:31
Co z .... wymyślił na rynku ściankę wspinaczkową na rynku zabytkowym takie cudo . No to będzie na pewno atrakcja turystyczna turyści będą ciągnąć do JG do tej ścianki . ... ściankę to postawcie poza strefą zabytkową jest wiele miejsc .
~PL 25-02-2014 21:34
I jak widać ani słowa o poprawie jakości powietrza w JG czyli będzie ładnie ale dalej opony w piecach będą ludzie palić . Żadnego programu dofinansowania wymiany kotłów na ekologiczne , termomodernizacja budynków aby ludzie mniej musieli zużywać energii do ogrzewania .
~hahahaha 25-02-2014 21:59
hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaha Ostatni gasi światło
~jazJG 25-02-2014 22:07
Czy Rada Miasta myśli o ograniczeniu spalania węgla w piecach kaflowych,? Jeśli jeszcze nie, to proszę o informację czy kiedykolwiek może ono być realnym. Może przy okazji przebudowy Al. Wojska Polskiego poprowadzić instalację grzewczą i podłączyć pobliskie domy. Sporo jest już wykupionych mieszkań, ale sondaż wśród właścicieli byłoby dobrze przeprowadzić. Ja jestem za. Miasto powinno więcej dbać o czystość ulic, nie tylko, głównych. Podwórka też są miejskie. Ilu dozorców lub pracowników MPGK zobowiązanych do utrzymania czystości jest zatrudnionych? Ilu powinno pracować 8 godzin dziennie, bo tyle nie pracują. A ZA TYLE GODZIN POBIERAJĄ WYNAGRODZENIE.
~SARBLE 26-02-2014 0:09
A ma być tak pięknie :( http://www.jelonka.com/news,single,init,article,50958 To dlaczego tak nie jest ??? Logiczne myślenie dla władz, zbyt ciężkie ???
~Stow.SAWPJG 26-02-2014 0:31
I ja tam byłem i widać na foto 9 i 10 wizualizacje Al. Wojska Polskiego. Foto nr.9 to park przy Pl. Kościuszki. Powstanie a raczej powróci tam fontanna. Nasza Aleja to będzie kraina mlekiem i miodem płynąca. ZOBACZYCIE !! za.... Firma która przedstawiła koncepcje Al. W.Polskiego to Firma Biuro Projektowe CENTRUM z W-wy. A impreza była we współpracy z miastem Boxberg z Niemiec. Niemcy byli świadkiem ostrych sporów na temat koncepcji rewitalizacji a drugą strona główny Pan od zabytków.
~jelgor 26-02-2014 1:30
Jasne! Rozumiem, że niedługo wybory, 2015-2016, czyli Zawiła i spółka liczy, że zostaną wybrani na kolejną kadencję. O niedoczekanie WASZE, piszecie o rewitalizacji Wojska Polskiego, a co z tym pustym placem na Kilińskiego??!! Co z kiepską nawierzchnią ulic??!! Co z nowymi miejscami pracy?? Gdzie ci inwestorzy co mieli walić do Jeleniej drzwiami i oknami??? Co z 1-go Maja, która jest chyba bardziej reprezentatywną ulicą, niż Wojska Polskiego??!! Co z poprawą komunikacji w mieście, co szczególnie jest odczuwalne w godzinach szczytu?? Mało?? Mogę dalej wymieniać, natomiast pan, panie Zawiła proponuję kolejną fontannę, tym razem za ile 2, 5 mln złotych, ścianę wspinaczkową na Placu Ratuszowym??? A co na to konserwator zabytków? A może odremontować wpierw chociaż fasady kamienic?
~jelgor 26-02-2014 1:40
Cd. Tramwaj?? A kto go będzie później utrzymywał - miasto rzecz jasna, jakby nie było ważniejszych wydatków. Pani Osińska mówi, że wystarczy pozyskać kasę z UE, tylko już nie wspomina, że nigdy to nie jest 100%, zawsze druga strona - w tym wypadku miasto, musiałoby i tak część wyłożyć z własnej kieszeni. Rewitalizować tak, ale trzeba robić to z głową, a nie bezmyślnie.
~ 26-02-2014 8:01
Zawsze przed wyborami koncert życzeń i wizji dla naiwnych wyborców:) A do tej pory co było robione drenowanie kasy i nepotyzm!!!!
~ 26-02-2014 8:11
A przed domem prezydenta powstanie hipodrom skąd z jeleniej góry będą latać na księżyc wahadłowce:) Compleks Flay. Cena w zależności od przynależności do grupy wsparcia władzy i pijarowo obniżana w okresach przedwyborczych dla dzieci i młodzieży. Władza w JG, się skompromitowała od wielu lat jest tu jak na Ukrainie korupcja, nepotyzm i ludzie z parciem po kasę i władzę, efekt pranie mózgu i obiecanki cacanki, a głupiemu wyborcy radość,ze zrobią fontannę czy wyremontują chodnik. Przemysł w JG to powołajcie do życia, aby tu rąk do pracy brakowało, a nie wciąż narastał deficyt. Zbiera na wymioty od tej propagandy!!!
~w/g 26-02-2014 20:39
W/g zasady wybierzcie mnie a ja wam pokażę.
~xxxz 31-07-2014 12:05
Kiedy fruwanie w obłokach wreszcie się skończy ? Wizje, wizje, a wizerunek miasta, to: piękne domy/są, tylko żal na nie patrzec -dachy, elewacje/. Chodzimy po chodnikach, jeżdzimy po ulicach - trzeba byc młodym i zdrowym, żeby nie połamac nóg/młodzi wyjażdżają/, nie wpasc w dziurę na jezdni. O sprzątaniu chodników /tu się kłaniam również włascicielom posesji/ i ulic zapomniano/w Jeleniej Górze nie istnieje taka powinnosc/.Dobry gospodarz w pierwszej kolejnosci o to dba. Dlatego wszystkie projekty, wizje są denerwujące dla mieszkańców Jeleniej Góry bo nie tak chcą mieszkac, nie chcą sie wstydzic przed turystami, bo nawet na JELONCE są komentarze od turystów.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Finał na lawecie

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2204
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%