MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Niedziela, 12 lipca
im. Weroniki, Jana

Sześćdziesiąt lat zaminowany

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Środa, 7 września 2005, 0:00
Aktualizacja: Poniedziałek, 13 lutego 2006, 14:51
Autor: marek
Skrzynki z trotylem, przygotowane do odpalenia, ukryte w moście na krajowej drodze nr 5 z Lubawki do Bolkowa znaleźli we wtorek po południu pracownicy Święckiego przedsiębiorstwa budowy dróg i mostów.

To już trzeci most w Domanowie, pod którym znaleziono ładunki wybuchowe. Trzy lata temu taki sam trotyl znaleziono pod dwoma innymi mostami remontowanymi w tej miejscowości. Prawdopodobnie Niemcy w 1945 roku przygotowali mosty do wysadzenia, ale z nieznanych przyczyn nie zrobili tego. Policyjny saper ocenił, że ładunki przetrwały w dobrym stanie i mogły by być zdetonowane.

Jednak bez sprawnego zapalnika trotyl nie wybuchnie i przez te kilkadziesiąt lat kostki ładunków wybuchowych nie zagrażały samochodom jadącym po tej trasie.
Kierujący pracami, Marcin Kasprzyszak, powiedział, że jego firma już wielokrotnie musiała przerywać prace przy naprawach i remontu dróg i mostów z powodu różnych ładunków wybuchowych lub niewypałów leżących pod powierzchnią dróg, lub ukrytych pod mostami.

Pomimo sześćdziesięciu lat od zakończenia wojny i tysiącach ton ładunków zebranych przez saperów, Dolny Śląsk dalej kryje pozostałości wojenne. Pozostaje nadzieja, że to już ostatni most, pod którym znajdowały się ładunki wybuchowe z czasów 2 wojny światowej.

Ogłoszenia

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

"Piękna i bestia" w sobotni wieczór pod Ratuszem

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Wóz strażacki w nagrodę

Raport NIK dotyczący m.in. MZK Jelenia Góra

Mały Strażak dla jednostek OSP

Skatepark za frekwencję?

Remont hali sportowej

Koniec prac przy ul. Jagiellonów

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
406
Tak
48%
Nie
39%
Nie wiem
14%