MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sztuka wyszła na ulicę

Wiadomości: Szklarska Poręba
Czwartek, 2 maja 2019, 6:03
Aktualizacja: Sobota, 4 maja 2019, 11:02
Autor: WAC
Fot. WAC
To pewnie jedyna galeria w Polsce, gdzie sztuka prezentowana jest w ciągu komunikacyjnym, przy ruchliwej międzynarodowej szosie–ulicy. Wczoraj (1.05) w Szklarskiej Porębie została uroczyście otwarta Uliczna Galeria Sztuki.

Artyści, którzy będą w ulicznej Galerii w Szklarskiej Porębie wystawiali, poddadzą swe prace nie tylko działaniom niesprzyjających górskich warunków atmosferycznych, ale przed wszystkim ocenie przeciętnego odbiorcy. Takiego, który być może do tej pory ze sztukami wizualnymi nie miał wiele do czynienia. Podczas pierwszej ekspozycji swe prace zaprezentowali miejscowi rzeźbiarze: Maciej Wokan i Grzegorz Pawłowski oraz Sylwester Chłodziński z Poznania.

Pomysłodawcą tego przedsięwzięcia jest rzeźbiarz Maciej Wokan i generalnie wszystkim bardzo spodobał się ten pomysł – mówi dyrektor MOKSiAL Anita Kaczmarska. - Nie ma u nas galerii miejskiej, ale zależy nam, aby artyści ze Szklarskiej Poręby mieli gdzie prezentować swoje dzieła. Chcemy pokazywać potencjał ludzi, którzy tu tworzą. To nietypowy sposób pokazywania sztuki, gdyż będzie mógł ją obejrzeć nie tylko ten, kto wejdzie do galerii, ale każdy przechodzień. Ekspozycje w galerii podobnie jak w placówce stacjonarnej, w cyklu trzy – czteromiesięcznym będą zmieniane. Ponieważ chcielibyśmy wystawiać na ulicy też inne rodzaje sztuki, między innymi malarstwo, wtedy na ekspozytory zostaną nałożone przeszklone gabloty. Dzieła będą widoczne nie tylko za dnia ale także w nocy, gdyż za kilka dni zostanie zamontowane punktowe oświetlenie.

Wczorajsze otwarcie tej nietypowej galerii również było niecodzienne. Uczestnicy imprezy w pochodzie szli ulicą Jedności Narodowej odkrywając kolejne rzeźby. W tym artystycznym, pierwszomajowym pochodzie, poza autorami prezentowanych prac nie zabrakło też innych twórców m.in. Zbigniewa Frąckiewicza i Dariusza Milińskiego. Na zakończenie na Skwerze Radiowej Trójki zagrał zespół smyczkowy Chilla Quartet.

Twoja reakcja na artykuł?

17
94%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
1
6%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Akt oskarżenia dla sprawców tragedii

Poświst na "góralu"

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (6) Dodaj komentarz

~ 2-05-2019 11:43
A co w J. Górze , rano tylko słychać bączków którzy wybierają puszki a później cisza , knajpy padły , sąsiad sąsiada unika i dalej cisza
~ 2-05-2019 13:15
W Jeleniej Górze? Wielka promocja.....Prezydenta Łużniaka.....I nic......
użytkownik facebook 2-05-2019 19:31
szkoda że nie ma żelaznego człowieka Zbyszka Frączkiewicza
~onama 2-05-2019 20:41
brawo, my też w Kowarach tak chcemy. Do boju MOK, artystów mamy wielu, jest w czym wybierać!
użytkownik facebook 2-05-2019 21:26
Mamy nadzieję że będzie... 🙂
~Ich 3-05-2019 7:07
24 zdjęcia z lansującymi się ludźmi i tylko 3 "dzieła" ?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ulica Tabaki gotowa

Po festiwalu "Sztuka włókna"

Spotkanie autorskie z Danutą Sadownik

Stop marginalizacji średnich miast

Wybory: Zwycięstwo PiS

Sonda

E-papierosy są lepsze od zwykłych?

Oddanych
głosów
720
Tak
14%
Nie
65%
Nie wiem
21%