MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 11 lipca
im. Karoliny, Olgi

Szukali aktorskich talentów

Wiadomości: Jelenia Góra/Region
Piątek, 9 maja 2014, 11:19
Aktualizacja: 11:36
Autor: Angela/Tomasz Taf
Fot. Tomasz Taf/Ernest Grzeszczakowski
O rolę w filmie fabularyzowanym o "Dolnośląskiej Dolinie Loary", walczyli wczoraj (08.05) w Jeleniogórskim Centrum Kultury ci, którzy chcieli przeżyć przygodę z aktorstwem. Chętnych nie brakowało. Organizatorem castingu do filmu "Dolina Pałaców i Ogrodów" był Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu oraz Miasto Wrocław.

Film "Dolina Pałaców i Ogrodów" jest kolejnym z cyklu "Dolny Śląsk Pełen Historii". Na castingu poszukiwano statystów i aktorów.

- Szukamy osób, które wcielą się m.in. w rolę przedstawicieli rodu Schaffgotschów, von Reden, von Reuss, Pruskich, Radziwiłłów, Johanna Wolfganga Goethego, Fryderyka Chopina czy Lwa Trockiego oraz statystów do scen zbiorowych - chłopów, mieszczan, służby pałacowej w wieku od 10 do 60 lat - mówił scenarzysta Daniel Jasiński. - Film będzie realizowany w takich miejscach, jak Wieża Siedlęcin, Chojnik, Czernica, Pałac w Karpnikach, Pałac w Mysłakowicach, Łomnica, Staniszów, Pałac w Cieplicach oraz Pałac Lenno – wymieniał.

O taką rolę przyszedł się starać m.in. Ryszard Fedko (55 lat), uzdolniony puzonista, pasjonat jazdy konnej. - Brałem już udział w filmie jako statysta – mówił pan Ryszard. – Teraz chciałbym spróbować tej przygody ponownie – dodał.

Kasia i Karolina (14 lat) - nigdy wcześniej nie występowały w filmie, ale grały w spektaklach realizowanych w ramach warsztatów w teatrze lalek. Agnieszka i Ania przybyły na casting, bo chciały zdobyć nowe doświadczenia.

Reżyserii filmu podjęli się Maciej Kieres i Wojciech Piotrowski. - Uważamy, że Dolny Śląsk zasługuje na taki film - mówił reżyser Maciej Kieres.

Tym razem film opowiadać będzie o dziejach ciągle jeszcze nieodkrytego miejsca w Polsce, nazywanego Dolnośląską Doliną Loary, gdzie znajduje się ponad trzydzieści rycerskich i szlacheckich siedzib, z których 11 trafiło w 2012 roku na listę pomników historii. Średniowieczne wieże mieszkalne i zamki, barokowe pałace i XIX-wieczne, książęce rezydencje oraz ich dawni mieszkańcy staną się bohaterami filmowej opowieści.

Dzień wcześniej (7.05.) casting odbył się w pałacu w Łomnicy. Film będzie emitowany na antenie TVP Wrocław oraz w stacjach powiązanych z grupą Telewizji Polskiej (TVP Historia, TVP Polonia, TVP Kultura). Nagrany na płytach DVD trafi również do szkół i bibliotek w regionie.

To już dziesiąta produkcja realizowana przez Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu przy wsparciu finansowym Województwa Dolnośląskiego. W ramach tego cyklu powstały m.in. takie filmy, jak: „Riese – Tajemnice wykute w skale” czy „Daisy – wspomnienie minionego świata” oraz wiele innych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Weekend w Bukowcu

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Komentarze (12) Dodaj komentarz

~silesia 9-05-2014 23:47
"Wieża Siedllęcin"? A co to takiego? Wieża widokowa? Nie ma pałacu w Karpnikach, jest tylko zamek. Jeśli "filmowcy" z Wrocławia takie byki popełniają, to pewnie znowu się skompromitują. Przydałby się jeszcze casting na narratora - pewnie przypadkowa osoba z naszego regionu więcej opowie ciekawych i co najważniejsze WIARYGODNYCH rzeczy niż Lamparska - specjalistka od bajdurzenia. I jeszcze casting na filmowców!
~ 10-05-2014 0:11
Znaleźli się cwaniaki. Dostali dużą kasę która poszła pewnie do prywatnych kieszeni a teraz szukają f...rów. Takie wałki to tylko we Wrocławiu.
~do silesia 10-05-2014 1:40
W Karpnikach są dwa obiekty zabytkowe. Jest zamek i pałac
~miejscowy 12-05-2014 2:39
Nie pałac, tylko willa. Dokładnie Willa Dębowa. A w tym przypadku chodzi o zamek. Poprzednik słusznie wytknął błąd.
~do miejscowy 12-05-2014 21:58
chyba raczej pałac bo tak jest na stronie tego obiektu
~do wyżej 12-05-2014 22:22
Na prywatnej stronce to każdy może sobie nazwać jak chce. I każdy chciałby mieszkać w pałacu. widać że nigdy nie widziałeś tego obiektu, bo pałac w żaden sposób to nie przypomina. No chyba że widziałeś drewniane pałace...
~do ~do wyżej 13-05-2014 16:37
widziałam i dalej powiem, że to jest Pałac. Są różne rodzaje pałaców, a tobie jak widzę zakodował się tylko jeden wizerunek architektoniczny pałacu. "Pałac to reprezentacyjna budowla mieszkalna pozbawiona cech obronnych. Ze względu na funkcje i swoje położenie rozróżnia się pałace wiejskie, miejskie, myśliwskie, letnie. Sytuowano je często na niewielkim wzniesieniu, w naturalnym krajobrazie lub w obrębie parki.".
~do 16:37 14-05-2014 3:45
Człowieku, nie męcz juz. Wytłumaczyli ci, że to nie jest pałac, a ten dalej swoje. Doucz się geografii i historii regionu w którym mieszkasz i nie trolluj. Nie każdy budynek jest pałacem.
~do 3:45 14-05-2014 15:25
to ty się właśnie do ucz. Powołujesz się na historię regionu i a widać, że sam nie masz zielonego pojęcia o tej tematyce. Ja przeczytałam wiele literatury na ten temat dlatego się wypowiadam
~Do 15:25 14-05-2014 17:36
A jakie ty masz pojęcie o historii regionu? Zajrzałeś jedynie na stronkę właściciela i do wikipedii i to jest cała twoja "literatura". Nie kompromituj się człowieku takimi tekstami, jesteś zwykłym trollem, pewnie jakimś nudzącym się gimbusem.
~ 14-05-2014 17:56
na pewno większe niż ty. Przeczytałam mnóstwo literatury na temat historii regionu i walorów zarówno antropogenicznych jak i naturalnych. LITERATURY jeśli wiesz co to oznacza. Jak ty używasz Wikipedii to już wiem skąd takie braki wiedzy
~ 15-05-2014 19:06
To ty używasz Wikipedii, bo żadnych konkretów odnośnie tej literatury nie podałeś. A tak to sobie każdy może napisać. Wygląda na to, że rozmawiam z gimbusem, bo argumenty właśnie na poziomie gimbusa. Jakbyś rzeczywiście coś przeczytał, to byś dyskutował na fakty, a nie wyzwiska. Po co kłamiesz? Pryszcze już wyciśnięte?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie nowy przystanek kolejowy w Mysłakowicach

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Likwidacja schroniska

Magistrat do remontu

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
242
Tak
45%
Nie
42%
Nie wiem
13%