MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

„Sybiraczki i kresowianie”: dwadzieścia lat minęło

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 16 października 2016, 9:07
Aktualizacja: Środa, 19 października 2016, 8:51
Autor: Robert Czepielewski
Fot. Robert Czepielewski
W Miejskim Domu Kultury „Muflon” odbyła się wczoraj (15.10) uroczystość XX–lecia zespołu „Sybiraczki i Kresowianie” połączona z nadaniem zespołowi honorowego tytułu „Zasłużony dla Jeleniej Góry”.

Sala widowiskowa sobieszowskiego ośrodka kultury wypełniła się zaprzyjaźnionymi zespołami takimi, jak: Jeleniogórzanie, Agat, Rudawianie, Sokolik, Dziwiszowianie, Wojcieszowianie oraz Szklarki.

Podczas laudacji pod adresem jubilatów padło wiele serdeczności i gratulacji. Uroczystość była także okazją do wielu wspomnień i wzruszeń.

Dwadzieścia lat temu za główny cel zespół postawił sobie pielęgnowanie kultury Kresów Wschodnich. Kierownik zespołu Maria Aleksandrowicz tak wspomina początki: - Zaczynaliśmy w Osiedlowym Domu Kultury. Na początku to była 3-osobowa grupa, która później rozrosła się do 12 osób. Zespół w pewnym momencie podzielił się na dwa zespoły: Sybiraczki i Agat, z którym do tej pory utrzymujemy świetne stosunki. Obecnie „Sybiraczki i Kresowianie” liczą 15 osób.

Otrzymany przez zespół honorowy tytuł „Zasłużony dla Jeleniej Góry” to zdaniem Marii Aleksandrowicz, pełne podsumowanie działalności zespołu. - Jest nam niezmiernie milo, że nasza działalność została dostrzeżona i władze miasta przyznały nam tytuł „Zasłużony dla Jeleniej Góry”. Może będę nieskromna, ale wydaje mi się, że przez te dwadzieścia lat działalności zapracowaliśmy na to wyróżnienie – powiedziała Maria Aleksandrowicz.

Działalność zespołu to nie tylko występy estradowe. To także spotkania z młodzieżą, podczas których młodzi ludzie z „pierwszej ręki” dowiadują się m.in. o trudnych czasach II wojny światowej i zesłaniach na Syberię.

Ogłoszenia

Czytaj również

Jeleniogórzanka z szansą na tytuł Miss Polski

Pożegnali Słońce

Wypadek przy baniakach  

Komentarze (8) Dodaj komentarz

~paradise 16-10-2016 11:27
Szacunek i podziw dla Ludzi z Kresów, przeżyli stalinowskie piekło, potem PRLowskie, nikt nie odarł Ich z godności! zachowali hart i pogodę ducha!
~paradsie 16-10-2016 11:29
szacunek i podziw dla Ludzi z Kresów! przeżyli stalinowskie piekło, potem PRLowskie, nikt nie odarł Ich z godności. zachowali hart i pogodę ducha!
~d 16-10-2016 11:54
Dokładnie,to co przeszli ludzie na Wołyniu,oraz na zsyłkach dzisiejsze pokolenie nie jest w stanie sobie nawet wyobrazić..i oby już nigdy to się nie powtórzyło.
~ewcia 25111vp.pl 16-10-2016 12:28
prosze nie nakrecajcejcie sie po filmie to bylo,,,,,, dlaczego jezdzicie do niemiec/podcieeracie tylki niemcom.?ale na ukraine za daleko??to sa fajni i pracowici ludzie .JA BYLAM I ZLEGO SLOWA NIE POWIEM,CO BYLO A NIE JEST.......
~d do ewcia 16-10-2016 13:26
Durnoto moi dziadkowie przeżyli Wołyń i obozy w Niemczech więc jak większość Jeleniogórzan nie potrzebujemy nakręcać się filmami, bo znamy to z opowieści naocznych świadków.
~realy 17-10-2016 8:27
autor tego tekstu chyba nieźle popił na uroczystości skoro widział na niej poseł Machałek której tam nie było, gdzie rzetelność dziennikarska???
~gość 17-10-2016 9:05
Piękna uroczystość, wspaniali ludzie, godna podziwu ich chęć dawania świadectwa czasów trudnych - piosenką, która jest dobra na wszystko... Są w tych utworach wspomnienia, sentymenty, jest i przesłanie pragnienia pokoju, którego tak nam teraz potrzeba... Żywa lekcja historii... Szkoda tylko, że w pierwszym rzędzie przeznaczonym dla gości honorowych tak szybko zrobiło się pusto... Nie doceniamy, nie szanujemy...
~ 4-11-2016 9:12
ach te adrem,wszędzie .........

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Zaczytaj się z Jelonką.com

Requiem Verdiego już w ten piątek  

Warsztaty modelarskie

Teraz lepiej widać

Unikatowa wystawa

Sonda

Miejscowości turystyczne bez zakazu handlu w niedziele?

Oddanych
głosów
68
Tak
62%
Nie
37%
Nie wiem
1%