MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 7 sierpnia
im. Doroty, Kajetana

Szewach Weiss przyciągnął tłumy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 12 września 2017, 8:09
Aktualizacja: Środa, 13 września 2017, 7:23
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W poniedziałek (11.09) gościem Książnicy Karkonoskiej w Jeleniej Górze był znany izraelski polityk, były ambasador Izraela w Polsce, ale również autor wielu publikacji – Szewach Weiss. – Wizyta pana profesora to dla nas wielki zaszczyt – podkreśliła Danuta Sawicz, dyrektor jeleniogórskiej biblioteki.

Szewach Weiss to izraelski polityk, profesor nauk politycznych, poseł do Knesetu w latach 1981-1999 i jego przewodniczący, ambasador Izraela w Polsce w latach 2001-2003. W 2017 r. został odznaczony Orderem Orła Białego – Prezydent Andrzej Duda wręczył to odznaczenie w czasie wizyty w ojczyźnie byłego ambasadora, co było wydarzeniem bez precedensu.

Dzięki współpracy JCiER „Książnica Karkonoska” z Fundacją ROJT, która zajmuje się ochroną dziedzictwa kulturowego, udało się zaprosić Szewacha Weissa do Jeleniej Góry. Zainteresowanie spotkaniem było bardzo duże – sala konferencyjna była przepełniona, a pracownicy biblioteki przygotowali też dodatkową salę, gdzie można było słuchać wystąpień gościa z Izraela.

Zanim Szewach Weiss porozmawiał z jeleniogórzanami, odbyła się konferencja prasowa, podczas której polityk odpowiedział na kilka pytań. Poruszono m.in. kwestię obecnej sytuacji w Polsce, której w żadnym wypadku nie chce porównywać do czasów, gdy zamordowano Icchaka Rabina. - Napisałem książkę o śmierci Rabina i atmosferze, która doprowadziła do tej śmierci – to jest w ogóle nie do porównania. To była kontynuacja bardzo głębokiego historycznego, ideologicznego i religijnego napięcia w społeczeństwie izraelskim – wspomina Szewach Weiss, który uczestniczył w rozmowach pokojowych pomiędzy Icchakiem Rabinem a Jasirem Arafatem. - W Izraelu ludzie interesują się stosunkami politycznymi z Polską jako krajem, nie jako rządem – dodał zaznaczając, że stosunki na szczeblu rządowym są nadal na bardzo wysokim poziomie. Polityk z klasą odmówił oceniania szefa polskiej dyplomacji – Witolda Waszczykowskiego tłumacząc, że dyplomata nie ocenia drugiego dyplomaty. Mówił też o bardzo dobrych relacjach ze wszystkimi prezydentami Polski – od Lecha Wałęsy przez Aleksandra Kwaśniewskiego, Lecha Kaczyńskiego, Bronisława Komorowskiego po Andrzeja Dudę, którego poznał jeszcze, gdy obecny prezydent był ministrem w Kancelarii Lecha Kaczyńskiego.

Była też mowa o konflikcie z Palestyną. - W Izraelu rządzi prawica już czwartą kadencję – koalicja jest prawicowo-religijna. Teraz nie ma szansy stworzenia państwa Palestyny, bo jest wielki bałagan na Bliskim Wschodzie, ale moja partia popiera stworzenie państwa arabskiego (ugrupowania Weissa jest w opozycji).

- To nie jest moja pierwsza wizyta w Jeleniej Górze. Ja już się tutaj kręciłem w 1946 roku – wspomina Szewach Weiss, który na zakończenie odniósł się także do żądania reparacji wojennych ze strony polskich polityków. - Niemcy mają głęboki interes, aby stosunki polsko-niemieckie były na dobrym, wysokim poziomie, ponieważ Polska jest ważna dla zachodu, dla niemieckiej gospodarki. Poza tym Angela Merkel przeważnie prowadzi ostrożną politykę. Czy praktycznie to jest możliwe? Instynktownie powiem, że to trudna sprawa, bo jednak 70 lat ma znaczenie. Gdy minęło 50 lat, uważano, że m.in. Jelenia Góra, czyli Hirschberg – tak nazywał się mój dziadek – jest takim odszkodowaniem. Polska straciła Borysław (obecnie należący do Ukrainy) i zdobyła Jelenią Górę. Odpowiem jak Żyd – nie ma takiej sumy i żadne państwo nie będzie miało takiej sumy, żeby zapłacić odszkodowania Polakom i Żydom. Tysiąc lat cały naród musi pracować, żeby oddać to odszkodowanie, ale wtedy też to jest nic, bo życie jednego człowieka jaką wartość ma... - odpowiedział Szewach Weiss, który następnie udał się do sali konferencyjnej na spotkanie z jeleniogórzanami.

Ogłoszenia

Czytaj również

Znowu auto na chodniku

Planowali zamach na prokuratora krajowego

Co z odpadami po Green Energy Power?  

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~Gigaset 12-09-2017 8:59
Mądry człowiek i przyjaciel Polski i Polaków. Nie zwraca uwagi, a przynajmniej nic o tym nie mówi, na naszą ksenofobię i antysemityzm. Wielka postać.
~mackozbogdanca 12-09-2017 9:51
do Gigaset - co ty gadasz? Polacy ksenofobami i antysemitami? a kto uratował najwięcej żydów w czasie IIWŚ? ryzykując życie często całej rodziny? oczywiście że Polacy, a kto przygarnął żydów jak ich goniono z całej Europy i urządzano masakry - oczywiście że nasz Król Kazimierz Wielki. Do szkoły wracaj!
~Grzechu 12-09-2017 10:12
gigaset jest wytresowanym przez gazetę wyborczą poprawnym politycznie obywatelem, ma siebie i swój naród uwazać za gorszych niz ci z zachodu, no moze ciut lepsi niz murzyni, ale nie mylić z rasizmem. Ma być szczęśliwy ze tyra w montowni zachodniego koncernu za parę groszy i mówić o sobie inteligent.
~ 12-09-2017 10:29
Przeciętny czytelnik Wyborczej ma wyuczony taki odruch by Polakom przypisywać wszystkie najgorsze cechy a innych wybielać. Niemcy wrzucili do pieca kilka milionów Żydów, we Francji obecnie kwitnie antysemityzm. Dewastuje się ż...owskie cmentarze, zabija osoby pochoczenia ż...owskiego, ale dla czytelnika Wyborczej to Polaki są antysemitami.
~pff 12-09-2017 10:41
Francuski antysemityzm i niemiecka, zbrodnicza przeszłość w niczym nie tłumaczy polskiego antysemityzmu. Zjawiska szmalcownictwa i bezprawnego zajmowania mieszkań Zydów też nie było ? "Państwowych" fal wygnań w latach 50' i 60' też nie było ? Były. To bardzo ładnie, że wojenny "gorszy sort" , bo to zapewne byli ludzie tego pokroju, ratował Żydów z narażeniem życia (ówcześni "prawdziwi wolacy" raczej donosili Niemcom, gdzie można Żyda upolować , to już taka natura, najwidoczniej 20% naszej populacji to zawsze są b...ki :D ). Btw , Żydzi zbudowali niezwykłe, fascynujące państwo. Z prężnym rolnictwem na niesprzyjającym terenie, niezwykłymi społecznościami w kibucach i na terenach okupowanych ( fascynujący widok facetów z dredami i kobiet w hippisowskiej stylizacji z karabinami) Respect :)
~pff 12-09-2017 10:46
O właśnie ,powyżej komentarz wolaka . Nie jesteśmy antysemitami, no ssssskąąąąąd....
~oleanderrr 12-09-2017 10:47
No to odezwali się zawodowi Prawdziwi Polacy i zawodowi Prawdziwi Patrioci. PiS święci sukces. Do zobaczenia na Białorusi.
~ 12-09-2017 11:22
Ciekawe spotkanie ale organizatorom zabrakło wyobrazni albo wiedzy kto to jest Szewach Weiss przeciesz było wiadomo ze salka dla 60 osób będzie za mała .Skonczyło sie tym ze mieliśmy ludzi siedzących na podłodze gdzie w tym samym czasie sala JCK lub teatru Animacji stały puste.Mam prośbe do Pana prezydenta skoro już wydaje tyle pieniędzy na kulture to moze dołoży jeszcze z 2 tys.zł i kupi do Książnicy nowy mikrofon bo ten trzeszczący wczoraj to może nadaje sie na dożynki a nie na takie spotkanie.
~Polak 12-09-2017 14:04
Polacy to dziwny naród,nienawidza Żydów(oczywiście nie wszyscy ale tacy jak d...l o ksywie polach) a w niedziele lecą do kościółka i modlą się do kogo???....do Żydów.to dopiero paradoks.Zaraz pewnie się odezwą oszołomy z tekstami "ale żydzi zabili Jezusa"-nic bardziej mylnego to rzymianie go zamordowali z niewielką pomocą żydów,którzy niewiele wtedy mieli do gadania,po czym wymyślili religię rzymskokatolicka i watykan.
~Maciek P. 12-09-2017 14:22
@Polak Nie sadz bo bedziesz sadzony. Zawsze pisz tylko i wylacznie w imieniu wlasnym. Nikt ci nie dal mandatu bys w imieniu kogokolwiek sie wypowiadal. Popracuj na gramatyka i ortografia - "Polaku".
~rom 12-09-2017 14:51
szanowny "pff" - ten d...lizm to wrodzony czy wyuczony ?
~fffffffffffff 12-09-2017 14:53
No takie wpisy jak ten o 10:38 świadczy o czyś, czymś bardzo smutnym. A to że jelonka takim ludzkim odpadom pozwala na takie rzeczy świadczy o jelonce.
~Tomek44 12-09-2017 15:02
Na 10 komentarzy 1 chamski i głupi. Tymczasem osobniki pokroju ~pff brandzlują się do przyśpiewki "polak antysemita". Kolego bury i smutny, widziałeś ile ludzi było na spotkaniu i w jakiej atmosferze ono było. Teraz mamy bardzo dobre stosunki z Izraelem, rozwija się współpraca na wielu płaszczyznach, a ty ciągle jęczysz przyśpiewkę lansowaną najczęściej w Wyborczej. Ogarnij się kolego, mamy 2017.
~sajmon 12-09-2017 15:48
Ale typ p..rdoli jak potłuczony :) by przyznał ile kasy żydzi wyciągnęli od amerykanów a ile odszkodowania od niemców że ciągle się kręcili po terenie i patrzyli co tu jeszcze wyciągnąć to nie nowinka :) Patrz reprywatyzacja :)
~sajmon 12-09-2017 15:51
Hmmm... a na jakie wsparcie Polska może liczyć od izraela co do pomocy w uzyskaniu odszkodowań ???
~sajmon 12-09-2017 16:01
Co do pff to miejscowy g...k każda wioska takiego ma :) Tym bardziej że ten PO reprezentuje w naszym mieście :) Już widzę z twoich opisów nasz region :) tym bardziej że tu zapewne mieszkałeś :) Głupi jesteś nie rób głupków z innych !
~ 12-09-2017 16:50
zydostwo czyli potomkowie nemroda, to zaraza i przyczyna klęski i i udręki ludzkości na tym świecie!!!
~pytam 12-09-2017 16:54
d...li pisiaczych.Czy Jezus był żydem?
~do pff 12-09-2017 18:22
Cała ta dyskusja świadczy o tym jak wielki mamy problem mentalny. Dzisiaj można to nazwać kompleksem ŻYDA u prawdziwych Polaków. Nie dziwię się, bo Izrael należy najbardziej zaawansowanych innowacyjnie krajów na świecie. Czy ktoś chciałby wiedzieć jaki jest wkład żydów do polskiej nauki, kultury, sztuki, literatury.
~Polska Walcząca 12-09-2017 18:23
Precz z ż...okomuną - okupantem Polski!
~PL 12-09-2017 19:07
-Chwała -Wielkiej- Polsce -
~pff 12-09-2017 19:27
18.22 - żeby było śmieszniej, wiele źródeł umieszcza niektorych ż...owskich noblistow ( maja ich na pęczki ) w jednym worku z polskimi. My nawet z Żydówki Miriam zrobiliśmy sobie jakąś swojską Marysię pokazująca się na jabłonkach i jej stawiamy koszmarki pokroju Lichenia. W ilu polskich ,współcześnie budowanych kościołach umieszcza się starotestamentowe sceny na obrazach i posągi hebrajskich proroków? Polski katolicyzm ze swoim nacjonalizmem, powierzchowną obrzędowością i brakiem jakiejkolwiek formacji duchowej wiernych stoi na krawędzi schizmy. "Żyd" to obelgi, niestety.
~ 12-09-2017 20:07
żeby było śmieszniej, wiele żródeł umieszcza Alberta Einsteina w jednym worku z niemieckimi. Nie wiadomo dlaczego ma on być niemieckim uczonym, fizykiem pochodzenia ż...owskiego. To " pochodzenia ż...owskiego " to obecnie obelga w Niemczech ? Bo kiedyś to w Niemczech był wyrok !
~dk 12-09-2017 20:26
Jak można było nie przewidzieć, że potrzebna będzie większa sala.Wstyd dla vice odpowiedzialnego za kulturę.
~pff 12-09-2017 21:07
Alez Niemcy dziś bardzo chętnie się przyznają do Einsteina, a konia z rzędem naszemu rodakowi, ktoremukolwiek , potrafiącemu bez Google wymienić choćby jednego polsko-zydowskiego noblistę .Niemcy są z Einsteina dumni (mimo prawdopodobnie marnego losu czekającego go w Rzeszy, gdyby tam pozostał) a my jakbyśmy się wstydzili własnych jakoby noblistów.Gdyby Krasnosielce leżały w Niemczech, byłyby jako rodzinna miejscowość braci Warner Mekką dla kinomanow.U nas jest zapadłą dziurą. Kiedyś stary Żyd powiedział o Polsce - "To cmentarz mojej rodziny, spotkało mnie tam tyle złego. A nie ma tygodnia, bym nie śnił o Polsce.I są to piękne sny". A właściwie dlaczego ja tak z tobą grzecznie vectruś :D Spieprzaj dziadu :D A co do sali- racja.
~ 12-09-2017 21:35
Może i chętnie się teraz przyznają do Einsteina, ale też nie wszyscy. I nie wszyscy Niemcy bez Google;a wiedzą, że to był Niemiec ż...owskiego pochodzenia. Niemcy nie przyznają się natomiast ani chętnie, ani niechętnie do Auschwitz-Birkenau, w którym jacyś beznarodowi naziści i faszyści mordowali ludzi. Ludobójstwa dokonali naziści i faszyści, nie ich " Nazi ojcowie i nazi matki " ? Pamięć historyczna też służy terażniejszości i to nie tylko u nas ! I nawzajem dziadygo , Gong.
~ 12-09-2017 21:43
Za kulture w miescie odpowiada Zawila
~jajajajajaj 13-09-2017 5:48
I dlatego ani Zawiła, ani kultura w Jeleniej Górze nie maja się czego wstydzić.
~Real 13-09-2017 7:59
Szewach Weiss wielokrotnie mówił o tym, że obecnie w Polsce nie ma antysemityzmu. Jemu też nie wierzycie? Antysemityzm to jest nienawiść. Czym innym jest niechęć czy nielubienie. Na wzajemne relacje Polaków i Żydów nałożyło się wiele czynników (także KPP, UB/MBP). W samym Izraelu jest spory sprzeciw przeciw dalszemu wychowywaniu młodzieży w duchu Holocaustu, podziału Żyd goj, temu że cały świat jest antysemicki. Nie jest antysemicki, ale faktem jest że Izrael jest najbardziej nielubianym państwem na świecie. Globalne badania zrobiło BBC w 27 krajach (bez udziału Polski i Izraela), a podaje je "prawacki" Onet ;) IMHO prawdziwym problemem jest antypolonizm wśród Polaków pochodzenia polskiego, plucie na własny kraj. Sporo jest takich ludzi, co pokazuje np. to forum.
~Real 13-09-2017 14:22
Aaaa zapomniałem o kropce. Genialny utwór, po pierwszych taktach mam gęsią skórkę youtube.com/watch?v=YwWFA04sqEo

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

E. Jaworowicz ponownie w Uzdrowisku Cieplice

Śmierć na żwirowni

Dachowanie w Radomierzu

Miastu na urodziny

Mieszkańcy liczą na miejskich strażników

Sonda

Od nowego roku szkolnego w liceach i technikach obowiązkowym przedmiotem będzie łacina. Czy to jest potrzebne?

Oddanych
głosów
1035
Tak
22%
Nie
73%
Nie wiem
5%