MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Szpital czeka na miliony złotych od NFZ

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Sobota, 12 czerwca 2010, 8:36
Aktualizacja: 8:36
Autor: Angela
Fot. ....
Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze ma nadzieję, że do końca czerwca odzyska zaległe pieniądze od Narodowego Funduszu Zdrowia za nadwykonania z minionego roku. Chodzi o kwoty rzędu około dziesięciu milionów złotych. Zwrócone pieniądze mają trafić do ZUS – u i dostawców, którym placówka zalega za leki, środki czystości oraz sprzęt medyczny.

Sprawa przeciwko Narodowemu Funduszowi Zdrowia, który nie wypłacił szpitalowi w Jeleniej Górze nadwykonań nawet za świadczenia ratujące życia, już trafiła do sądu. Teraz placówka prowadzi z NFZ rozmowy i ma nadzieję, że do końca czerwca zaległe pieniądze trafią do szpitalnej kasy.

– Nie wiemy, jaka kwota została nam przyznana przez Narodowy Fundusz Zdrowia, obecnie prowadzimy negocjacje. Dosyć wcześnie zaczęliśmy „atakować” Narodowy Fundusz Zdrowia dokładnie pokazując im jakie wartości za świadczenia za 2009 oraz za 2010 rok są nam należne – mówi Beata Bokiej, zastępca dyrektora ds. ekonomicznych Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze.

Dla przybliżenia, wartość finansowa udzielanych nadwykonań w 2009 roku czyli to wszystko co zostało wykonane ponad plan, wynosi 5 milionów zł, z czego 3 mln 300 tys. zł to świadczenia dotyczące porodów i czynności ratujących życie, czyli takie, które bezwzględnie z tytułu wszelkiego rodzaju ustaw i rozporządzeń NFZ musi zapłacić. – Spodziewamy się więc co najmniej 3 mln 300 tys. zł za 2009 rok. Poziom nadwykonań w 2010 roku natomiast już w pierwszym kwartale przekroczył kwotę 5 mln zł – dodaje B. Bokiej.

Z samych porodów to 800 tys. zł, świadczeń z tytułu zawałów serca, stymulatorów serca, udarów jest prawie na milion złotych, a kolejny milion to są świadczenia z tytułu chemioterapii niesfinansowanej jeszcze z NFZ. Szpital złożył już pozew do sądu z tytułu świadczeń ratujących życie udzielanych w 2009 roku. Jak mówi dyrekcja, te pieniądze są niezwykle ważne dla zadłużonego Szpitala Wojewódzkiego w Jeleniej Górze i ani chwili „nie zagrzeją” miejsca w szpitalnej kasie.

– Połowa naszych zobowiązań to świadczenia związane z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, gdzie jest podpisany układ ratalny, ale trzeba go restrykcyjnie przestrzegać i znaleźć pieniądze na ten cel. Pozostałe zobowiązania mamy wobec dostawców leków, żywności i środków czystości i drobnego sprzętu medycznego, które trzeba regulować.

Nie chcemy być postrzegani przez naszych dostawców jako firma, która jest niewiarygodna. Wykonujemy bardzo dużo świadczeń potrzebnych dla mieszkańców Jeleniej Góry i okolic i musimy dostać finansowanie z ate świadczenia. Te pieniądze pozwolą nam zapłacić część naszego zadłużenia – mówi Beata Bokiej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Nowe ronda w Mysłakowicach?  

Czytelniczka: drogo i brudno

Rój wiedzy

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~całonocna libacja 12-06-2010 9:24
to se poczeka.........
~socjalista 12-06-2010 10:34
Pani Angelo,przed nazwiskiem proszę umieścić tytuł naukowyi funkcje jaką ta Pani dzierży w szpitalu ,mieszkańcy są ciekawi.
~DINO 12-06-2010 12:23
NFZ to kolejna paranoja w tym itak dośc horym kraju ponieważ wyznacza limity na służbę zdrowia to nic innego jak ograniczanie służby zdrowia dla biednych ludzi i działa na zasadzie masz w kieszeni to żyjesz nie masz umierasz to jest poprostu mordowanie biednych ludzi któzy ze względów finansowych nie są wstanie dostac pomocy specjalistycznej a są zmuszeni czekac w bardzo długich kolejkach z odległymi terminami i niestety częsc tych ludzi umiera bo pomoc dotarła za późno np kolejka do kardiologa około 2-3 miesiące to stanowczo za długo
~ 12-06-2010 13:04
Szpital Wojewódzki w Jeleniej Górze - cokolwiek się o nim napisze złego to i tak za mało. Nie jest to jednak wina infrastruktury, braku pieniędzy itd. Wina tej nędzy i beznadzieji leży w personelu! Leżałem w szpitalu w innych miastach. Wszystkie braki nadrabiane były fachowością i zaangażowaniem personelu. Szpital w Jeleniej Górze - zgroza i makabra. Personel pielęgniarski beznadziejny, zmanierowany - traktujący pacjenta jak zło konieczne. Przez dwa dni od operacji pies z kulawą nogą się mną nie zainteresował. Nikt nie spojrzał na opatrunek, ranę itd. Pielęgniarki ożywają dopiero jak zobaczą bombonbierkę. Syf kiła mogiła. Do tego mają czelność strajkować i stawiać jakieś żądania. Powinien być zastosowany lokaut. Zasługują by wszystkie je wywalić na zbity ryj. Szpitalk sporywatyzować, to może w końcu by się zbliżył klasą do Szpitala Pulmonologicznego w Karpaczu czy innych sprywatyzowanych jednostek. Przez brak prywatyzacji jesteśmy zmuszeniu do leczenia w tym syfie.
~bronekpodróba 12-06-2010 15:41
a ten w karpaczu ??/ myślisz,że prywatny to zaraz lepszy? a Bronek jest przeciw prywatyzacji
~Fis 12-06-2010 17:26
Każdy szpital w regionie, każdy NZOZ po prywatyzacji jest lepszy. Okazuje się, że można nie generować długu, mieć dobre kontrakty, pracować z pacjentem bez kolejek i mieć zadowolonych pacjentów. Podejrzewam że Bronek jest przeciwko prywatyzacji "tak na pokaz". Ciemna masa nie wie co to prywatyzacja i że wiele przychodni w regionie jest sprywatyzowanych (Te wszystkie najlepsze). A "ciemna masa" jest straszona prywatyzacją przez przeciwników Bronka, więc podejrzewam, że chłopu nie chce się tłumaczyć, że to dobre i po prostu twierdzi że nie jest za.
teessi 12-06-2010 19:59
W sprywatyzowanym szpitalu czy przychodni za przyjęcie bez kolejki trzeba płacić, a na przyjęcie w ramach NFZ tak jak w publicznej instytucji trzeba długo czekać na swoja kolej, więc co za różnica? Jeśli zaś chodzi o traktowanie pacjentów to jest takie samo. Wystarczyć udać się np. do KCM, aby to stwierdzić. Jak już wszystko będzie sprywatyzowane, to wtedy ... broń nas Panie Boże przed chorowaniem. Wtedy od razu lepiej umrzeć.
~ 12-06-2010 20:28
najwiekszy obiekt medyczny pod wzledem umieralnosci jeleniej gory
~do tesi 12-06-2010 22:12
Ale różnica w podejściu do pacjenta jest ogromna. Wolę czekać w kolejce do prywatnego szpitala.
teessi 13-06-2010 10:01
do 12-06-2010 22:12 - Z tym podejściem różnie bywa w tych prywatnych przychodniach; jak zapłacisz to jesteś dobrze traktowany, jak w ramach NFZ, to tak jak w szpitalu publicznym.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Porównaj ceny z Jelonką.com

Wkrótce karkonoski

Śmierć na żwirowni

Zatrzymano nielegalny transport starych opon

Zabezpieczono susz konopi indyjskich

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
20
Tak
45%
Nie
50%
Nie wiem
5%