MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szekspir z celi

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 24 lutego 2007, 0:00
Autor: Angela
Fot. Angela
„Hamlet w Polsce” to przedstawienie, które obejrzeli uczniowie z klas maturalnych Zespołu Szkół Ekonomiczno-Turystycznych. Wykonanie nietypowe: wystąpili w spektaklu pensjonariusze Aresztu Śledczego.

Inicjatorem pokazania sztuki w szkole był ksiądz Artur, który w tutejszej szkole uczy młodzież religii, i jest kapelanem w areszcie.
– Chciałem, żeby maturzyści zobaczyli nieco inną stronę osadzonych. Dla dużej grupy ludzie więźniowie to ludzie z marginesu, dlatego warto przekazać im prawdę – mówi duchowny.
Więźniowie bowiem pracują, niektórzy chcą angażować się społecznie, niektórzy w więzieniu zaczynają rozumieć swój życiowy błąd, a to jest najważniejsze.

„Hamleta w Polsce” osadzeni wystawili już wcześniej w jednej z sal w jeleniogórskim areszcie. Wówczas sztuka spotkała się z bardzo pozytywnym odbiorem. Spektakl aresztantów w szkole było dla widzów jednak czymś więcej niż zwykłą sztuką.

– To dla mnie duże przeżycie – mówi Sandra Pawlak. – Nie jest to sztuka taka jak w teatrze. Przyszłam, żeby zobaczyć ich pracę, ich przemianę. Mimo tego, że są w więzieniu nie poddają się, chcą coś z sobą zrobić. Zrobili coś złego, ale teraz zamiast w tym tkwić, chcą pokazać innym, że można z tego wyjść.

Jak mówi wicedyrektor szkoły Maria Witkowska sztuka ta została wystawiona w ramach działania profilaktycznego. – Jest to jeden ze sposobów przeciwdziałania uzależnieniom od alkoholu – mówi.

Jeśli organizujemy profilaktykę antynarkotykową, zapraszamy do szkoły ludzi, którym udało się z narkotyków wyjść. Tym razem pojawili się więźniowie.
Sztuka pokazywała historię i tradycje Polski z wyeksponowaniem polskiej gościnności i polskich przywar, wad i zalet.
– Wiedzieliśmy, że będą więźniowie a jedną z przesłanek sztuki będzie pokazanie skali problemu dotyczącego pijaństwa. Nie spodziewałem się jednak, że ktoś może to tak świetnie pokazać – ocenił Kamil Rogowski.

Uczniowie po przedstawieniu nietypowych aktorów nagrodzili owacją na stojąco.
– Sztuka zasługuje na powszechne uznanie i to zarówno za grę aktorską, jak i za sama odwagę – powiedziała nam po przedstawieniu maturzystka Karolina Leszek.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pożegnali Słońce

Wędrówka Szlakiem Siedmiu Wzgórz

Remont ulicy Drzymały – jaka decyzja?

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~Michael Scofield 24-02-2007 18:19
No no sie ''Swiezaki'' przypucowali na lipo :) a czy w przedstawieniu bral udzial moze skazany Rafal Wilk? Ostatnio pieknie zaprezentowal sie w ''Jasełkach spod Celi'' pozdro dla ...pensjonariuszy senatorium Śledczego..szcegolnie dla Pawilonu nr3 i chlopakow z Haremu!!!
~hehe 25-02-2007 16:45
A od kiedy KArolina Leszek to maturzystka??<lol> ooo pierwsza fota i mama^^" Brawo dla naszego ksiedza..hehe Miszczu xD
~edek 26-02-2007 8:05
Do Michael Scotfield, gdybyś tam siedział jak ja ostatnio to byś wiedział, że nie ma pawilonu nr 3, a harem to masz chyba u siebie pod łóżkiem.
~do edek 26-02-2007 10:41
uuuu to prawdziwy kryminal z ciebie...elita wiezienna....
~aga 26-02-2007 11:41
Super,że są takie rzeczy...Jest to bardzo interesujące.Myslę,że to jest jakaś forma resocjalizaji dla nich...A młodzież może inaczej popatrzy na sooje życie-zanim coś zrobią,będą mieli obraz więźniów,ktorzy starają się w jakiś sposób naprawić to,co zrobili wcześniej(nawet występując w takich sztukach)i w sumie po to,żeby choć na chwilke wyrwać sie z tych strasznych murów...Brawo dla księdza Artura!!!!
~karolcia 26-02-2007 21:57
no wlasnie jaka ze mnie maturzystka hehe ale pominmy ten fakt =] Ci ludzie zasługuja na druga szanse...co z tego ,ze sa tam, ale pokutuja za swoje winy chca swoje zycie zmienic na lepsze. Fatkt nie mozna sie nad nimi litowac ale tez nie mozna ich odrzucac... Brawo dla nich za odwage i za checi tak trzymac :)
~HaQ 28-02-2007 18:46
Gratuluje. I cieszę się, że się występ podobał:) A Jelonkę zapraszamy zawsze na wszystkie występy i konkursy organizowane przez ZSET. Szkoda, że na konkursie hotelarskim nikogo nie było.
~agnieszka 3-03-2007 14:55
chciała bym sie umowic z tym bardzo dobrze zbudowanym chlopakiem o imieniu pawel .niezaleznie ze przebywa w takim miejscu ktorym sie znalazl .bardzo mi zalezy zeby sie z nim spotkac.....

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Mają w nosie pieszych

Wypadek przy baniakach  

Niebezpieczne wyzwania

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Jest nowy skwerek

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
385
Tak
62%
Nie
35%
Nie wiem
3%