MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 22 września
im. Maurycego, Tomasza

Sztuka, czy wulgaryzm

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 28 kwietnia 2007, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 28 kwietnia 2007, 8:59
Autor: W. Wojciechowski
Fot. Archiwum Teatru Jeleniogórskiego
Małgorzata Osiej-Gadzina, aktorka Teatru Norwida, opowiada o swojej roli w nieco skandalizującym przedstawieniu.

28 i 29 kwietnia w Teatrze Jeleniogórskim będzie można zobaczyć spektakl “Merylin Mongoł” Nikołaja Kolady w reż. Justyny Celedy. Główną rolę gra Małgorzata Osiej-Gadzina.

<i>Wojciech Wojciechowski: Grasz w spektaklu główną postać. Na czym polega trudność w kreowaniu tej roli? </i>

Małgorzata Osiej-Gadzina: Olga kojarzy mi się z takim aniołem spełniającym marzenia, jak filmowa Amelia, trochę jak Bess z filmu „Przełamując fale”, niezmiernie wrażliwa, rozmawiająca z Bogiem, sięgająca nieznanego.
W jakimś sensie ubezwłasnowolniona a jednak z niezwykłą siłą. Staram się przepuszczać jej postać przez intuicję a nie przez rozum. Wtedy nagle czuję, że boli mnie złamana na scenie paprotka. To jest ta trudność, trzeba bardzo głęboko zanurzyć się w postać. Czasem łapie się na tym, że wpadam pewien rodzaj transu i to jest ciekawe. Natomiast trudność w graniu samego spektaklu polega na tym, że musi on mieć odpowiednią atmosferę i to jest coś, co ja w tym przedstawieniu najbardziej lubię. Ten spektakl zaczyna publiczność, która przechodzi przez scenografię, dotyka jej elementów, napełnia uwagą scenę. Publiczność wchodzi w tą przestrzeń i uruchamia to “dzianie się”. A aktorzy muszą stworzyć nową atmosferę. Atmosferę końca świata. Nie jest to łatwe.

<i> W.W.: Jak się przygotowywałaś do tej roli? </i>

M.O.G.: Widziałam mnóstwo filmów, z których mogłabym zaczerpnąć informacji na temat osób o szczególnej wrażliwości. Byłam również w dwóch szkołach specjalnych, ale nie spotkałam osoby ewidentnie takiej jak Olga. Po prostu każdy jest inny. Pamiętam spotkanie z jednym chłopcem. Pierwsze uczucie, gdy go spotkałam, to był strach. Było między nami bardzo duże napięcie, on długo mi się przyglądał. Chciał mnie bardzo dotknąć. Wiedziałam o tym, więc nie odchodziłam. Nagle zjawił się tuż przed moją twarzą. Nos w nos. Ułamek sekundy, głębokie spojrzenie i zaraz uciekł. Można powiedzieć, że to jest nienormalna reakcja lub reakcja człowieka wrażliwego, który nie daje sobie rady ze swoimi emocjami.

<i> W.W.: Podobno to my, “zdrowi” ludzie jesteśmy nienormalni, ponieważ nosimy maski. Ludzie upośledzeni są z kolei bardzo szczerzy. </i>

M.O.G.: Niedawno oglądałam konkurs poetycki dla dzieci z różnym stopniem upośledzenia. Najbardziej ujęły mnie te najbardziej upośledzone.. Zaskoczyła mnie ich niesamowita siła i chęć wypowiedzenia się. Bardzo się wzruszyłam Ten przekaz był bardzo intensywny.

<i> W.W.: Jedni widzą spektakl o dziwnej Oldze, a inni przedstawienie o alkoholikach. O czym jest to przedstawienie dla Ciebie? </i>

M.O.G.: (śmiech) Na pewno nie jest to studium alkoholizmu. Alkohol jest rzeczą normalną. Ta dzielnica, te slamsy, w których mieszka Olga i jej sąsiedzi, to jest sytuacja wyjściowa.

<i> W.W.: Trudno sobie wyobrazić, aby taka osoba jak Olga mieszkała w centrum Beverly Hills. </i>

M.O.G.: To prawda. Dla mnie jest to spektakl o marzeniach, pragnieniach...

<i> W.W.: Niektórzy nawet twierdzą, że jest wulgarny i nie każdy może “Merylin Mongoł” oglądać. </i>

M.O.G.: Ja nie dyskryminuje publiczności i nie dzielę jej na bardziej i mniej wyedukowaną. Ten spektakl nie jest na pewno dla półtorarocznych dzieci, które mówią w wymarłym starohinduskim sanskrycie. W tym języku nie gramy. Ale mówiąc poważnie, gorsze rzeczy oglądamy przed dobranocką w telewizji. Problemem jest chyba to, że widz często „czyta” daną scenę wprost, a liczy s i ę kontekst.

<i> W.W.: Olga wierzy w koniec świata. A Ty? </i>

M.O.G.: No... tak.

Ogłoszenia

Czytaj również

Opera Wrocławska ponownie zaprasza

XVII Muzyczny Ogród Liczyrzepy zakończony

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~jelgór 28-04-2007 19:17
O, spektakl jest wulgarny, pełen prostackich zalotów, seksu z alkoholem czy przemocą w tle, to wszystko drażni, ale też buduje ładny kontrast do wycofanej bohaterki. Niby nic, czego nie znamy z naszych slamsów, wóda, chamstwo, przemoc, spanie z kim popadnie. A jednak jest w tym coś odświętnego, metafizyczny urok- jakby z greckiej tragedii. Jakieś dwa światy, które ze sobą razem- szokujące zestawienie. Mimo przygnębiającego nastroju, nadmiaru obyczajówki, zdecydowanie najlepszy spektakl ostatnich lat, polecam.
~Dinuś 28-04-2007 21:50
Jeżeli ktoś uznaje ten spektakl za wulgarny, to co powie na propozycje pt. "Honor samuraja", "Testosteron" czy "Wódka z rumem". Owszem, jest tu pokazana przemoc i upokorzenie kobiet. Lecz przede wszystkim ”Merylin Mongoł” jest o czymś - o poszukiwaniu czystych uczuć i przeżyć. Dwukrotnie pada zadanie - "Bo bez miłości (eros) nie ma dzieci". Jest też tęsknota za ojcowską miłością Boga (agape) i miłością ludzką (filos). Znakomicie ustawiony i zagrany. A szkoda, że zabrakło dla tego przedstawienia jakiejkolwiek nagrody - zwłaszcza dla pani Małgorzaty Osiej-Gadziny czy pana Piotra Konieczyńskiego. Brawa!!!
~Samo-osąd??? 28-04-2007 23:42
Ooooch... Nie ma co! Jak to pięknie kiedy sami piszecie o sobie! To forum a nie miejsce na PEANY dla siebie. No, ale skoro już nikt inny nie chwali...
~tak bywa 29-04-2007 13:35
tak bywa ze nagrody dostaja te spektakle, które są grane najczęściej. Merylin i Samuraj są grane od święta i dlatego nie mamy szansy nawet ich zauważyć oraz ocenić np. przyznać nagrodę za najlepszy spektakl lub kreacje aktorską w sezonie.Ale to pytanie i sprawa dla teatru, ktory promuje to co chce promować, to co jest łatwo wypromować i nie slucha glosów publiczności.
~jacol 1-05-2007 18:46
A widział z ktoś z Was "Rambo 3" albo "Terminatora" czy Teksańską masakre piłą motorową " ????? O takich rzeczach można dyskutować a nie o jakiejś sztuce.......

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

O wędrówce ludów

Nie taka bestia straszna (recenzja)

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Debata o szlaku "Dolina Bobru"

Warsztaty z aniołami

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
767
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%