MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 9 lipca
im. Sylwii, Weroniki

Szansa w cieniu cietrzewia

Wiadomości: KOWARY
Niedziela, 16 maja 2010, 8:36
Aktualizacja: 8:37
Autor: Ania
Fot. Ania
Stacja Sportów Zimowych i Paralotniarstwa w Kowarach to jedna z tych inwestycji, która ma sprawić, że miasto to zacznie tętnić życiem. Tak przynajmniej zapewniają burmistrz Kowar, Mirosław Górecki oraz główny inwestor, Józef Pilch.

Spotkanie na ten temat obyło się w miniony czwartek. Poprowadził je Andrzej Więckowski. Uczestnicy rozmowy próbowali odpowiedzieć na pytanie: „Kowarskie wyciągi narciarskie – marzenie czy rzeczywistość? O inwestycji mówi się od kilku lat, ale nie rozpoczęto jeszcze robót budowlanych. Mimo iż projekty są już wykonane i w zasadzie inwestycja mogłaby już powstawać. Małe są szanse, że prace z tym związane rozpoczną się w najbliższym czasie.

Na powstanie wyciągów narciarskich nie chcą się bowiem zgodzić ekolodzy. Do tej pory skutecznie opóźniali rozpoczęcie prac budowlanych. Uważają oni, że tak ogromna inwestycja w tej części Karkonoszy wpłynie negatywnie na środowisko. Mają tutaj na myśli kilkadziesiąt gatunków ptaków m.in. cietrzew oraz lasy łęgowe. Na wczorajszym spotkaniu żaden ekolog się jednak nie pojawił.

- W Kowarach mamy wielu bezrobotnych i to jest dla nas największy problem. Dzięki inwestycji powstałyby nowe miejsca pracy – mówi Mirosław Górecki, burmistrz Kowar – Poza tym cietrzewia, o którym tak zagorzale mówią ekolodzy, na Osiedlu Podgórze w zasadzie nikt nie widział – dodaje.

Temat cietrzewia poruszało wielu rozmówców, w tym Olga Danko, znany w regionie przewodnik. Ona również chciałaby, żeby w Kowarach wyciągi narciarskie powstały. Tym bardziej, że buduje się je obecnie w wielu miastach całej Polski – Mimo iż po górach wędruję bardzo długo, cietrzewia jeszcze nie widziałam – mówiła.

Na prośbę kowarzan, którzy bardzo sceptycznie podchodzą do inwestycji, jakie mają powstać w ich mieście, inwestor powiedział – Robimy stację w Kowarach.
- Społeczeństwo Kowar jest specyficzne i wielu mieszkańców nie wierzy, że inwestycja w końcu powstanie, dlatego też trzeba wyraźnie mówić, że prace już się rozpoczęły – mówił jeden z uczestników spotkania.

Kowarzan zachęcano także do zaangażowania się w budowę hoteli i pensjonatów – Inwestycja w ciągu trzech, czterech lat powstanie. Narciarze, którzy przyjadą na stoki, będą musieli gdzieś spać. Warto więc im zapewnić noclegi na miejscu – mówi Józef Pilch – Należy także zadbać o elewacje domów i ogólny wygląd miasta.

Nie wiadomo, kiedy rozpoczną się prace budowlane. Według inwestora stanie się to nie później niż za dziewięć miesięcy. Tymczasem Pracownia na rzecz Wszystkich Istot poinformowała Prokuraturę Rejonową w Jeleniej Górze o możliwości popełnienia przestępstwa. Redakcja miesięcznika „Dzikie Życie”, wydawanego przez stowarzyszenie, jest bowiem w posiadaniu „pełnej wersji raportu o oddziaływaniu przedsięwzięcia na środowisko”. Według nich może on wskazywać na faktyczny wpływ inwestycji na przyrodę.

– Przypuszczamy, iż doszło do celowych zmian zapisów w dokumentach, co niemoże zyskać aprobaty zarówno naszej, jak i - miejmy nadzieję - organów ochrony środowiska. Raport środowiskowy dla kowarskiej inwestycji jest
przykładem najprawdopodobniej znacznie częściej stosowanej praktyki. Zbyt często mamy do czynienia z ekspertyzami, które nie w pełni przedstawiają możliwe skutki środowiskowe realizacji inwestycji. Niekiedy dochodzi do sytuacji, w której inwestorzy świadomie wprowadzają w błąd organy, od których zależy wydanie zgody na przedsięwzięcie. Praktyka ta jest naganna - pisze Radosław Ślusarczyk, prezes Pracowni na rzecz Wszystkich Istot.

Nie wiadomo więc dokładnie, kiedy inwestycja w Kowarach powstanie. Plany są ambitne. Inwestor chce wybudować cztery koleje linowe. Najdłuższe w kierunku gór Czoło i Sulica, mają być sześcioosobowe i bardzo szybkie - pięć metrów pokonają w ciągu sekundy. Natomiast dwie kolejne, krótsze, w tym łącznik między Czołem, a Sulicą, będą dwu i czteroosobowe. Stacja Sportów Zimowych i Paralotniarstwa w Kowarach miałaby być czynna praktycznie przez cały rok.

Ogłoszenia

Czytaj również

Mobilizacja przed II turą

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Promesy dla gminnych jednostek OSP

Komentarze (16) Dodaj komentarz

~wbb 16-05-2010 9:03
w Swieradowie też były podobno cietrzewie i Zasada nie bacząc na nie i ekologów zbudował gondolę,zapytajcie teraz mieszkańców Swieradowa czy są z tej inwestycji zadowoleni.A tego jednego cietrzewia na którego powoływali sie ekolodzy tak jak w Kowarach to widział podobno gajowy Marucha i nie wczoraj ale pare lat etmu i to po pijaku.Nie robcie ludziom wody z mózgu...pora by Kowary podniosły z klęczek inwestycyjnych.
~Spiity Gonzales 16-05-2010 12:11
Stawiam flaszkie albo nawet dwie, temu, kto widział tego legendarnego i kultowego cietrzewia.Ponoć z Antarktydy przyleciały kangury i już wiją sobie gniazdka na świerkach naszych górskich. Czy ktoś już zrobił im zdjęcie?
~Pik Krzysztof-sekretarz I-KT-KN. 16-05-2010 12:13
Cietrzew. Nie ma żadnej dokumentacji o siedliskach w rejonie czoła w Kowarach. Nikt nie sfotografował tego ptaka w Karkonoszach. Osobiście widziałem cietrzewie w rejonie Bażynowych Skał w Karkonoszach.W zinie widoczne na śniegu są jego ślady.Niestety w rejonie Kowar takowych nie stwierdzono,ani nie udokumentowano to fotograficznie. Proponuję wybrać się ekologom z Białegostoku.Nie wiem czy ktoś z tych Panów był w Karkonoszach (chyba ,że standardowo na Śnieżce jak każdy mieszczuch z nizin). Decydowanie życiu ludzi i straszenie prokuraturą w podupadłych Kowarach uważam za niestosowne. Przykład Świeradowa,gdzie są udokumentowane Siedliska cietrzewia i nikomu to nie przeszkadza w dynamicznie rozwijającej się turystyce.Myślę ,że wszystko zależy od burmistrza i lokalnego prężnego samorządu lokalnego,którego w Kowarach brakuje.Umiejscowienie instalacji wyciągowych i tras zjazdowych w rejonie Czoła jest całkowicie błędne.Aż prosi się lokalizacja w powyżej domu kultury w Kowarach na zboczach Łysej Góry 955 m npm i Wołowej Góry 1041 m npm. Teren poza Karkonoskim Parkiem Narodowym i bliżej do Śnieżki . No i daleko od cietrzwi. Panie burmistrzu spójrz Pan przez okno w górę ,a nie reklamuj "Jelenią Strugę".Tak jak to było z saniami rogatymi.
~olo 16-05-2010 13:14
oj jak Olga Danko się już angażuje i wypowiada to na 100% nic z tego nie będzie. Ale spoko Mikrut wam wszystko załatwi :-) Wiadomo Kowary
~ 16-05-2010 15:48
Cóż za aktywnosc Pana Burmistrza. I znowu te same słowa. Panie Burmistrzu, zaraz po Wielkanocy miały się zacząc roboty na basenie,by zmienic to miejsce w cudowny park rozrywki. Nie widac ani prac, ani perspektyw pracy dla mieszkańców Kowar, dla tego, jak się Pan wyraził - "specyficznego społeczeństwa".
~olaboga 16-05-2010 16:04
Polecam bajania Pana Burmistrza na Jelonce z 25 marca br. "Po Świętach Wielkanocnych ruszy budowa Rodzinnego Parku Edukacji i Rozrywki w Kowarach. Obiekt ma być gotowy do końca 2011 roku. Jedną z atrakcji będzie nowoczesne kino, które raczej nie powstanie w Jeleniej Górze. Zatrudnienie znajdzie tam około 100 osób. Park powstanie na tzw. kowarskiej wyspie. Po jego budowie mieszkańcy i turyści z Karkonoszy skorzystają z wielu atrakcji m.in. planetarium, kina 3D, pracowni edukacyjnych dla dzieci i młodzieży, wioski chińskiej i egipskiej, amfiteatru, w którym zimą będzie lodowisko i wielu innych. Planowana jest także budowa basenu"... itd, itd...
~kolega ratownik 16-05-2010 17:02
Proponuje założenie w Kowarach Pracowni na Rzecz Człowieka - wszak to też istota, a w Kowarach przeważnie bezrobotna. I nie ma co się zacietrzewiać, zróbcie w końcu cokolwiek dla człowieka! Oj, Burmistrzu Górecki, nie masz Ty lekko...
~kuna leśna 16-05-2010 18:55
"Przypuszczamy że doszło do celowych ...." A my przypuszczamy że doszło do manipulacji w niektórych stowarzyszeniach wszelkich istot bezrozumnych. Podobny wrzask jak o CO2, a teraz okazuje się jeden wulkanik wypluł tyle trefnego gazu, co wszystkie samochody przez 80lat. I kto nałoży opłatę na wulkan ? Może jakieś rozumne stowarzyszenie ?
~aaa 16-05-2010 21:20
Nie jestem gajowym, nie nazywam się Marucha,jestem trzeźwy i całkiem niedawno widziałem cietrzewia w okolicy Przełęczy Karkonoskiej. Jestem całym sercem za budową kompleksu sportowego w Kowarach. Bogaty i syty CZŁOWIEK jest największym przyjacielem przyrody. Vide szwajcar, austryjak, niemiec, a nawet nasi sąsiedzi czesi, którzy są już z wyciągiem na Grzbiecie Kowarskim. Przykładem jest to co zrobili z byłej strażnicy pograniczników na Przełęczy Karkonoskiej. Dla pełnego kontrastu polecam wizytę w schronisku Odrodzenie.
~Grzesiek 16-05-2010 21:30
A co na to śnieg?. Przecież tam nie ma śniegu, a może będzie?. Po drugie to ile tych osób znajdzie zatrudnienie bezpośrednio i pośrednio?. Może ktoś mi odpowie?.
bombardier 16-05-2010 22:12
przed wojną w kowarach było 10 zakładów i dwa burdele a dzisiaj ni zakładów ni burdelów.
bombardier 16-05-2010 22:14
Przestancie ludzie w cuda wierzyć do puki popaprańcy będą u władzy to nic w Polsce się nie uda tylko irlandia wam została .
~kowarzanka z Wichrowej R. 17-05-2010 8:24
~~olaboga ma rację co do "skuteczności" działania i dotrzymywania słowa przez pana Góreckiego. Kupcom obiecał -nim został burmistrzem -że na Biedronce przy bulwarze Jagiellończyka skończy się i nie będzie więcej sklepów wielkopowierzchnowych, że jak zostanie burmistrzem, to za jego kadencji pojeździmy na nartach lub deskach na Podgórzu. Cały czas ble, ble,ble...... a ważne strategicznie inwestycje -mogące rozruszać Kowary i powiększyć rynek pracy- dalej nie ruszyły z miejsca. W niedzielę byłam z psem koło dawnego Przywodzia - polecam pouczająca wycieczkę!
~po środku 17-05-2010 15:37
Wielu z Was pisze bzdury i zwykłą nieprawdę. Choćby twierdzenie o braku dokumentacji na temat cietrzewia. Argument o umierających Kowarach to demagogia. Można wypośrodkować i wybudować stację, która nie zniszczy przyrody w stopniu w jakim to może się wydarzyć (wspólnego dobra, przypominam) i da pracę ludziom. A jeżeli ktoś wierzy, że pracę przy skomplikowanym technicznie sprzęcie i w porządnych hotelach dostana mieszkańcy Kowar, to niech sobie ich najpierw poogląda... Tak będzie się robiło biznes a nie uprawiało altruizm, Moi Drodzy.
bombardier 17-05-2010 20:34
zaprośta tuska z grzechem mirem i pO sprawie. załatwio wszystko
~z-kowar 22-05-2010 8:14
@po środku: A kto pracuje w Jeleniej Strudze (4 gwiazdki)? Poznaniacy? Warszawiacy? Elita gastronomiczna z np. Krakowa? Nie, ludzie z Kowar tam pracują. Zresztą o czym tu gadać, Czesi postawili bardzo szybko wyciąg na tej samej górze po swojej stronie (na Okraju) i jakoś u nich katastrofy ekologicznej nie ma z tego powodu... A panowie ekologowie z drugiego końca Polski niech się zajmą ratowaniem Rospudy, a nie jeżdżą po całej Polsce emitując TYLE SZKODLIWYCH DLA WSZYSTKICH ISTOT SPALIN!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Oficjalne wyniki wyborów – Jelenia Góra i powiat jeleniogórski

Finał na lawecie

Patrole w Kamiennej Górze

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Kampania: Karkonosze – dodaj do ulubionych  

Sonda

Przed nami II tura wyborów prezydenckich w Polsce. Kto ma większe szanse na wygraną?

Oddanych
głosów
2133
Andrzej Duda
40%
Rafał Trzaskowski
55%
Nie wiem
5%