MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Czwartek, 16 lipca
im. Marii, Mariki

Świętowano 110 lat Kolei Izerskiej

Wiadomości: Szklarska Poręba
Wtorek, 10 lipca 2012, 11:33
Aktualizacja: 15:14
Autor: UM
Fot. Organiatorzy
W niedzielę (8.07) w Szklarskiej Porębie zakończyły się obchody 110 lat Kolei Izerskiej. Z tej okazji stacja kolejowa w Szklarskiej Porębie Górnej na trzy dni zamieniła się w halę wystawową, a teren przed stacją był miejscem, na którym odbywał się kolejowy festyn.

Jednak największą atrakcją I Święta Kolej Dolnośląskiej, w ramach którego obchodzono rocznicę powstania najwyżej położonej kolei w Polsce, był pociąg retro jadący na trasie Szklarska Poręba – Korenov ciągnięty przez zabytkową lokomotywę. Pociąg retro uruchomiono na trzy dni imprezy od 6 do 8 lipca i przez cały ten czas był zapełniony turystami oraz mieszkańcami Szklarskiej Poręby. Jest to atrakcja, którą wielu chętnie widziało by na stałe w Szklarskiej Porębie.

Ponadto w piątek (6.07) otwarto na terenie dworca PKP wiele ciekawych wystaw: dużych modeli pociągów z Muzeum Kolejnictwa z Warszawy i Jaworzyny Śląskiej, „Historię Kolei Izerskiej na starej fotografii”, a także wystawę specjalistycznego sprzętu jak: pługi czy drezyny wykorzystywane do dziś dzień przez kolejarzy.
W sobotę (7.07) stacja oblegana była podczas festynu, na którym oprócz wysłuchania wielu koncertów m.in. zespołów „Blue Jeans”, „W tym sęk” czy „ Białych Skrzydeł „z Białorusi” kibicować można było konkursowi retro na najbardziej stylowe przebranie z wiązane z koleją żelazną właśnie. Wystartowało 11 osób, w tym 3 małe miłośniczki kolei.

Zwyciężyła 6 letnia Julia Rosik, która zrobiła największe wrażenie na jury. Uczestników konkursu oceniali: Wojciech Ginter, Beata Damian-Speruda (ASP Wrocław), Andrzej Wojciechowski (historyk sztuki - muzeum kolejnictwa w Warszawie).
Na konkurs przyjechała również rodzina z Czech z z Rokytnicy nad Jizerou. - Darek Bogdany z żoną . Po zabawie wszyscy zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia przy pociągu retro.

W niedziele zaś nieopodal stacji kolejowej w Szklarskiej Porębie - Jakuszycach odsłonięto zabytkowy kamień upamiętniający 110 rocznicę powstania 110 lat Kolei Izerskiej – najwyżej położonej kolei w Polsce.

Wielu turystów oraz mieszkańców Szklarskiej Poręby podkreślało, że święto kolei obchodzone na początku wakacji to świetny pomysł. Wiele wskazuje więc ,że lipiec pod Szrenicą w następnym roku również rozpocznie się w kolejowym stylu retro.

Ogłoszenia

Czytaj również

Spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą

Jednokierunkowo Zakosami na Śnieżkę

W obiektach Sudeckiego Gwarka Walońskiego

Komentarze (10) Dodaj komentarz

~JELENI_OGÓR 10-07-2012 12:31
TEEE zawiła A GDZIE TE TRAMWAJE COŚ JE OBIECYWAŁ ????????
~turysta w-wa 10-07-2012 13:51
Wszystko byłoby udane, gdyby nie jeden zgrzyt: nieprawdziwy rozkład jazdy pociągów podany przez portale Kolej w Szklarskiej Porębie (http://kwszp.info/) i Góry Izerskie (http://www.goryizerskie.pl/). Miałem zamiar przejechać się z dziećmi tym pociągiem do Czech, którego odjazd ze Szklarskiej podano na godz. 10:27. Jakie było moje zdziwienie gdy po przybyciu na stację okazało się, że pociąg odjechał... 5 minut temu, a jego rzeczywista godzina odjazdu była 10:15. Na stacji spotkałem też inne osoby, które w ten sam sposób spóźniły się na pociąg. PRZESTRZEGAM NA PRZYSZŁOŚĆ WSZYSTKICH PRZED KORZYSTANIEM Z INFORMACJI ZAWARTYCH NA OBU PORTALACH, KTÓRE ZAMIAST INFORMOWAĆ DEZINFORMUJĄ!
~j/g 10-07-2012 14:38
impreza wspaniała - gratulacje dla organizatorów - szkoda tylko że w pociągu nie był kapeli - a swoją droga taki pociąg ( niekoniecznie retro) z bufetem mógłby kursować do samej Jeleniej Góry - było by wesoło - może za rok powtórka?
~ 10-07-2012 20:45
było fajnie i pięknie ale po stronie Czeskiej, tam zostawiłem z rodziną dwa tysiace koron bo u nas nie było zadnych atrakcji
~ 10-07-2012 23:27
Ustawienie sceny troszkę nie przemyślane, występ zespołu "Białe Skrzydła" w hali dworca?...hmm. Po za tym impreza na 5. Oby tak dalej :-)
~Adi 11-07-2012 3:42
Zapraszam do obejrzenia filmiku z wystawy modeli lokomotyw zorganizowanej w poczekalni Dworca PKP Szklarska Poręba Górna. Jednocześnie przepraszam za nie najlepszą jego jakość spowodowaną tym, że został on nakręcony telefonem. Adrian Janda http://www.youtube.com/watch?v=4cPA4ijLVUI
~Glk 11-07-2012 6:43
Jak Rosik jest sekretarzem miasta to kto mógł wygrać w konkursie na przebranie retro??? A jury musiało sie zachwycać. Nie mieli wyjścia.
~Alibaba 11-07-2012 15:53
Witam korzystam z tego portalu: http://www.e-podroznik.pl/ jesli chodzi o rozklady jazdy i jeszcze sie nie zawiodlem, pozdrawiam podroznych.
~TI 11-07-2012 16:46
DO KOMENTATORÓW: 10-07-2012 12:31 | ~JELENI_OGÓR |: jeden stoi na Rynku, więc co się czepiasz :))) he he! turysta w-wa: uwaga o rozkładzie jazdy jest jak najbardziej na miejscu. Nie było spójnej informacji o połączeniach, a powinna bo w końcu o pociągi chodzi a nie o karuzelę, która kręci się w miejscu. Powód - impreza robiona w pędzie, więc nastąpiło przeoczenie, ale to nie jest wykręt, tylko wyjaśnienie mechanizmu. Za rok powinno być lepiej. Poza tym Czesi sami zmienili rozkład czyli zabrali ostatni pociąg retro, który miał jeździć około 18:00. Portale, które wymieniasz wzorowały się na podanych pierwotnie rozkładach i nie były w stanie zmienić info. Znam osobiście obu właścicieli i zaręczam, że to zawodowcy, ale sam nie dogonisz wszytkich zmian robionych w locie. Na festynie była Cz
~TI 11-07-2012 16:50
Sorry ale urwało inne odpowiedzi... pewnie limit znaków!

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Informacja wojewody ws. koronawirusa (aktualizacja)

Czyżby Andrzej Duda?

Guwer: To będzie profesjonalny skatepark treningowy

Będą piękne widoki ze Zbójeckich Skał

Senator zaklejał plakaty? Jest odpowiedź K. Mroza

Sonda

Powstała miejska plaża nad Bobrem, czy to dobre miejce, także na rodzinny, relaks?

Oddanych
głosów
822
Tak
46%
Nie
41%
Nie wiem
14%