MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szczególna wystawa

Wiadomości: Piechowice
Sobota, 2 listopada 2019, 8:13
Aktualizacja: Poniedziałek, 4 listopada 2019, 7:19
Autor: WAC
Fot. POK Piechowice
Szczególną wystawę można oglądać do 2 grudnia w Galerii Wystawowej Piechowickiego Ośrodka Kultury. Składają się na nią prace wykonane przez jeńców internowanych podczas II wojny światowej w niemieckich obozach dla żołnierzy szeregowych oraz kadry oficerskiej i podoficerskiej.

Obrazy, które trafiły do Piechowic pochodzą ze zbiorów Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach. Na wystawie można oglądać 39 prac, głównie akwareli.

Jako pierwsi wystawę spośród piechowiczan mogli zobaczyć uczniowie tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 1, dla których zorganizowano nietypową lekcję historii. Pracownik muzeum jeńców Sebastian Mikulec zapoznał uczestników z historią obozu w Łambinowicach i działalnością CMJW uzupełniając wypowiedź filmem na temat jeniectwa, warunków panujących w obozach jenieckich, ekstremalnych zachowań osadzonych oraz stalagów i oflagów. Dalej były pytania tematyczne do uczniów, w odpowiedzi na które piechowicka młodzież wykazała się dużą aktywnością i znajomością tematu.

Dziękując dyrektorowi i pracownikom CMJW w Łambinowicach za wypożyczenie wystawy oraz ciekawe lekcje historii (następna odbędzie się 2 grudnia dla uczniów SP nr 2) chcemy także podziękować nauczycielom i uczniom SP nr 1 w Piechowicach za szacunek do przeszłości, dojrzałość i doskonałą współpracę – mówią pracownicy POK - u. - Wszystkich mieszkańców natomiast zapraszamy do obejrzenia wystawy w Galerii Wystawowej POK, podczas oglądania której każdy znajdzie odpowiedź na pytania: jakie obrazy były miejscem „ucieczki” jeńców od tragicznej rzeczywistości? Za czym tęsknili i co nosili w swych sercach zaszczuci, osadzeni w obozach jenieckich. I przede wszystkim - na jaką twórczość pozwalali jeńcom oprawcy.

Twoja reakcja na artykuł?

1
100%
Cieszy
0
0%
Dziwi
0
0%
Nudzi
0
0%
Smuci
0
0%
Złości
0
0%
Przeraża

Ogłoszenia

Czytaj również

Remont tarasu Karczmy Sądowej

Wypadek przy baniakach  

Studium na początek

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Dorsz 2-11-2019 9:03
Czy "jeniec" ma narodowość ?
~jg 2-11-2019 13:35
Patologia!!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Marcin Wyrostek patriotycznie

Przetarg anulowany  

Udany Piknik Strzelecki

Świętują Niepodległość

Radni KO przeciw kupcom?

Sonda

Wypalenie zawodowe należy uznać za chorobę?

Oddanych
głosów
822
Tak
64%
Nie
29%
Nie wiem
7%