MenuZamknijRaport
Koronawirus

WIADOMOŚCI

SPORT

Sobota, 19 września
im. Konstancji, Teodora

Świętowali stulecie budynku obecnego II LO

Wiadomości: Jelenia Góra
Sobota, 23 listopada 2013, 7:26
Aktualizacja: Niedziela, 24 listopada 2013, 7:34
Autor: Mea
Fot. Mea
– Kolejnych 100 lat nieprzerwanej nauki – życzyli uczestnicy obchodów 100–lecia istnienia budynku II LO im. C.K. Norwida w Cieplicach, które odbyły się wczoraj (22.11.). – Jest to potrójne święto: nie tylko budynku i szkoły, ale również ulicy Gimnazjalnej, przy której znajduje się nasza placówka. W 1913 r. przemianowano bowiem ją na Schulstrasse, czyli Szkolną, a później na Gimnazjalną – mówiła Iwona Kumek, dyrektorka II LO, która jest również absolwentką „Norwida”.

Uczniowie w prezentacji multimedialnej przedstawili historię budynku, który wybudowany był w 1913 r., jako szkoła ewangelicka i zawsze służył celom edukacyjnym. Na pocztówkach można było zobaczyć stare zdjęcia placówki i okolicy. 1 września 1945 r. naukę rozpoczęła tu młodzież najpierw w szkole podstawowej, a w 1947 r. powstało liceum. Kierownik Archiwum Państwowego Ivo Łaborewicz mówił na temat historii Cieplic do 1945 r. Prezydent Jeleniej Góry Marcin Zawiła, który jest absolwentem „Norwida”, złożył życzenia i przekazał 10 tys. zł dla szkoły. Nie zabrakło tortu.

Spotkanie było okazją do przywołania wielu wspomnień pierwszych absolwentów. - W 1951 r. zdałem maturę w tej szkole. Nie było wtedy liceów, a szkoły jedenastoletnie. Z mojego rocznika wiele osób zdobyło wysokie stanowiska i sławę. Nauczyciele byli naszymi mentorami, dzięki którym wielu z nas wybrało swoją drogę i karierę w danej dziedzinie. Cieszę się, że moje wnuki również uczęszczają do tej szkoły – powiedział Zbigniew Lipiński, absolwent.

W uroczystości wzięli również udział m.in. przewodniczący Rady Miasta Jeleniej Góry Leszek Wrotniewski (również absolwent II LO), dyrektor Zespołu Szkół Rzemiosł Artystycznych Bogdan Helik, jeleniogórscy i ciepliccy radni oraz byli nauczyciele.

- Jestem już na emeryturze, a w tej szkole pracowałem 43 lata od 1969 r., jako nauczyciel fizyki. Wcześniej właśnie tutaj uczyłem się. Gdy przyszedłem do pierwszej klasy został w tej szkole wprowadzony język niemiecki. Maturę zdałem w 1965 r. m.in. z fizyki, z której miałem piątkę, dlatego też w tym kierunku kontynuowałem edukację. Lekcje z nauczycielami, a później edukację uczniów wspominam bardzo dobrze – wspominał Andrzej Januszkiewicz.

- Dyrektorką szkoły byłam 25 lat, były to fajne lata. Większość nauczycieli, z którymi współpracowałam było wymagających, dzięki czemu udało się utrzymać wysoki poziom nauki – podkreślała Jadwiga Dąbrowska, emerytowana dyrektorka II LO.

– Bardzo mi się tu podoba, jest miła atmosfera i wysoki poziom nauki. Uczniowie oraz nauczyciele organizują wiele inicjatyw charytatywnych, sportowych, czy też rozrywkowych oraz projektów i wymian międzynarodowych. Moi rodzice i większość rodziny właśnie tu się uczyli, więc kontynuuję tę tradycję – mówiła Katarzyna Stefanowicz z klasy II c.

Ogłoszenia

Czytaj również

Taniej za wodę i ścieki

Do miejskiego autobusu tylko ze złożoną hulajnogą

Trwa "Davos" w Karpaczu

Komentarze (9) Dodaj komentarz

~ 23-11-2013 10:40
tak jest dalej wywyższajcie na piedestał licea (czyli najmniej potrzebne szkoły dla tych co po gimnazjum nie wiedzą co ze sobą zrobić i potem w przedszkolu dla dorosłych za pieniądze podatników marnują czas zamiast od razu iść na kasę do biedronki i szybciej pracować na emerytury lub iść na zmywak w WB) a poniżajcie szkoły tech/zawodowe no bo przecież warsztaty i laboratoria kosztują zbyt drogo i do kieszeni w garniturze trzeba więcej kasy zgarnąć
~wstyd 23-11-2013 11:10
Pan Prezydent wstydu nie ma dając II liceum kwotę 10.000,00 zl czyli mniej niż jego miesięczna pensja.
~DO 10:40 23-11-2013 11:17
Po technikach i liceach zawodowych też nie znajdziesz pracy, bo wszędzie wymaga się studiów wyższych z tytułem magistra, a na studia żadna szkoła nie przygotowuje lepiej niż LO. Niedobrze, że polikwidowano szkoły zawodowe, ale i po nich trudno znaleźć pracę, bo gdzie mają pracować frezerzy i tokarze, jak polikwidowano wielkie zakłady zatrudniające takich fachowców. A do pracy w sklepie wystarczy czasem podstawówka, jeśli ktoś chce pracować w charakterze sklepowej.
~do 11:17 23-11-2013 14:12
lepiej niż lo przygotowuje technikum w tym samym kierunku który chce się studiować, zresztą jak ktoś chce się uczyć i pracować nad sobą (nie muszą to być korki) to z każdej szkoły dużo wyniesie a olewatorowi święty boże nie pomoże
~ 23-11-2013 14:14
a co do zawodówek mamy efekty np coraz częściej wybuchające instalacje gazowe podczas remontu, lub pożary podczas spawania o budownictwie to już lepiej nie mówić
___x 23-11-2013 14:32
no właśnie z jakiej racji za moje podatki uczy się albo miernoty albo takich którzy zdobywszy zawód potem wyjeżdzają ??? powinno być prawo nakazujące wyjeżdzającym zwrot kosztów ich edukacji (podobno na Węgrzech takie coś miało być) bo z jakiej racji mamy płacić na tych którzy potem będą wspierać inne kraje
~Baśka 23-11-2013 14:40
Taka mała salka na uroczystości? Tak mało uczniów, czy to tylko przedstawiciele klas byli? No i ta nastroszona pani wymiata :p :D
~tak tak 23-11-2013 22:11
o i Pan Zawiła sie pojawił, szkoda że nie pojawił sie w MOPS w dniu i ch święta, no tak przecież podwyzek nie bedzie im obiecywał
rymcycymcy 24-11-2013 1:35
No proszę ! :) nawet budynek ma swoje radosne święto ! :) ...świetna okazja do zapalenia zniczy ! :) ...na torcie ...się rozumie ;)

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Biennale Fotografii Górskiej rozpoczęte

Koronawirus w Szkole Podstawowej nr 10

Burza po interwencji w autobusie miejskim

DIOZ: To zarzuty wyssane z palca

Oczyszczalnia w Szklarskiej Porębie do rozbudowy  

Sonda

Wiemy, jak ważna jest ochrona środowiska, ale czy dbamy o to na co dzień?

Oddanych
głosów
600
Tak
26%
Nie
71%
Nie wiem
4%