MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 30 maja
im. Jana, Karola

Szczyt dla ludzi gór

Wiadomości: Kotlina Jeleniogórska
Czwartek, 10 sierpnia 2006, 0:00
Aktualizacja: Czwartek, 10 sierpnia 2006, 9:09
Autor: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
Fot. Archiwum
Ratownicy Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, przewodnicy górscy oraz strażnicy graniczni spotkają się w czwartek na Śnieżce – doniosło Słowo Polskie Gazeta Wrocławska.

Na pomysł spotkania, w dniu świętego Wawrzyńca, patrona ludzi gór, wpadł 25 lat temu Jerzy Pokój, ówczesny naczelnik karkonoskiej grupy GOPR. – Pamiętam, że w latach 1982/83 na Śnieżce było więcej pracowników służb bezpieczeństwa niż przewodników. Wszyscy księża byli dokładnie kontrolowani, ale my byliśmy ponad podziałami politycznymi – powiedział gazecie Jerzy Pokój.

Dziennik pisze o codziennej pracy ratowników. O ich interwencjach podczas tragicznych w skutkach zejściach lawin, a także o niefrasobliwości turystów.
Podczas jednej z zimowych interwencji ratownicy pomagali dziewczynie, która na szlaku straciła przytomność. Okazało się, że nastolatka była kompletnie pijana.

Ratownicy mają też bardziej humorystyczne wspomnienia. Maciej Abramowicz, naczelnik karkonoskich ratowników opowiada, jak w gęstej w okolicach Szrenicy usłyszał przeraźliwe krzyki turysty i wołanie o pomoc.
– Kiedy zbliżyłem się do dźwięków, zobaczyłem mężczyznę, który chodził wokół skał i próbował dostać się do… środka. Był przekonany, że jest pod schroniskiem, które pomylił ze skałami z powodu mgły – podaje gazeta.

W dniu św. Wawrzyńca na Śnieżce, w kaplicy pod wezwaniem patrona gór, zostanie odprawiona msza, którą celebrować będą biskupi: ordynariusz legnicki Stefan Cichy i bp senior Tadeusz Rybak. Spodziewany jest udział nie tylko ludzi gór z polskiej strony, lecz także Czechów. W ubiegłym roku zupełnie prywatnie na Śnieżce pojawił się prezydent Republiki Czeskiej Wacław Klaus.

Poświęcone zostaną także tablice upamiętniające ludzi gór, którzy odeszli. Zostaną one umocowane na symbolicznym cmentarzyku w Kotle Łomniczki.

Ogłoszenia

Czytaj również

Karkonosze – tak blisko, tak bezpiecznie

Radny Mariusz Gierus pokieruje pogotowiem

Koczowisko posprzątane

Komentarze (1) Dodaj komentarz

~nizinny 10-08-2006 14:28
i znowu tam nie mogę być bo w robocie siedzę :( Wszystkiego najlepszego dla ludzi gór a przede wszystkim bezpiecznej pracy!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Pokój przyjęć przy Ptasiej

Kto niszczy tężnię?

Urząd Marszałkowski przejmuje linię kolejową do Świeradowa Zdroju

Ruszy karuzela stanowisk?

Aktorska przygoda czeka

Sonda

Otwarcie szkół dla najmłodszych uczniów nie oznacza normalnej nauki, tylko zajęcia opiekuńczo-wychowawcze. Czy to ma sens?

Oddanych
głosów
836
Tak
27%
Nie
68%
Nie wiem
5%