MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Szlaki parku narodowego ponownie otwarte

Wiadomości: Region
Niedziela, 10 czerwca 2012, 10:36
Aktualizacja: 10:37
Autor: Angela
Fot. KPN
Trzy szlaki turystyczne w Karkonoskim Parku Narodowym, które były zamknięte ze względu na ochronę cennych gatunków zwierząt, są już dostępne dla turystów. Pracownicy KPN – u apelują jednak by spacerowicze chodzili tylko wyznaczonymi trasami i przestrzegali regulaminu parku.

Ponownie otwarte szlaki to: odcinek szlaku niebieskiego od Przełęczy Okraj do Skalnego Stołu oraz dwa fragmenty szlaku zielonego: od Polany przez morenę Wielkiego Stawu do grzbietowego szlaku czerwonego i od Rozdroża pod Wielkim Szyszakiem przez Śnieżne Kotły do Schroniska Pod Łabskim Szczytem (Ścieżka Nad Reglami).
Pracownicy Karkonoskiego Parku Narodowego przypominają o najważniejszych zasadach zwiedzania i przemieszczania się po parku. Jedną z wytycznych jest wędrówka tylko po wyznaczonych szlakach.

– Będziemy reagować na wszystkie przypadki schodzenia ze szlaków i wchodzenia na obszary objęte ścisłą ochroną, gdzie ludzie urządzają sobie biwaki. Z takimi przypadkami będziemy walczyć. Nasze służby terenowe, które patrolują park przez siedem dni w tygodniu, będą pouczały, a jeśli to nie pomoże, karały turystów. W wyjątkowych przypadkach sprawy będą kierowane do sądu. Jesteśmy wyrozumiali dla tych, którzy odchodzą ze szlaków niezbyt daleko, do strumyka, aby się ochłodzić, ale w innych przypadkach nie można jednak liczyć na naszą pobłażliwość – mówi Andrzej Raj, dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego.

Inne zasady, których w parku łamać nie wolno, to spacerowanie z psem tylko na smyczy i w kagańcu (niezależnie od rasy i wielkości czworonoga), niezaśmiecenie parku czy nieniszczenie drzew i krzewów. Nie wolno również wyrzucać w lasach niedopałków papierosów czy rozpalać ognisk.

Ogłoszenia

Czytaj również

Zamknięte szlaki w Michałowicach

Wandale kontra naukowcy

MZK i... wrzosy

Komentarze (16) Dodaj komentarz

Nοstradamus 10-06-2012 11:31
MIEJSCA PIKNIKOWE - Od jakiegoś czasu sugeruję że należy stworzyć dookoła miasta przynajmniej kilkanaście MIEJSC PIKNIKOWYCH. Powinny to być miejsca na terenie należącym do Państwa umożliwiające zrobienie sobie pikniku. Powinny umożliwiać rozpalenie ogniska, powinny być wyposażone w kamienne grille, ławki, wiatę, stojaki na rowery i kawałek wyznaczonego miejsca parkingowego itp. Całość inwestycji powinna być dobrze wypromowana wśród mieszkańców i turystów. Powinna powstać mapa tych miejsc, regulamin używania itp. Miejsca te powinny być pod kontrolą Straży Miejskiej i Policji, oraz powinny być regularnie sprzątane. Tego typu projekt byłby naprawdę czymś nowym, ale jako dziecko pamiętam że dookoła JG były takie (dzikie) miejsca na pikniki i jeździłem tam z rodzicami, miło to wspominam.
~X-R 10-06-2012 13:07
a jak pan Raj przy niedzieli patroluje swoim ladnym nowym samochodem Karkonosze to jest dobrze? to wtedy nie zanieczyszcza powietrza, nie straszy zwierzat, i nie stwarza zagrożenia dla pieszych? Burak jakich mało.
~ 10-06-2012 13:44
Niech Raj nie ściemnia bo szybciej można spotkać Yeti w Karkonoszach, niż pracownika KPN. "Od zawsze" chodzę po KPN jak mi się podoba i nikt mnie jeszcze nigdy nie zaczepił. Pracownicy KPN wolą siedzieć w swoich kanciapach i popijać kawkę albo siedzą po różnych bibliotekach i piszą "mondre" książki. Łażenie po górach gdzie może popsuć się pogoda, trzeba walczyć z grawitacją -to nie dla nich.
~przewodnik 10-06-2012 13:54
A jak się mają zapewnienia pana Raja do działalności znanego jeleniogórskiego popularyzatora Bażynowych Skał? Może by dyr. Raj najpierw zajął się takimi osobami, które zachęcają innych na portalach internetowych do włażenia w niedozwolone miejsca, wprowadzają tam całe wycieczki pod byle pretekstem etc., zamiast wyłapywać pojedynczych turystów? No ale tak niestety bywa - jak ktoś ma znajomości, to wlezie wszędzie, a wobec pojedynczych turystów-pasjonatów, z powodu których zagrożenie dla przyrody jest praktycznie żadne, nie ma zmiłuj się. W ub. roku widziałem powyżej Bażynowych Skał (oczywiście teren KPN, zdaje się obszar ochrony ścisłej) całe tłumy jagodziarzy. Czy ktoś z pracowników KPN w ogóle tam zagląda?
~olo 10-06-2012 14:05
gadki raja to działalnośc prewencyjna i nic więcej. straszy , straszy a ludzie i tak robia w parku co im się żywnie podoba .
~Do ~X-R 10-06-2012 15:16
On nie patroluje Karkonoszy tylko jeździ robić zdjęcia do swoich albumów i artykułów.
~walończyk 10-06-2012 15:38
Polecam ku uwadze komentarze na tej stronie: http://www.prw.pl/articles/view/22514/awantura-o-smiglowiec Można sie z nich dowiedzieć, jak dyrektor K.P.N. działa na szkodę naszego regionu, oraz jak w K.P.N. rządzą prywata i kolesiostwo
~przewodnik 10-06-2012 16:08
zacznijcie reagować w końcu na grupy wchodzące na teren KPN-u bez przewodnika sudeckiego, najczęściej Szklarka i Chojnik, a przez 2 mieś tylko jedna para straży parku schodziła z Chojnika i nawet nie zareagowali na grupę idącą za mną bez przewodnika.... paranoja!!!!! I za co Tu płacić przy wejściu do Parku??? Nikt nie ma zamiaru postawić tablicy informującej że droga z parkingu autobusowego spod Wangu jest nieczynna z powodu remontu bo wszyscy od tego rączki umywają, a Ty się cofaj po bilety......
~JK 10-06-2012 16:56
No właśnie, a po pieniądze z biletów za wstęp od turystów (coraz droższych) to rączkę wyciągają. Co do przewodników sudeckich w Karkonoszach, to KPN już szkoli własnych przewodników, oczywiście odpłatnie (więcej: http://rubezahl.mojeforum.net/viewtopic.php?t=719&postdays=0&postorder=asc&start=0). W ten sposób kasa płynie szeroką strugą na konto parku, a pracownicy mają zajęcie (po co mają ganiać po górach i pilnować przyrody, jak mogą poopowiadać o Karkonoszach w ciepłym pokoju?). Niedługo będzie tak, że żaden przewodnik sudecki, który nie zapłaci KPN-owi za dodatkowy papierek, nie wejdzie z grupą w Karkonosze.
Nοstradamus 10-06-2012 19:02
Endurowcy i crossowcy też potrzebują przewodnika aby zwiedzać KPN? Może tak Karkonoski Park Narodowy zamieściłby wreszcie MAPĘ GRANICY PARKU ... bo nie sposób znaleźć takiej aktualnej mapy w ich serwisie.
Piipi Jelonkowa 10-06-2012 19:34
..*ale ! ..czy te wszystkie znaki turysteczne będą widoczne,gdy mgła opanuje teren ?
~Beatrycze 10-06-2012 19:58
Nostradamus, po co im mapa? Oni się czują panami całych Karkonoszy...
~turystka 10-06-2012 20:40
Niedawno przy Łomniczce byłam świadkiem jak kilku parkowców próbowało opanować ruch na szlaku zamkniętym czerwonym. Ludzie faktycznie łazili jak chcieli. Parkowcy informowali, że szlak jest zamknięty nie wolno chodzić i takie tam trele morele, większość ich olewała i szła dalej. Panowie to żenada. Jak chcecie by was szanowano i słuchano to po pierwsze wyglądajcie jak służba. Każdy z was ubrany inaczej. Każdy z was tylko straszył że będzie karał mandatem i nic. Cz z Policją ktoś dyskutuje? Czy każdy policjant ubrany jest inaczej? A tak naprawdę to czy parkowcy mają jakieś prawa? bo po tym czego byłam świadkiem to już nie wiem? Ja się wróciłam ale chyba nie musiałam. Kolega z Karpacza powiedział mi, że mogłam spokojnie iść i nic by mi nie zrobili.
~do turystki 10-06-2012 21:10
Dziwisz się ? Jak durne przepisy to ludzie je olewają.Rozsądny człowiek wyciąga z tego odpowiednie wnioski,KPN-iarze natomiast wprowadzają wówczas jeszcze durniejsze,bardziej rygorystyczne przepisy.Oczywiście dalej nikt ich nie przestrzega i nie egzekwuje.Zimą np.ustawili tyczki na szlakach.... dopiero pod koniec zimy :D Przy okazji: jak ktoś udaje się na Śnieżkę,to wystarczy że powie,że idzie pomodlić się w kaplicy na Śnieżce i nie musi płacić za bilet wstępu darmozjadom.Zgodnie z ustawą o ochronie przyrody,osoby udające się np.do miejsc kultu religijnego są zwolnione z opłat za wstęp do parku narodowego.Taki myk,który mało kto zna :-)
~do turystki 10-06-2012 21:14
PS.Przypuszczam,że nawet nie postawili odpowiedniej tablicy na początku szlaku.Jak ktoś dowiedział się o zamknięciu szlaku juz w Kotle Łomniczki to trudno,żeby wracał się do Karpacza i szedł inną drogą :((
~Jeloneczka 10-06-2012 22:34
Bojkotować wejście na Chojnik z powodu bandytyzmu parkingowego!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Będzie taniej za wodę i ścieki

Koniec remontu tunelu

Trwa "Davos" w Karpaczu

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
593
Tak
25%
Nie
71%
Nie wiem
4%