Sobota, 20 kwietnia
Imieniny: Agnieszki, Czesława
Czytających: 11561
Zalogowanych: 21
Niezalogowany
Rejestracja | Zaloguj

Jelenia Góra: Szara strefa oświaty w korkach

Piątek, 10 marca 2006, 0:00
Aktualizacja: Sobota, 11 marca 2006, 13:31
Autor: TEJO
Jelenia Góra: Szara strefa oświaty w korkach
Fot. Archiwum
Setki tysięcy złotych wydają rocznie rodzice jeleniogórskich uczniów na korepetycje dla swoich dzieci. Na prywatne lekcje chodzi co trzeci licealista. Często korzystają z nich gimnazjaliści a nawet uczniowie podstawówek. Nauczyciele zarabiają na nich niemal drugą pensję.

Pedagodzy o sprawie rozmawiają bardzo niechętnie. Boją się konsekwencji u przełożonych, którzy udzielanie korepetycji przez nauczycieli oceniają nagannie. – To niedopuszczalne, aby nauczyciel pracował w szkole, a po lekcjach, w domu douczał uczniów, zwłaszcza tych, których sam uczy w klasie – uważa Eugeniusz Sroka, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 11 w Jeleniej Górze.

Tajemnicą poliszynela jest fakt, że zwłaszcza w liceach nauczyciele sami sobie przekazują uczniów, którzy mają kłopoty w nauce, aby ich dokształcić. O korepetycje proszą rodzice. A że nauczycielowi nie wypada douczać młodzieży, którą naucza w godzinach zajęć szkolnych, poleca ucznia swojemu koledze. I łańcuszek się kręci.
– A często za takim poleceniem kryje się aluzja: jeśli nie pośle pani córki na dodatkowe lekcje, będzie kłopot z promocją – mówi pani Urszula, matka licealistki, która z matematyką radzi sobie średnio.

Pewnym rozwiązaniem są zajęcia dokształcające organizowane w szkołach po zakończeniu lekcji. Ale większego zainteresowania nie budzą. Nauczyciele po lekcjach w szkole zostają niechętnie i oczekują za to wynagrodzenia. Bardziej opłacalne jest przyjęcie ucznia w domu, na korepetycjach.
Zadowoleni są i jedni, i drudzy. – Zarabiam na rękę około dwóch tysięcy złotych miesięcznie. Po lekcjach mam kilka godzin korepetycji. Za godzinę dostaję od 30 złotych. Opłaca się – mówi proszący o niepodawanie nazwiska anglista z Jeleniej Góry.

Na korepetycjach dorabiają też emerytowani nauczyciele. Niektórzy mają po kilka godzin zajęć lekcyjnych w szkołach, bo młodzi niechętnie garną się do zawodu. Potem – korki. – Mam dużo wolnego czasu, to dlaczego nie poświęcić go, aby pomagać młodzieży? – pyta jedna z nauczycielek matematyki.

Prywatnymi klientami pedagogów są nie tylko uczniowie, którzy nie radzą sobie z przeładowanymi programami nauczania. – To często dziewczęta i chłopcy, którzy mają dobre i bardzo dobre oceny, ale chcą wiedzieć jeszcze więcej. Nie ukrywam, że tacy usiłują spełnić wygórowane ambicje własnych rodziców – zauważa wspomniany anglista.
Jego zdaniem, gdyby uczniowie bardziej uważali podczas lekcji i solidnie uczyli się w domu, zjawiska by nie było. Ale oficjalnie tego nie powie, bo dodatkowe lekcje to dla wielu nauczycieli dość pokaźne źródło dochodu.

Konkurencją dla zawodowych belfrów są studenci. Ale i ci coraz częściej sami szukają korepetytorów, bo chcą mieć jak najlepsze wyniki na uczelni.

Jak się dowiedzieliśmy z tygodnika "Polityka", najbardziej cenione są korki z języka polskiego. Cena za godzinę waha się od 20 do 50 złotych za godzinę. Drugim przedmiotem jest matematyka, a po niej – fizyka i chemia oraz języki obce: głównie angielski oraz niemiecki. Potwierdzają to jeleniogórscy uczniowie.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze (11)

Dodaj komentarz

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Sonda

Czy uważam że Poczta Polska:

Oddanych
głosów
170
wymaga dużej restrukturyzacji
62%
wymaga likwidacji
22%
jest dobrze jak jest
16%
 
Głos ulicy
Zagłosujemy na obecnego burmistrza
 
Miej świadomość
Czy warto dopłacać?
 
Rozmowy Jelonki
Dzieci wypoczywały w Brennej
 
112
Był poszukiwany aż trzema listami gończymi!
 
Polityka
Tusk popiera Łużniaka!
 
Aktualności
Łatają Karłowicza
 
Aktualności
Kładą asfalt na Wolności
Copyright © 2002-2024 Highlander's Group