MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Środa, 23 września
im. Bogusława, Linusa

Szansa na Super Samorząd dla Rębiszowa z Mirskiem

Wiadomości: Region/Kraj
Niedziela, 19 stycznia 2014, 8:37
Aktualizacja: 8:39
Autor: Org
Fot. Archiwum Organizatora
Fundacja Batorego ogłosiła listę nominowanych do nagrody Super Samorząd za rok 2013. Nagrodzie patronuje Prezydent RP Bronisław Komorowski, a nominację otrzymało 13 samorządów z 8 województw, w tym 2 z Dolnego Śląska.

Nagroda Super Samorząd przyznawana jest, w ramach akcji Masz Głos, Masz Wybór za wykonanie konkretnego zadania, którego realizacja wymaga zaangażowania zarówno lokalnych władz, jak i mieszkańców. W tym roku uczestnicy akcji zajęli się m.in. zagospodarowaniem otaczającej przestrzeni, wprowadzali gminne i miejskie budżety obywatelskie, usprawniali działanie funduszu sołeckiego, a nawet dostosowywali zasady funkcjonowania instytucji publicznych do potrzeb mieszkańców.

Uczestników wspierali eksperci z Fundacji i jej organizacji partnerskich: Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS, Pracowni Zrównoważonego Rozwoju, Sieci Obywatelskiej – Watchdog Polska i Stowarzyszenia Szkoła Liderów.

Nominowani do nagrody Super Samorząd 2013 z województwa dolnośląskiego to Stowarzyszenie na rzecz Integracji Społecznej im. św. Jadwigi Śląskiej wraz z władzami samorządowymi Żmigrodu oraz z naszego regionu - sołectwo Rębiszów we współpracy z władzami samorządowymi gminy Mirsk.

Przedstawiciele sołectwa Rębiszów wspólnie z mieszkańcami i przedstawicielami władzy gminy Mirsk postanowili zagospodarować zaniedbane polne drogi i przygotowali koncepcję przebiegu oraz zagospodarowania szlaku rekreacyjnego „Polną Drogą do Siebie”. Przed rozpoczęciem prac przedstawiciele sołectwa przeprowadzili kilkadziesiąt wywiadów z mieszkańcami – zbadali ich potrzeby i zebrali pomysły. Zorganizowano również dwa spacery badawcze, w których wzięło udział ponad 70 osób w wieku od 2 do 65 lat. Wstępną koncepcję szlaku zaprezentowano podczas pikniku. Wkrótce powstanie makieta, która zostanie wystawiona w świetlicy wiejskiej, a wirtualny plan spaceru zostanie zamieszczony w Internecie. Ogromnym sukcesem było zaangażowanie młodych mieszkańców – to oni najchętniej wyrażali swoje pomysły i pomagali realizatorom. Zebranie wiejskie w Rębiszowie zarezerwowało już środki na realizację części przedsięwzięcia.

Warto zauważyć, że tegoroczne nominacje to nie pierwszy sukces mieszkańców Dolnego Śląska w akcji Masz Głos, Masz Wybór. Przed rokiem nominacje do nagrody odebrały również dwie gminy: Malin i Jelenia Góra. Niestety żadna z nich nie została nagrodzona. Jak będzie w tym roku?

Lista Super Samorządów zostanie ogłoszona podczas uroczystej gali w Pałacu Prezydenckim, która odbędzie się 28 lutego 2014 roku. Nagrodzonych wybierze jury w składzie: Ewa Barlik (dyrektorka Biura Stowarzyszenia Gazet Lokalnych), Nathalie Bolgert (członek Zarządu Fundacji im. Stefana Batorego), prof. Jerzy Stępień (były przewodniczący Trybunału Konstytucyjnego), Przemysław Radwan (dyrektor Stowarzyszenia Szkoła Liderów).

Ogłoszenia

Czytaj również

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Dary Lasu

Krzysztof Wiśniewski wiceprezesem DOT

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~puppo 19-01-2014 14:25
NASZYM ZDANIEM NIE MAMY ZDANIA !!!!!!!!!!!!!!!!!!!
~jaro_xxx 19-01-2014 14:50
masło maślane. A gdzie Swołocz??
~ 20-01-2014 1:35
Fajnie, tylko co oni konkretnie zrobili w tym Rębiszowie? Jakaś mapka, opis szlaku, zdjęcia?
~gość2 20-01-2014 8:32
BRAWO Rębiszów :)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Ponad 716 tys. zł na wymianę źródeł ciepła

Maraton zumby w Siedlęcinie

Lwówczanin w ITTF

Radni Koalicji Obywatelskiej zdecydowali – chcą połączyć muzea

Rodzinna wystawa

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
800
Tak
24%
Nie
72%
Nie wiem
4%