MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Tajemnice średniowiecznej wieży

Wiadomości: Region Jeleniogórski
Czwartek, 7 sierpnia 2008, 9:56
Aktualizacja: 19:34
Autor: TEJO
Fot. Archiwum
Co kryje w sobie grunt pod najcenniejszym zabytkiem Siedlęcina? Sprawdzają to ekipy studentów archeologii, które prowadzą wakacyjne praktyki wykopaliskowe. Do tej pory dokopano się do pozostałości dawnych murów i bruku. Odkryto też bardzo dużo fragmentów ceramiki, starych gwoździ, a także gotyckie okucie z czasów średniowiecza.

– Prace wykonywane są w ramach czterotygodniowych praktyk studenckich przez studentów dwóch uczelni - Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest to pierwszy etap prac, które będą kontynuowane przez kolejnych kilka a może nawet kilkanaście lat – poinformowała Agnieszka Matysiak, kierowniczka średniowiecznej wieży.

Na razie zostały założone 4 wykopy sondażowe. Jeden z nich znajduje się we wnętrzu wieży, w pomieszczeniu na parterze, w którym planowane są prace konserwatorskie, m.in. odtworzenie ceglanej posadzki. Jest to więc ostatnia szansa na przebadanie nasypu na sklepieniu piwnicznym. Pozostałe trzy wykopy założono wokół wieży, a ich głównym celem jest określenie przebiegu i szerokości fosy zasypanej ponoć w XIX w.

– Mamy nadzieję, że badania pozwolą wyjaśnić wiele wątpliwości dotyczących dziejów wieży na przestrzeni 700 lat. Planujemy także otwarcie wystawy prezentującej znaleziska archeologiczne – mówi A. Matysiak. Póki co wykopaliska stanowią dodatkową atrakcję dla turystów.

Za zdjęcia bardzo dziękujemy Tomkowi (NOL).

Ogłoszenia

Czytaj również

Świętowali Złote Gody

Zamknięty szlak na Pielgrzymy

Święta coraz bliżej

Komentarze (4) Dodaj komentarz

piipi 7-08-2008 10:51
..Archeolodzy..UWAZAJCIE,bo w tej starej wiezy nie jestescie sami..tam mieszkaja DUCHY.~One moga Wam krzywde zrobic i lepiej sprowadzic Ksiedza,a on to juz potrafi duchy przepedzic !.
~Do piipi 7-08-2008 13:47
Zapomniałaś Piipi dodać, ze te duchy są płci męskiej, które mają na celu tylko to, aby zgwałcić jakąś niszczęsliwą niewiastę... A tak na marginesie powiem ci szeptem, że te duchy harcują... na golasa...
marl 7-08-2008 14:45
Znowu kolejny "świetny" komentarz z pisakownicy - piipi wróciła z kolonii - nowe pomysły z zabaw na plaży na komentarze.
~_tatawickabeznicka___ 7-08-2008 16:23
Ja bym, na takie archeologiczne wakacje wysłał teściową ...żeby się z wykopami oswajała ;)))

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Uczniowie piszą listy...

Rok niespełnionych obietnic

Cieplice nie chcą Jeleniej Góry?

Karolina wśród najpiękniejszych!

Od jutra Jarmark Bożonarodzeniowy

Sonda

Czy coraz więcej przepowiedni o zbliżającym się końcu świata należy traktować poważnie?

Oddanych
głosów
861
Tak
22%
Nie
70%
Nie wiem
8%