MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Szklarskoporębianie pomogli powodzianom

Wiadomości: SZKLARSKA PORĘBA/REGION
Wtorek, 10 sierpnia 2010, 12:40
Aktualizacja: Środa, 11 sierpnia 2010, 7:51
Autor: Karolina
Fot. Karolina
Wczoraj po południu ze Szklarskiej Poręby wyjechała furgonetka z darami dla powodzian w Bogatyni. Spontaniczną zbiórkę zorganizował miejscowy przedsiębiorca Paweł Pilawski, który dołączył do konwoju ze Świeradowa Zdroju. Jeżeli tylko znajdą się kolejni darczyńcy, akcja zostanie jeszcze powtórzona.

Przypomnijmy, w minioną sobotę rzeka Miedzianka zalała ponad połowę Bogatyni. Podczas powodzi utonęły tam dwie osoby. W mieście zawaliło się co najmniej dziesięć domów, a ponad dwadzieścia nadaje się tylko do rozbiórki. Uszkodzone zostały także mosty i budynki gospodarcze. Ewakuowano ponad 600 osób. W gminie Bogatynia 1200 gospodarstw wciąż nie ma prądu. Brakuje wody pitnej oraz żywności.

Pan Pilawski pierwszy raz pojechał z darami w niedzielę. Prywatnymi samochodami osobowymi udało się dowieźć chleb, konserwy i wodę mineralną. Do zbiórki przyłączyli się jego znajomi oraz współpracownicy. – To, co tam zobaczyliśmy nie da się opowiedzieć – wspominał pomysłodawca akcji. W tych miejscach, gdzie woda opadła jest szlam. Powodzianie nie mają prądu, wody pitnej ani jedzenia. Nie działa też kanalizacja.

Widzieli zdesperowanych ludzi, ratujących resztki swojego dobytku z domu, który w każdej chwili groził zawaleniu się, ponieważ stał tylko na trzech ścianach. Czwarta popłynęła razem z wodą. – Po dotarciu na miejsce nie wiedzieliśmy gdzie mamy się kierować. Ludzie, widząc samochód z darami otoczyli nas tak, że nie mogliśmy z niego wysiąść – opowiadał Pilawski. Mimo tej wielkiej tragedii wśród mieszkańców Bogatyni są i tacy, którzy chcą się wzbogacić na cudzym nieszczęściu. W jednym z miejscowych sklepów wisiała kartka: „Promocja! Chleb 9 zł”.

Dary ze Szklarskiej Poręby zawieziono do Szkoły Podstawowej nr 3, gdzie znajduje się większość powodzian, którzy zostali bez dachu nad głową. W sali gimnastycznej rozłożone są materace, gdzie ci ludzie śpią. W kuchni gotowane są ciepłe posiłki, a w kolejnych pomieszczeniach segreguje się otrzymane rzeczy i rozdaje potrzebującym. W poniedziałek o godz. 13.00 odbyła się druga zbiórka w mieście pod Szrenicą. Dary można było przywozić na ulicę Brzozową (koło bazy „Pod ponurą małpą”). Furgonetka szybko zapełniła się butelkami wody mineralnej, konserwami, bochenkami chleba, środkami czystości, a także kocami, kołdrami i ubraniami.

Na apel odpowiedzieli miejscowi przedsiębiorcy oraz ludzie „dobrego serca”. Wraz z Pawłem Pilawskim pojechał miejscowy radny Cyprian Kukulski. Następnym przystankiem był Świeradów Zdrój, gdzie samochód ze Szklarskiej Poręby dołączył do konwoju organizowanego przez tamtejszego burmistrza. Dzięki eskorcie policji wiozący dary mogli być pewni, że zostaną przepuszczeni na zalane tereny. Jedynym ograniczeniem była waga aut, która nie mogła przekraczać 3,5 tony. Konwój pojechał przez Czechy, ponieważ w Polsce drogi do Bogatyni są nieprzejezdne.

W podobnej sytuacji jest Zgorzelec, gdzie woda zalała jedną piątą miasta. Wylały tam dwie rzeki, Nysa i Czerwona Woda. Obecnie w mieście trwa sprzątanie po powodzi. Natomiast w Leśnej, w ciągu 15 minut poziom wody sięgnął dwóch metrów. Zalane zostały domy i ulice. Ludzie mają wodę w kranach, ale nie nadaje się ona do picia. Władze Szklarskiej Poręby dopiero dzisiaj ogłosiły zbiórkę darów dla powodzian. Na oficjalnej stronie miasta można dowiedzieć się gdzie przynosić żywność i inne potrzebne rzeczy. Jeszcze wczoraj w miejscowym magistracie informowano nas, że burmistrz przebywa obecnie na urlopie i nie ma innej kompetentnej osoby do podejmowania decyzji w tej sprawie.

O prywatnej inicjatywie pana Pilawskiego można było dowiedzieć się dopiero w Centrum Zarządzania Kryzysowego. W żadnym z miejscowych sklepów także nie pomyślano o wystawieniu koszy do wrzucania darów. W mieście przebywa bardzo wielu turystów, którzy na pewno chętnie przyłączyliby się do tej inicjatywy. Paweł Pilawski podkreślał, że jeśli tylko będą kolejni darczyńcy, to ponownie pojedzie z darami do Bogatyni. – Z transportem nie ma żadnego problemu. Dysponuję wieloma większymi samochodami – powiedział wczoraj przed wyjazdem. Pomóc powodzianom można również, wpłacając pieniądze na konta Caritasu czy Polskiej Akcji Humanitarnej.

Ogłoszenia

Czytaj również

Poświęcili kapliczkę

Płukali złoto w Złotoryi

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Komentarze (17) Dodaj komentarz

~bub 10-08-2010 12:57
brawo Szczypior! :)
~~~ 10-08-2010 13:41
Taaak, pan burmistrz Szklarskiej zostawił na stanowisku godnych zastępców, "mocnych" tylko w gębie lub w odpowiadaniu na pisma nie na temat. Jaki burmistrz tacy "zastępcy". Wielkie BRAWA dla Pana PILAWSKIEGO i dla pana Cypriana.
~kituszka 10-08-2010 13:45
Oby więcej takich ludzi.Panowie kawał dobrej roboty!
strwag 10-08-2010 15:43
ale władze Bogatyni apelują by nie wieść żywności której jest tam pod dostatkiem tylko środki czystości, mydło, proszki itp.
~ 10-08-2010 15:44
Ja nic nie wiedziałam bo na pewno bym coś dorzuciła! Głośniej o następnej akcji PROSZĘ! Teraz już będę sama się dowiadywała. Gratulacje za pomysł chłopaki :))
Tauruz 10-08-2010 17:19
Pawka zawsze wiedziałem ze masz dobre serduszko brawa brawa jeszcze raz brawa tak trzymaj pozdrawiam i gratuluje
~-.- 10-08-2010 17:35
Tych Głąbów Co Żerują na cudzym nieszczęściu i Sprzedają Chleb Tym Biednym Ludziom Już Nie Za 9 a za 20 zł i wodę mineralną po 12 Powinni Do Aresztu Zamknąć i karmić bydło 1 kromką chleba i szklanką wody dziennie... Jednak Ludzie Nie Mają Uczuć :(
~a123 10-08-2010 18:17
szkoda,że i ja nie wiedziałam o tej akcji,bo na pewno bym coś też dała.... napiszcie coś jak będzie kolejna taka akcja.... a odzież tam potrzebują?
~~~ 10-08-2010 19:07
To komunikat z oficjalnej strony miasta Szklarska Poręba : "12 sierpnia o godz. 14.00 zostaną uroczyście powitani cykliści, którzy przejechali prawie 1000 km z Augustowa do Szklarskiej Poręby w ramach Trójkowej Magistrali Rowerowej." W tej grupie cyklistów będzie również nasz ukochany burmistrz, nie zapomnijcie przybyć na uroczyste powitanie, docenić trud i poświęcenie.......
~FURGONETKA 10-08-2010 19:33
Śmieszne w Lwówku uzbierali 35 ton w dwa dni a ze Szklarskiej wyjechała furgonetka;-)
~Kornelia 10-08-2010 19:36
Ludzie,po co nam Burmistrz przecież to nie on tam rządzi. Mam do Pana Kukulskiego osobisty żal,głosowałam na Niego ale teraz mu wybaczam.Brawo Panowie,jestem z Was dumna.Okazało się że w Szklarskiej nie tylko są Ludzie, którzy potrafią obdzielać się jadem.
~swojak 10-08-2010 21:23
Są w mieście tacy osobnicy, którzy jak widać, bez burmistrza nic nie potrafią zrobić. Czekają, aż im władza zbiórkę zto oniorganizuje. Jak władza nie organizuje, to oni nawet palcem nie ruszą. Albo ruszą, aby władze upomniec klepiac w klawiaturę. Na szczescie są też ludzie, ktorzy na wladze nie czekają i sami dzialają. bo wladza to my. nie oni, lecz my.
~g.niedzielny 10-08-2010 21:48
a kto pomoże mieszkańcom Miłoszowa i Leśnej? o nich niestety świat zapomniał, choć ucierpieli niezgorzej od mieszkańców Bogatyni...
~kituszka 10-08-2010 23:14
Miłoszów i Leśna owszem ucierpiała ale nie ma porównania do strat w Bogatyni.Teraz należy dziękować tym co wyszli z inicjatywa a nie oskarżać tych co mogli to zrobić ,pal licho z Nimi.Faktem jest ,że nie wszyscy wiedzieli o zbiórce.
rymcycymcy 11-08-2010 0:03
Powodzian na pewno też interesuje, czy wodę kupił PiS owiec, czy PO wiec :) powinno to być na etykiecie, przy dacie ważności ...inaczej smakuje, zależnie od źródła :)
~electra 11-08-2010 8:00
a PO w ogóle dało cokolwiek
~-.- 12-08-2010 15:59
Taa PO Da 6 Tysięcy Na Rodzinę I Radźcie Sobie :(:( Poj...b**y Kraj

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Ruszył proces o zabójstwo w noc sylwestrową

Patrolowali jezioro

Wpadka fałszerzy

Orle pamięta o Ryszardzie Semczuku

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
686
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
4%