MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Sztuka młodych przeciw pijanym za kierownicą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 26 maja 2011, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Przedstawiciele pięciu szkół z regionu wzięli wczoraj udział w konkursie „Profilaktyka, literatura, teatr – Najlepszy Slammer 2011”, który w tym roku przebiegł pod hasłem „Nietrzeźwi kierowcy – zabójcy marzeń”. Półfinał odbył się w jeleniogórskim Młodzieżowym Domu Kultury „Jelonek”. Wygrali… wszyscy.

To już druga edycja konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Profilaktyka, literatura, teatr – Najlepszy Slammer”, którego organizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu we współpracy z wrocławskim Kuratorium Oświaty.

- Konkurs jest elementem programu profilaktycznego o nazwie „Profilaktyka, literatura, teatr”. W ten sposób staramy się dotrzeć do młodzieży najbardziej zagrożonej, tak by ona własnymi słowami opowiedziała dlaczego nie warto pić czy brać narkotyków. Najłatwiej jest bowiem coś młodzieży zakazać czy rozkazać, a najtrudniej dotrzeć do ich świadomości i nawiązać z nią kontakt oraz przekonać ich, że działanie, które proponujemy, jest dobre - mówi nadkom. Artur Staniszewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Na półfinał zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze zgłosiło się osiem placówek, trzy z nich jednak nie dojechały. Ci, którzy dotarli, zaprezentowali napisane przez siebie teksty piosenek z muzycznym podkładem znanych kawałków rocka, hip hopu czy rapu. Jednym z uczestników była grupa z Zespołu Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze w składzie Magda, Adam Kulczyk, Adrian Kołodziejczak, Rafał Alterman, Paweł Węcławowicz i Rafał Waszkiewicz. To właśnie oni w minionym roku sięgnęli po zwycięstwo. W tym roku zaprezentowali utwór „Zawsze na trzeźwo”.

- Nasz szkolny zespół E=mc2 istnieje już bardzo długo. W minionym roku udało nam się zdobyć pierwszą nagrodę i w tym roku chcielibyśmy powtórzyć ten wyczyn. Konkurencja jest dosyć poważna, ale mamy nadzieję, że się powiedzie – mówił przed występem Rafał Alterman.

Na scenie jeleniogórskiego MDK w hiphopowym kawałku „Nie pij stary” zaprezentował się też Artur Nowak z Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej z Gryfowa Śląskiego.
- Do tego konkursu namówiła mi moja polonistka, pani Ela. Moi koledzy mieli sprzęt i chęci żeby mi pomóc przygotować muzykę, ja napisałem tekst. Najpierw powstała jedna zwrotka, później coś mnie natchnęło i napisałem kolejne. Wspólnie to złożyliśmy. To był mój debiut. Na początku była trema, ale warto było – mówił Artur.

Amadeusz Świdelski na co dzień słucha muzyki rockowej i hiphopowej, stąd pomysł by właśnie w tym brzmieniu wykrzyczeć swój przeciw dla pijanych kierowców.
- Do występu przygotowywałem się około 2-3 miesięcy. Jest to dla mnie bardzo ważny konkurs, jestem tu już drugi rok, bo naprawdę warto – mówi Amadeusz z Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Mysłakowicach.

Emil Borek, Kacper Artymiak i Rafał Dziura na konkurs przyjechali z Powiatowego Centrum Kształcenia z Jawora. Zaprezentowali napisany przez siebie utwór „Auto”. Zespół został stworzony na potrzeby wczorajszego konkursu.
Swój występ zaprezentowali też uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze: Łukasz Ziętal (wokal, Mateusz Popis oraz Szymon Stergiodis (gitara). Każdy z nich działa osobno, jednak na potrzeby konkursu złożyli jedna ekipę, która wystąpiła z utworem „Nie ćpaj brachu”. Werdykt i wyłonienie zwycięzców nie należał do łatwych decyzji i zabrało jury sporo czasu.

- To nie była dla jury łatwa decyzja, ale postanowiliśmy, że pierwsze miejsce otrzymają wszyscy z Was, bo na to zasługujecie. Poziom waszych występów i treści, które staraliście się nam przekazać były naprawdę godny uznania. Życzymy wam powodzenia na finale i trzymamy kciuki – mówiła Danuta Sitek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze.
Zwycięzcy zaprezentują się teraz na finale 16 czerwca br., na scenie letniej Teatru Lalek we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Nauczycielka awansowała

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~-haha 26-05-2011 23:29
niech się napijom

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

W Sosnówce trwa strajk okupacyjny...  

Było o powrocie do szkół

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Kruszwicka na finiszu  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%