MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 8 sierpnia
im. Cypriana, Dominika

Szczyt dla ludzi gór

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 10 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 10 sierpnia 2006, 9:09
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Fot. Archiwum
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przewodnicy górscy oraz strażnicy graniczni spotkają się w czwartek na Śnieżce – doniosło Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Na pomysł spotkania, w dniu świętego Wawrzyńca, patrona ludzi gór, wpadł 25 lat temu Jerzy Pokój, ówczesny naczelnik karkonoskiej grupy GOPR. – Pamiętam, że w latach 1982/83 na Śnieżce było więcej pracowników służb bezpieczeństwa niż przewodników. Wszyscy księża byli dokładnie kontrolowani, ale my byliśmy ponad podziałami politycznymi – powiedział gazecie Jerzy Pokój.

Dziennik pisze o codziennej pracy ratowników. O ich interwencjach podczas tragicznych w skutkach zejściach lawin, a także o niefrasobliwości turystów.
Podczas jednej z zimowych interwencji ratownicy pomagali dziewczynie, która na szlaku straciła przytomność. Okazało się, że nastolatka była kompletnie pijana.

Ratownicy mają też bardziej humorystyczne wspomnienia. Maciej Abramowicz, naczelnik karkonoskich ratowników opowiada, jak w gęstej w okolicach Szrenicy usłyszał przeraźliwe krzyki turysty i wołanie o pomoc.
– Kiedy zbliżyłem się do dźwięków, zobaczyłem mężczyznę, który chodził wokół skał i próbował dostać się do… środka. Był przekonany, że jest pod schroniskiem, które pomylił ze skałami z powodu mgły – podaje gazeta.

W dniu św. Wawrzyńca na Śnieżce, w kaplicy pod wezwaniem patrona gór, zostanie odprawiona msza, którą celebrować będą biskupi: ordynariusz legnicki Stefan Cichy i bp senior Tadeusz Rybak. Spodziewany jest udział nie tylko ludzi gór z polskiej strony, lecz także Czechów. W ubiegłym roku zupełnie prywatnie na Śnieżce pojawił się prezydent Republiki Czeskiej Wacław Klaus.

Poświęcone zostaną także tablice upamiętniające ludzi gór, którzy odeszli. Zostaną one umocowane na symbolicznym cmentarzyku w Kotle Łomniczki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Ławki do remontu

Będzie jaśniej przy ulicy Hofmana

Poprawią bazę sportową i rekreacyjną przy SP 10

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~nizinny 10-08-2006 14:28
i znowu tam nie mogę być bo w robocie siedzę :( Wszystkiego najlepszego dla ludzi gór a przede wszystkim bezpiecznej pracy!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dla komfortu pasażerów

Bezpieczniej nad Kaczawą

W planach łącznik Harrachov–Jakuszyce

Dachowanie w Radomierzu

Czytelniczka: drogo i brudno

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
10
Tak
40%
Nie
50%
Nie wiem
10%