Piątek, 19 kwietnia
Imieniny: Konrada, Leona
Czytających: 11009
Zalogowanych: 16
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szkolna pięknieje, reszta bez zmian

Wtorek, 20 marca 2007, 0:00
Aktualizacja: Wtorek, 20 marca 2007, 11:20
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Szkolna pięknieje, reszta bez zmian
Fot. Krzysztof Knitter
Staromiejska uliczka odzyskuje dawny blask, ale na takie widoki w całym śródmieściu trzeba będzie sporo poczekać.

Światełko w tunelu zaniedbanego starego miasta: stylizowane kamienice przy ul. Szkolnej za kilka tygodni zostaną oddane do użytku.
Pięć nowo wybudowanych domów już wrosło w krajobraz tej części miasta. Powstały w kilka miesięcy w miejscu części wyburzonego pawilonu zwanego blaszakiem, w którym sprzedawano odzież i dywany.

W kamienicach na piętrach będą mieszkania, na parterach – sklepy. Tak wynika z założeń. Jednak wciąż nie wiadomo, o jakie placówki handlowe wzbogaci się ta część miasta. Ceny mieszkań niskie nie będą. – Inwestor włożył sporo pieniędzy zarówno w zakup gruntu jak i budowę domów. To musi się jakoś zwrócić – powiedział nam specjalista jednego z biur pośrednictwa obrotu nieruchomościami.
Podobno część lokali już sprzedano.
– W tym miejscu były jedne z najstarszych budynków w dawnej Jeleniej Górze. Sześć z nich zostało uznanych za wyjątkowo cenne obiekty jeszcze przed 1945 rokiem – mówi Ivo Łaborewicz, kierownik jeleniogórskiego oddziału Archiwum Państwowego.

Opinie mieszkańców są pozytywne, ale ludzie czekają na więcej zmian na lepsze. – Dobrze, że coś takiego się buduje, pytanie tylko: dlaczego tak mało? – mówi pani Krystyna, okoliczna mieszkanka. – Powinna być zabudowana także pozostała część starego miasta, która dziś wygląda beznadziejnie, bo zamiast domów są tam parkingi – mówi mężczyzna z ulicy Drucianej.

Sąsiedztwo wielkich placów, na których w szczycie sezonu parkuje komplet autokarów i samochodów, jest dla mieszkających w pobliżu jeleniogórzan dość uciążliwe. – Spaliny, hałas, brzydki widok – mówią ludzie z obsługi pobliskiego hotelu.

Choć i te tereny przeznaczone są pod zabudowę mieszkalno-usługową i to według planu nakreślonego już kilkanaście lat temu, wciąż nic tam nie powstaje. Powód: utrzymanie parkingu bardziej się opłaca niż inwestowanie w zabudowę tak dużych przestrzeni (place przy ul. Jasnej i Grodzkiej).

Jak dowiedzieliśmy się w wydziale architektury Urzędu Miasta w Jeleniej Górze właścicielowi terenów nie spieszy się z przeprowadzeniem wymaganych przez prawo badań archeologicznych, choć ze strony miasta nie ma żadnych przeszkód.
– A można tam dokonać ciekawych odkryć, choćby w postaci wielopoziomowych piwnic, które na pewno zachowały się po wyburzonej w latach 60-tych i 70-tych zabytkowej zabudowie tych terenów – usłyszeliśmy. – Takie piwnice mogłyby być ciekawym uzupełnieniem kamienic, które miałyby tam powstać – usłyszeliśmy.

Kłopot jest też z dostosowaniem projektu budynków do charakteru dawnej zabudowy. Plany nie do końca podobają się w jeleniogórskiej delegaturze Służby Ochrony Zabytków.

Tak oto na zabudowanie szpecących centrum miasta placów trzeba będzie poczekać jeszcze sporo.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (9)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Na kogo zagłosujesz w 2 turze wyborów w Jeleniej Górze?

Oddanych
głosów
810
Jerzy Łużniak
47%
Hubert Papaj
53%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
 
Karkonosze
Wniosą dwie dziewczynki na Śnieżkę!
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group