MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Sztuką załatają dziury w wiedzy

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Środa, 23 lipca 2008, 15:04
Aktualizacja: 16:13
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Czy mieszkańcy i turyści znają legendy jeleniogórskie? Takie pytanie zadali ludziom uczestnicy warsztatów „Lato w teatrze” osobom spotkanym na placu Piastowskim. Wiedza w tym zakresie jest kiepska: indagowani nie wiedzieli nic o ustrzeleniu jelenia przez Księcia Bolesława Krzywoustego. Tym bardziej wystawienie spektaklu na ten temat ma sens.

„Z legend Jeleniej Góry” – to tytuł przedstawienia, na którym od wczoraj intensywnie pracują najmłodsi aktorzy w stolicy Karkonoszy. W środę realizatorzy sztuki wpletli w jej wątek motyw, w którym wystąpią dzieci z grupy maluchów. Pracowano także nad dalszą częścią bardziej „dorosłych” epizodów przedstawienia.

Uczestnicy warsztatów „przenieśli się” na dwór Bolesława Krzywoustego, który – z nudów – planuje polowanie na rogacza. – Powodzenie naszego przedsięwzięcia leży w waszych rękach. Jesteście najstarsi i na was spoczywa główny ciężar akcji – wyjaśniał nastolatkom Bogdan Nauka. Nie ukrywał, że młodych ludzi czeka ciężka praca. Do premiery pozostało dziewięć dni, a to nawet dla profesjonalnych artystów jest mało.

B. Naukę wspierają w przygotowaniu dzieła instruktorki i zarazem aktorki Sceny Animacji: Lidia Lisowicz, Dorota Bąblińska-Korczycka i Bogna von Woedtke. – To wspaniałe doświadczenie dla dzieci, za moich czasów bawiliśmy się w blokowisku na trzepaku. O takich wakacjach można było tylko pomarzyć – powiedziała nam pani Dorota.

Że działania dzieci mają głębszy sens, przekonali się sami zainteresowani podczas sondy, którą przeprowadzili w centrum Cieplic. Pytali ludzi, czy znają jakieś legendy o Jeleniej Górze. Znaczna większość nie wiedziała nic. Co prawda byli wśród nich kuracjusze, od których trudno wymagać takiej wiedzy. Byli też jednak jeleniogórzanie, którzy nie mieli o tym zielonego pojęcia.

Jutro – dalsza część zmagań z przygotowaniami do sztuki. Realizatorzy znają możliwości dzieci i starają się tak organizować próby, aby nie zanudzić artystów. Ale i tak praca jest intensywna, prawie jak w zawodowym teatrze. Premierę „Z legend Jeleniej Góry” zobaczymy w sobotę, 2 sierpnia, na placu Ratuszowym. Spektakl będzie powtórzony na scenie Teatru Zdrojowego dzień później.

Ogłoszenia

Czytaj również

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Śmieci przy ścieżce na Perłę Zachodu

Trasy rowerowe w Złotoryi

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~Jeleniogórzanin 27-07-2008 19:33
Dobry pomysł dla dzieci!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Łagodny wyrok za zakatowanie kota

Czyżby Andrzej Duda?

Koniec prac przy ul. Jagiellonów

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

W obiektach Sudeckiego Gwarka Walońskiego

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
818
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%