MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Poniedziałek, 21 września
im. Jonasza, Mateusza

Szatański purpurat i wielka rola Gogolewskiego

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Poniedziałek, 27 września 2010, 7:58
Aktualizacja: Sobota, 2 października 2010, 17:08
Autor: Agrafka
Fot. ARCHIWUM SCENA PREZENTACJE
Drugi dzień jubileuszowych 40. Jeleniogórskich Spotkań Teatralnych to spotkanie z francuskim „diabłem w purpurze” czyli kardynałem Julesem Mazarin’em, wielką sceniczną kreacją Ignacego Gogolewskiego. Warszawski spektakl Teatru "Scena Prezentacje" ukazuje ostatnie lata życia kardynała Mazarina.

Antoine Rault, absolwent paryskiego Instytutu Nauk Politycznych, francuski pisarz i dramaturg średniego pokolenia, nie jest u nas bardzo znany. Jego dramat „Diabeł w purpurze” (Le Diable rouge – dosłownie: czerwony diabeł) ujrzał światło dzienne zaledwie dwa lata temu (dokładnie we wrześniu) na deskach Théâtre Montparnasse, gdzie odniósł wielki sukces teatralny w sezonie 2008/09. Po roku odbyła się prapremiera w Polsce. Przekład na język polski sporządziła Beata Geppert, która współpracuje z Teatrem "Scena Prezentacje" w Warszawie. Reżyserii podjął się dyrektor tego teatru - Romuald Szejd. Kostiumy z epoki XVII-wiecznej Francji zaprojektowała Zofia de Ines.

Tytułowym bohaterem tej komedii politycznej okazuje się być urodzony we Włoszech Jules Mazarin, francuski kardynał, a od 1642 pierwszy minister Francji. Podobnie jak poprzednik – dobrze wszystkim znany z powieści Aleksandra Dumasa „Trzej muszkieterowie” – kardynał de Richelieu, Mazarin to także czarny charakter.

Kardynał Mazarin sprawuje władzę w czasie regencji Anny Austriaczki (świetna Maria Ciunelis) i małoletności jej syna – króla Ludwika XIV (dobry debiut Bartosza Miłosza Martyny), którego ministrem finansów jest Jean-Baptiste Colbert (Marek Włodarczyk), francuski polityk i zwolennik monarchii absolutystycznej, dążący do centralizacji państwa.

Mazarin jako pierwszy minister za rządów będąc już śmiertelnie chory, kończy edukację młodego Ludwika XIV, który zakochuje się w Marie Mancini (Matylda Damięcka zdumiewa dojrzałością gry), siostrzenicy Mazarina. Przeciwny temu związkowi Mazarin, wykorzystuje swe perfekcyjne zabiegi dyplomatyczne. Negocjując preliminaria pokojowe pomiędzy Francją a Hiszpanią, dąży do małżeństwa między Ludwikiem XIV z Marią Teresą, hiszpańską infantką.

„Diabeł w purpurze” to przede wszystkim wielka przekonywująca rola Ignacego Gogolewskiego. Określany mianem jednego z ostatnich mistrzów starej szkoły aktorskiej artysta zawłaszcza uwagę i sympatię publiczności. Jawi się tu jako niezwykle niebezpieczny drapieżny polityk, ale i subtelny dyplomata, który – mimo choroby – wciąż jest aktywny w służbie dla Francji. Wyraźnie widać, że Gogolewski dba o frazę muzyczną tekstu, uwzględnia rytm prozy i jest niedościgniony we właściwym operowaniu głosem.

Ogłoszenia

Czytaj również

Burza po interwencji w autobusie miejskim

Spotkania z tradycją

"Skarb" Solidarności ukryty w Komarnie zostanie wydobyty

Komentarze (2) Dodaj komentarz

~Daga 27-09-2010 9:37
piękny spektakl,mądre i aktualne słowa,mistrzowska gra Ignacego Gogolewskiego i udane debiuty adeptów sztuki aktorskiej- takie klasyczne spektakle też mogą zachwycić i skłonić do przemyśleń
~Jelka 27-09-2010 10:42
fantastyczna sztuka, godna polecenia naszym politykom!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Koniec lata z ZOKiRem

Doczekają się ronda

W Teatrze Animacji prapremiera “Cienia bestii”

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
733
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%