MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Wtorek, 29 września
im. Michała, Rafała, Gabriela

Szanse i zagrożenia Centrum Usług Wspólnych

Wiadomości: Jelenia Góra
Środa, 26 października 2016, 7:25
Aktualizacja: Czwartek, 27 października 2016, 7:31
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Radni Rady Miejskiej Jeleniej Góry w obecności prezydenta i jego zastępców, a także pracowników Urzędu Miasta zapoznali się z wynikami audytu w jeleniogórskich szkołach, przedszkolach i żłobku, dokonanego przez spółkę Vulcan. Wśród propozycji zmian mówi się m.in. o powstaniu Centrum Usług Wspólnych, ale już na wstępie nie brakuje głosów sprzeciwu.

Jest to dość banalny pomysł. Każde najmniejsze przedszkole, największa szkoła ma własne służby finansowe. To w sumie są bardzo poważne koszty finansowe. W tej chwili wchodzą do szkół nowe zadania, np. odpisywanie VAT-u, który dotychczas nie występował w czystej formie, a każdy błąd przy odliczeniu VAT-u może skutkować finansową odpowiedzialnością – tłumaczył Marcin Zawiła, prezydent Jeleniej Góry, który proponuje wzorem innych miasta wspólną obsługę księgową, zaznaczając jednocześnie, że nie jest to taka struktura, jak niegdyś Miejski Zespół Ekonomiczno-Administracyjny Szkół.

Zarówno Anna Fościak z Solidarności, jak i Sylwia Gac-Sufleta z ZNP nie są zwolenniczkami tego rozwiązania. - Nas to bezpośrednio nie dotyczy, dlatego zdecydowałyśmy się zorganizować zebranie wszystkich pracowników księgowości i kadr – mówiła szefowa Sekcji Regionalnej Oświaty i Wychowania Solidarności. W tzw. międzyczasie zebrano 901 podpisów wśród nauczycieli i pracowników oświaty w obronie dotychczasowego rozwiązania. - Mamy zapewnienie od Naczelnika Wydziału Edukacji Pawła Domagały i wiceprezydenta Piotra Paczóskiego, że część pracowników będzie zatrudniona w CUW-ie, aczkolwiek prawdopodobnie będzie to 1/3 osób pracujących obecnie w księgowości – mówiła przewodnicząca Związku Nauczycielstwa Polskiego w Jeleniej Górze.

W Jeleniej Górze – w tym momencie, w takim tempie – to bardzo zły pomysł – ocenił pomysł powstania CUW-u Leszek Wrotniewski. - Taki projekt miałby szansę powodzenia, ale musiałby być przygotowany w dłuższym czasie. Największy problem według mnie to infrastruktura, czyli oprogramowanie, organizacja, miejsce – argumentował przewodniczący Rady Miejskiej.

Czy są inne miejsca w oświacie, gdzie można szukać oszczędności? - zapytaliśmy. - Pracownicy sugerowali nam taki przykład, że każda placówka zaopatruje własną szkołę w różnych hurtowniach – wystarczyłoby to skonsolidować i mieć zniżkę w danej hurtowni – odpowiedziała Anna Fościak. Z kolei Leszek Wrotniewski ocenił, że problemem oświaty nie jest szukanie oszczędności, a brak dochodów miasta. - Trzeba się najpierw zastanowić, gdzie te dochody miasta zwiększyć, żeby oświatę finansować. Takich problemów nie sygnalizują Legnica, Wałbrzych, Bolesławiec czy nawet gminy ościenne. Problem Jeleniej Góry, to nie jest problem oświaty, to problem braku dochodów – stwierdził L. Wrotniewski.

Ogłoszenia

Czytaj również

Komentarze po decyzji radnych ws. muzeów

Samochód poleasingowy – czy warto?

Więcej przystanków kolejowych na żądanie

Komentarze (29) Dodaj komentarz

~zaniepokojona zmianami 26-10-2016 7:50
Pan Prezydent sam sobie przeczy ,CUW niby ma spowodować oszczędności przy zwiększonych zadaniach związanych z VAT ,Przedszkola,Szkoły kupiły oprogramowania ,komputery przecież to kosztowało, teraz to idzie do śmietnika ,a hurtownie to za darmo będą oddawać towar aby tylko handlować z UM.Kto będzie zajmować się sprawami kadrowymi pracowników Administracji i Obsługi .I wiele pytań o których dziś się nie mówi ,a później nerwówka ile jeszcze zmian w Wydziale Oświaty .
~pz 26-10-2016 8:01
Diagnoza Stanu Obecnego--- Etat *koszt wynagrodzenia= nie równa się kosztom wynagrodzeń z wynagrodzeniami pochodnymi.??????????????
~zmiany 26-10-2016 8:55
Niech Pan Prezydent poszuka oszczędności w Ratuszu i UM ile osób tam jest zbędnych. A później niech wyrzuca 100 kobiet, które pracują od lat, są przeszkolone także z VAT bo miasto wywaliło już kupę kasy na szkolenia dla księgowych. Szkolenia trwają od pół roku. Nowy budynek, nowe komputery, oprogramowania, sprzęty biurowe, koszty utrzymania budynku itd...... To ma być oszczędność !!!!!! Panie Prezydencie na razie to VULCAN zebrał pieniądze na a...lizę która jest kłamliwa i nic nie wnosi. I to właśnie jest OSZCZĘDNOŚĆ................ Hahhaha
~leo 26-10-2016 9:38
Obronę ciepłych posadek od 7 do 15 czas zacząć.
~czytelnik11111 26-10-2016 9:43
Protesty na nic się zdadzą,decyzja już dawno została podjęta,tylko bardzo się dziwię że chcą wcisnąć społeczeństwu że pozwoli to w drożyć oszczędności.Niech pan Zawiła z ręką na sercu powie jakie koszty z tego tytułu poniosło miasto i jakie jeszcze będzie ponosić i ile tak naprawdę będzie trzeba zatrudnić osób do obsługi tańszej wersji,która w rzeczywistości okaże się jak zwykle droższa.Każdy wie że w wielu miastach ten system nie bardzo się sprawdza i następuje tak zwana decentralizacja czyli powrót do starego systemu.Na koniec mam jedno pytanie- jak czuje się grupa kilku osób , która wyrzuca na bruk setkę ludzi ? Bardzo żałuję że w ostatnich wyborach oddałem głos na pana Zawiłę nie zdawałem sobie sprawy ile złego zrobi dla naszego miasta .
~aa 26-10-2016 10:08
Ja pracuję w szkole i jestem za. To, co się dzieje w niektórych szkołach, to jest patologia. Dwie sekretarki; pani, na całym etacie, która obsługuje tylko ksero, do tego księgowa, kasjerka, kadrowa itd. I na dodatek, ratuje się im etaty za wszelką cenę, zwalniając w zamian osoby z obsługi... Ja nie mam dla tych osób za grosz szacunku.
~II sort 26-10-2016 10:34
Czy musi powstać NOWY jakiś twór, ze swoimi pracownikami, administracją, by załatwić to co można i powinno się zrobić środkami już istniejącymi? W prywatnych jednostkach wystarczy JEDNA osoba i to z powodzeniem! Nadmierny rozrost wszelkiej administracja w końcu doprowadzi do budżetowego kataklizmu...
~ 26-10-2016 10:50
oswiata i kultura to sa dziedziny wymagajace radykalnych zmian.Przerost zatrudnienia zbyt duza liczba obiektow ktore generuja koszty.
~IIIsort 26-10-2016 12:03
"aa" 100% racja . Jak będzie centralna księgowość to nie da się ukryć lewych etatów .Do tego pomysłu trzeba dodać muzea miejskie .
~ciepliczan 26-10-2016 12:22
skąd się wzięła firma VULCAN ( czy był przetarg?) jaką ma wiedzę o oświacie w Jeleniej Górze ? podczas półgodzinnej wizyty zrobiła audyt? Proponuję trochę rozsądku w decyzjach. Vulcan to przodująca firma w oprogramowaniu dla oświaty!
~piękny lolo 26-10-2016 12:41
Sekretary i księgowe dość ciągnięcia miejskiej kasy za zbędną robote i puszczanie bonków w stołki aż do emerytury .Oszczędności są potrzebne i jeszcze klechom nie płacić,oni i tak przyjdą do dzieci za darmo śliniąc się przy tym jak rasowy bokser
~Ciekawe 26-10-2016 13:08
czy Pan Wrotniewski już w PiS-ie, czy tylko pozostało uzgodnienie ilości rad nadzorczych. Tak chyba między 1 a 3, jak P.Kubicki i ... A z drugiej strony, to P. Wrotniewski, pobiera większą dietę Przewodniczącego RM i popiera mniejszość. Brak honoru.
~zmiany 26-10-2016 13:28
co to jest prezydent twierdzi że budżet na oświatę pochłania 80% całych kosztów miasta a doprowadzili do tego że placówki oświatowe obsługują trzy księgowe w szkole i księgowe w dwóch urzędach. W placówkach dodatkowo po dwie sekretarki , kierownik gospodarczy do 5 pracowników obsługi , no i dyrektor z trzema zastępcami masakra!
~czytelnik11111 26-10-2016 14:03
Do ~aa. Piszesz że nie masz za grosz szacunku dla osób , które stracą pracę ,to uważaj bo możesz stracić go do siebie możesz być następną osobą w kolejce.Po wypowiedzi wnioskuję że prawdopodobnie jesteś osobą dbającą o czystość w szkole .Mam dla Ciebie złą wiadomość firmy świadczące kompleksowo takie usługi już ostrzą sobie zęby na szkoły a tym samym na Twoje stanowisko.Ciekawe co wtedy powiesz???? A ja wiem -powiesz że to ostatnie świństwo. Proszę Cię nie oceniaj po pozorach ,to że ktoś siedzi na stołku nie oznacza że ciężko nie pracuje.
~ 26-10-2016 14:10
Panie Prezydencie w miescie nie ma bezrobocia zwolnieni pracownicy oswiaty, instytucji kultury znajda prace w strefie ekonomicznej w sklepach hotelach i wielu innych firmach, Panie Prezydencie odwagi.
~aa 26-10-2016 16:35
Do ~czytelnik. Jestem nauczycielem. I nie mam za grosz szacunku do dyrektorów, którzy ulegają presji znanych bogatych małżonków pracowników, którzy nic nie robią,a nagle wpadają w histerię, bo nie ma dla nich etatu. I dyrektorów ulega i zwalania kogoś z obsługi. To jest podłość. I tak, ja już też to przeżyłem, obcięto mi etat i jakoś nikt w mojej obronie nie stawał, nikt nie pisał protestów...
~jm 26-10-2016 17:35
Dlaczego wraca się do CUW ,dlaczego los placówek zależy od kaprysu pani głównej księgowej, czy Vulcan nie potrafił zrobić audytu ,aby było sprawiedliwie z etatami , za 5 lat stwierdzi się ,że obsługa księgowa i kadrowa jest tak rozbudowana ,że dzisiejsza ilość etatów to będzie pikuś , a oszczędności nie będzie. Pan Wrotniewski ma rację znowu coś robione na łapu capu.
~ad 26-10-2016 17:37
budżet Jeleniej Góry to już prawie 100% wydatki sztywne,także redukcje będą i już,przychodów nie będzie bo ludzie uciekają z tej upadłej kotliny,...sam juz płącę podatki w Gdańsku i życzę jak najgorzej tej zawiłej ekipie
~ 26-10-2016 19:41
Do~aa. Jako nauczyciel mogłeś iść na urlop zdrowotny i siedzieć w domu. Chyba, że już wykorzystałeś te dwa lata laby. Chodzi Ci o obsługę czy o rodzinę kogoś bogatego? Pracuję w szkole i nie widziałem żeby jakiś nauczyciel miał szacunek do osób z obsługi lub administracji. To najbardziej roszczeniowi ludzie na obecnym rynku pracy, odnoszący się do innych z wiecznym grymasem niezadowolenia na twarzy.
~ehh 26-10-2016 21:00
nie będzie żadnych cięć; posady w oświacie, kulturze, urzędzie miejskim i spółkach służą w władzy do kupowania sobie poparcia, więc siłą rzeczy instytucje będą się rozrastać a nie maleć. To że budżet tego już nie wytrzymuje to nikogo nie interesuje. Przecież Jelenia Góra praktycznie nie prowadzi już nawet żadnych większych inwestycji, budżet przejadają całkowicie wydatki bieżące. A niby jak miasto ma się rozwijać nie inwestując. Dlatego rozwój gospodarczy Jeleniej Góry wygląda tak jak wygląda, gdyby choć w połowie był taki jak opowiada pan prezydent, to zwiększone wpływy do budżetu z podatków od nowych firm i miejsc pracy bez problemu pokryły by koszty funkcjonowania miasta. A tak składamy tylko się na betonowanie władzy a miasto dogorywa, a jego upadek to ewenement na skalę Dolnego Śląska
~ 26-10-2016 21:24
Panie Panie Prezydencie,jak Pan widzi opiekę nad dziećmi w przedszkoli,3 latek posika się albo zrobi kupkę ,kto je przebierze ,umyje,jak nie będzie pomocy nauczyciela,jak rozlewie sie zupka na stole kto to posprząta jak nie będzie woźnej,a nauczyciel nie będzie mógł wyjsc do toalety bo nie może zostawić dzieci samym sobie ,Radzę Pani Skarbnik i władzom Miasta wejdzie na 8 godzin pracy w przedszkolu i obserwujcie jak praca wygląda praca ludzi obsługi
~miesz 26-10-2016 22:21
film o karkonoszach http://wroclaw.wyborcza.pl/wroclaw/1,35771,20876598,powstal-film-pokazujacy-piekno-karkonoszy-fantastyczne-ujecia.html
~IIIsort 27-10-2016 3:15
tu nie chodzi o przedszkolanki tu sie dyskutuje na temat przybudówek"zbędnch etatów.Mąż pani dyrektor jest zatrudniony jako konserwator ale nie ma czasu tego wyknywać bo jeździ na TAXI . Do przedszkola wpada na kawę i obiad.Tak to jest żelazny elektorat Zawiły ,dlatego wygrał .
~Jestem za 27-10-2016 5:52
Pozwalniac wszystkich uwikłanych poprzez nepotyzm,i zaczac od Prezydenta rodziny ;-)
~ 27-10-2016 6:28
Może przyłączyć częściowo Jelenią do Jeżowa Sudeckiego. Tam widać rozwój. W małym domku urzędnicy panują nad wszystkim. Resztę zapisać jako Zabobrze na prawach miejskich. Zlikwidować częściowo szkoły, wszystkie muzea i temu podobne twory. Dzieci dowozić do Mysłakowic do przedszkola. Ciekawe, gdzie będzie wtedy pracował jaśnie wielmożny sołtys Jeleniej wraz z małżonką. Może w księgowości w Vulcanie?
~do IIIsort 27-10-2016 7:25
Wiesz to na 100% .czy oczerniasz, bo np. nie lubisz dyrektorki?
~ 27-10-2016 17:59
Zlikwidować. Ksiegowości w szkołach służą dyrektorom do mataczenia. Pieniądze przelewane z różnych źródeł po kilka razy dla rodziny, tak by już nie było.
~dd 27-10-2016 22:24
Czytac prosze artykuł ze zrozumieniem to warto - bo potem lepiej hejtowac i obrażać
~Zadziwiona 19-04-2017 22:19
Czy ktokolwiek wie co to księgowość w oświacie pabs i um co tam jest do kombinowania sprawozdań finansowych tyle ze trudno to ogarnąć , zapotrzebowanie na tzw gotówkę bardzo dokładnie a...lizowanie co tu gdzie kombinować ...??....??? !!!!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zadbaj o swój zdrowy sen, wybierając materace Janpol oraz Hilding

Dwie dziewczyny pobiły i skopały, a następnie okradły piętnastolatkę  

Tak nie parkujemy

Porządki przy cmentarzu

Lodówka społeczna znowu jest dostępna

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
1004
Tak
25%
Nie
72%
Nie wiem
3%