MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sztuka młodych przeciw pijanym za kierownicą

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Czwartek, 26 maja 2011, 9:10
Aktualizacja: 9:11
Autor: Angela
Fot. Angela
Przedstawiciele pięciu szkół z regionu wzięli wczoraj udział w konkursie „Profilaktyka, literatura, teatr – Najlepszy Slammer 2011”, który w tym roku przebiegł pod hasłem „Nietrzeźwi kierowcy – zabójcy marzeń”. Półfinał odbył się w jeleniogórskim Młodzieżowym Domu Kultury „Jelonek”. Wygrali… wszyscy.

To już druga edycja konkursu dla szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych "Profilaktyka, literatura, teatr – Najlepszy Slammer”, którego organizatorem jest Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu we współpracy z wrocławskim Kuratorium Oświaty.

- Konkurs jest elementem programu profilaktycznego o nazwie „Profilaktyka, literatura, teatr”. W ten sposób staramy się dotrzeć do młodzieży najbardziej zagrożonej, tak by ona własnymi słowami opowiedziała dlaczego nie warto pić czy brać narkotyków. Najłatwiej jest bowiem coś młodzieży zakazać czy rozkazać, a najtrudniej dotrzeć do ich świadomości i nawiązać z nią kontakt oraz przekonać ich, że działanie, które proponujemy, jest dobre - mówi nadkom. Artur Staniszewski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Na półfinał zorganizowany przez Młodzieżowy Dom Kultury w Jeleniej Górze zgłosiło się osiem placówek, trzy z nich jednak nie dojechały. Ci, którzy dotarli, zaprezentowali napisane przez siebie teksty piosenek z muzycznym podkładem znanych kawałków rocka, hip hopu czy rapu. Jednym z uczestników była grupa z Zespołu Szkół Technicznych Mechanik w Jeleniej Górze w składzie Magda, Adam Kulczyk, Adrian Kołodziejczak, Rafał Alterman, Paweł Węcławowicz i Rafał Waszkiewicz. To właśnie oni w minionym roku sięgnęli po zwycięstwo. W tym roku zaprezentowali utwór „Zawsze na trzeźwo”.

- Nasz szkolny zespół E=mc2 istnieje już bardzo długo. W minionym roku udało nam się zdobyć pierwszą nagrodę i w tym roku chcielibyśmy powtórzyć ten wyczyn. Konkurencja jest dosyć poważna, ale mamy nadzieję, że się powiedzie – mówił przed występem Rafał Alterman.

Na scenie jeleniogórskiego MDK w hiphopowym kawałku „Nie pij stary” zaprezentował się też Artur Nowak z Gimnazjum im. Kombatantów Ziemi Gryfowskiej z Gryfowa Śląskiego.
- Do tego konkursu namówiła mi moja polonistka, pani Ela. Moi koledzy mieli sprzęt i chęci żeby mi pomóc przygotować muzykę, ja napisałem tekst. Najpierw powstała jedna zwrotka, później coś mnie natchnęło i napisałem kolejne. Wspólnie to złożyliśmy. To był mój debiut. Na początku była trema, ale warto było – mówił Artur.

Amadeusz Świdelski na co dzień słucha muzyki rockowej i hiphopowej, stąd pomysł by właśnie w tym brzmieniu wykrzyczeć swój przeciw dla pijanych kierowców.
- Do występu przygotowywałem się około 2-3 miesięcy. Jest to dla mnie bardzo ważny konkurs, jestem tu już drugi rok, bo naprawdę warto – mówi Amadeusz z Zespołu Szkół Podstawowych i Gimnazjalnych w Mysłakowicach.

Emil Borek, Kacper Artymiak i Rafał Dziura na konkurs przyjechali z Powiatowego Centrum Kształcenia z Jawora. Zaprezentowali napisany przez siebie utwór „Auto”. Zespół został stworzony na potrzeby wczorajszego konkursu.
Swój występ zaprezentowali też uczniowie Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Jeleniej Górze: Łukasz Ziętal (wokal, Mateusz Popis oraz Szymon Stergiodis (gitara). Każdy z nich działa osobno, jednak na potrzeby konkursu złożyli jedna ekipę, która wystąpiła z utworem „Nie ćpaj brachu”. Werdykt i wyłonienie zwycięzców nie należał do łatwych decyzji i zabrało jury sporo czasu.

- To nie była dla jury łatwa decyzja, ale postanowiliśmy, że pierwsze miejsce otrzymają wszyscy z Was, bo na to zasługujecie. Poziom waszych występów i treści, które staraliście się nam przekazać były naprawdę godny uznania. Życzymy wam powodzenia na finale i trzymamy kciuki – mówiła Danuta Sitek, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jeleniej Górze.
Zwycięzcy zaprezentują się teraz na finale 16 czerwca br., na scenie letniej Teatru Lalek we Wrocławiu.

Ogłoszenia

Czytaj również

Lekcja samorządu

Wypadek przy baniakach  

Warsztaty modelarskie

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~-haha 26-05-2011 23:29
niech się napijom

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Teraz lepiej widać

Fartuchy Heimlicha trafiły do SP nr 7

Spotkanie z historią

Słodkości na słodkości

Patriotycznie w MP 2

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
114
Tak
63%
Nie
35%
Nie wiem
2%