MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

„Sztuczna inteligencja” na skrzyżowaniach

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 16 listopada 2010, 8:58
Aktualizacja: 8:59
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Na przełomie listopada i grudnia na kilku jeleniogórskich skrzyżowaniach zostaną uruchomione nowe systemy sygnalizacji świetlnej. Stanie się tak, między innymi, u wlotu ulicy Kilińskiego w Osiedle Robotnicze i Drzymały.

To jedno z bardziej niebezpiecznych miejsc na jeleniogórskiej mapie drogowej. Zakręt jak zawijas i ograniczona widoczność utrudniają przejazd. Sygnalizacja świetlna działa tu od prawie 30 lat. Uznano ją za przestarzałą i – w ramach modernizacji – wymieniono na nową, tak zwaną inteligentną.

Słupy z sygnalizatorami już stoją… w zupełnie innym miejscu. Przejście dla pieszych wytyczono obok dawnego, centralnie względem mostku nad Młynówką. Do tej pory wciąż jest zagrodzone barierkami postawionymi tu nie tak dawno temu. Teraz przeszkody trzeba będzie usunąć. Pasy są szersze i być może przez to okażą się bezpieczniejsze.

Sygnalizatory będą sterowane automatycznie. Piesi – tak jak jest to już na ważnych skrzyżowaniach w mieście – będą musieli wcisnąć przycisk, aby zapaliło się zielone światło umożliwiające bezpieczne przejście na drugą stronę ulicy.

Będą też najpewniej musieli przyspieszyć kroku, bo nowy system nie faworyzuje przechodniów i nie daje im zbyt wiele czasu na pokonanie jezdni. Czy nowe rozwiązanie sprawdzi się? Zobaczymy już za kilka tygodni. Dodajmy, że wprowadzona trzy lata temu „sztuczna inteligencja” na newralgicznych krzyżówkach w centrum miasta nie spotkała się z przychylnym przyjęciem.

Przypomnijmy, że podobna „rewolucja” czeka użytkowników skrzyżowań przy ulicy Złotniczej oraz Wolności – Morcinka – Lipowa.

Ogłoszenia

Czytaj również

Bobry na Zabobrzu

Wyrok dla sędziego

Zapuszczone okolice Drzymały

Komentarze (23) Dodaj komentarz

~wow 16-11-2010 9:19
Fajnie teraz będziemy skakać przez płotki bo ktoś bardzo mądry zapomniał najpierw usunąć barierki ale co tam przecież mieszkamy w Polsce hee
~kierowcaa 16-11-2010 9:39
faktem jest, że sama wymiana sygnalizacji na nową to pozytyw. jednak ze swojego puntu widzenia i kilku letniego doświadczenia z już istniejącą "inteligentną" sygnalizacją muszę stwierdzić, że inteligencji w tym systemie nie widać zupełnie. widziałem rozmach z jakim była modernizowana wcześniejsza instalacja. zwracały uwagę czujniki umieszczone na ramionach słupów, które miały "patrzeć" na płynący ruch samochodów i sygnalizacja miała być dzięki temu sterowana optymalnie. miała "myśleć". jednak spotkałem się już z bardziej myślącymi instalacjami w podobnym systemie w Polsce jak i za granicą (Czechy, Niemcy), których działanie dawało się zauważyć od razu! odkąd istnieje owa sygnalizacja to jeszcze nie spotkałem się z sytuacją, w której gdy całkiem sam dojeżdżałem do skrzyżowania, na którym miałem czerwone światło to i tak musiałem "wyczekać" swoje mimo, że wkoło było pusto. sprawia to wrażenie, ze mimo wszystko sygnalizacja jednak jest ślepa. myślę jednak, że system ma potencjał,
~kierowcaa 16-11-2010 9:41
myślę jednak, że system ma potencjał, lecz być może jak to u nas bywa, musimy poczekać na czas, w którym znajdzie się osoba kompetentna, która będzie potrafiła owa sygnalizację zaprogramować w sposób właściwy. na razie wszystko wskazuje na to, ze działa ona w sposób automatyczny, a to mimo jej nazwy "inteligentna" nie wyróżnia jej niczym poza wyglądem od starego systemu.
~rumcajs54 16-11-2010 9:51
To proszę uprzejmie skorzystać z tej "inteligencji" próbując przejść z pl. Niepodległości na ul. Długą od strony dawnej "Stylowej". Ta sygnalizacja nie jest dla pieszych...
~verysorry 16-11-2010 10:28
Ja wiem coś więcej. Zamontowane tam kamery będą uruchamiały nagrywanie ruchu w momencie gaśnięcia zielonego. Każdy kto wjedzie na skrzyżowanie na pomarańczowym, a co gorzej na czerwonym, dostanie za miesiąc fotkę i powinszowanie podchoinkowe na 500 PLN. I tak powoli będzie wszędzie. I dobrze! A jeśli chodzi o zmniejszenie czasu dla pieszych na przejściu, to już widzę te tabuny dziadków i babć rozjechanych na placki na środku jezdni (pasów) zgodnie z przepisami (kierowca miał zielone, a co!)
Tomy M. 16-11-2010 10:48
Inteligentna sygnalizacja ... zaprojektowana przez k...na. W Cieplicach skręcając z Lubańskiej na Sobieszowską przy pełnym zielonym raz piesi mają w tym samym czasie zielone ... innym razem mają czerwone. Dodatkowo ich zielone zapala się ok 2 sekundy po zielony dla skręcających z Lubańskiej ... efekt jest taki że kierowca spoglądający w lewo stronę dworca PKP Cieplice wjeżdża w tym momencie na pasy po których MOGĄ albo NIE MOGĄ przechodzić piesi. To że piesi wierzą w MAGICZNĄ MOC ZIELONEGO ŚWIATŁĄ to osobny temat, na szczęście ta część populacji szybo zapełnia cmentarze. Zaprojektował to kompletny ..... pewnie ten sam który na wyjeździe z ulicy Sadowej nie postawił kompletnie żadnych znaków o pierwszeństwie i nie dociera do niego że WORD nie ma wyjazdu na ul. Sobieszowską tylko na ul. SADOWĄ. Sokor jest to skrzyżowanie to na Sobieszowskiej powinien stać znak informujący o tym że to droga główna ... a go BRAK!!! W Laboratorium Ruchu drogowego w Jeleniej Górze siedzą ludzie ze słabą zna
~Tak sobie... 16-11-2010 11:31
Pragnę przypomnieć kierowcom, że pieszy nie ma obowiązku przyspieszać na pasach dla pieszych. Kierowca ma obowiązek ustąpić pierwszeństwa bez względu czy po pasach wędruje babcia na dwóch laskach czy młodzieniec na dobrej fazie...
~ 16-11-2010 11:47
chłam nie śwatła,w całej holi światła działają tak z bocznych nic nie jedzie to automatycznie na zielone się zmienia...u nas moze wyjdzie ten system za 100 lat i jelonka wtedy napisze ...super nowość w naszej dziurze..
~,, 16-11-2010 14:21
sztuczna niedouczona inteligencja robi inteligentne zamieszanie inteligentnymi swiatlami na skrzyzowaniach, ktore komplikuja i utrudniaja zycie pieszych i zmotoryzowanych zmuszonych przejezdzac czy tez przechodzic na skrzyzowaniach jeleniej gory, jedni stoja a tym samym czasie drudzy tez stoja a swiatelko dlugo sie namysla i namysla i mysli ,tak okolo 5 minut zanim mu inteligencja zaskoczy i wskaze ,kto ma pierwszenstwo, a to wszystko za nasze podatki
~ted 16-11-2010 14:41
System nie działa ale Pan Bigus jak zawsze usmiechniety i zadowolony ze swojej pracy
~WC Picker 16-11-2010 15:45
Swiatła w centrum są do bani. W centrum założone "ineligentne" swiatła - po co? Skoro w dzien powszedni jest tyle aut, ze nie potrzeba sterowania "inte...nego" a pieszszy jak spóźni sie z klawiszem to skucha i stoi kolejkę. W godzinach póxno wieczornych i nocnych światła przechodzą w pulsacyjne i dalej nie widze uzasadnienia dla "inte...nych" swiateł. Ale gdy nadejdzie niedziela lub dzień swiateczny i mniej aut na naszych drogach to i tak jadąc drogą z pierwszenstwem musze stać na czerwonym, mimo ze nic nie jedzie z podporządkowanej i jechać nie zamierza, a i pieszego nie widać w pobliżu. Więc pytam gdzie i po co nam ta świetlna "inte...ncja" . Wstyd nazwać to nawet sztuczną ineligencją. PS: Wczoraj 15-11-2010 została brutalnie pobita, skopana i okradziona kobieta pod arkadami na placu Ratuszowym. Przez kilku mlodocianych gnojków. Jeśli ktokolwiek widział całe zajscie prosze o kontakt z policją. Mam nadzieje ze jesli znowu coś takiego sie wydarzy to bede tam przed polic
~zgredek 16-11-2010 16:54
Co tam pieszy, nie zdąży przejść będzie mokra plama. Zakład pogrzebowy zarobi, ZUS nie będzie martwił się o emeryturę - same pozytywy
~Czar-ny 16-11-2010 17:04
Zapraszam wszystkich tych co te swiatla programuja (lub poprostu trzeba takie osoby wywiezc) do Holandii np do Roterdamu badz Amsterdamu w nocy dojezdzajac do swiatel jezeli krzyzowka jest pusta automatycznie i praktycznie od razu zapala sie zielone... wniosek jeden mozna takie swiatla ustawic dobrze...
~zgredek 16-11-2010 17:08
Co tam pieszy, nie zdąży przejść będzie mokra plama. Zakład pogrzebowy zarobi, ZUS nie będzie martwił się o emeryturę - same pozytywy
Piipi Jelonkowa 16-11-2010 17:33
..do - [~Zgredek ..]~OKRUTNIKU ! ..jak możesz tak pisac ! .. zabity człowiek już nie będzie czytelnikiem "Jelonka" !
~rodzic SP 6 16-11-2010 18:39
a kiedy będą światła przy szkole Podstawowej nr 6 ????????
~osc 16-11-2010 18:52
Dotychczas bylem przekonany, ze "sztuczna inteligencja" to blondynka zafarbowana na czarno.
~Mela 16-11-2010 19:04
Zainstalujcie ZEGARY które oliczają czas do czerwonego lub zielonego swiatła.We wrocławiu działa to doskonale np. zjazd z estakady w kierunku legnickiej,lub innych ulicach tegoż miasta.W RPA-Afryka,działa to od 1992roku.Panowie od inżynierii ruchu do roboty.
~Obywatel 16-11-2010 19:46
Jeżeli światła na przejściach ul. Kilińskiego i ul. Oś Robotnicze nie zostaną przystosowane dla osób niepełnosprawnych (dłuższy czas przejścia pieszego) to znów KSON będzie musiał interweniować.
~mich 16-11-2010 20:54
Nierozumiem jak dziala ta inteligentna sygnalizacja.Jezeli na obwodnicy jest korek az do dworca PkS a z przeciwnej strony od wiaduktu jest w miare pusto.
~... 16-11-2010 21:32
Czar-ny ma rację, w całej Holandii tak jest, że jeśli dojeżdżasz do skrzyzowania, czy to na rowerze (często są tam drogi rowerowe ze światłami), czy samochodem, to automatycznie włącza się zielone światło i nie trzeba bez powodu czekać na zielone Bóg wie ile czasu... ...A jednak można... (Pytanie: kiedy takie rozwiązanie zastosują u nas...)
~ość portalu 16-11-2010 21:48
W Wielkiej Brytfanii też tak jest. Dojeżdżasz rankiem z umiarkowaną prędkością do skrzyżowania i - jeśli nie zbliża się nikt z pozostałych dróg - włącza się zielone ("pętla" w jezdni kilkadziesiąt metrów od skrzyżowania).
~kierowiec 17-11-2010 18:54
a ja przypominam "tak sobie" ze sie myli gdyz w kodeksie drogowym napisane jest jasno ze na pasach pieszy owszem jest uprzywlijowany ale musi przebyc pasy szybkim krokiem jak najkrutsza droga- dobrze by było czasem tez rzucic okiem czy cos nie jedzie a nie włazic na pasy jak swieta krowa. Co komu z tego ze był "na prawie" jak kosci połamane... troche zdrowego rozsadku i myslenia ludzie

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Kolejne defibrylatory w przestrzeni publicznej

Bolesławieckie Święto Ceramiki

Przy Handlówce z darmowym parkingiem

Inwestycje drogowe w powiecie bolesławieckim

Strażacy–nurkowie na basenie przy Sudeckiej

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2067
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%