MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 4 sierpnia
im. Dominika, Jana

Szkolne chórki patriotycznie

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 30 października 2018, 7:48
Aktualizacja: Środa, 31 października 2018, 7:10
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Poniedziałkowy wieczór (29.10) w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej upłynął pod znakiem patriotycznych utworów w wykonaniu szkolnych chórków, prowadzonych przez Annę Skórę. Na scenie wystąpili uczniowie SP 2 i SP 10 w Jeleniej Górze oraz ze Szkoły Podstawowej w Czernicy. Byli też młodzi tancerze z "Dwójki".

Koncert "Piękna nasza Polska cała" był okazją do uczczenia 100. rocznicy Odzyskania Niepodległości. To właśnie utwory o charakterze patriotycznym znalazły się w repertuarze dzieci i młodzieży tworzących chóry: Złote Nutki, Dziesiąteczki oraz Czerniczanki. Można było usłyszeć, ale i śpiewać razem z wykonawcami, m.in. "Niepodległość", "Ojczyzna", "Przybyli ułani pod okienko", "Maszerują strzelcy", "Idzie żołnierz", "Pierwsza kadrowa", "Ułani, Ułani", "O, mój rozmarynie", "Białe róże", "Rota" i "Żeby Polska była Polską".

- Gdybym miał pomyśleć, gdzie chciałbym się znaleźć 100 lat temu, na pewno byłby to Kraków, gdzie 29 października Kraków tańczył, śpiewał, bo dzień wcześniej powstała Polska Komisja Likwidacyjna, która przejęła władzę od Austriaków. Kraków już był stolicą Polski - mówił Mariusz Kokotowski, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej Nr 10. - Łączy nas śpiew, stąd pomysł na dzisiejszą galę. Śpiew integruje - kiedy idzie pielgrzymka to śpiewa, kolumna pogrzebowa śpiewa, na urodzinach śpiewamy sto lat - dzisiaj nam nie wypada, ale śpiewamy pieśni przy różnych okazjach. Po 1945 roku 11 listopada był obchodzony w domach, ale znowu przy śpiewie - dodał M. Kokotowski.
- Dzieci z wielkim zaangażowaniem pokazały, że pięknie śpiewają. Są świetne - powiedziała Anna Skóra, śpiewaczka i nauczycielka w SP 2, SP 10 i w szkole w Czernicy. - To wyjątkowa chwila, aby zobaczyć wszystkie te dzieci razem. Chcieliśmy się zintegrować tak, jak Polacy integrowali się w trudnych chwilach - dodała nauczycielka, która poprowadziła koncert wraz z Joanna Moryc.

Koncert został urozmaicony występami tanecznymi uczniów "Dwójki" przygotowanych przez Grzegorza Gigiela - był Polonez i Krakowiak. Uczestnicy zostali nagrodzeni przez widownię owacją na stojąco, a dyrektorzy trzech placówek dziękowali wszystkim za zaangażowanie i piękny występ.

Twoja reakcja na artykuł?

13
72%
Cieszy
0
0%
Hahaha
2
11%
Nudzi
1
6%
Smuci
0
0%
Złości
2
11%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

"Parkingi" (wciąż) na chodnikach

Skok w Blok 2020 – teraz to już historia  

Śmierć na żwirowni

Komentarze (5) Dodaj komentarz

~ona 30-10-2018 10:20
Szkolne chórki? Panie redaktorze, proszę poprawić ten niepoważny tytuł, 120 śpiewających młodych ludzi to nie chórek! Chórek stoi za wokalistą, składa się maksymalnie z kilku osób i dośpiewuje pewne partie. Dzieciaki naprawdę solidnie popracowały, trzeba je docenić!
~GOŚĆ 30-10-2018 12:39
Koncert był piękny młodzież uzdolniona. Brawa dla osob ktore przygotowaly koncert i zaangazowaly tyle mlodziezy az milo bylo popatrzec i posłuchać. Gratulacje dla filharmonii ze promuje poczynania tych młodych ludzi.
~Olenka 30-10-2018 15:03
Było przepięknie. Koncert, godny wielkich scen. Brawa dla szkół _uczniów, nauczycieli i dyrektorów.
~--jeleniogórzanin 30-10-2018 16:33
Szacunek i Brawa dla dzieci i nauczycieli za zaangażowanie i włożoną pracę. Ale dlaczego koncert był taki smutny ......... ? Nie było widać radości z Niepodległości ! Czy My (Polacy) nie umiemy zrobić wesołej uroczystości na chwałę i pamięć bohaterskich dni ? Zagłębiamy się cały czas w klimat smutnej nostalgii w połączeniu ze smutnymi i rzewnymi pieśniami, które czasami nic nie mają wspólnego z odzyskaniem Niepodległości ! Zmieńmy ducha takich uroczystości, cieszmy się, radujmy, śpiewajmy wesołe pieśni, nie róbmy akademii szkolnych jakie robiło się 30 lat temu !
~ 30-10-2018 21:04
Zastanawiam się co robiło na tym koncercie te 20%przerażonych.Przerażonych,że rośnie pokolenie wspaniałych Polaków -elita naszego narodu? Przyszliście z potupajek spod ratusza?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Siatki mają chronić karkonoskie murawy

Spotkanie z autorem wystawy

Muzyczne spacery po Piechowicach

Nie ma rady na wandali?

Zaczytaj się z Jelonką.com

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
654
Tak
20%
Nie
75%
Nie wiem
5%