MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 15 lipca
im. Henryka, Włodzimierza

Tajemnica… Mazura

Wiadomości: Jelenia Góra
Piątek, 2 listopada 2018, 6:20
Aktualizacja: Poniedziałek, 5 listopada 2018, 6:42
Autor: Przystań Twórcza
Fot. Użyczone/Przystań Twórcza
Międzypokoleniowy pokaz tańca, koncert laureatów Festiwalu Młodych Talentów i zespołu „Sybiraczki i Kresowianie” oraz szczypta poezji – to finał projektu pn. „Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu”, który odbył się w Jeleniogórskim Centrum Kultury.

Podczas finału projektu pn. „Odkryj Tajemnicę Mazura” mali i duzi artyści poprowadzili publiczność przez świat mazurków. Seniorzy z Klubu Seniora „Młodzi Duchem” wraz z dziećmi zaprezentowali polskie tańce narodowe takie, jak: mazur, kujawiak, oberek i polonez, których nauczyli się na warsztatach prowadzonych przez Agatę Szmigrodzką. Stroje dla tancerzy szyła członkini Klubu - krawcowa pani Krystyna.

Seniorzy czytali fragmenty wierszy: „Mazurek Szopena” Władysława Broniewskiego, który tworzył w czasach I wojny światowej, fragmenty Mazura z opery: „Straszny Dwór” Stanisława Moniuszki oraz fragmenty dawnego tekstu „Mazurka Dąbrowskiego”.

Laureatka Festiwalu Młodych Talentów organizowanego przez Przystań Twórczą - Malwina Jańta zaśpiewała piosenki: „Jeszcze jeden mazur dzisiaj” Ludwika Ksawerego Pomiana, „Mazurek” Czesława Niemena i „Mazurek, mazureczek” Ireny Santor. Kolejna laureatka Festiwalu - Małgorzata Parzymies ze wspaniałym gitarzystą Pawłem Rudzkim wykonali takie utwory, jak: „Czerwone Jabłuszko”, „Rozkwitały pąki białych róż”, „Piechota, szara piechota”, czy też „O mój rozmarynie”. Zespół „Sybiraczki i kresowianie” z akompaniamentem akordeonisty i skrzypka zaśpiewali pieśni z czasów I wojny światowej m.in. „Wojenko, wojenko”, „Maszerują strzelcy”, „Pierwsza brygada” oraz „Przybyli ułani”.

Publiczność obejrzała również film Mirosława Maja z całego projektu, który przedstawiał warsztaty dla dzieci i seniorów: kulinarne, na których piekli zdrowotne ciasta – mazurki, plastyczne, podczas których powstały prace na konkurs „Od mazurka do hymnu” oraz muzyczne, w trakcie których dowiedzieli się, w jaki sposób należy śpiewać hymn Polski.

W tle występu młodych wokalistów zostały wyświetlone zdjęcia z wystawy nowego projektu Przystani Twórczej, tym razem polsko-czeskiego pn. 30 ro(c)k bez kurtyny, finansowanego z Funduszu Mikroprojektów Programu Interreg Republika Czeska – Polska oraz budżetu Miasta Jelenia Góra, która będzie wędrowała po Jeleniej Górze: w listopadzie zagości w Urzędzie Miasta – przy u. Sudeckiej, w grudniu w Książnicy Karkonoskiej, później w siedzibie Przystani Twórczej i Muzeum Karkonoskim.

Spotkanie, które poprowadził Błażej Stachewicz, dziennikarz Radia Wawa zrealizowane zostało przez Przystań Twórczą – Cieplickie Centrum Kultury w Jeleniej Górze w ramach projektu pn. Tajemnica Mazura – od Tańca do Hymnu, dofinansowanego ze środków Narodowego Centrum Kultury w ramach programu „Kultura – Interwencje 2018” oraz z budżetu Miasta Jelenia Góra.

Uczestnicy projektu obejrzą 15 listopada 2018 r. koncert „Niepodległa” organizowany przez Filharmonię Dolnośląską w Zdrojowym Teatrze Animacji, który nawiązuje do tych samych wątków ludowych i czasów I wojny światowej, również ze szczyptą poezji i fragmentami opery.

Twoja reakcja na artykuł?

3
60%
Cieszy
0
0%
Hahaha
1
20%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
20%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Karkonoska opowieść kulinarna – już wkrótce

Są pieniądze na projekty dla Muzeum Zabawek

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~Dikanda 2-11-2018 8:10
Było cudownie.Agatka Szmigrodzka wykonała tytaniczną pracę.Przygotowała nas seniorów do wykonania bogatej i bardzo trudnej choreografii.Włożyliśmy w to bardzo dużo pracy i serca.Mieliśmy wiele wątpliwości.Teraz mamy ochotę na jeszcze. Dziękujemy Ci Agatko.Dziękujemy organizatorom.Kocham Was.
~Martina 2-11-2018 8:24
Ach, ach, och... Jak to cudownie, że Przystań Twórcza ma Agatkę Szmikrocką, bez niej ta wspaniała instytucja nie byłaby w stanie funkcjonować... Dziękujemy Ci Agatko, kochamy Cię do głębi serca....
~Dikanda 2-11-2018 9:39
do: ~Martina (8:24)
Szmigrodzką
~Martina 2-11-2018 14:39
Nasza cudowna Agatka Szmigroska na dyrektora Przystani Twórczej! To byłaby najlepsza rzecz na świecie!!!
~Martina 2-11-2018 19:56
Bo taka prawda, tam tylko ona wkłada serce w swoją pracę, dziękujemy Ci kochana nasza!
~Zapytanie 3-11-2018 18:38
Zdjęcie 1. Czy to Pani Ewa z prawej strony?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Czyżby Andrzej Duda?

Półkolonie z MOS–em po pierwszym turnusie

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
722
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
13%