MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 15 sierpnia
im. Marii, Napoleona

Szał kontroli na wieży widokowej

Wiadomości: JELENIA GÓRA
Piątek, 7 maja 2010, 8:42
Aktualizacja: 8:42
Autor: TEJO
Fot. TEJO
Wieżą na Wzgórzu Krzywoustego od dziesięcioleci nie interesował się żaden organ kontrolny. Po remoncie zabytku wszelkie możliwe instytucje chcą go sprawdzać, co odwleka w czasie udostępnienie obiektu mieszkańcom i turystom.

Zbudowana przed 99 laty wieża widokowa miała być otwarta w długi weekend. Nie udało się, bo nie zdążono z przeprowadzeniem wszystkich koniecznych kontroli. – Dopiero wczoraj obiekt wizytowali strażacy i sprawdzali go pod względem przepisów przeciwpożarowych – mówi Miłosz Sajnog, zastępca prezydenta Jeleniej Góry. Wprawdzie nie ma tam elementów łatwopalnych, ale formalności musiało się stać zadość.

Wciąż jednak nie wiadomo, kiedy na wieżę będzie mógł wejść każdy. Przy okazji rodzą się różne koncepcje, co można by z zabytkiem zrobić, a czego nie zrobiono. – Niektóre są absurdalne – mówi Miłosz Sajnog. – Słyszałem, że powinno się nadbudować taras o kilka metrów, aby „wynieść” go poza korony drzew, które zasłaniają widok. Nie jest to możliwe, choćby dlatego, że o obiekt jest pod ochroną konserwatorską – usłyszeliśmy.

Z tych samych względów oraz z powodów ograniczeń finansowych nie było możliwe zainstalowanie windy dla niepełnosprawnych. Nie można też wyciąć drzew, które przysłaniają widok. To stare drzewa i na wycinkę każdego z nich potrzebne jest stosowne pozwolenie. Urzędnicy utknęliby w formalnościach, bo drzew jest bardzo dużo.

- Będziemy na pewno rozwijać teren wokół wieży. Umożliwimy dostęp do niego niepełnosprawnym i postaramy się, aby cały obszar był atrakcyjnie zagospodarowany – powiedział Miłosz Sajnog. Jednak wciąż jeszcze nie wiadomo, kiedy będzie można na wieżę wejść i podziwiać częściowe widoki miasta i okolic z imponującej wysokości.

Ogłoszenia

Czytaj również

Rozbiórka „Kuźnicy”

Most w Pilchowicach pod ochroną!

Trwają porządki w Mysłakowicach

Komentarze (30) Dodaj komentarz

~gorol 7-05-2010 9:03
ale wy zawraacie kijem Wisłę,drzewa mają góra 40 do 50 lat ,można przyciąć korony ,napiszcie sobie takie hasło "NIEDOSIE"
~oto polska 7-05-2010 9:27
wywalanie kasy na wieze widokowa w krzaczorach ,milenijne krzyze gdzies w lesie a drogi w miescie gorsze niz w bangladeszu..
~cyryl 7-05-2010 9:41
Co to za chore pomysły z tymi drzewami ? Nie wystarczy że są wycinane przy drogach ze względów "bezpieczeństwa"? Łapy precz od drzew !
ebee 7-05-2010 10:07
Wieża widokowa- bez widoku ! To kolejna paranoja wyimaginowana przez jeleniogórskich urzędników. Wycięcie drzew nie jest konieczne. Wystarczy tylko je przyciąć. A uzyskanie zgody na przycięcie nie stanowi problemu, jeśli tylko się chce. A tak na marginesie. Czy tego typu problemy mieli urzędnicy przy niepotrzebnej wycince setek dorodnych , nikomu nie przeszkadzających drzew przy drogach ?
~xyxiu 7-05-2010 10:38
wieże możemy podziwiać - nie z niej...??
~s. 7-05-2010 11:38
Podlać drzewka jakimś świnstwem i po problemie.
~bang 7-05-2010 12:31
nawet śmieszne:)
~Iza 7-05-2010 13:45
Zgadzam się z przedmówcami - wyobraźnia władz miasta nie sięga poza wycinanie wszystkiego w pień??? To już wiem, dlaczego wszystkie parki w mieście są tak potwornie zaniedbane - nikt w Ratuszu o chirurgii drzew nie słyszał. A są firmy wyspecjalizowane w tej branży, nawet nie trzeba tyłka odrywać od stołka, wystarczy w Internecie poszukać. Że co, że drożej niż wycinka? Że trzeba co rok-dwa podcinać na nowo? No okropność, popracować by trzeba, zamiast wyciąć wszystko w pień i zabetonować. Bo nawet wyasfaltowanie odpada - taki asfalt trzeba by poprawiać - niewątpliwie przy udziale Kółka Rolniczego...
~marecki 7-05-2010 14:15
Oczywiście zawsze jest problem, a to z drzewami, a to z pozwoleniami. Jak będzie pozwolenie na wycięcie, to wytną pół lasu. A wystarczy kilka przyciąć i tyle. A tak jest wieża z której można podziwiać liście z bliskiej odległości, super. Może wieża będzie otwarta chociaż na EURO 2012 ;)
~X 7-05-2010 14:27
Niestety to znów wina zaniedbania... Dziczki i samosiejki które kiedyś były krzaczkami i drzewkami teraz wyrosły na drzewa i nie wolno ich ciąć... A wystarczyło co roku pielęgnować... Ale po co, skoro to niemieckie... Znów budzimy się z ręką w nocniku. To tak jak z koleją która nagle nie może powycinać chaszczy wzdłuż torowisk...
~jeszcze sprawny... 7-05-2010 15:40
winda dla niepełnosprawnych - to taki problem? Wewnątrz wieży jest tyle przestrzeni, że z technicznego punktu widzenia nic prostszego! Mogłaby to być konstrukcja łatwo demontowalna, nienaruszająca niczego, co mógłby zakwestionować konserwator zabytków. Miłosz... Takie imię powinno tchnąc miłosierdziem! Ale póki samemu się nie potknie - "syty głodnegio nie zrozumie"...
~Obywatel 7-05-2010 15:48
poprostu jedno słowo na skomentowanie tej parodii - POLSKA !
~ 7-05-2010 16:19
do gorol,masz racje,wystarczy poczytac przepisy a tam stoi jak byk ze od ziemi musi zostac 4m,a reszte(korona) moze byc obcieta,i gdzie tu problem?
~Jano 7-05-2010 17:51
No i kolejny bubel naszego szanownego p.Obrębalskiego przecież wiadomo było że to pic z tą wieżą i nie będzie można jej zwiedzać ,tyle kasy poszło na ten remont a teraz sie nam wciska kit że kontrole , no pewnie kiedyś srali tam pili piwo i nic sie nie działo a teraz nagle obudzili sie rządzący tym miastem trzeba ludziom zamknąć wieże żeby na te markety nie patrzyli bo cóż to za widoki z tej wieży , to koszmar że mamy takich rządzących i wstyd bo niedługo tu pies z kulawą nogą nie zawita
~Bolek 7-05-2010 17:59
Dla mnie jest to porażka wieża nie ma w sobie nic szczególnego widok nie ciekawy chyba ze na centrum drzewa w koło są piękne a przez ostatnie laty ten teren był miejsce melanży młodzieży spotkań picia alkoholu i braniu narkotyków jak i seksu/ Niech miasto weźmie się za drogi odnowienie centrum a nie wierze z której widać Aniulux czy PZU
~gorol 7-05-2010 18:26
lata 70te spdziłem na kontraktach zagranicznych .Pod koniec lat 70 byłem w Preston /Anglia/ i co widziałem ,wszelkie gzłazie ,konary z parków,nawet liście z posesji były zbierane rozrabniane przez firmę podobnądo naszego PECu .Toż to przecież opal,Co zrobi firma z resztkami konarów przy remoncie parku w Cieplicach,po wycince drzew przy drogach ,kłody spieniężyć a resztę spalić!To jest czyste marnotrawstwo, ja mam na to określenie dobitne ale niecenzuralne. No niestety trzeba pomyśleć przy wyborach,ma być gospodarz,a nie nawiedzony klerykał,NIech PEC pomyśli przecież są elektociepłownie opalane tzw. biomasą,wieżbą eneretyczną .Czołem.
~Kacper 7-05-2010 18:39
Nie wiecie jak wyciąć drzewa? Spytajcie się właścicieli Pałacu Paulinum, Oni wykarczowali kawał lasu, aby było widać góry, a Pałac jadąc z Karpacza. Jakoś w tym wypadku urzędnicy nie "utknęli" w formalnościach.
~&><& 7-05-2010 18:45
Te rejony odstraszają. Tam się chodzi na wino i z pieskiem. Chyba że zaglądać tam będzie BARDZO CZĘSTO!!! Straż Miejska. Pięknie tam, ale niestety starach tam iść.
~uj 7-05-2010 20:57
Paragrafy zarzucić ? Do 1/3 drzewa można obciąć bez zezwoleniia. Przynajmniej tak jest w Polsce w której mieszkam. Może w tamtej dzielnicy jest inaczej ? Totalna niemoc urzędników ? Ludzie myślcie - TO NIE BOLI i NIE PODLEGA KARZE GRZYWNY LUB ARESZTU.
~jaś przewożnik 7-05-2010 20:58
postawić dzwig samojezdny i za opłatą wyciągać do góry. inwalidów a dwozić będzie firma na ,K
~jaś przewożnik 7-05-2010 21:00
A kiedy skontrolują firme na litere K z JG.
~zyta 7-05-2010 22:43
Oj brzydko Panie Miłoszu ,że Pan kłamie.Nasz konserwator zabytków pewnie by się nie sprzeciwił windzie we wnątrz wiezy gdddddyby o to ktoś Go zapytał.To winda nie tylko dla niepełnosprawnych ale dla mniej wyczynowych turystów także zagranicznych, więc za dudki.W połączeniu z ładnym biletem folderowym wieża mogłaby zarabiac.Zawsze jest szansa na jej dobudowę.Swoją drogą dajcie już spokój Mareczkowi,bo pewnie Mu przykro i jeszcze na nieszczęście miasta zrezygnuje z reelekcji ha ha ha.
~optymista 8-05-2010 0:48
Polska to dziki kraj były Pan minister od sportu miał racie tylko ze otrzeźwiał i to odwołał ale po pijaku zawsze się mówi to co myśli
~obserwer 8-05-2010 9:28
Poco wycinac drzewa ,nie mozna przystrzyc im koron nie beda rosly do gory tylko na boki i na jakis czas bedzie problem z glowy .Wilk syty i owca cala .
~JACK 8-05-2010 11:01
Winda dla niepełnosprawnych ????he,he,he.... ...już widzę jak wszyscy miejscowi niepełnosprawni na wózkach ruszają hurmem na podbój wieży > a zapewne będą również nieprzebrane rzesze spoza regionu !!!
~z wieży widokowej 8-05-2010 16:50
dziś sobota byłem i klamke pocałowałem a przez 100 lat była otwarta i nikomu nie przeszkadzała ta wieża a na ścianach jakie teksty można było przeczytać po jaki grzyb malowanie i zamykanie tego jak było dobrze . . co barany ???
~romi 8-05-2010 20:39
kolejny ,,MIŚ" jeleniogórski podobnie jak górka piachu na obwodnicy z rzekomym logo miasta ...
selgarf 9-05-2010 21:53
poszedłem dziś na spacer z żoną i dzieckiem bo niedziela wszyscy w domu myślę fajny finał sympatycznego dnia-może na "grzybek"? opowiem swojej 7 letniej córce historię tej oto wieży i że krzywousty ponoć na tym właśnie miejscu zbudował gród i to byly początki jeleniej góry choć do końca nie jest to wyjaśnione no ale cóż na wieżę nie udało się wejść bo co- bo zamknięte jak kiedyś większość sklepów w niedziele i dupa zbita jak dobrze że nie zamkneli największej atrakcji jeleniej góry "hipermarketów"hahaha
~AS 11-05-2010 0:58
może łatwiej będzie podciąć wieżę niż podciąć drzewa... przynajmniej nie będą gałęzie przysłaniały widoku na... rzekę i oczyszczalnie ścieków. Kiedyś było inaczej, jakby łatwiej... http://www.naszesudety.pl/?p=artykulyShow&iArtykul=782
~tragedia... 11-05-2010 10:28
Rośnie pokolenie i...lów... Co gorsza oni mają dzieci, a to nie wróży świetlanej przyszłości tym dzieciom... 08-05-2010 16:50 | ~z wieży widokowej oraz 09-05-2010 21:53 | selgarf - czy wy jesteście d...lami? W tekście wyraźnie jest napisane, że wieża NIE JEST CZYNNA, ale wy musicie pochwalić się, że nie potraficie czytać albo nie rozumiecie podstawowych pojęć!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Bezmyślne palikowanie

Referendum coraz bliżej

Kolejowe inwestycje w Kotlinie Kłodzkiej

Czytelniczka: drogo i brudno

Środowisko LGBT ze wsparciem KOD–u

Sonda

W rządzie jest plan powrotu do 49 województw. Czy to dobry pomysł?

Oddanych
głosów
926
Tak
36%
Nie
58%
Nie wiem
6%