MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 2 lipca
im. Marii, Urbana

Sześciolatki do szkoły – nieodwołalnie i bezdyskusyjnie!

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 6 października 2008, 8:23
Aktualizacja: Wtorek, 7 października 2008, 8:20
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Cienia nadziei na to, że być może sześcioletnie dzieci nie pójdą do szkół, nie pozostawili ważni urzędnicy oświaty oraz sam rzecznik praw dziecka. I to mimo przekonujących głosów, że takie rozwiązanie nie jest dobre.

Ewa Duziak, radna, a zarazem nauczycielka wychowania przedszkolnego, podczas rozmowy z Beatą Pawłowicz, kurator dolnośląską, i Markiem Michalakiem, rzecznikiem praw dziecka, wyraziła wątpliwość co do słuszności zamierzenia wysłania wszystkich sześciolatków obowiązkowo do pierwszej klasy. Ma to zacząć obowiązywać od września 2011 roku. Radną poparł chór osób, które opowiadają się przeciwko skróceniu dzieciństwa najmłodszym.

- Takie rozwiązanie jest bezdyskusyjne – ucięła Beata Pawłowicz. – Jesteśmy w ogonie Europy jeśli chodzi o wiek obowiązku szkolnego. W Anglii do szkół idą nawet młodsze dzieci. Nie może tak być – stwierdziła.

Zasypano ją argumentami, że nasze szkoły nie są przygotowane do przyjęcia małych dzieci. Zwłaszcza duże placówki oświaty, gdzie nietrudno o „konflikt” interesów najstarszej grupy uczniów z sześcioletnimi pierwszakami. Przecież wiele podstawówek to wciąż zespoły szkół, w których działają też gimnazja – padały głosy z sali. – Dlaczego zbyt wcześnie obarczać dziecko szkolnymi stresami i ciężkimi tornistrami?

Marek Michalak poparł projekt. – Jeżdżę po Polsce i w wielu miejscowościach, gdzie nie ma przedszkoli, sześciolatki już chodzą do szkół i czują się tam świetnie – tłumaczył rzecznik praw dziecka.

Adwersarze nie zostali jednak przekonani. O tym, jak szeroki opór społeczny budzi pomysł obniżenia wieku szkolnego, można się przekonać czytając fora internetowe poświęcone temu zagadnieniu. Na zamiarach władzy krytycy nie zostawiają suchej nitki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rondo – czy w tym roku się uda?

Drastyczne billboardy

Jest absolutorium, czy będzie referendum?

Komentarze (19) Dodaj komentarz

~cyganowa 6-10-2008 9:07
ja też poszłam do szkoły w wieku 6 lat- ale wiązało się to z licznymi badaniami psychologiczno-pedagogicznymi w celu ustalenia czy "się nadaję" już do nauki- kolega nie przeszedł testów i go nie przyjęli...
~mamka 6-10-2008 9:41
Niech może pomyślą o większej ilości żłobków i przedszkoli. Teraz żeby dziecko zapisać do przedszkola graniczy z cudem, a w samej Jeleniej Górze jest aż jeden żłobek. Potem niech się zastanowią po co likwidowali szkoły??? Teraz w jeleniogórskiej dwójce klasy pierwsze liczą po 35 uczniów. Jak wogóle można zapanować nad taką zgrają?? I jak to zrobią z sześciolatkami??? najmłodsze klasy powinny liczyć maksymalnie 20 osób. Powinny być osobne autobusy wożące maluchy z wiosek do szkoły, bo która matka zgodzi się żeby jej szkrab jechał z bandą 12-15 latków??? No faktem jest, że podczas takiej jazdy wiele się nauczy.I wogóle to bzdura totalna..
~mamka 6-10-2008 9:41
Niech może pomyślą o większej ilości żłobków i przedszkoli. Teraz żeby dziecko zapisać do przedszkola graniczy z cudem, a w samej Jeleniej Górze jest aż jeden żłobek. Potem niech się zastanowią po co likwidowali szkoły??? Teraz w jeleniogórskiej dwójce klasy pierwsze liczą po 35 uczniów. Jak wogóle można zapanować nad taką zgrają?? I jak to zrobią z sześciolatkami??? najmłodsze klasy powinny liczyć maksymalnie 20 osób. Powinny być osobne autobusy wożące maluchy z wiosek do szkoły, bo która matka zgodzi się żeby jej szkrab jechał z bandą 12-15 latków??? No faktem jest, że podczas takiej jazdy wiele się nauczy.I wogóle to bzdura totalna..
~Dyktatura! 6-10-2008 9:45
z...ze, z...ze, z...ze...
~kmam 6-10-2008 10:05
W ogonie Europy jesteśmy przede wszystkim dlatego, że nie dba się o wychowanie i utrzymanie dzieci już urodzonych. Myśli się tylko o poczęciu i urodzeniu (straszny jest mord na własnym dziecku- jak można wybrać i skazać własne dziecko), o klapsach!! ( bo to be - nie po europejsku), o wieku w jakim dziecko winno iść do szkoły ( a szkoła nie jest dostosowana dla tych dzieci). Brak dzieciom opieki, jedzenia, ubrania, rozrywki, książek, opieki medycznej. Rozterki rodziców czy kupić dziecku jabłko czy chleb nie obchodzą rządzących, ważna jest ciągła reforma systemu edukacji. Cenę tych reform już płacimy, a nasze dzieci będą płacić jeszcze większą.
~a co będzie później... 6-10-2008 10:15
http://wiadomosci.onet.pl/1838177,11,item.html
~polecam 6-10-2008 10:49
polecam " Rodzice zapłacą za szkołę sześciolatków" na interia.pl i wszystko jasne - "rząd się sam wyżywi "
piipi 6-10-2008 11:46
..i znowu experiment na dzieciach,a to jest strasznie..SMUTNE !.
~_ojdiridirachciach___ 6-10-2008 12:06
Mi się podoba, bo to dobre rozwiązanie dla rodziców mających rozgarnięte dzieci ! ...pozostali będą narzekać ;)
~romek 6-10-2008 12:26
jeszcze raz polecam "http://l.interia.pl/dsj" rodzice zapłacą za szkołę
~Paweł_n 6-10-2008 13:44
O Kuba! Kolega z przedszkola na zdjęciu - pozdrowionka: Wszystkie ziomki z Twojej paki i rodzinka ślą buziaki. A do tego wielką falą z życzeniami teksty walą - super życia, spoko zdrowia, fury, chaty, kasy mrowia. Niech f...rom lata gul, jesteś trendy, jazzy i cool.
~Paulina 6-10-2008 14:11
PARANOJA !!! Niech najpierw przystosują szkoły by mogły takie małe dzieci do nich uczęs...ć.Czytam tu ,że mało jest przedszkoli ,a proszę sobie przypomnieć ile w samej Jeleniej Górze było placówek przedszkolnych i co ktoś powiedział ,że jest ich za dużo i zostały polikwidowane teraz okazało się ,że jest brak miejsc w tych co są.A dlatego dzieci chcą wysyłać wcześniej do szkoły ,bo idzie niż demograficzny i wielu nauczycieli by trzeba było zwolnić oto cała prawda.Ta reforma wyjdzie nam tak bokiem jak reforma z gimnazjami.
~rodzice 6-10-2008 14:38
zgadza sie ze w niektórych państwach dzieci chodzą do szkoły juz od 5 roku zycia ale tam nie noszą ksiazek w tonistrach maja plac zabaw przy szkole bazę dydaktyczną ( jak w przedszkolu) a u nas jest tak- dorósł intelektualnie niekoniecznie społecznie ale co tam to przeciez nie urzednik bedzie sie martwił czy w szkole wszystko jest zapewnione dla rozwoju takiego dziecka i to przepełnienie klas 35 dzieci jak za PRL
obiektywny 6-10-2008 15:59
caly ten pan Michalak to jedno wielkie nieporozumienie, gosc bez pojecia ktory plecie takie glupoty. Projekt obecnej ekipy z menu jest zenujacy i kompromitujacy pania minister. dlateczo na tym stanowisku nie moze byc wreszcie kompetentnej osoby ktora faktycznie zna realia polskiej szkoly. a tutaj polska szkole chca zmieniac takie osoby jak Michalak, Kubicki itp.
~znajomy 6-10-2008 17:25
Do obiektywnego- szkoda,że nie zagłębia się Pan w meritum sprawy.Wypowiada zaś sądy, nie uczestniczący w spotkaniu z panem rzecznikiem. Będąc na miejscu usłyszałby Pan jego wątpliwości i propozycje rozwiązań. Cóż jednak, każdy ma jednak prawo do głoszenia poglądów. Szkoda jednak,że po raz kolejny okazuje się,że wszyscy znamy się na edukacji, służbie zdrowia,itp, itd.Tak nie jest!! Na koniec tylko jedno; dlaczego większość państw europejskich , często w gorszej kondycji od naszego kraju- POSYŁA SWOJE DZIECI DO SZKOŁY OD 6 ROKU ŻYCIA?
~do ~znajomy 6-10-2008 18:19
Europie i dalej za wzorcowym oceanem recesja gospodarcza i strzelanie po szkołach wychodzi juz bokiem - bierzmy dalej przykład z "postepu"
~kmam 6-10-2008 19:57
do ~znajomy : Przytaczasz doświadczenia UE i USA, a nie są to dobre przykłady. Tam dzieci nie chodzą głodne do szkoły, rodzice nie mają dylematów czy jeść, czy zapłacić rachunki, czy dziecku kupić ubranie. I nie piszę tu o Wrocławiu, Warszawie, Poznaniu, Myślę tu o takim zadupiu jakie jest zrobione z Jeleniej Góry. Dla Warszawki my nie istniejemy a decyzje podejmuje się pod kątem dzieci z dużych centrów finansowych i politycznych (w których rodzice nie mają czasu i ochoty poświęcać dzieciom)
obiektywny 6-10-2008 20:42
do znajomy. pan rzecznik ju zpowiedzial w sejmie co mial powiedziec, z tego moje wnioski jaka droga bedzie szedl i co prezentuje. ponadto odczyt w szkolach na rozpoczecie roku takze daje pokaz tego co ten pan mysli. co do obowiazku to uwazam iz posylanie tak mlodych dzieciaczkow do szkoly jest wrecz szkodliwe. polskie szkoly nie sa zupelnie dostosowane na takie rozwiazanie. nie przytaczaj tutaj przykladow europy bo tutaj nie ma czego porownywac.
~Sabath 6-10-2008 21:21
dzieckiem się jest krótko i trzeba z tego korzystać lata szybko mijają

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Budują halę przy SP 8

Tablica przy szlaku

Spotkali się z Beatą Kempą

Plaża nad Bobrem otwarta

Maseczki od osadzonych

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
1109
Andrzej Duda
41%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
4%