MenuZamknij

WIADOMOŚCI

SPORT

Świętowali jubileusz Centrum M.A.K.

Wiadomości: Jelenia Góra
Niedziela, 29 listopada 2015, 10:33
Aktualizacja: Poniedziałek, 30 listopada 2015, 8:15
Autor: Przemek Kaczałko
Fot. Przemek Kaczałko
Miejsce, w którym młodzież może spełniać swoje pasje, rozwijać zdolności i podejmować wszelkiego rodzaju inicjatywy, czyli Centrum M.A.K. – już od roku prowadzi swoją działalność w Jeleniej Górze. Wczoraj (28.11) z tej okazji młodzi ludzie wyszli ze swojej siedziby przy ul. Bankowej 15 prezentując m.in. układy taneczne, których nauczyli się podczas zajęć.

- Spotykając się z różnymi młodymi ludźmi widziałem, że jest potrzeba takiego miejsca, które będzie alternatywne wobec innych ofert – czyli miejsca, które młodzi sami zagospodarują, przyjdą ze swoimi pomysłami i nikt nie będzie im narzucał z góry mówiąc, że o godz. 16.00 capoeira, o 17.00 balet, a o 19.00 coś jeszcze – tłumaczy Marcin Sobaszek, prezes Fundacji Obrazy Bez Granic.

Młodzież tak naprawdę zarządza Centrum M.A.K. Kiedy chcą to tańczą, spełniają się artystycznie, kręcą filmy – słowem każdy może rozwijać swoje pasje, ale też uczyć się nowych rzeczy biorąc udział chociażby w różnego typu warsztatach.

- Organizujemy warsztaty psychologiczne, żeby trochę poukładać im w głowie, żeby zastanowili się, dlaczego różne rzeczy dzieją się w życiu. Uczymy ich jak radzić sobie ze sponsorami czy z Miastem. Zachęcamy ich do różnych inicjatyw, żeby pozyskali sponsorów, przygotowują pisma, sami pozyskują rzeczy – wymienia szef Fundacji, która stworzyła Centrum M.A.K. - W tym roku uruchomiliśmy dotacje po 500 zł dla nich. Wydaje się, że niedużo, ale w praktyce mogą te pieniądze wydać na wydarzenia o charakterze społecznym. Stąd pomysł na zamalowywanie hejtu w Cieplicach, kiermasz świąteczny, z którego dochód przeznaczony będzie dla dzieci w potrzebie. Jest też grupa pasjonatów, którzy chcą tańczyć i postanowili z tej dotacji kupić lustra, którymi wykleją jedną ze ścian, by mieć bardziej profesjonalną salę do tańca – dodał M. Sobaszek.

- W M.A.K-u współprowadzę zajęcia artystyczne. To bardzo potrzebne miejsce. Młodzież nie ma gdzie się bawić, a tam możemy przyjść, napić się herbaty, kawy, porozmawiać, dzieje się bardzo dużo fajnych wydarzeń - powiedział uczeń II LO Daniel Olszowy. - Miło tam się spędza czas, można się rozwijać. Ostatnio próbujemy zdobyć lustra, żeby je zamontować i kształcić się w kierunku tańca – powiedziała Wioletta Chmura z III LO, która chciałaby dzięki takiej profesjonalnej sali organizować warsztaty taneczne i zapraszać m.in. osoby ze szkół specjalnych. - Uczymy się od siebie nawzajem. Każdy przekazuje swoją pasję, to co kocha i tak naprawdę zaraża tym innych. Centrum M.A.K. łączy młodzież z Jeleniej Góry i nie tylko – dodała Dorota Magiera.

Zamalowywanie hejtu w Cieplicach ma się odbyć w przyszły weekend. Młodzież kontaktuje się z właścicielami kamienic, by uzyskać zgodę i dobrać odpowiednie kolory farb. Z kolei tydzień później (połowa grudnia) młodzież zaprasza w swoje progi na kiermasz świąteczny, gdzie kupując produkty wykonane przez nich własnoręcznie, będzie można wesprzeć cel charytatywny.

W siedzibie Centrum odbywają się też regularne spotkania (co najmniej raz w miesiącu) „Na kanapie w M.A.K-u”. Zapraszane są osoby związane z Jelenią Górą, które odniosły jakiś sukces. Dotychczas z młodzieżą rozmawiali m.in. Igor Kwiatkowski z Paranienormalnych, podróżnik Robert Maciąg, radny Piotr Iwaniec czy sybiraczki, które opowiadały o powrocie do Polski.

Główne finansowanie młodzieżowego punktu pochodzi z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, do którego (skutecznie) wniosek napisała Fundacja Obrazy Bez Granic. Projekt obowiązuje do połowy przyszłego roku, ale złożono już kolejne wnioski – do MPiPS oraz do Urzędu Miasta Jeleniej Góry.

Ogłoszenia

Czytaj również

Trwa remont drogi Radomierz – Janowice

Jelenia Góra na Głównym Szlaku Sudeckim

PiS apeluje do mieszkańców

Komentarze (4) Dodaj komentarz

~jhyvc 29-11-2015 15:48
poczytajcie o zamieszkach w szwecji - http://natemat.pl/62609,szwecja-w-ogniu-imigranci-w-natarciu-na-europe
~ile was? 30-11-2015 11:26
MAK wydaje się być świetną inicjatywą, ale co czytam o ich działaniach to na fotach widzę kilkuosobowe grupki . O co tu chodzi? Młodziezy nie ma ?
~mobi 1-12-2015 22:57
Ciekawe czemu nikt nie wspomniał o cudownej osobie, która codziennie jest w M. A. K. U i opiekuje się tym miejscem...
~Kasper 8-12-2015 23:22
Od roku prowadzę w Centrum M.A.K warsztaty Art. To miejsce jest niesamowite !!! Podziękowania dla Madzi, Marcina i Marzenki !!! Bez was tego miejsca by nie było.

Dodaj komentarz

Zaloguj
0/1600

Czytaj również

Od dzisiaj płatne parkowanie

Tłumy drugiego dnia MFTU

Świetne półkolonie

Dużo drożej za śmieci

Giną woreczki na psie odchody

Sonda

Czy mnożenie rządowych programów plus ma sens?

Oddanych
głosów
756
Tak
22%
Nie
75%
Nie mam zdania
3%