MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Szansa nie tylko dla przyszłych artystów

Wiadomości: Jelenia Góra
Czwartek, 1 marca 2007, 0:00
Autor: Arkadiusz Piekarz
Fot. Arkadiusz Piekarz
Studium postaci, krajobraz, tematy z wyobraźni – to tylko niektóre z zajęć bezpłatnych warsztatów plastycznych.

To oferta dla tych licealistów, którzy wybierają się na studia plastyczne lub architekturę, i chcieliby się dokształcić.
Malarstwa i rysunku uczy Joanna Ratajczak-Kurowicka, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Zajęcia odbywają się w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 im. Żeromskiego, ale są otwarte dla wszystkich placówek oświaty.

Pomysł zorganizowania warsztatów powstał w grudniu. – Plastyka w dzisiejszych liceach została zmniejszona do minimum – tłumaczy pani Joanna. – Chciałam stworzyć coś dobrego, co poszerzyłoby umiejętności uczniów i zintegrowało ludzi z różnych szkół. Poparł ją Paweł Domagała, dyrektor ZOS nr 1.

W zajęciach uczestniczy kilkanaście osób, m.in. uczennice z cieplickiego liceum plastycznego. Pani Joanna dopasowuje program do wieku oraz kierunków, jakie zamierzają studiować.
Prócz wymienionych we wstępie, realizują takie tematy, jak martwa natura, studium wnętrza, perspektywa i kreślenie brył. Powtarzają także wiedzę o kulturze i sztuce.

Jak na razie narzędzia i sztalugi, na których pracują, są pożyczone i nie ma ich wiele. Na szczęście prezydent miasta Marek Obrębalski postanowił wesprzeć inicjatywę artystki i prócz wypłaty jej honorarium, przekaże pieniądze na kupno profesjonalnego sprzętu.

Zajęcia odbywają się w poniedziałki i czwartki od 15.00 do 18.00. Warsztaty będą prowadzone do czerwca, ale pani Joanna ma nadzieję, że po wakacjach ruszą na nowo.

Joanna Ratajczak-Kurowicka pochodzi z Wrocławia, studiowała w Poznaniu, a od roku mieszka w Jeleniej Górze. Maluje, rzeźbi, naucza wiedzy o kulturze oraz czynnie działa w sferze artystycznej. Jej uczniowie zdobywają wysokie miejsca w konkursach plastycznych. Ma już za sobą wiele wystaw zbiorowych i indywidualnych, ostatnią w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. W kwietniu po raz pierwszy pokaże swoje prace w jeleniogórskim Biurze Wystaw Artystycznych.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jelenia Góra na Głównym Szlaku Sudeckim

Nie zaśmiecajmy otoczenia Kropelki

Jeleniogórska piłka ręczna w 1 lidze!  

Komentarze (13) Dodaj komentarz

~achitekt 1-03-2007 19:38
Fajnie, bardzo fajnie... tyle tylko ze z tego co tu czytam to troche tak jakz nauka narciarstwa. Skoki, zjazd czy bieg to zupelnie inne dyscypliny tak jak przygotowanie do egzaminow na architekture, planowanie przestrzenne czy ASP. Jesli tylko o architektow chodzi to w Polsce rozroznia sie przynajmniej kilka szkol rysunku i ktos kto powaznie mysli o egzaminie na architekture przygotowuje sie pod katem wymogow stawianych przez konkretna uczelnie. Krotko mowiac inaczej rysuje sie na egzaminie w Krakowie a inaczej we Wroclawiu czy Warszawie. A tu prosze mamy jeszcze ASP wrzucone do tego samego worka. No ale nic to fajnie ze ktos sie mimo wszystko choc troche zainteresowal. Na wiosne byc moze w JG lub okolicach bedzie plener rysunkowy I roku architektury, warto by sie tam pojawic!
~Matylda 1-03-2007 20:30
Świetny pomysł na dodatkową kasę za godziny - to samo można zrobić w MDK ( bez doposażania w artykuły i narzędzia artystyczne - są drogie).Kim jest Pani dla Pana ?
~Matylda 1-03-2007 20:36
Jeżeli Pani Joanna uczy młodzież z Liceum Plastycznego, to co w takim razie robią uczniowie tej szkoły na zajęciach?Co robią wykładowcy.Ach jedyna PEREŁKA co była, to jest na emeryturze.Pozdrawiam Panią Ewę Mo....
~uczen 1lo 1-03-2007 23:33
ta kobieta podobna do dinozaura to najgorszy nauczyciel na swiecie...
~Do"uczen 1lo" 4-03-2007 18:50
Jezeli masz na mysli te w zotym swetrze to jest raczej podobna do "bigiemota".
~Frania 5-03-2007 17:06
Wiele szumu wokół pani Joanny...A co pokażą owe egzaminy? Najpierw był JCK, potem ODK, a teraz L.O. - a może by coś na serio?
~Dinuś 5-03-2007 18:55
...Bo to zła kobieta była.
~Mała 18-03-2007 20:12
Cotygodniowe lekcje z panią R.-K. są miejscem gorszym od piekła...Jak Boga kocham, wolę mieć dwie matematyki pod rząd.
~matek 12-04-2007 18:28
To zróbcie coś z tym! Dlaczego pozwalacie się terroryzowac?
~Obserwator 21-04-2007 19:16
Do Mateka...-Na układy nie ma rady.
~matek 24-04-2007 0:03
Jakie układy ma pani R.-K.? Skąd się u nas wzięła? Napisz, jak wiesz?
~olka 24-04-2007 0:13
Ona, ta w żóltym, wcale nie pochodzi z Wrocławia, tylko z Leszna. Zaoczne studia skończyła dopiero niedawno, po trzydziestce.Więc chyba też nie była taką dobrą uczennicą. Moja babcia też pochodzi z Leszna, to wie.
~katek 24-05-2013 22:13
Była gdzieę kolo Kudowy. Wszędzie po kilka miesięcy i jej dziękowali. Na ASP skonczyła cos w stylu prac ręcznych, zajęć świetlicowych. W JG z układu politycznego po męzu któremu podziękowano wZielonej Górze.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Dużo drożej za śmieci

Giną woreczki na psie odchody

Co z tym SOR–em?

Prezydent promuje zawidowskie anioły

Jednokierunkową na Śnieżkę  

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
723
Tak
22%
Nie
75%
Nie mam zdania
3%