MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Sześć lat skończone? Marsz do szkoły!

Wiadomości: JELENIA GÓRA/ KRAJ
Poniedziałek, 31 grudnia 2007, 8:03
Aktualizacja: 8:03
Autor: TEJO
Fot. Angela
W 2012 roku obowiązek szkolny obejmie dzieci, które skończą szósty rok życia. 1 września 2008 do pierwszej klasy pójdą ci najmłodsi, których rodzice wyrażą taką wolę.

Ministerialne plany zdradza poniedziałkowa Polska Gazeta Wrocławska. – Reforma rozpocznie się już w przyszłym roku. We wrześniu do szkół pójdą pierwsi sześciolatkowie. O wcześniejszej edukacji dzieci adecyduje nie rząd, ale rodzice. To od ich oceny dojrzałości dziecka będzie zależało, czy maluch włoży mundurek i założy tornister na plecy, by z przedszkolaka przeobrazić się w poważnego pierwszaka – odnotowuje dziennik.

Ale tylko przez cztery lata młodsze dzieci bardziej wyrozumiałych rodziców będą trwały w beztrosce. Wszystkie kolejne roczniki rozpoczynające naukę po 1 września 2011 roku będą musiały zderzyć się ze szkolną rzeczywistością, ponieważ nauka dla sześciolatków stanie się obowiązkiem, od którego nie będzie można się uchylić.

PGWr podaje kalendarz reformy:
1 września 2008 r. – do szkoły idą dzieci rodziców, którzy wyrażą taką wolę. Uczą się jeszcze według programów dla siedmiolatków i dlatego rodzice mają decydować, czy puścić dziecko do szkoły.

1 września 2009 r. – wchodzi do szkoły reforma. Są już gotowe nowe podstawy programowe przystosowane dla sześciolatków, ale rodzice mogą jeszcze przytrzymać dzieci w domach.

1 września 2010 – drugi rok reformy. Nadal do szkół mogą iść siedmiolatki.

1 września 2011 – koniec możliwości wyboru. Nauka dla sześciolatków jest obligatoryjna.

Ogłoszenia

Czytaj również

Powstaje taras widokowy na Szrenicy

Spór o edukację seksualną

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Komentarze (18) Dodaj komentarz

~mnmg 31-12-2007 9:41
Czyżby było za dużo nauczycieli, którzy nie mają co robić!!!!! Łatwo jest jednym podpisem zabrać dziecku rok zabawy, o przepraszam, rok nauki poprzez zabawę tak jak to ma miejsce w przedszkolach, niektórym sie wydaje, że lepiej usadzić dzieci do ławek aby wyrośli na mądrych, założyć ciężki tornister aby krzywił delikatny kręgosłup dziecka... Nie jestem przekonany czy to dobry pomysł :-(
~_rymcycymcy___ 31-12-2007 10:24
Ostatni wysyp brzuchaczy zwiastuje zbliżający się wyż demograficzny. Ciekawe kto będzie uczył to całe towarzystwo za 6 lat :)))
cieplice 31-12-2007 10:50
Rymcycymcy z brzuchczami zgadzam sie, sama mam dziecko z 2007, i przeraża mnie wyż demograficzny (sama sie w takowych wychowywałam, nie było łatwo).Ale w końcu kształceni ponad miarę nauczyciel, którzy zasilają szeregi bezrobotnych mgr (nie MaGazynieRów), albonie daj bóg licencjtów. Ale nie odbierajmy dzieciom dzieciństwa, teraz mój starszy przychówek uczy się i nie mam czasu na bezstroskie dzieciństwo, bo albo jakis projekt (ja projekty to mialam na studiach), lektura lub zadanie domowe. A tu dzecko keszce by sie pobawiło z koleżankami, pograło lub ogladnelo bajką. Nie popadajmy w paranoje.
~##mama# 31-12-2007 11:21
Rodzic ma wybór i teraz jeżeli jego dziecko osiąga umiejętności aby pójść do pierwszej klasy to może go wyslać wcześniej, ale dlaczego zmuszać dzieci do wcześniejszej nauki i siedzenia w lawce kiedy nasze szkoly nie nadadją się dla tak malych dzieci. W przedskozlu dzieci mają do 30 minut zajęć i często zmianę pozycji (zabawy poprzez ruch, zajęcia teatralne, taneczne, zabawy integracyjne z nauką) a nie tylko siedzącą. W szkole, żeby zrobić zabawy ruchowe należy iśc do sali gimnastycznej (zajęte) na powietrzu - boisko (zależy od pogody) a w salach jest tak dużo miejsca, że aby zrobić tzw przerwy śródlekcyjne rozboijają się między lawkami lub gromadzą w jednym kącie. Muszę przyznać, że REWELACYJNY pomysl.... Naprawdę podziwiam!!!
~mac 31-12-2007 11:27
do mnmg nie sądzę, aby nauczyciele cieszyli się z tego przepisu - nie zapominaj, że w przedszkolu TEŻ są nauczyciele!
~pedagog 31-12-2007 11:27
Wiele dzieci nie osiąga dojrzałości szkolnej mając nawet siedem lat. Są przede wszystkim emocjonalnie niedojrzałe. a poza tym mają problemy z opanowaniem obszernego materiału szkolnego i przystosowaniem się do warunków szkolnych. Idą do szkoły bo taka jest kolej rzeczy, a potem zaczynają sie problemy. Coraz więcej jest dzieci potrzebujących pomocy psychologicznej, pedagogicznej, logopedycznej. Ta decyzja tylko pogłębi tą sytuację i stworzy warunki do rozwoju upośledzonego społeczeństwa, ale takim społeczeństwem łatwiej jest przecież manipulować. Poza tym szkoły nie są przygotowane na przyjęcie sześciolatków. W ławkach będą siedziały przestraszone maluchy a uczyć będą sześćdziesięcioletni nauczyciele. Jestem pewna że mądrzy rodzice, biorący pod uwagę dobro dziecka, podejmą właściwą decyzję i nie puszczą swojego sześcioletniego dziecka do szkoły. Życzę w Nowym Roku podejmowania samych trafnych decyzji.
~:) 31-12-2007 11:53
Wysyp brzuchaczy ... hahaha nazwane bardzo hmm nowatorsko :)
~el Griton 31-12-2007 13:56
Współczuję dzieciom, które pójdą za wcześnie do szkoły z powodu przerostu ambicji swoich rodziców. Obawiam się, że w wielu przypadkach odbędzie się to na zasadzie:"Co, Iksiński posłał do szkoły tego swojego anemika, to JA mam nie posłać swojego dziecka? Moje nie jest gorsze".
~Jowita 31-12-2007 14:29
To chore zabieranie dzieciństwa!!!
~adolf 31-12-2007 16:21
ja uczem sie wlsniem na polonistem i jezdem jurz na 3 roku i niedlogo bendem waszem dziecim uczyc polszysny naszej piknej :) Bo ktos musi wsiasc siem za to i zabrac ozdro do roboty
~Karola 31-12-2007 19:20
zgadzam sie z Jowita.Ah! Ci głupi ministrowie, politycy... Przecież dziecko w tym wieku powinno grzebac w piasku i słuchac opowiadan babci-a nie uczyc sie w tych szkołach, z którymi ja nadal mam do czynienia.;/
~iceman 31-12-2007 19:37
_rymcycymcy___ - to Tasior tego roku :D:D:D:D aż pióra idzie zrywać buehehehehehe, lecz inteligenty... Bo trzeba stwierdzić, iż jego wypowiedzi, są odwrotnie proporcjonalne do treści w nich zawartych... No cóż, bywa :D Przypominasz mi......
~IMPERATOR 31-12-2007 19:58
Nigdy nie myślałem że można dziecku wymazać rok z życia , ja jako szesciolatek szedłem do zerówki a nie do pierwszej klasy ten kraj to pomału jedna wielka paranoja
~LL 1-01-2008 2:45
taaaaaaa, w 2011 to bedzie tylko jedna ksiazka w szkolach ," ksiazeczka do nabozenstwa"
~AgnieszkaIII 1-01-2008 4:53
W wiekszosci panstw UE dzieci zaczynaja nauke w wieku lat szesciu. Tylko u nas, jak zwykle, rzeczy od dawna powszechnie przyjete i zaakceptowane wywoluja zbiorowy lament i zawodzenie. Edukacja nie jest "dopustem bozym ", a raczej dobrodziejstwem na przyszlosc.
~pedagog:) 2-01-2008 19:21
Do AgnieszkiIII. Nie można ślepo małpować po innych. Bo inni tak mają-to my też. Najpierw zorientuj sie jak wygląda proces edukacyjny w innych krajach UE. W jakich warunkach uczą się tam dzieci i jak opracowane są programy nauczania. To "dobrodziejstwo" jest bardzo wątpliwe w tym przypadku i może okazać się krzywdzące bo przyniesie odwrotny skutek.
~Do pedagoga 4-01-2008 4:16
O "malpowaniu" mowy byc nie moze. Bardziej chodzilo mi o negatywne ustosunkowanie sie naszego spoleczenstwa do kazdej innowacji. Nadal uwazam, ze w edukowaniu szesciolatkow nie ma nic krzywdzacego - z calym szacunkiem dla Pana przestarzalej opinii, Agnieszka III
~zygmunt 4-01-2008 19:28
a czy ktos może wie co stanie się z nauczycielkami z zerówek ?no bo jak szesciolatki maja iśc do kl. I to kto będzie chodził do zerówki?

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Seniorzy świętowali

Chcą odwołania przewodniczącej

Widok z wieży na Trójgarbie zachwyca!

Przebudowa Alei Wojska Polskiego  

Wyniki głosowania w jeleniogórskim BO  

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
291
Tak
55%
Nie
36%
Nie wiem
8%