MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 5 lipca
im. Antoniego, Karoliny, Marii

Szlakiem Wlastimila Hofmana

Wiadomości: Region
Wtorek, 22 lipca 2014, 8:48
Aktualizacja: 8:51
Autor: Manu
Fot. Organizator
W czwartek (24 lipca) od godz. 10.00 do 17.00 odbędzie się bezpłatna wycieczka Szlakiem Wlastimila Hofmana. Start przy Informacji Turystycznej w Szklarskiej Porębie (przy ul. Jedności Narodowej 1 a).

Punkty wycieczki: Esplanada, Kościół p.w. Bożego Ciała, kilka chwil przy grobie Państwa Hofmanów, Dom Braci Hauptmannów, Kościół Niepokalanego Serca NMP, Chybotek, Złoty Widok, Wlastimilówka, Muzeum Ziemi JUNA, a zakończenie wycieczki będzie miało miejsce przy Galerii Fotografii Artystycznej Janiny i Jana Korpala (przy ul. Kilińskiego).

Wlastimil Hofman (ur. 27 kwietnia 1881 r. w Karlinie/k. Pragi, zm. 6 marca 1970 r. w Szklarskiej Porębie), jeden z najwybitniejszych polskich malarzy XX wieku, był uczniem Jacka Malczewskiego i kontynuatorem linii symboliczno-alegorycznej w malarstwie.

Pod koniec XIX wieku studiował w krakowskiej Szkole Sztuk Pięknych, u Leona Wyczółkowskiego i Jacka Malczewskiego, potem w paryskiej École des Beaux-Arts. W roku 1907 jako pierwszy Polak otrzymał nominację na członka Wienner Secession Galerie, a w 1921 roku jako drugi Polak (po Oldze Boznańskiej) został członkiem Societe Nationale de Beaux Arts w Paryżu.

Podczas II wojny światowej przedostał się do Jerozolimy; po wojennej tułaczce próbował osiąść w Krakowie, nie odnalazł się jednak w tamtejszym środowisku. Jego przyjaciel - poeta Jan Sztaudynger, który wybrał Szklarską Porębę, namówił go do przyjazdu. Hofman dołączył do niego w 1947. W małym domku na uboczu na bezimiennej uliczce, którą nazwie Matejki zaczynał nowy rozdział życia, wspólnie z żoną Adą, która dla niego rozwiodła się. Ada była jego muzą i pielęgniarką. W Szklarskiej Porębie Wlastimil Hofman szybko zdobył sympatię mieszkańców: zwany “Panem Profesorem”, malował dużo, żeby się utrzymać.

Najważniejszą i najliczniej reprezentowaną dziedziną twórczości Hofmana było malarstwo portretowe, które stanowiło główne źródło jego utrzymania. Artysta chętnie malował rodzinę, przyjaciół, np. Jacka Malczewskiego, Leona Wyczółkowskiego, tworzył wyidealizowane wizerunki dzieci i pełne ekspresji portrety ludzi starych. Ze szczególną pasją Hofman malował autoportrety.

Przyjaciele wycieczki Szlakiem Wlastimila Hofmana: Muzeum Ziemi JUNA, Miasto Szklarska Poręba, Starostwo Powiatowe w Jeleniej Górze, Biuro Turystyczne Pinokio, Willa “Grażyna” Szklarska Poręba Dolna, Dom Carla i Gerharta Hauptmannów, Szkoła Podstawowa nr 5 im. Wlastimila Hofmana w Szklarskiej Porębie oraz Biblioteka Małego Księcia.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkali się z Beatą Kempą

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Zobacz eksponaty z Muzeum Zabawek

Komentarze (7) Dodaj komentarz

~to sem jo 22-07-2014 8:59
to nazwisko jakoś mi się źle kojarzy
~AnonimGall 22-07-2014 19:09
Przyzwyczajaj się ;) Pomysł ze szklakiem bardzo dobry :)
~ 22-07-2014 20:16
AnonimGall - jak zwykle "specjalista" od wszystkiego. A tak naprawdę tylko trollowania.
~AnonimGall 22-07-2014 20:26
O, widzę, że tepsa podąża szlakiem AnonimaGalla :)))))
~ 23-07-2014 2:16
O, widzę, że AnonimGall znowu się nudzi i zaśmieca kolejny wątek bezsensownym spamem nie na temat...
~AnonimGall 23-07-2014 21:51
~tepsa... :lol:
~ 24-07-2014 2:39
To że Anonim Gall to troll i forumowy śmieciarz to wszyscy od dawna doskonale wiedzą. Trzeba przecierpieć tego gościa do końca wakacji. Nie ma szkoły, lekcji do odrabiania to gimbaza się nudzi,niestety..

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Chcą edukować o regionie  

Zauroczeni Karkonoszami – zaproszenie na wernisaż

Kino Lot zaprasza

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Plany wysadzenia mostu (jednak) są realne?

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1439
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%