MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 26 września
im. Łucji, Justyny

Szturm klientów przed BWA

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 12 listopada 2007, 14:00
Aktualizacja: 19:16
Autor: carioca
W poniedziałek przed BWA rzucili... buty.
Fot. carioca
Kolejkę jak za najgorszych lat PRL można było podziwiać w poniedziałek przed Biurem Wystaw Artystycznych. Ale to nie na wystawę pchał się tłum, lecz po nowe buciki sprzedawane na straganie przed wejściem do galerii.

W piątek podczas benefisu na 30–lecie zasłużonej placówki, tłumu w środku nie było. Za to w poniedziałek przed wejściem kłębiły się panie. Złośliwi mówili, że gdyby galeria zamiast sztuki pokazywała nowe buty, nie narzekałaby na pustki w salach ekspozycyjnych.

Z kolei od strony ulicy Długiej kłębił się tłumek zainteresowanych świeżymi warzywami. Naprzeciwko stanął stragan z pożądanymi właśnie teraz czapkami zimowymi.

Wszystko to w reprezentacyjnym miejscu placu Ratuszowego w zasięgu wzroku prezydenta, który wszystko widzi z okien magistratu. Miasto wciąż nie ma pomysłu, jak ucywilizować handel bazarowy w ścisłym centrum.
Wielu przechodniów przypomina sobie początek lat 90–tych i wolne handlowanie na łóżkach polowych. Od tamtego czasu minęło prawie 17 lat, ale niewiele się zmieniło.

Na nic też głosy radnych, którzy przy każdej okazji, gdy się o to ich zapytać, nie pochwalają takiego usytuowania straganów rodem z wiejskiego bazaru w renesansowym centrum stolicy Karkonoszy.
Na nic prośby pracowników Biura Wystaw Artystycznych, których niekoniecznie cieszą te tłumy za szybą i pustki w salach ekspozycyjnych BWA.

Nikt nie pomyślał o założeniu stałych, estetycznych straganów, gdzie handlować by można choćby pamiątkami. Dziś można kupić kiczowatego Liczyrzepę pod wątpliwej urody namiotem. Zainteresowania zresztą nie ma, bo ludzie wolą nowe i tanie buty.

Sonda

Czy zakazać handlu bazarowego w Rynku?

Oddanych
głosów
41
Zdecydowanie tak
56%
Dopuścić w ograniczonym zakresie
27%
Pozwolić na każdy rodzaj takiego handlu
17%

Ogłoszenia

Czytaj również

Uhonorowali krwiodawców

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (14) Dodaj komentarz

liczyrzepa 12-11-2007 15:07
co trzeba zrobić żeby móc handlować w podcieniach pod arkadami? czy to jest plac targowy? kto zbiera placowe? a rynek? po co wiec ta zabawa z tzw. targowiskami typu flora i rondo? czy ktoś mnie oświeci????
~ale 12-11-2007 16:08
co już redakcji to przeszkadza!
~caroline 12-11-2007 16:32
Teraz będą się ustawiać tam jeszcze większe kolejki do tych pań-po autografy ;) W końcu nie każdy może być bohaterem artykułu na jelonka.com ;)
anerika 12-11-2007 16:36
Każdy sposób jest dobry na tanie zakupy-patrząc z punkty widzenia sredniozamoznego klienta.
kazimierzp 12-11-2007 17:07
W kwestii formalnej! Byłem uczestnikiem benefisu w BWA i akurat na tej imprezie sale BWA były pełne, zabrakło krzeseł i wiele osób stało! Na wielu wystawach i benefisach ludzi tez nie brakuje - choć nie jest tu prezentowana kultura masowa, co wcale nie znaczy, że jest niepotrzebna i nie ma swojej grupy odbiorców!!! Handel na placu Ratuszowym! Tu ścieraja się wyobrażenia społecznych decydentów jakimi sa radni z Rady Miejskiej z rzeczywistoscią. Parę lat temu była opracowana i prezentowana koncepcja "ucywilizowanego handlu straganowego" wraz z wyłonionym w drodze konkursu projektem tych miejsc handlu! Niestety (a może "stety" - zależy kogo się pytać). Radni argumentując, że nie będzie plac Ratuszowy (germanizm od Rathausplatz) jarmarkiem bo ... ( tu wpisac różne górnolotne słowa). Handel od tyłu wchodzi na na ten plac, podcienia bowiem są własnością wspólnot mieszkaniowych i opłaty za wynajęcie miejsc pod handel są ich dochodem! Prezydent Miasta do prywatnego terenu (a takim w wyniku prywatyzacji domów sie stał) nic nie ma! Nie ma też planu zagospodarowania terenu dla tego obszaru miasta, więc nie ma mozliwości prawnej w sposób racjonalny i planowy urządzeniem tego obszaru sterować!;-(
~jaki 12-11-2007 17:25
Jakie miasto, taki handel
~.... no to ciekawostka z tymi 12-11-2007 18:43
wspólnotami z placu ratuszowego.... ciekawe, czy równie ochoczo, jak wynajmowanie podcieni pod prymitywny handel, wspólnota na rogu placu ratuszowego i długiej weźmie się za odnowienie elewacji i podcieni - czy aby przypadkiem nie czeka, aż im 'miasto' (czyli pośrednio - mieszkańcy traugutta i lwóweckiej) zafunduje remont z okazji 900-lecia
~bob 12-11-2007 19:38
panstwowa inspekcja handlowa kontroluje sklepy czepiajac sie wszystkiego ,udaja ze niewidza handlu na ulicy towarem ktory nie spelnia zadnych norm brak cen informacji w jezyku polskim,poniewaz tak im jest wygodnie,latwiej pracowac kontrolujac sklepy ktore maja stala lokalizacje niz kontrolowac firmy ''kogucik''
~kariian 12-11-2007 20:56
to wszystko jest poniżej krytyki, ciekawe kiedy zareaguje prezydent, może jak mu zasłonią straganiarze wejście do ratusza... najgorsze jest to, że wygląda na to, że my mieszczanie wcale nie chcemy ładnego miasta, nikomu na tym u nas nie zależy. vide śmieci na każdym kroku, psie odchody, ogólny brud i nieporządek. te stragany w centrum przed galerią tylko dopełniają obraz nędzy i rozpaczy
~ada. 12-11-2007 22:42
to jest chore. do największego targowiska w mieście jest stamtąd 30 metrów, może niedługo postawią na rynku jakiś hipermarket, żeby ludziom było bliżej. przecież to jest świetna lokalizacja...
PrYk 13-11-2007 6:48
Popieram ! To jest chore... Targowisko jest paredziesiat metrow od rynku ! Ale wiadomo oplaty... Dlatego koczuja pod arkadami i niestety nie wplywa to pozytywnie na wizerunek miasta.
~dove 13-11-2007 8:43
A to ciekawe, że pojawił sie artykuł na temat handlu pod, a nie pojawił o wzmiankowanej rocznicy, jaką obchodziło BWA. Hm... Tak, mamy swoje priorytety. <br><br> <i> Pojawił się, proszę uważniej czytać portal :-) - z poważaniem TEJO </i>
~jan 13-11-2007 9:07
Jestem bardzo ciekawa, czy osoby sprzątające mają w zakresie obowiązków sprzątanie psich odchodów. Pod arkadką niedaleko poczty, od paru dni sprzątane są tylko inne śmieci a omijane odchody. Miasto nie radzi sobie z psimi odchodami ani z właścicielami piesków. Taki widok w samym centrum miasta.
~Dove 13-11-2007 9:27
widać nie potrafię się tu odnaleźć... Wpisałam w "szukaj" BWA i nie ma :( <br><br> <i> - jest, jest :-) troszkę niżej w wiadomościach na stronie 2 bodajże - TEJO </i>

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Senator zachęca do głosowania na maszty

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Powstaje rondo w Mysłakowicach

Budowa drogi S3

Niebezpiecznie na Krośnieńskiej

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
934
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%