MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Piątek, 10 lipca
im. Amelii, Antoniego, Filipa

Szerokopasmowy Internet dla każdego

Wiadomości: DOLNY ŚLĄSK
Środa, 3 listopada 2010, 8:11
Aktualizacja: 8:11
Autor: Angela
Fot. .....
Do 2013 roku do dwudziestu gmin Dolnego Śląska, w tym do Jeleniej Góry ma zostać doprowadzony szerokopasmowy Internet zwany Dolnośląską Siecią Szkieletową. Wartość zadania to ponad 200 mln zł, z czego około 85 procent będzie pochodziło z Unii Europejskiej. Urząd marszałkowski ogłosił przetarg na zaprojektowanie i wykonanie tego zadania.

Obecnie w Jeleniej Górze z darmowego Internetu mieszkańcy mogą korzystać tylko przy Ratuszu i to z różnym skutkiem. Jak mówią użytkownicy jakość łączy pozostawia wiele do życzenia. W wielu okolicznych miejscowościach dostępu do sieci nie ma w ogóle. Do 2013 roku ma to zmienić Dolnośląska Sieć Szkieletowa, która będzie systemem otwartym. Korzystać z niego będą mogli zarówno mieszkańcy, jak i firmy oraz instytucje danego regionu. Pozwoli ona m.in. podmiotom komercyjnym budować własne sieci dostępowe w miejscach, których walory inwestycyjne są obecnie niskie.

– Projekt Dolnośląskiej Sieci Szkieletowej ma zlikwidować miejsca wykluczenia informacyjnego w naszym regionie głównie na obszarach wiejskich i małych miast. Jego realizacja umożliwi aktywny i szybki rozwój społeczeństwa informacyjnego w województwie, tworząc przy tym nowe możliwości dla rozwoju społecznego, ekonomicznego i technicznego mieszkańców Dolnego Śląska – mówi Jerzy Łużniak, wicemarszałek województwa dolnośląskiego.

– Zgodnie z projektem samorząd województwa dolnośląskiego doprowadzi Internet wzdłuż torów kolejowych lub wzdłuż dróg wojewódzkich do węzła w danej gminie, natomiast samorządy gminne będą ten internet rozprowadzać dalej. Wartość całego zadania to 204 mln zł. Ponad 130 mln zł będzie pochodziło z unijnej kasy, 38 mln zł dołoży do tego samorząd województwa, a po 250 tys. zł każda z gmin biorąca udział w projekcie – dodaje J. Łużniak.

Zwycięzca przetargu zaprojektuje i wykona szerokopasmową sieć internetową o charakterze szkieletowo-dystrybucyjnym na Dolnym Śląsku.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa budowa punktu widokowego

Droga rowerowa w budowie

Dotacja na usuwanie azbestu

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~sumienie 3-11-2010 9:31
Powielanie bełkotu inwestorsko-informatycznego powinno być karalne. Normalnemu człowiekowi potrzebna jest informacja użyteczna. Zamiast tego steku popierdułek szkieletowo-dystrybucyjnych, powinna być informacja, kiedy to ruszy na całego, co trzeba mieć żeby korzystać z takiej oferty i ile to będzie Kowalskiego kosztowało. Reszta powyższych plepleple-informacji robiących wierszówkę autorce, można pod ogon psu wetknąć. No bo co mnie na ten przykład obiega, że coś tam będą ciągnąć przy linii kolejowej? Albo że >>>"Jego realizacja umożliwi aktywny i szybki rozwój społeczeństwa informacyjnego w województwie, tworząc przy tym nowe możliwości dla rozwoju społecznego, ekonomicznego i technicznego mieszkańców Dolnego Śląska
~Balbina 3-11-2010 9:41
net to przeżytek.amen.
~internaŁta 3-11-2010 9:48
chilii co za free???
~ 3-11-2010 9:51
Net,powinien być darmowy,to w końcu już historia.
~john_co_nie_moze_sie_zalogowac 3-11-2010 10:23
do ~sumienie: Już spieszę z wyjaśnieniem! DSS jest projektem z którego przede wszystkim skorzystają przedsiębiorcy telekomunikacyjni (PT). Budowa DSS umożliwi PT łatwy dostęp do sieci w miejscowościach w których do tej pory było to utrudnione, niemożliwe lub nieopłacalne. Ponadto umożliwi to łatwiejszy dostęp do innych \"dużych\" operatorów dostępnych np. tylko we Wrocławiu i innych największych miasta na dolnymśląsku i nie tylko. Generalnie pozwoli to na łatwiejszy rozwój usług Internetowych. Projekt idealny nie jest, ale kompromisy są nieuniknione.
Tomy M. 3-11-2010 12:42
Dokładnie! To się w głowie nie mieści że z Państwowych pieniędzy inwestuje się w PRYWATNE FIRMY! Tego nie było nawet za komuny! Redaktor natomiast powiela te FARMAZONY! Ludzie powiem Wam krótko: OKRADAJĄ NAS I WMAWIAJĄ ŻE COŚ ROBIĄ DLA ROZWOJU.
~@ 3-11-2010 12:53
"sieć szkieletowa" ... Nazwa akurat na czasie - jeszcze wczoraj były Zaduszki... Ciekawe, kto wymyśla takie idiotyczne nazwy? Swoją drogą - rozwijają wyobraźnię: szkielety połączone w sieć! :-)
~bang 3-11-2010 13:30
najlepsze są reklamy propagandowe o UNII prowadzone przez tą gruba i Prokopa :) Historia (komuna) powtarza się jako farsa :) Wszyscy politycy chcą naszego dobra i pieniędzy z naciskiem na to drugie...
~wot 3-11-2010 13:45
A ja durny myślałem, że będę miał w końcu tani internet...
~ja 3-11-2010 13:53
I kolejny fajny projekt. Internet trafi tam gdzie go brakuje, firmy prywatne których nie stać na budowę własnej sieci szkieletowej będą mogły skorzystać w powstających rozwiązań. W efekcie uzuskamy bardzo szybkie łącza za bardzo niewielkie pieniądze. Co powiecie na 100Mb/s za 20-40 zł ?
~johnu 3-11-2010 14:26
tak baranie okradaja Cie a mi daja, zal Ci dupe sciska? Kto Ci zabiera pieniadze? Wiesz czym jest dotacja? Ta siec jest po to zebys Ty jak i inni mieli tanszy dostep do Internetu, psozerzy to konkurencyjnosc na rynku, pozwoli swiadczyc uslugi wiekszej jakosci, bedzie napedzac gospodarke. Liczyles na to ze siedzac w domu i czytajac jelonke dostaniesz kase za darmo? Idz do sw. Alberta moze tam Cie przygarna. A DSS niech rusza w koncu! Projekt jak wiele innych np. KPSI.
~Obywatel 3-11-2010 19:22
Może bezpłatny szybki internet bezprzewodowy rozszerzą na kilka ulic Jeleniej Góry poprzez zamontowanie anten Wi-Fi na wzgórzu Kościuszki.
slomka 4-11-2010 10:47
ehh poczekamy zobaczymy do tego czasu to już prawie wszystkie firmy które oferują internet będą miały go w takich cenach że nikt nie będzie korzystał ze szkieletowej sieci :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Wyrok dla sędziego

Podgórna jest nadal zarośnięta

Prezydent na Polanie Jakuszyckiej

Są nowe defibrylatory w Jeleniej Górze  

Likwidacja schroniska

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2226
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%