MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 30 września
im. Hieronima, Zofii

Szczęście i sukces znalazł u stóp Karkonoszy

Wiadomości: Jelenia Góra
Wtorek, 11 listopada 2014, 10:08
Aktualizacja: Środa, 12 listopada 2014, 7:55
Autor: Jel
Jarosław Góral
Fot. Archiwum Aktora
Pierwszy raz pojawił się w Jagniątkowie dwadzieścia siedem lat temu. Stojąc i wdychając mroźne górskie powietrze poczuł, że to właśnie tu zbuduje dom i założy rodzinę. Wiedział, że aby osiągnąć sukces nie musi jak jego koledzy po fachu wyjechać do Warszawy... Mowa o Jarosławie Góralu – aktorze teatralnym i filmowym, związanym z teatrem im. C.K. Norwida w Jeleniej Górze.

Mijający rok był dla niego wyjątkowo udany. Zagrał u boku wielu świetnych aktorów w tym: Tomasza Kota, Agnieszki Dygant , Leszka Lichoty i Janusza Chabiora.

Rozmowa Jelonki.com z Jarosławem Góralem:

- Zagrałeś w czterech produkcjach fabularnych. Jakie to były role?

Zagrałem prywatnego detektywa w serialu „Pierwsza miłość”. Rola detektywa jest zawsze interesująca. Ma swoje ciemne i jasne strony… Następnie wystąpiłem u boku Agnieszki Dygant i Leszka Lichoty w „Prawie Agaty”. Wcieliłem się w specjalistę do spraw kolejnictwa. Język postaci był bardzo interesujący, stricte techniczny. Na planie filmowym panowała fantastyczna
„Życie jest piękne” to film dedykowany aktorowi Tadeuszowi Szymkowowi , który przegrał walkę z chorobą nowotworową. Główną rolę gra Tomasz Kot, wspaniały aktor Do tej pory jestem pod jego wrażeniem. Profesor, którego grałem jest anonimowym alkoholikiem. To bardzo wyważona i niezwykle interesująca postać.

- W tym roku wystąpiłeś nie tylko w produkcjach komercyjnych, ale także w filmie dyplomowym Emilii Śniegoskiej. Dlaczego?

Trzeba pomagać młodym ludziom, którzy mają pomysł na siebie i nie żądać nic w zamian. Emilia jest młodą reżyserką, która ma w życiu cel. To jest najważniejsze. A scenariusz wydał mi się niezwykle interesujący. Postać urzędnika, zimnokrwistego bydlaka bardzo mi się spodobała. Cieszę się że mogłem zagrać tego szubrawca.

- Dodajmy jeszcze, że dużym atutem filmu były zdjęcia, kręcone w Michałowicach w Teatrze Cinema.

Emilia była zaczarowana tym miejscem. Świat, który wykreowała w obrazie był po prostu niesamowity. Praca z nią była dużą przyjemnością.

- Jak współpracowało się z Agnieszką Dygant i Tomaszem Kotem?

Fantastycznie. Pełen profesjonalizm. Normalni ludzie , bardzo przyjaźni. Bez oznak gwiazdorstwa. Traktują cię jak równorzędnego partnera. Byłem zdziwiony, że tak dużo osób z branży pamięta jeszcze moją rolę z serialu sprzed dwudziestu siedmiu lat.

- Mowa tu oczywiście o „Balladzie o Januszku”. Dzięki niej zaistniałeś. Mogłeś wyjechać na przykład do Warszawy i tam rozwijać karierę. A postanowiłeś zostać w Karkonoszach, dlaczego?

To chyba los tak chciał. Poznałem mądrą i piękną kobietę, która została moją żoną. Zamieszkaliśmy w niesamowitym miejscu - Jagniątkowie. Tu zbudowaliśmy dom, zapuściliśmy korzenie.

- Kiedy poczułeś, że tu jest twoje miejsce na Ziemi?

Dwadzieścia siedem lat temu poszliśmy z żoną na spacer i zobaczyliśmy domek na kurzej łapce, który na początku nie spodobał mi się. Weszliśmy na podwórze, spojrzałem na góry, które tonęły w śniegu. Był koniec maja, gorąco, a z gór czuć było chłód. I wtedy poczułem, że to jest to. Jagniątków , Sobieszów to nieodgadnione miejsca. Ludzie, którzy tu żyją często nie zauważają tego piękna.

- Pięknie to opisałeś, ale każde nawet najwspanialsze miejsce ma jakąś rysę.

Potrzebna jest promocja przez duże P. Jagniątków i Sobieszów w połączeniu z Cieplicami do tego: Zachełmie, Podgórzyn , Przesieka robią na turystach wielkie wrażenie. Szkoda, że tak mało osób wie o tych miejscach.

- Co zrobić aby zmienić ten stan rzeczy? Jak przekonać ludzi żeby im się chciało?

Pozwolić ludziom działać, wspierać ich w projektach mentalnie i finansowo. Człowiek jest szczęśliwy kiedy pracuje. Kiedy może konsumować owoce swej pracy. Kiedy owoce są zgniłe to i człowiek gnije. A proces fermentacji odbija się wszystkim w jego otoczeniu.
Mieszkańcy Sobieszowa, Jagniątkowa i Cieplic powinni mieć możliwość zarabiania na turystyce. Wystarczy spojrzeć na stare widokówki z minionego wieku. To one były dzisiejszym Internetem .To była reklama ! Tysiące ludzi przyjeżdżało do tych miejscowości . A dzisiaj? Młode ptaki odlatują za granicę stare zostają i umierają w złotej klatce .

- Jesteś człowiekiem aktywnym. Masz dużo pomysłów, planów marzeń. Zdradź nam jakieś.

Chciałbym, żeby w Jagniątkowie powstał wyciąg narciarski dla dzieciaków. Trasy narciarstwa biegowego łączące Jagniątków z Sobieszowem i innymi miejscowościami. A latem będące wspaniałymi drogami rowerowymi. A Tu zatrzymał się czas, a powinien ruszyć z kopyta. Marzę, aby ludzie zaczęli się do siebie uśmiechać. Niby to mało, a jednak tak wiele.

- Potrzebujemy zmian?

Bardzo ich potrzebujemy, bo jeśli nie nastąpią to po prostu zarośniemy lasem. Mówi się o nas, że jesteśmy perłą Karkonoszy. I tylko od nas zależy, czy perła będzie lśnić czy zostanie zapomniana.

Ogłoszenia

Czytaj również

Pustostan po premierze

70 drzewek na jubileusz

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Komentarze (54) Dodaj komentarz

~Fanka 11-11-2014 13:22
Super człowiek, super aktor. Jego role komediowe w teatrze bawią do łez. Panie Jarku życzę sukcesów. Trzymam za Pana kciuki w wyborach.
~konserwator 11-11-2014 13:42
jestem za,ja i Iwonka odsłonić Jagniątków
~ 11-11-2014 15:04
Super aktor to bardzo dobrze - proszę grać w teatrze, filmie. Ale pchać się do polityki? Ciekawe czy chociaż zna Pan podstawy prawne funkcjonowania samorządu? Albo podstawy finansów? To tak jakby np. dobry weterynarz nagle piekarnię chciał prowadzić. Doświadczenia i wiedza nie te. Już historyk naszym miastem rządził. ;-)
~z Cieplic 11-11-2014 15:54
OJ, malkontenci. Trzeba się uczyć działać na wielu polach, a nie tylko na jednym- takie czasy. Znam Pana z domu, od Mamy- to jest genialny człowiek.Osobowość. Na pewno sobie poradzi. Życzymy powodzenia i trzymamy kciuki za Pana!!!
~agnieszkab 11-11-2014 16:27
Jarku piszesz pięknie o Jagniątkowie i wiem , mimo , że jesteśmy konkurentami (poniekąd) , że los mieszkańców Twojej okolicy bardzo leży Ci na sercu , a jako polityk masz szczere intencję , wierzę w Ciebie i życzę powodzenia .
~PatrykSM 11-11-2014 16:53
Jestem pod wrażeniem P. Jarosława Górala. Bardzo cenię jego aktorstwo i talent. Życzę panu powodzenia i spełnienia marzeń, które i mi leżą na sercu z racji zamieszkiwania w tej samej miejscowości. Cieszę się ogromnie, że mieszkam w miejscowości gdzie działają ludzie o tak wielkim sercu. pozdrawiam i przyłączam się do moich poprzedników życząc powodzenia
~Ewa 11-11-2014 17:34
"Pchać się do polityki" ? aktor? A dlaczego nie, uważam że wykonywany zawód nie ma znaczenia (jest to raczej predyspozycja psychiczna), w przypadku aktorstwa może tylko pomóc ( w końcu kto z nas na co dzień wciela się w inną osobowość, kto może tak dogłębnie poznać społeczeństwo i jego potrzeby jak nie aktor). Ja znając P. Jarka uważam że jego empatia, siła i wiedza, którą dzieli się od kilku lat działając społecznie jest najlepszym dowodem na to, że takiego człowieka chcę widzieć jako mojego reprezentanta w radzie. Znam ludzi, którzy zaczynali od pracy w sklepie, a teraz świetnie zarządzają fabryką, do tego potrzebna jest inteligencja i kreatywność a tej nie brakuje P. Jarkowi.
~kris1 11-11-2014 20:46
Ale lansik przed wyborami. Wymiotować się chce.
~do ewy 11-11-2014 20:54
No tak, kwalifikacje aktorskie przydadzą mu się gdy będzie robił "dobrą minę do złej gry". A tak ogólnie, taki artykuł przed wyborami to dno i wodorosty.
~Omnibusik 11-11-2014 21:06
Wreszcie jakaś cząstka prawdy.Lokalny celebryta?W tym "wywiadzie" brakuje tylko "tekst sponsorowany", za kasę czy kolesiostwo to już inna inszość. Aktor, bądź co bądź jeden z nielicznych w JG po studiach aktorskich, nie lalkarskich lub egzaminach eksternistycznych, który bazuje na jedynej zapomnianej "Balladzie o Januszku" (to nie "Dekalog" Kieśliowskiego, czym legitymuje się jego kolega ze studiów Mirek Baka) oraz występami gościnnymi w serialach, nie jest wielkim Artystą. Warto przypomnieć, że od 1997 do 2009 nie był czynnym aktorem. Po powrocie do Teatru Norwida grał, raz lepiej raz gorzej, miejscami stał się minoderyjny.Trudny charakter tego człowieka sprawił, że reżyserzy mieli go serdecznie dosyć. Upór, pycha zrobiły swoje. Teraz polityka? Ale po co się chwalić tymi nędznymi rólkami?
~Alina~ 11-11-2014 21:28
Fajnie, że ten pan zamieszkał u nas, ale aktorem jest zwyczajnie kiepskim. Byłam na paru sztukach w Norwidzie z udziałem pana Górala i ten pan poziomem swojego aktorstwa nie zachwycał. Podobnie zresztą jak większość obecnych aktorów w Norwidzie. Nic dziwnego, że poziom granych tam spektakli spada na łeb na szyję. I jeszcze to pchanie się do polityki... Ech, chyba całej załodze Norwida bliżej jest do polityków niż ludzi sztuki. I mamy tandetę, która wzbudza dużo niepotrzebnego szumu, a poziomem odrzuca.
~... 11-11-2014 21:49
Oj jakaś nerwowość, czyżby jacyś konkurenci? Jeśli, to ma być lansink, to lepsza taka forma, niż opluwanie swoich konkurentów na różnych forach lub zrywanie plakatów i banerów. Pretensja, że nie profesjonalista, czy ten wpis czasami nie pisał były radny! Czytający ten artykuł mogli zauważyć, że promował miejsce w którym mieszka, czyli Jagniątków.
~ 11-11-2014 22:07
Ten pan nie jest ani dobrym aktorem, ani politykiem. Próbuje robić z siebie lokalnego celebrytę, czyżby inne metody zarabiania zawiodły? Nie potrafisz nic - zostań celebrytą.
~Ja 11-11-2014 22:17
Mam nadzieję, że się dostaniesz i będziesz po nich skakał jak Januszek po mamusi, aż wysupłają pieniądze na nasz region. Masz chłopie mój GŁOS. JAROSŁAW JAROSŁAW JAROSŁAW JAROSŁAW JAROSŁAW JAROSŁAW
~do 21:06 11-11-2014 22:24
Po to mamy demokrację, aby każdy jeśli zechce możliwość startu w wyborach. W radzie miasta można było spotkać bezrobotnego, pana od napraw itd... Radny nie musi być związany z polityką, wielu miastach i miasteczkach w Polsce nie rządzą politycy. Mieszkałem kilka lat za granicą i tam świadomość jest inna, chętnie biorą udział wyborach i są dumni, że mogą głosować. My narzekamy, że nie ma na kogo, że wiecznie wybierani są ci sami, ale nie robimy nic by to zmienić. Nie dajmy złapać się na lep, pluszowe misie i długopisy. Słuchajmy co mają do powiedzenia kandydaci, co chcą zmienić. Wracając do artykułu, nie znam tego pana, ale przedstawił siebie, rodzinę, to co robi i co chce zmienić - szacun :)
~do 22:07 11-11-2014 22:37
A ja wole pana Górala, od podstarzałego miejscowego szeryfa, ten to ma gadkę i buja w obłokach. Nie było o nim słychać przez 4 lata, dziś nawet człowieka podwiezie. Mam nadzieję, że mieszkańcy Jagniątkowa ,Sobieszowa postawią na młodych. Czas już, by ten " beton" skruszyć.
~do Aliny 11-11-2014 22:42
21:28- To ty jednak kobietą jesteś!. A tak ujadasz...
~ 11-11-2014 23:57
Walcz Jarku o ten Jagniątków i Sobieszów, bo chyba Wszyscy inni się poddali... Trzymam kciuki:))
~do 23:57 12-11-2014 1:25
Wybory się zbliżają, wybierzmy więc właściwych ludzi, którzy zaczną dbać o dobro wspólne, po prostu ludzi odpowiedzialnych, Rada Miejska w tym składzie blokowała rozwój naszego miasta. Nigdy więcej takiego składu rady. Dość w radzie lanserów, nierobów, dziadków!
~do 22:42 12-11-2014 1:38
A ty jesteś etatowym trollem. Twoja płeć jest nieważna.
~Jurrek 12-11-2014 1:40
Pan Góral jest MARNYM aktorem. Teraz bierze się za politykę. Nieudacznicy lubią łapać 10 srok za ogon, szkoda że nic dobrze nie robią. To smutne, że teatr Norwida ma takich "aktorów".
~Franek 12-11-2014 9:15
Jednego aktora już mieliśmy z Jagniątkowa tylko grał na ludzkich uczuciach ,to podwoził starszych ludzi do lekarza,apteki wszystko robił przed wyborami bo potrzebował głosów schorowanych ludzi ,a po wyborach słuch o nim zaginą do bani z takimi aktorami będą tylko grać i działać dla siebie lub lobbować cwaniaków .Załatwić KOLEDZE DROGĘ DOJAZDOWĄ,OŚWIETLENIE DO PENSJONATU TAK SIĘ DZIAŁA. STARY AKTOR JUŻ JEST ZŁY TO TRZEBA NOWEGO ŚWITA CZEKA.Normalni ludzie dalej będą mieli z górki.Czas aktorów już miną .
~do Franek 12-11-2014 10:46
Pan Góral nie ukrywa, że jest aktorem i on gra w teatrze, filmie i jako aktor tam się spełnia ( raz lepiej, raz gorzej ) w życiu prywatnym i społecznym już nie musi grać. Dla tego drugiego pana być radnym, to jest teatr i tu jest różnica. Ponadto, jeśli temu człowiekowi przez tyle lat udaję się wchodzić do rady, to znaczy, że mieszkańcy są łasi na marnej jakości gadżety i wyssane z palca obietnice:(
~do Aliny 12-11-2014 12:14
01:38- Znowu nie śpisz po nocach!. Brakuje ci kogoś bliskiego...
~do 12:14 12-11-2014 16:24
A ty skończ kurs czytania ze zrozumieniem, gimbusku.
~ 12-11-2014 16:26
Aktor chce zostać radnym i politykiem. Uśmiałem się. A co pan Góral potrafi poza strojeniem min na ekranie telewizora i w teatrze? Ma jakieś konkretne osiągnięcia w zarządzaniu? Żenada! Głosujmy na profesjonalistów, a nie życiowych nieudaczników. Kiedyś mówiono, że bycie aktorem to jest zawód dla tych, co do niczego się nie nadają.
~jotek 12-11-2014 17:43
występowanie w teatrze im. C.K. Norwida jest najgorszą rekomendacją dla tego pana !
~Helena 12-11-2014 22:36
O Jarku mogę powiedzieć wiele dobrych, takich solidnie dobrych rzeczy, znam go od wielu lat, ale najbardziej mnie ujmuje jego człowieczeństwo. To w jaki sposób pochyla się nad problemami zwykłych ludzi. Jarku podziwiam Cię za energię , rozsądek i wiele innych zalet.
~KatarzynaS 12-11-2014 23:01
Proszę nie czytac tych zlosliwych komentarzy ... Jest Pan cudownym czlowiekiem ..zyczę powodzenia :-))
~do 9:15 12-11-2014 23:12
Jak łatwo mieszkańcy dają się omamić, kandydat wręczy kwiatek i już wszyscy się cieszą.To tak jak z tym Judaszem - sprzedadzą się za 30 srebrników :( Pana Górala jakoś nie widziałam , by chciał kogoś w takiej formie do siebie przekonać - ma mój głos:)
~traf 12-11-2014 23:38
Ten cały Góral, słaby aktorzyna, już nie jest aktorem Teatru Norwida. Całe szczęście! Został wyrzucony z pracy już drugi raz! A teraz truteń startuje do polityki... ŻENADA!!!
~do -traf 13-11-2014 0:16
Skoro Pan Góral jest aktorzyną to kim ty jesteś.Kolejną kukiełką tego teatru gdzie lalkarska ferajna i aktorzyny bez dyplomów raczą nas g.....m.Który z was ma takie osiągnięcia? Zawiść! to wasza siła.A ten pseudo dyrektor co ma na swoim koncie? Są jakieś osiągnięcia? nigdzie o tym nie można przeczytać.Nazywasz Górala trutniem - truteń zapładnia królową , a twój mózg co zapładnia.Zawiść!.Góral politykiem -módl się oby się nie dostał,bo zdezynfekuje ten pseudo teatrzyk.Panie Jarku cała moja rodzina pójdzie na pana głosować i cały Jagniątków i Sobieszów też Pan ma za sobą. Wiedzą kim Pan jest i co Pan chce zrobić. Wytrwałości z serca życzę.
~Sobiesz 34 13-11-2014 1:45
Przepraszam, czy z Sobieszowa startuje Janusz Wojtas? Nie widziałem bilbordów, a do drzwi, puka tylko radny - bezradny z Jagniątkowa.
~KatarzynaS 13-11-2014 7:37
Proszę nie czytac tych zlosliwych komentarzy ... Jest Pan cudownym czlowiekiem ..zyczę powodzenia :-))
~do 16:24 13-11-2014 12:42
,,gimbusku'' Jak ładnie piszesz do mnie Alinko...
~do sobiesz 34 13-11-2014 14:25
Masz na myśli Józefa Gajewskiego , który roznosi długopisy?
~ubs 13-11-2014 15:20
Czy normalny, zdrowy na umyśle Polak zagłosuje na esesmana z Jagniątkowa? Mamy nadzieję, że nie! A Sobieszowa proszę do tego nie mieszać! Mieszkaniec Sobieszowa z rodziną.
~do 12:42 13-11-2014 16:48
"Dialog", psychiatra już chyba przejmuje po świętach. Weź się tam wybierz i nie truj.
~jagniątków 13-11-2014 16:50
Te pozytywne komentarze chyba pisze sobie sam pan Góral i jego rodzina. Byłem na paru przedstawieniach z udziałem tego pana w Norwidzie i niestety poziom jego aktorstwa jest żenujący. Politykiem jest nie lepszym. Żaden z niego działacz społeczny. W Jagniątkowie wszyscy się z niego śmieją, próbuje dostać się do polityki na grzbietach innych, samemu nie robiąc zupełnie nic dla dobra lokalnej społeczności!
~do Sobiesz 34 14-11-2014 1:29
Wojtas bierze udział. Były plakaty, widocznie je ktoś po zrywał. On jest w porządny facet i nie musi przekupywać kwiatkiem i zabawką.
~ddrres 14-11-2014 9:08
Takie szczęście aż rzygać się chce...
~panda 14-11-2014 14:14
Jestem pod wrażeniem pana innego wywiadu na onet.pl ,, jak z anioła stać się diabłem,, Kilkaset komentarzy z calej Polski - zero ujadania. Tutaj jak zwykle - nagonka. Do/jagniątków z 16:50/ - proszę o powściągliwość w wypowiadaniu się w imieniu wszystkich mieszkańców Jagniątkowa.
~do wyżej 14-11-2014 17:10
To już teraz ,,panda'' a nie ,,Alinka''?. Ale kamuflaż, ciężko się jest połapać w tych twoich wszystkich nickach...
~Koala 14-11-2014 18:38
Też znam ten wywiad z Onet.pl i najbardziej podoba mi się pytanie o teatr i odpowiedź pana Górala. Lansik z serialem jak miał chłopak lat 23, a teraz po 50-ce z dorobkiem co najwyżej mizernym i do tego polityka? Bez komentarza.
~Do 17:10 15-11-2014 21:54
Wszystko w porządku z główką? chyba nie...
~do wyżej 15-11-2014 22:57
U mnie tak, a u ciebie?.
~kalosz 16-11-2014 1:17
Myśl, myśl i dojdź do dobrych wniosków.
~do wyżej 16-11-2014 21:56
Myślę o tobie Alinko...
~loszka 16-11-2014 23:12
Z myśleniem to akurat kiepsko u ciebie.
~do wyżej 17-11-2014 17:34
Skąd w tobie tyle nienawiści...
~Miłosz kalosz 17-11-2014 19:12
Popłacz z tego powodu.
~do wyżej 17-11-2014 22:33
Szczerze, znudziło mi się już czytanie w kółko tego samego...
~M jak Miłosz 18-11-2014 1:21
To napisz w końcu coś innego.
~trd 18-11-2014 15:26
PO wyborach,... i znowu się nie udało! Hi,hi..! Góralu czy ci nie żal, odchodzić ze stron ojczystych?!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Na jubileusz "Polany"

Groźne zderzenie przy zjeździe do Piechowic

Powrót Poranków Rodzinnych w "Muflonie"

Powrót męża mojej żony

Policjanci będą szkolić księży z Dolnego Śląska

Sonda

W Jeleniej Górze pojawiły się miejskie hulajnogi. Czy to przydatny środek lokomocji po mieście?

Oddanych
głosów
293
Tak
42%
Nie
48%
Nie wiem
11%