MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 27 września
im. Kosmy, Damiana

Szukali sposobów wspierania nastolatków. W Książnicy Karkonoskiej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 28 marca 2012, 11:43
Aktualizacja: 11:46
Autor: Petr
Fot. Petr
Problemy związane z tzw. eurosieroctwem, zaburzeniami żywienia, anoreksją oraz bulimią wśród młodzieży poruszyli wczoraj uczestnicy bezpłatnego seminarium pt.: „Nastolatek we współczesnym świecie – samotny czy osamotniony?” w Jeleniogórskim Centrum Informacji i Edukacji Regionalnej Książnica Karkonoska.

Co to jest eurosieroctwo? Jakie są konsekwencje związane z emigracją zarobkową rodziców, które ponosi dziecko? Jakie są formy współpracy z podmiotami zewnętrznymi w celu pomocy dzieciom i młodzieży dotkniętej eurosieroctwem? Symptomy anoreksji, bulimii i jedzeniowe zachowania nałogowe. Oto przykłady zagadnień, które omówili wczoraj uczestnicy spotkania w Książnicy Karkonoskiej zorganizowanego dla pedagogów szkolnych, rodziców i nauczycieli przez Prywatne Centrum Kształcenia Kadr w Jeleniej Górze.

– Emigracja zagraniczna jest obecnie jednym z podstawowych sposobów życia wielu polskich rodzin. Stała się sposobem niezwykle skutecznym na zapewnienie ich członkom materialnego zabezpieczenia i optymalnych warunków funkcjonowania. Niestety, prócz korzyści niesie ona za sobą straty, które w tym przypadku dotyczą sposobu życia dzieci emigrujących rodziców – wiążą się z poczuciem samotności i porzucenia – mówiła dr Beata Świątek podczas prelekcji „Rodzina na odległość – razem czy osobno”.

– Innym poważnym problemem dzisiejszych nastolatków jest anoreksja i bulimia. Marketing odchudzania w mediach, kult szczupłej piękności, dyskryminacja otyłych, obsesyjne myślenie o kaloryczności potraw i obawy przed wzrostem masy ciała to dziś zjawiska powszechne. Nie można ich lekceważyć, trzeba wszystkimi sposobami wspierać młodych – tłumaczyła Danuta Sadownik, pedagog i terapeuta zaburzeń żywienia.

Bezpłatne seminarium dla rodziców, pedagogów i nauczycieli – zorganizowane przez PCKK w Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze sfinansowano ze środków UE w ramach projektu „Chcę zmienić świat, zaczynam od siebie”. Więcej informacji: www.pckk.pl.

Ogłoszenia

Czytaj również

Radni za zamiarem połączenia muzeów  

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~ 28-03-2012 12:57
Szkoda, że informacja o tym nie dotarła do wszystkich szkół w Jeleniej Górze.
~gratka 28-03-2012 13:08
no i oczywiście taka prelekcja musiała zostać zorganizowana z projektu albo unijnego, pogadanka kilka godzin, ale jej przygotowanie, reklamy, ulotki, zaproszenia, wynagrodzenia koordynatora, księgowej rozliczającej wydatki, catering, itp. to kilka tysięcy złotych ktore znowu poszło do czyjeś kieszeni, dobrze że te środki unijne się już kończą, wtedy zobaczymy kto tak rzeczywiście działa społecznie dla innych a nie tylko się lansuje
~ojtam 28-03-2012 13:20
do gratki ....... środki unijne sa dostępne . Proponuje pokaż co potrafisz chocby za środki z UE. Mniej gadania, więcej pracy i nie bedzie Ci żal, ze ktoś działa i zarabia pieniązki. ZAZDROŚNIK nie ładnie
~ 28-03-2012 13:27
Podziekowania I uklony dla pani doktor sadownik za wspanialy wyklad.
~potrzebatlen 28-03-2012 14:02
Ratunku jestem uzależniony jak przestaję to wciągać to robi mi się słabo, mam czarno przed oczami, serce mi wali, obraz 'odpływa', od razu szukam nowej dawki tego specyfiku co mam zrobić?
~do ojtam 28-03-2012 16:21
zgadzam si e z GRATKA czas sko nczy c z pseudo szkoleniami i nabijaniem kasy cwaniakom, zobaczcie co robi MDK oni faktycznie pomagaj a ludziom a nie ich tylko "szkolą"
~ 28-03-2012 16:56
jakby gang tuska nie zmuszał rodziców do wyjazdów zarobkowych to by nie było takich problemów
~ojtam 28-03-2012 16:56
do 16.21 wytłumacz mi proszę co jest niewłaściwego w szkoleniu w którym osoby np. pozostające pod opieką MOPS zdobywają nowy zawod , ucza się języków obcych aby mogły efektywniej znaleźć pracę i wiele z nich ja znajduje, co jest niewłaściwego gdy młodzież uczy się i uzupełnia szkołę, która im umknęła w zawirowaniach życia. czyżby znów ZAZDROŚĆ, że ktoś inny może i chce oj nieładnie
~do ojtam 29-03-2012 7:56
bo nie robicie tego z dobrego serca a za dużą kasę i tylko ludziom w głowie mieszacie, że to dla ich dobra, te pieniądze powinny iść na tworzenie miejsc pracy i faktycząa edukację a nie jakieś kilku dniowe pseudo szkolenia, żadna zazdrość tylko czas skończyć z tym cwaniactwem
~ojtam 29-03-2012 9:37
do 7.56 proszę wobec tego weż kase z unii i stwórz te miejsca pracy, masz wspaniały pomysł pokaż nam jak to się robi. Zostań WYBAWICIELEM, naucz nas, pokaż to czego my nie widzimy , a Ty widzisz i wiesz, masz przecież dobre serce :-)
~do ojtam 29-03-2012 12:20
od tego sa odpowiednie urzędy i niech wezmą się do roboty, a takimi pogadankami to Wy świata nie zmienicie i ludziom pokrzywdzonym nie zabezpieczycie chleba, zaproście ich do projektu ale nie jako "beneficjentów" a jako tych którzy otrzymają z projektu kase i przy okazji rzeczywiście zdobęda cenne umiejętności, zobaczymy po 2013r ile to szkoleń zorganizuja takie firmy, a swoją drogą Książnica udostępnia salę konferencyjną za darmo to nie potrzeba pisac wielkich porjektów o szumnej nazwie, by spotkjać sie z ludźmi i ich "oświecić", zresztą jak widać po wpisach nie wszyscy zainteresowani zostali powiadomieni, czas wyciągania kasy z unii sie juz na szczęście kończy
~ 29-03-2012 12:29
I co znaleźli:)
~mano mano 31-03-2012 0:03
pani w niebieskim,świetny przykład walki z anoreksją;] ps dr Sadownik jest świetna,pamiętam ze studiów na KK

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Harcerze z nową siedzibą

Nowa trasa przyrodnicza

Porządki przy cmentarzu

Wsparcie dla uczniów

Roboty na Dworcowej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
972
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
3%