MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 20 września
im. Eustachego, Filipiny

Szlak Cysterski z parkingami dla Cieplic

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Wtorek, 28 września 2010, 8:09
Aktualizacja: 8:13
Autor: Angela
Projekt "Południowo–zachodni Szlak Cysterski" przygotowany przez dziewięć gmin dolnośląskich i trzech innych, uzyskał pozytywną ocenę formalną i merytoryczną Polskiej Organizacji Turystycznej. W najbliższych dniach podpisana zostanie umowa. Do podziału jest 31,5 mln zł. Część tych pieniędzy trafi do Jeleniej Góry, gdzie wybudowane zostaną dwa parkingi z zapleczem.

"Południowo-zachodni Szlak Cysterski" zakłada m.in. budowę parkingów, sanitariatów, nowoczesnego systemu informacji turystycznej, zlokalizowanych przy obiektach pocysterskich w dziewięciu gminach województwa dolnośląskiego, oraz w trzech gminach na terenie województw: opolskiego, śląskiego i małopolskiego.

– Ten projekt dla Jeleniej Góry zakłada wybudowanie dwóch parkingów, przy ulicy Oskara Langego, gdzie powstaną też miejsca dla autobusów oraz przy ulicy Podgórzyńskiej. Parkingi będą wyposażone w zaplecze sanitarne z szaletami itp. W ramach projektu powstaną też infokioski zlokalizowane w różnych częściach miasta. Prace przy budowie parkingów ruszą nie wcześniej niż w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi Jerzy Lenard, zastępca prezydenta Jeleniej Góry.

Idea utworzenia Szlaku Cystersów została podjęta przez Radę Europy w 1990 r. Europejski Szlak Cystersów rozpoczyna się w Portugalii, a kończy w Polsce. Najważniejszymi punktami szlaku na Dolnym Śląsku są zespoły klasztorne w Jeleniej Górze, Trzebnicy, Lubiążu, Krzeszowie, Kamieńcu Ząbkowickim i Henrykowie.

W większości przypadków są to obiekty najwyższej klasy, perły architektury głównie barokowej. W obiektach tych znajduje się tysiące cennych zabytków. W ramach projektu wszystkie obiekty pocysterskie zostaną również oznakowane. Stworzenie Szlaku Cystersów umożliwi staranie się o wpisanie niektórych obiektów pocysterskich na listę światowego dziedzictwa kulturowego „UNESCO”.

„Południowo-zachodni Szlak Cysterski” należy do kluczowych projektów Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 Priorytetu 6 „Polska gospodarka na rynku międzynarodowym” Działania 6.4. „Inwestycje w projekty turystyczne o znaczeniu ponadregionalnym”. Liderem projektu jest Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego.

Ogłoszenia

Czytaj również

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Doczekają się ronda

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Komentarze (3) Dodaj komentarz

~swercru 28-09-2010 14:29
Po co te parkingi ? i tak nikogo tu nie ma .... Jelonko mogłabyś tak o 18 19 porobić zdjęcia miasta niech prezydent zobaczy jakie tłumy ma w mieście bo wcześniej wszyscy z pracy , szkoły do domu
~zmotoryz 28-09-2010 17:53
CHCESZ ROZWIJAC TURYSTYKĘ-BUDUJ DROGI I PARKINGI!!!!!
ebee 28-09-2010 20:38
Ten komentarz nie jest na temat, ale chciał bym zapytać szanowną redakcję, dlaczego nie można skomentować artykułu- informacji pod tytułem: " Po jedenaste nie obrażaj w internecie" ? Czy powodem jest osoba Pana Marconiego, wydawcy , człowieka, który ma kasę i wiele może ? Oczywiście nie podlega dyskusji ze wszech miar słuszna kara za to , czego dopuścił się ten internauta. Bo nie wolno obrażać ludzi. Ale ja też choć " cenzuralnie " też krytykuję Pana Marconiego, ponieważ delikatnie mówią jest przeciętnym dziennikarzem i moim zdaniem nie powinien występować przed kamerą. Czy to oznacza, że EBEE i kilku odważnych piszących zgodnie ze swoimi odczuciami nie patrząc na pozycję w układzie już ma się bać ? Coraz częściej mam wątpliwości co do wolności słowa i dopuszczalności krytyki ludzi pociągających za sznurki władzy i posłusznych jej mediów ? Z poważaniem: EBEE

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Lwówczanin w ITTF

Manewry medyczne

Porównaj ceny z Jelonką.com

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

MZK i... wrzosy

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
683
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%