MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Szczytna akcja w szkole

Wiadomości: Jelenia Góra
Poniedziałek, 2 grudnia 2019, 14:13
Aktualizacja: Wtorek, 3 grudnia 2019, 15:06
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
W Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych im. J. Śniadeckiego odbyła się akcja pod hasłem "Komórkomania", której celem było przeprowadzenie rejestracji chętnych (pełnoletnich) uczniów i ich rodziców, nauczycieli oraz wszystkich innych chętnych spoza szkoły, jako potencjalnych dawców szpiku kostnego.
Z Fundacją DKMS współpracujemy od 5 lat, a od 10 lat prowadzimy wolontariat w szkole - powiedziała Bożena Fijałkowska, szkolna pedagog i koordynatorka wolontariatu w ZSOiT. - Dwa lata temu w naszej szkole zarejestrowały się 52 osoby, dlatego uzyskaliśmy tytuł "Szkoły z życiem", bowiem najwięcej osób w dolnośląskich szkołach zarejestrowało się właśnie u nas - wspominała B. Fijałkowska.

To właśnie dzięki takiej akcji, jeden z absolwentów ZSOiT został dawcą szpiku, a więc uratował życie drugiemu człowiekowi. Jak podkreślają organizatorzy, warto przełamywać mity na temat tego typu inicjatyw.

Prowadzę specjalne lekcje, aby przygotować uczniów do tego. Przełamuję mity, aby mogli stać się potencjalnymi dawcami. Proces rejestracji jest bardzo prosty - trzema patyczkami trzeba zebrać wymaz śliny spod policzka - opowiadała szkolna pedagog.

W rejestracji potencjalnych dawców pomagali uczniowie ZSOiT, którzy deklarują, że gdy tylko będą mogli - z pewnością dołączą do bazy DKMS.

Na pewno jak ukończę 18 lat to się zarejestruję. Szansa, że się znajdzie genetycznego bliźniaka jest mała, więc każda osoba zarejestrowana jest ważna - powiedziała Nina Żytkiewicz, uczennica klasy pierwszej.
Uczniowie mają świadomość, że w Polsce co godzinę jedna osoba dowiaduje się, że ma białaczkę. Nie każda białaczka wymaga przeszczepu komórek, ale dzięki temu zwiększamy szansę na uratowanie życia - dodała Bożena Fijałkowska.

Twoja reakcja na artykuł?

13
100%
Cieszy
0
0%
Hahaha
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Komputery dla szkół

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Komentarze (4) Dodaj komentarz

komentarz usunięty
~ 7-12-2019 20:11
odpowiedź na usunięty komentarz
Polacy nie gesi swoj jezyk maja.
~Uczeń 3-12-2019 11:53
Ehhh Pani fijałkowska... mimo tylu lat nadal się dobrze trzyma. Pamietam ze jak chodziłem do tej szkoły to często o niej myślałem... ehhh ile to wieczorów na pamięciówce polecialem z panią pedagog w roli głównej.
~Iks 4-12-2019 13:28
do: ~Uczeń (11:53)
Lubisz suche staruszki?
~ 4-12-2019 0:10
Jak chcecie oddać krew albo szpik, to się idzie do polskiego szpitala, a nie wspiera niemieckie fundacje, takie jak DKMS, które w pierwszej kolejności zaspokajają potrzeby Niemców, kosztem polskiej krwi, szpiku i innych drogocennych zasobów. Czy ten naród musi całe życie żerować na Polakach i robić sobie z nas zaplecze siły roboczej, surowców, rynek zbytu, a teraz jeszcze darmowe źródło ludzkich organów, krwi i szpiku? Niech biorą od uchodźców, których zwieźli do Europy na własne życzenie.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Odkrycia w kościele

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Pora inwestycji

Porządki przy cmentarzu

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
2
Tak
50%
Nie
50%
Nie wiem
0%