MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szare Kowary nabierają blasku

Wiadomości: KOWARY
Czwartek, 6 października 2011, 8:14
Aktualizacja: 8:20
Autor: Agrafka
Fot. RED
Będzie grająca fontanna, nowe nawierzchnie i kładki oraz odrestaurowana starówka. W mieście nad Jedlicą trwają prace rewitalizacyjne związane z trzema projektami, dzięki którym miasto wypięknieje i przyciągnie turystów. Zyskają też mieszkańcy.

Zakończenie rewitalizacji przestrzeni publicznej w Centrum Kowar oraz utworzenie Centrum Integracji i Tradycji Miasta planowane jest na 15 grudnia 2011 r. W ramach tych zadań odnawia się starówkę, położona jest już kostka brukowa do ul. Leśnej, wykonane zostały dwie kładki nad rzeką wraz z oświetleniem, rozbudowana została kanalizacja deszczowa, wykonano również bulwar wzdłuż rzeki Jedlicy. W rejonie skrzyżowania z ul. Górniczą wybudowana zostanie grająca fontanna.

– Wycięty już został ok. 130-letni buk, który był pomnikiem przyrody i rósł przed Urzędem Miasta w Kowarach. Niestety dopadła go mszyca i kilkuletnie leczenie nie przyniosło rezultatów. Na 500-lecie naszego miasta, czyli w 2013 r. planujemy zasadzić w tym samym miejscu nowe, symboliczne drzewo, ale jeszcze nie jesteśmy pewni co do gatunku – mówi Mirosław Górecki, burmistrz Kowar.

– Korzenie po starym buku będą jeszcze frezowane do 20 cm i zastosowana zostanie substancja, która przyśpieszy proces gnicia reszty korzeni. Mamy już za to posadzonych kilkaset nowych sadzonek w Centrum Kowar, a skradziono do tej pory tylko jedną – powiedział. W Kowarach zasadzonych będzie ponad 3 tys. sadzonek m.in.: krzewy - trzmieliny, rumianki japońskie, drzewa - wierzba, cis pospolity.

Jakie inne zmiany niesie za sobą projekt? W XVII-wiecznym, odnowionym budynku ratusza przy ul. 1 Maja, powstaje Centrum Integracji i Tradycji Miasta tworzone w celu aktywizacji bezrobotnych, integracji i aktywizacji osób niepełnosprawnych oraz zagrożonych wykluczeniem, wsparcia rodzin z problemami i rodzin patologicznych, dzieci z rodzin ubogich i niewydolnych wychowawczo, a także organizacji ofert edukacyjno-kulturalnej dla dzieci.
Będzie tu urządzony Dom Tradycji Miasta Kowary, gdzie historyczne pamiątki dotyczące miasta będą mogły być prezentowane, zarówno mieszkańcom, jak i turystom.

Na pierwszym piętrze zostaną usytuowane sale zajęć i sale terapii zajęciowej (bezpłatne warsztaty, spotkania integracyjne) w ramach Centrum Integracji Społecznej. Na drugim piętrze będą pomieszczenia i sale wystaw organizacji pozarządowych. Komunikację pionową zapewni dobudowana klatka schodowa, wyposażona w dźwig osobowy, który będzie przystosowany do przewozu osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach inwalidzkich.

Trzecie zadanie zakłada utworzenie Centrum Wczesnej Profilaktyki Zdrowotnej, czyli nowoczesnego i profesjonalnego centrum zajmującego się profilaktyką i terapią wad rozwojowych i dysfunkcji dla dzieci ze szkół podstawowych nr 1 i nr 3 w Kowarach. Centrum pozwoli na wczesne wykrywanie oraz likwidację wad rozwoju psychicznego dziecka, wad wymowy, czy mikrodeficytów powodujących problemy w nauce.

Ogłoszenia

Czytaj również

Suplementacja witaminą D

Będzie referendum w Jeleniej Górze?

Mazolewski show!

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~romek 6-10-2011 10:20
czyżby aż taki spadek przestępczości ? tylko jedna skradziona sadzonka na kilkaset sztuk ? naprawde jest się czym pochwalić
~ 6-10-2011 14:07
Kowary pięknieją,żeby jeszcze była praca...ech
~PL 6-10-2011 18:39
Kowary pięknieją ale przy urzędzie miasta , a do okoła coraz większa nędza ,
~sqandal 6-10-2011 19:10
Kowary mogą być pięknym małym miasteczkiem i to przy niezbyt dużych nakładach. Trzymam kciuki za Was i działajcie nie patrząc kto rządzi czy Po czy PIS małre ojczyzny przedewszystkim. Społeczność ( czytaj mieszkańcy Kowar ) sami mogą podnieść te miasto z biedy i wierze ze Im to się uda. Na bok waśnie i nieporozumienia , macie swoje małe miasto i upiększajcie je , życze powodzenia
~... 6-10-2011 19:23
A ja się pytam po co to wszystko??? W kowarach brak pracy, perspektyw i inwestorów. ludzie z nich uciekają do Jeleniej, Wrocławia, a nawet Karpacza. Aż strach niekiedy tamtędy przejechać, a co dopiero się przejść. Radzę inwestować w miasta z przyszłością, a nie w wymierające Kowary.
~ 6-10-2011 22:22
Tam jest dobry Burmistrz. To jest gość! Z jajami! Kowary naprawdę pięknieją. Ja z Jeleniej, ale czasem tam bywam. Widzę, co się dzieje, jak zmieniają się chodniki, często coś się dzieje na ulicach, pod koniec lata piękna impreza z występami młodzieży śpiewającej na schodach ratusza - festiwal muzyki operowej, podobał się wszystkim Kowarzanom, dużo ludzi przyszło, postawiono krzesła dla całej publiczności, nie tylko dla vipów, jak to się dzieje w Jeleniej Górze na festivalu teatrów ulicznych, gdzie dziennikarze i vipy siedzą, a reszta się męczy na stojąco za plecami ochroniarzy, bo sceny nie ma, a zza pleców niczego nie widać.
~ 6-10-2011 22:28
do 19:23 - nie odzywaj się, jak nie wiesz co napisać. Dlatego takie miasta trzeba odnawiać, aby tutaj przybyli jacyś inwestorzy albo turyści. Jak oni będą, to i praca się znajdzie. Do zapyziałego miasteczka nikt nie przyjedzie, czy ma przez brak innowacji być wykluczone spośród miast kotliny jeleniogórskiej? Tam też żyją ludzie tacy sami jak ty, nie można odbierać im szansy bycia w pięknym otoczeniu.
~michał.1.1 7-10-2011 0:24
witam. piszę z dość odległego wrocławia, ale kowary są mi miejscem znanym z racji tego, że często bywam w karpaczu i nigdy nie rezygnuję z eksplorowania okolic. miasteczko okropnie zaniedbane, ludzie na ulicach smutni, często oglądający turystę jak przybysza z innej planety. mimo wszystko kibicuję, potencjał jest ogromny. zainwestować w markę - jakiś lokalny event, który miałby szansę przebić się do szerszej publiczności? od czegoś trzeba zacząć :)
~Pomurnik 12-10-2011 7:00
"Zakończenie rewitalizacji przestrzeni publicznej". A po ludzku napisać nie można???

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Seniorzy na scenie

Radny KO: Szyszko już, a kiedy reszta?

Trudny dojazd do SP 3

Stop marginalizacji średnich miast

Spór o edukację seksualną

Sonda

Dla piratów drogowych, jak w Estonii, zamiast mandatu godzinny postój. To dobry pomysł?

Oddanych
głosów
44
Tak
70%
Nie
25%
Nie wiem
5%