MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szynobusem do Czech

Wiadomości: REGION
Poniedziałek, 26 października 2009, 7:22
Aktualizacja: Wtorek, 27 października 2009, 7:54
Autor: Ania
Stacja w Tanvaldzie. Według zapewnień dojedziemy tam w marcu 2010 roku pociągiem.
Fot. TEJO
Trwają prace remontowe linii kolejowej ze Szklarskiej Poręby do Harrachova. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to już w marcu przyszłego roku pierwsi turyści z Jeleniej góry pojadą do Czech pociągiem.

Prace powinny zakończyć się pod koniec listopada. Termin ostatecznego ukończenia jest jednak uzależniony od pogody. Chociaż optymizmem napawa fakt, że do remontu pozostało jedynie 800 metrów linii kolejowej po stronie polskiej i około kilometra w Czechach.

Obecnie trwają także ustalenia na szczeblu międzynarodowym. Dotyczą one m. in. kwestii związanych z porozumiewaniem się przewoźników, przekazywaniem pociągów, sprzedażą biletów i innych. Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego prowadzi także rozmowy dotyczące remontu fragmentu linii, w którym styka się ona z drugą, należącą do Skarbu Państwa.

Do Jeleniej Góry trafią także dwa z trzech szynobusów, jakie zamierza zakupić UM. Koszt wszystkich wynosi szesnaście milionów dziewięćset złotych. Nieznana jest jeszcze stacja końcowa. Trasy w Czechach są bardzo strome, dlatego też nie wiadomo, dokąd tak naprawdę będą mogły dojechać polskie pociągi.

Mówi się o dwóch wersjach dojazdu polskiego pociągu na stronę czeską. Według pierwszej pasażerowie dojadą do Tanvaldu. Zgodnie z drugą konieczna będzie przesiadka w Korzeniowie. Uroczyste otwarcie trasy ma się odbyć 1 marca 2010 roku. Docelowo planowane jest skomunikowanie składów z połączeniem do Liberca, skąd łatwo można dojechać koleją do Pragi.

Ogłoszenia

Czytaj również

Wypadek przy baniakach  

Młodzież ZSRA o jakości powietrza  

Komisja w terenie

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~moniiiqa 26-10-2009 7:38
Szkoda że ze Szklarskiej a nie z Cieplic:(
~gosc niedzielny 26-10-2009 8:39
jeśli polski skład dojedzie do Tanvaldu to może również i do Liberca lub dalej, bo odcinek kolei zębatej jest pomiędzy Korenovem a Tanvaldem. Czyli autor tekstu chyba nie bardzo wie o czym pisze.
~jelonek0 26-10-2009 9:30
Prawdopodobnie szynobusy będą kończyły swój bieg na stacji Korenov(Korzeniów) gdzie będą skomunikowane z motorniczkami czeskimi do Liberca , w Tanvaldzie będziemożna przesiąśćsię na pociągpospieszny do Pragi który jedzie 3h. Podaję odjazdy szynobusów do Czech z Jeleniej Góry od 1 Marca 2010 : 7.27 , 10.33 , 15.06 , 18.05 czas przejazdu do Szkl.Por.Górnej 1h. do Jakuszyc 1h.20min. do Harrachova 1h30min. do Tanvaldu 1h.50min. dodatkowo będą jezdziły do Szklarskiej P.Górnej 9.06 pospieszny ze Świnoujścia 27.VI-31.VIII , 9.55 pospieszny z Warszawy Wsch. codziennie do 31.VIII , osobowy Kamieńczyk z Poznania Gł. o 12.51 codziennie i osobowy Szczeliniec z Poznania Gł. o 21.42 kursujący 18-23.XII , 27-30.XII , 2-3.I oraz 25.VI-31.VIII
~piekniś 26-10-2009 9:43
kto by tam chcial jechac tymi 'czystymi' wagonami PKP
~fin 26-10-2009 9:44
Niedługo rynek kolejowy będzie swobodnie dostępny dla wszystkich przewoŸnikow. Jeœli ktoœ (bo przecież nie leniwe pkp) wyremontuje szlak do Szklarskiej Poręby to bedzie nas woził dowolny operator, mam nadzieję że nie Porażka Krajowych Pasażerów. W necie jest wpis że w latach trzydziestych z Berlina do Jeleniej Góry 287km jechalo sie 4 CZTERY godziny !!!
~sportek 26-10-2009 10:15
z cieplic czy jeleniej bylo by super,a autor postu gosc niedzielny ma racje pozdrawiam
~Alfonso 26-10-2009 10:27
nie mogę się doczekać kiedy pojadę do Czech po Absynta 70% i browarki Budwaisery i inne,hmmmm, czeska czekoladka studencka palce lizać .
ebee 26-10-2009 10:31
Aż miło, jak się czyta takie artykuły. Brawo !!! EBEE
~Cień 26-10-2009 11:20
Do gnojka podpisującego się moim nick-iem. Zrób to jeszcze raz, albo obraź kogoś na forum, to policja się zajmie tobą. Nieważne, że korzystasz z telefonu na kartę i tak cię znajdą.
~ja to ja 26-10-2009 12:26
D tej pory moje dzieci bawiły się na torach między Szkl. Porębą Górną a granicą....teraz już są smutne bo nie mogą tam chodzić-za to wiedzą doskonale jak się układa tory!!!
~gulgulatorek 26-10-2009 15:39
Na tej trasie będą jezdziły nowoczesne szynobusy z klimatyzacją bardzo czyste przystosowane dla osób niepełnosprawnych (WC,wejście,miejsca dla wózków inwalidzkich),miejsca na rowery.W 5h.będzie można dojechać do Pragi z przesiadką w Tanvaldzie.
diablica 26-10-2009 16:57
do "ja to ja" - a miejsce dzieci to nie na placu zabaw albo jakimś ogrodzie powinno być?
~zbulwersowana z chromca w gminie Stara Kamienica 26-10-2009 17:54
do : "ja to ja" zabierz dzieci na plac zabaw albo na jakąś łąke a nie samopas bawią się na torowisku,powinni zabrać Ci dzieci !!! Nie odpowiedzialna matka !!!
~ZORRO 26-10-2009 18:40
A idźcie z tą kolejom w diabły żeby nie powiedzieć coś na wp.... .
piipi 26-10-2009 19:35
~ZORRO .. Szynobus do Czech to LUDZKA zachcianka ..a ~CIERPIENIE dla zwierzat i roslin ! Pozdrawia ..*piipi
~*wercia* 26-10-2009 19:35
http://www.tki.info.pl/03_galeria/galeria_2009.html tu są zdjęcia i opisy co się dzieje z remontem linii ;)
piipi 26-10-2009 22:17
~Redaktorze Tejo ..proszę o usunięcie komentarza z godz.19:35 ~Oświadczam,ze nie napiałam w/w komentarzy .Uzytkownik nickname "piipi"
~ 26-10-2009 22:21
Jedna z najpiekniejszych tras kolejowych w polsce !!!! Szkoda , że tak pózno to się stanie !!! Ktoś kto nie zna i nieszedł tą trasą ( przepraszam) morda w kubeł , nie wiecie om czym piszecie !!! pozdrówko !!!!!!
~ja to ja 28-10-2009 11:53
Właśnie fajny tam BYŁ plac zabaw no i bezpieczny.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będą opłaty za billboardy

Wreszcie dobra droga

Teraz lepiej widać

Pożegnalna wystawa braci Osipików

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
307
Tak
62%
Nie
36%
Nie wiem
3%